Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#523
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Mai gandeste-te.

#524
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cunosc bine si boxele si amp-ul pe care le are, nu, nu vei praji amp-ul daca-l lasi pe 8 Ohm si dai foarte tare, repet, wooferele vor face ca toti dracii si daca nu esti nesimtit, vei reduce volumul si inainte de clipping, si inainte de a incinge amp-ul.

Poate tu ai fi in situatia asta, cu niste boxe care coboara la 2.5 Ohm si capabile sa inghita mult mai mult ca 3050i fara ca wooferele sa-si atinga limita.

#525
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Eu nu m-am referit la el sau la mine. A fost o un exemplu general, am vrut sa mentionez ca exista si asa situatie si nu poti mereu sa te orientezi doar dupa distorsiuni.

Inca ceva. Cand amplificatorul intra in cliping nu e din cauza ca difuzoarele si-au atins limita. Distorsiunile pe care le auzi nu e de la difuzoare, asa iese semnalul din amplificator.

Din cate stiu eu, amplificatorul nu intra in cliping fiindca se incalzeste ci din cauza lipsei de rezerva de putere pentru a reda si picurile.

In practica probabil ca rare sunt cazurile cand un amplificator se prajeste dar in boxe sa se auda curat insa exista si asa ceva.

#526
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E clar ca e dialogul surzilor, tu imi raspunzi la tot ce nu zic eu.

M-am referit la boxele 3050i pe A-S701, care nu trebuie setate pe 4 Ohm, pentru ca nu vor intra nici in clipping, nici nu vor arde ampul din cauza racirii, pentru ca wooferele isi vor atinge limita inainte de asta in ambele cazuri.

#527
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Are sens ca zici ca nu poate genera curent mai mare pe 4 ohmi, nu m-am exprimat eu bine, in 4 ohmi se reduce excursia de tensiune iar boxele gurmande pot absorbi un curent mai mare decat in setarea 8 ohmi cand la depasirea unei valori de curent intra protectia sau intra in clipping.La setarea 8 ohmi cu boxe ce trag mult curent ai limita de curent atinsa mai usor.
Teoretic avem puterea iesire fixa adica produsul dintre tensiune si curent, daca reducem tensiunea si puterea ramane constanta, poate creste curentul debitat.
Inca odata asta este teorie, real impedanta este foarte variabila si poti avea surprize, trebuie testat.

#528
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Da. Teoretic cam asa pare. Acum sunt curios in practica cum au facut concret. Am vazut ca la mai multe amplificatoare transformatorul de alimentare are de fapt doua perechi de iesiri. Una e pentru cand setezi la 4 omi si alta pentru 8 omi. Subt curios de ce au trebuit sa mearga pe alimentare diferita. Asta cred ca e pentru aria de electronica.

#529
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Mulțumesc, deocamdată l-am lăsat pe low, se aude bine, acum mai trebuie sa ii fac și o sursa ok. Acum ma joc cu un raspberry pi4 cu Volumio pe el cu ieșire prin mufa de casti .Ori ii iau un hifiberry sau ceva de genul pentru ieșire optica ori un topping E30, ca să nu-mi bat joc de boxe și amplificator.

Când am tot sistemul pus la punct o sa fac o mica comparație între amplificatoare, Nadul 316 de la colegul @Notsure s-a descurcat onorabil oricum.

Edited by ct10dre, 04 June 2021 - 05:36.


#530
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
salutare tuturor,
am o intrebare si totodata nevoie de un sfat: in sept 2020 am luat un yamaha rn-602+indiana tesi 561. asa a fost bugetul atunci.
acum parca as face un buy back. astea merg perfect.
atunci mi-au placut davis . si mi-au placut cum se auzeau cu yamaha
ce sfaturi imi dati?

thx all,

#531
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Buy-back adica sa dai boxele Indiana care 'merg perfect' si sa iei Davis ?
Apropo, ce magazin face buy-back si in ce conditii ?

#532
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
N-ar fi logic să fie magazinul care ți le-a vândut în primă instanță și vrea să te păstreze de client?

#533
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postoverseas, on 18 ianuarie 2023 - 14:26, said:

Buy-back adica sa dai boxele Indiana care 'merg perfect' si sa iei Davis ?
Apropo, ce magazin face buy-back si in ce conditii ?
nu inteleg care este de fapt problema. da, as vrea sa iau altceva. nu vad de ce e asta o problema chiar daca astea merg bine.
nu stiu ce magazin. incerc la cei de unde am luat.

eu voiam niste sfaturi. daca ati avut indiana si ati luat altceva.
zic si eu...

#534
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Pai sunt interesat sa aflu magazine audio care fac buy-back.
Aha, omul doar isi doreste, nu are informatii clare.

Daca alea merg bine, ce obiective urmaresti prin inlocuire, asta era sensul. In plus, tu personal ai testat Davis. Acum sunt curios de sfaturi.

#535
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postoverseas, on 18 ianuarie 2023 - 14:51, said:

Pai sunt interesat sa aflu magazine audio care fac buy-back.
Aha, omul doar isi doreste, nu are informatii clare.

Daca alea merg bine, ce obiective urmaresti prin inlocuire, asta era sensul. In plus, tu personal ai testat Davis. Acum sunt curios de sfaturi.
Cei de unde le-am luat mi-au spusca potface buy back.

#536
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Pai si de unde le-ai luat boss? Ca asta incercam sa aflam!

Cum ii zice la magazinul ala de face buy-back la boxe? Ca n-am mai auzit pina acum de trebusoara asta...

Edited by pedros_2005, 19 January 2023 - 19:48.


#537
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Trebuie să fie unii care au prezență bună pe piața second hand, eventual verificate/recondiționate.

#538
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Aia ziceam, e interesant, ma intereseaza sa stiu si eu cum merge treaba. S-a notat, ii dibuim.

#539
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 pedros_2005, on 19 ianuarie 2023 - 19:47, said:

Pai si de unde le-ai luat boss? Ca asta incercam sa aflam!

Cum ii zice la magazinul ala de face buy-back la boxe? Ca n-am mai auzit pina acum de trebusoara asta...
AVMall. Conditia este ca cele la care faci buy back sa fie luate tot de la ei.
trebuie sa dau o dif de 3000 roni pt Balthus 70. se considera preturile produselor fara promotii

#540
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 05.07.2007
adica la promotie sunt 3480, le dai pe ale tale si mai achiti 3000 lei? ce boxe ziceai ca ai?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate