Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#487
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Producator de panouri

https://gikacoustics...roll-to-product

#488
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
S-ar putea sa incerc si draperie.
Nu am hotarat inca nimic, nu stiu ce voi alege.

Interesante panourile de aici, http://gikacoustics....roll-to-product, multumesc pt.link.
Doar ca nu ma tine buzunarul.

#489
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Ideea era sa faci un test cu draperiile ca sa vezi daca se justifica sau nu investitii serioase in Basotect sau alte panouri care te vor costa substantial mai mult. Daca nu-ti plac draperiile le scoti. Daca nu-ti place ce face Basotectul e cam nasol dupa ce l-ai lipit pe pereti :)

#490
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Basotect e mai mult pt frecvente joase. Atat basotect cat si HD foam sunt folosite mai mult pt izolatii acustice(din interior- sa nu se auda) decat pt tratamente acustice ce corecteaza imperfectiunile camerei.

#491
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
In plus nu prea merge de corectat basul asa cu ochii inchisi.

#492
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Bas nu (mai) vreau sa corectez la nimereala, cu ochii inchisi.
Am un mic ecou pe care as vrea sa-l mai diminuez putin, sa vad ce iese. Nu-i deranjant, nu vreau sa sting de tot ecourile, doar vreau sa vad cum ar fi daca...
Am retinut ideea cu Basotect-ul si spuma HD.
Cred ca de fapt pe mine nu ma mananca, dar eu vreau musai sa ma scarpin.
Acu'imi umbla mintea in alte colturi: Kef R3. Umbla mintea dupa solutii financiare...

Va multumesc.

#493
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
https://www.thomann...._gr_eps_set.htm

Chestii de genul cauți.

https://gikacoustics...fusor-absorber/

Așa poate. Ăștia deja și-au mutat parte din afacere în EU din UK.

Ideea e că ceva frumos făcut, nu este deloc ieftin. În locul tău aș proba celebrele cartoane de ou, să văd ce se întâmplă. Apoi mi-aș face griji legate de alte alegeri.

#494
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 06 martie 2021 - 22:55, said:

Basotect e mai mult pt frecvente joase.
Nu prea.

View Postdreammer54, on 07 martie 2021 - 07:28, said:

Bas nu (mai) vreau sa corectez la nimereala, cu ochii inchisi.
Atunci trebuie făcute măsurători de către cineva care mai și știe cum să interpreteze rezultatele.

#495
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postdreammer54, on 07 martie 2021 - 07:28, said:

Am un mic ecou

Daca auzi ecoul e gravă treaba.

Ai nevoie de draperii, mocheta/covor , fotolii, rafturi cu cărți și cam ce se mai pune într-o cameră obișnuită

Edited by razor01, 09 March 2021 - 09:31.


#496
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Poate ai un pic de reverb nu ecou. In princiupiu reverb si ecou e acelasi lucru, difera doar timpul in care dispare sunetul perceput de la disparitia sunetului original. In cazul ecoului timpul e mai mare, ecou ai mai degraba in sali mari, holuri... Asa tin eu minte.

#497
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Ecou este când decalajul temporal între sunetul direct și cel reflectat depășește intervalul în care ele fuzionează și sunt percepute ca un singur sunet. În acest caz se percep două (sau mai multe) sunete distincte.
Reverberație înseamnă acumulare de energie acustică în urma reflexiilor repetate (indiferent de durata dintre reflexii), care nu se disipează imediat după suprimarea sursei sonore; undele emise înainte de suprimare continuă să se reflecte o perioadă între pereți până să devină imperceptibile.

Edited by Jean-Luc_Picard, 09 March 2021 - 18:09.


#498
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Da, merci de precizare. Deci la ecou unda sonora primara parcurge o distanta mai mare de la difuzor pana ajunge la peretele reflectant si de aici la ureche, la reverbatie distanta dintre difuzorul de sunet si peretele reflectant e scurta insa chiar si asa reverbatia poate fi lunga cand unda se reflecta de mai multe ori pana se atenuiaza si sunetul devine imperceptibil.

De aia si am spus ca cel mai probabil el are reverb.

Edited by vinciun, 09 March 2021 - 19:35.


#499
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Reverberația lungește sunetele, dar nu produce sunete repetate distincte.

#500
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
N-aud ecou de la muzica.
Cand bat din palme nu suna chiar sec de tot, despre asta e vorba.
Daca deranja la improvizam ceva pana acum.
Doar ca mi-a placut si imi place sa ma joc cu diverse solutii.
Pe de alta parte, e si posibilitatea asta: daca nu stiu cum e si altfel, mi se pare ca se aude bine asa cum e.
Deci pana nu incerc, nu stiu (desi am avut basstrapi si nu mi-a placut, am avut burete cofrat pus pe sub patura de pe peretele opus si nu mi-a placut etc.).
Va multumesc.


#501
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View Postdreammer54, on 14 martie 2021 - 07:43, said:

N-aud ecou de la muzica.
Cand bat din palme nu suna chiar sec de tot, despre asta e vorba.


Pfff... nici nu trebuie. Oriunde asculti ceva ai si un pic de reverb sau ecouri asa ca natural e sa auzi la fel si cand asculti muzica. Problema e cand  astea sunt in exces si fac sunetele auzite neclare.

Edited by vinciun, 14 March 2021 - 13:11.


#502
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Postgopo2004, on 31 ianuarie 2021 - 15:50, said:

Stai linistit. Omu de mai sus ( cu mine a vb ) este rau intentionat... Motivul? el il stie. A dat in boxe pana le-a terminat (cei de la service mi-au confirmat asta) da, am fost ok si puteam sa ii refuzam garantia (asa era si normal) insa am trecut peste violul la care au fost supuse boxele si am reparat(pe banii nostri) un defect cauzat de utilizator. Daca era asa cum abereaza el, iti imaginezi ca aveam sute de boxe pe site la resigilate. A fost dat in ele ca surdu in clopot. Nu ii voi raspunde ca nu am de ce, la ce urmeaza sa posteze. Boxele acelea ruleaza fara probleme si pe 20W(clasaA) si pe 300 clasa AB. Este si normal sa arunce cu noroi, asta e romanu` la baza. AM facut tot posibilul sa ii fie bine, stiind ca este vinovat, am zis sa fie ok. Ba chiar mai mult, prima medie era descentrata(o am in showroom) a dat in ea pana a descentrat-o. Am refacut-o ( pe banii nostri)... a terminat-o iar. Dupa, am schimbat cu o media noua (tot suportata de noi financiar) nici aici nu a fost bine. CIne stie ce mizerii sh a bagat in sistem si le-a terminat. Este o vb pur romaneasca, care i se aplica de minune. Facerea de bine...

Sunt sute de clienti multumiti, mai sunt si uscaturi in padure... nu asta este problema Posted Image

PS: boxele au rulat pe electrocompaniet, nurpime, yamaha (si zeci de ale scule dde pe la clienti de acasa) cu puteri de la 20W pana la 300... fara probleme, doar ca idee.
domnule, va rog sa reveniniti cu poze cu difuzorul descentrat de mine. cat despre alte probleme, am dat difuzorul pe care l-ati "inlocuit" la reparat la cineva care chiar se pricepe, unul dintre cei mai buni. daca vreti va trimit poze cu ce a gasit. si l-a reparat!!! da, difuzorul trebuia schimbat, dar dv. nu ati facut asta.

cat despre limbaj, va rog sa ma iertati, dar folositi niste expresii cel putin jenante, "a dat in el" "violul". in specificatii scrie amplificator 30-150W, deci la 149w trebuie sa fie ok. lasand la o parte filtrele de toata jena.

aveti limbajul geambasului de masini. "cine dracu' te-a pus sa mergi cu 130 pe autostrada, masina mergea bine la 50".

Edited by r-bruce, 10 April 2021 - 19:50.


#503
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Apropo, electrolitici de-aia albastru metalic am vazut si la filtre de Wharfedale si Q Acoustics si la alte boxe de care am uitat, or fi acelasi brand?

#504
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
nu stiu. pana la urma e vorba de optimizarea costurilor. punem componete ieftine si proaste, majoritatea nu se prind. ca sa zic asa. proiectarea/ingineria zice ce e mai bun, contabilitaea taie. cu filtrele facute dupa schema originala, dar cu componente de top, sunt excelente. pe de alta parte, nu au schimbat nici un difuzor. cel ce mi-a reparat difuzorul, m-a rugat sa nu-l amestec, dar era defect de fabricatie. sper ca dupa asta cat mai multi sa desfaca 4 suruburi si sa se uite la filtre. si cat mai multe boxe sa le ajunga in service.

pentru cine vrea schema filtrelor.
cu recomandarea sa puna rezistoare de 10W. bine, eu am folosit si capacitoare >350V:
Attached File  tesi.jpg   58.39K   43 downloads
si sunt alceva, mult mai bune. acum nu le-as mai vinde Posted Image

Edited by r-bruce, 15 April 2021 - 20:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate