Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#505
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Felicitari!
Exact asa se procedeaza.

#506
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
multumesc. ar mai fi ceva.
pe aici pe forum sunt recomandate cabluri de boxe de 4-6 mmp , unse cu ulei de sarpe. dar degeaba folosesti cabluri de astea daca, asa cum am gasit eu, inauntru erau cabluri de toata jena de 0,75mmp. bineinteles ca le-am schimbat cu cabluri de 2,5 mmp.
le: nu mai am ulei de sarpe.

Edited by r-bruce, 15 April 2021 - 21:23.


#507
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
O intrebare pt sfat/sugestie: am un sistem 9.1 compus din Diva 552 fronts, Tesi 742 center, Tesi 242 surround, inca 2 Indiana Line front hights (nu mai stiu modelul, boxe inclinate, de tavan), un sub Taga si inca doua surround back Taga) conduse de un Marantz SR6012. Daca in filme sistemul se descurca onorabil (sa zic...), in muzica,insa, lasa mult de dorit. Un sfat de reglare a Marantz-ului pe aceste boxe, in special pt muzica?! Multumesc.

#508
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Salutare, am cumpărat un yamaha as501 pentru ale mele Diva 650 și am o nelămurire.
La cât sa setez impedanta?
Are doua setări, low pentru boxe cu impedanta de minim 4 ohmi, și high pentru boxe cu minim 6 ohmi.

Ținând cont ca impedanta boxelor este de 8 ohmi dar se duce sub 4 în load, aici îmi da cu virgula, nu știu dacă sa selectez high sau low.

#509
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Teoretic daca setezi pe low inseamna ca ampliful poate conduce sarcini dificile si poate genera un curent mai mare cu limitarea excursiei de tensiune maxima, adica pe boxe de 8 ohmi nu mai poate atinge puterea maxima specificata.
Asta in teorie, in practica asculta cum suna mai bine.

Edited by FC72, 02 June 2021 - 15:25.


#510
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Esti sigur ca poate genera curent mai mare? Eu stiu ca la bornele de iesire ale amplificatorului este o diferenta de potential, tensiune. Adica cand dai mai tare sau mai incet maresti sau micsorezi tensiunea de iesire. Curentul din circuit care se formeaza depinde de impendanta boxelor. Cu cat aceasta scade, cu atat va fi mai mare curentul din circuit. Teoretic, e posibil ca in situatia cu volumul dat la maxim ( tensiune maxima la borne)  cand impendanta boxelor scade foarte mult, sa se formeze curent prea mare care pune sistemul in pericol sau cade tensiunea si curentul nu mai creste.  In final curentul conteaza, conductoarele se aleg in functie de curent nu de tensiune.


Eu cred ca pe low ai limitari de tensiune dar nu si "poate genera curent mai mare".



#511
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca toti aveti dreptate, dar omul vrea sa stie ce seteaza 😀
Eu stiu ca safe e setarea la 4 ohm. Pe 8 ohm daca asculti la volume normale, cu speranta samanica a unui plus de calitate dat de o alimentare putin mai buna.

#512
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Setat pe 8 ai tot potentialul la indemana dar risti sa prajesti ceva daca asculti la volum mare pe boxe a caror impendanta scade foarte mult. Pe 4 e mai safe, cum ai spus si tu.

#513
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, daca sunt cotate 8 Ohm, nu trebuie sa comuti amp-ul pe 4 Ohm. Majoritatea boxelor cotate la 8 Ohm coboara in jur de 4 Ohm.
Sunt boxe cotate la 8 Ohm care coboara la 3 sau chiar 2.5 Ohm. Atunci poate sa iti faci griji. Si nu conteaza doar la cat coboara, sunt niste masuratori si aspecte mai complexe care stabilesc ratingul, nu doar "la cat coboara". Deci ia-te dupa ce rating au, mai bine.

#514
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNotsure, on 02 iunie 2021 - 19:24, said:

Nu, daca sunt cotate 8 Ohm, nu trebuie sa comuti amp-ul pe 4 Ohm. Majoritatea boxelor cotate la 8 Ohm coboara in jur de 4 Ohm.
Sunt boxe cotate la 8 Ohm care coboara la 3 sau chiar 2.5 Ohm. Atunci poate sa iti faci griji. Si nu conteaza doar la cat coboara, sunt niste masuratori si aspecte mai complexe care stabilesc ratingul, nu doar "la cat coboara". Deci ia-te dupa ce rating au, mai bine.
OK, care sunt pierderile dacă conectezi boxe cotate 8 Ohmi la amplificator setat pe 4 Ohmi?


#515
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Pai daca iti limiteaza tensiunea de iesirea nu vei avea toata puterea maxima.

#516
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvinciun, on 02 iunie 2021 - 20:20, said:

Pai daca iti limiteaza tensiunea de iesirea nu vei avea toata puterea maxima.
Dacă este vorba doar de putere și nu afectează performanțele sistemului per total eu aș seta amplificatorul pe 4 Ohmi, siguranța primează din punctul meu de vedere.

#517
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu mai ascult pe 8 ohm dar e riscul la un moment dat sa uit si sa dau tare o piesa care imi place.

#518
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postoverseas, on 02 iunie 2021 - 20:35, said:

Eu mai ascult pe 8 ohm dar e riscul la un moment dat sa uit si sa dau tare o piesa care imi place.

Daca nu esti foarte nesimtit, eu cred ca te prinzi inainte sa prajesti amp-ul, o sa inceapa sa-ti baraie wooferele intr-un mod nasol inainte de asta.

#519
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNotsure, on 02 iunie 2021 - 21:23, said:



Daca nu esti foarte nesimtit, eu cred ca te prinzi inainte sa prajesti amp-ul, o sa inceapa sa-ti baraie wooferele intr-un mod nasol inainte de asta.
Chiar că sunt interesat de acest aspect, ce va "cădea" primul: difuzoarele(înalte, medii-joase) sau unul/ambele canale ale amplificatorului?
Nu știu de ce, dar eu cred că vor pica primele difuzoarele de înalte.

Edited by petrisor_popescu, 02 June 2021 - 21:47.


#520
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Normal ca pica alea primele daca te duci cu volumul ca surdu care bate toaca, eu ziceam ca inainte sa se arda tweeterele, in sistemul pe care-l are el, wooferele vor face bottom-out destul ca sa nu iti mai convina ce se aude. Daca nu esti nesimtit, repet... Daca ai urechi de tabla, ar fi o idee sa dai si pe 4Ohm, dar tre sa faci asta cu jumate din boxele de raft si 3 sferturi din floorstandere, ca majoritatea coboara sub 4 Ohm

#521
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Ce spui tu e altceva. Una e cand boxele distorsioneaza fiindca amplificatorul intra in cliping si alta e cand amplificatorul are puncte slabe care nu suporta curenti mari, poate are racire slaba sau mai stiu ce si prin urmare, la volum puternic datorita curentilor prea mari ( chiar daca nu se ajunge in cliping si sunetul e curat) amplificatorul poate sa se supraincalzeasca si sa dea ortul popii.

#522
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nici asta nu se intampla, vor face tot wooferele bottom-out intai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate