Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Doi din trei auditori falsifica certificatele energetice

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostWinstonMontana, on 28 martie 2018 - 11:49, said:

de aceea nu este obligatoriu ca cineva sa vada  imobilul sau consumator ci doar ce energie foloseste consumatorul.

Ba este obligatoriu să vadă imobilul.
Luate la întâmplare din metodologia de calcul al performantei energetice a clădirilor:

Quote

III.2.2.1. Investigarea preliminara a cladirilor se efectueaza prin analizarea documentatiei tehnice a cladirii (sau completarea acesteia, dupa caz) si prin analiza starii actuale a constructiei si instalatiilor aferente acesteia, constatata prin vizitarea cladirii.

...
III.2.2.1.3. Evaluarea starii actuale a cladirii prin comparatie cu solutia de proiect (conform cu cartea tehnica a cladirii)
Evaluarea starii actuale a cladirii, inclusiv instalatiile aferente, se face in principal prin analiza vizuala


E atât de impresionantă încât ajungi să crezi că le dai prea puțin pentru cât au de lucru.

Edited by althea, 28 March 2018 - 12:02.


#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
certificatul ăsta energetic e inutil. Din punctul meu de vedere, primăria ar trebui să determine și să publice coeficienții tuturor clădirilor din parohie. Alături de prețurile de tranzacționare din zonă (care iară-s ascunse pe la notari din ceva motiv ... obscur).

Io dacă vreau să cumpăr casa X - apoi o cumpăr cu sau fără certificat. Binențeles primăria îmi poate calcula impozitul luând în considerare acest coeficient - da, e ok. Dar atunci e treaba primăriei cap-coadă. Dacă vreau să contest certificatul - voi căuta un expert care s-o facă pe bune.

Plus că e necesară o astfel de transparență în imobiliare, după câte tunuri s-au dat ...

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAdm, on 28 martie 2018 - 10:40, said:

De ce? Pentru ca real/palpabil nu ofera niciun avantaj cumparatorului.
Cumparatorul are x $ si isi permite doar Y.

View Postadisz, on 28 martie 2018 - 11:18, said:

Sunt curios cati dintre ei au cumparat in functie de acel certificat.
nu asa se pune problema - ci ca daca nu iese certificatul cum trebuie, nu-ti acorda banca creditul. si atunci faci ce trebuie ca sa iasa. sau cel putin asa era acum 4-5 ani, cand mi-am cumparat apartamentul prin prima casa.

pe de alta parte, la mine auditorul a fost foarte strict. nu pot sa ma plang, era trimis de banca si mi-a zis din start ca el nu isi risca contractul de colaborare. bine, desi blocul e din '76, era reabilitat recent, si mi-a zis auditorul ca n-am de ce sa-mi fac griji, dar el totusi si-a facut treaba ca la carte.

#22
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,417
  • Înscris: 28.11.2017

View PostAdm, on 28 martie 2018 - 10:50, said:

Mai au si unii frica/constiinta/nu vor sa recunoasca inutilitatea demersului.

O astfel de lege ar putea fi utila intr-o societate dezvoltata cu conditia ca cerificatul sa nu fie obligatoriu, ci optional, cumparatorul sa poata cere asta vanzatorului.   Adica pentru Roamnia de peste vreo 250 de ani.

Intr-o societate primitiva ca cea pesedista este o aberatie.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Toate certificatele energetice sint clasa A... din ce am vazut eu.
Ori sint falsificate ori toate cladirile in Ro sint state-of-the-art in ce priveste izolarea termica... mai ceva ca nemtii

#24
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ce va plangeti bre de 300 de lei... E o alta taxa.. Daca o numeau impozit erati mai fericiti?

La mine a fost omu' la fata locului ( de la 50 de km ), mi-a pus 100 de intrebari si a facut poze...multe. 300 am dat si eu.

#25
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Da, eram mai fericiti, macar stiam ca se duce la stat nu direct in buzunarele unor capuse de partid.

#26
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Lehrea nu este cretina Legea este cu dedicatie .. a  dat o paine de mancat unora ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate