Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Mai foloseºte cineva electrocasnice mai vechi de 15 ani?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Poate am să ajung să testez una din aia într-o zi.
Unii de pe forum mă consideră nebun. Prin alte ţări sunt unii şi mai cam mine, care recondiţionează electrocasnice vechi (25+ ani). De asta ce ziceţi?   :naughty:

Edited by djl, 27 March 2018 - 20:44.


#56
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 andreic, on 26 martie 2018 - 21:46, said:

Fals.
Revin la părterea mea mai demult exprimată că noi, românii, ne pricepem la toate și ne dăm cu părerea la orice, chiar dacă habar nu avem despre ce este vorba.

#57
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 djl, on 27 martie 2018 - 20:43, said:

Poate am sã ajung sã testez una din aia într-o zi.
Unii de pe forum mã considerã nebun. Prin alte þãri sunt unii ºi mai cam mine, care recondiþioneazã electrocasnice vechi (25+ ani). De asta ce ziceþi?   :naughty:
Mda... Le reconditioneaza si apoi le vand in RO pe olx ca modele de pana in 5 ani vechime...

#58
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Una de acum 10-15 ani cred că poate fi vândută ca nouă, dacă nu a prins rugină şi i se înlocuieşte plasticăaria. Asta cu condiţia să nu se caute despre ea pe net şi să se afle că e model vechi   Posted Image   Dar mă îndoiesc că una de acum 30 de ani poate fi vândută ca nouă... Deşi văd că şi unele de acum 30 de ani seamănă cu astea mai noi, dar cam trebuie să înlocuieşti multe la una dacă vrei să zici că care 5-10 ani (asta tot aşa, dacă nu cumva a reuşit să fie menţinută în stare bună).
În 2006-2007 se mai produceau maşini de spălat cu programtoare mecanice, că se menţionau unele model cu aşa ceva pe topicul (threadul) ăla cu maşini de spălat care a fost activ între 2002 şi 2015 (e închis, că ajunsese la 500 de pagini).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xc9GKsIGBf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Bine, una de 30 de ani poate să fie nouă pentru un colecţionar. Că am văzut şi modele mai vechi. Inclusiv unele cu comandă electronică? (modelul era cu elektronic) produse în jurul anului 1970. Dar am văzut şi maşini de spălat mai vechi de juma de veac. Inclusiv "Constructa" din anii '50, cu mecanism ca de ceas (pentru programtor), o tijă metalică ce mergea la mecanismul aflat în spatele maşini, iar primele produse (cam 1951-1953) aveau 2 motoare: unul pentru spălare, unul pentru stoarcere. Şi sincer, nu-mi plac cum arată (parcă-s de spital), dar sunt interesante. Le compar cu trenuleţele alea din metal. făcute pe vremuri (bine, trenuleţele alea sunt super-arătoase... chit că nu-s detaliate).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OJ49A6NCN98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ckdkSzC0Ck8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 07 April 2018 - 13:00.


#59
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.04.2009

 djl, on 27 martie 2018 - 20:43, said:

Poate am să ajung să testez una din aia într-o zi.
Unii de pe forum mă consideră nebun. Prin alte ţări sunt unii şi mai cam mine, care recondiţionează electrocasnice vechi (25+ ani). De asta ce ziceţi?   Posted Image
Nu esti deloc nebun.Eu de exemplu,daca un aparat functioneaza  ,chiar daca e vechi,il pastrez.
De exemplu,folosesc o statie Wega din 1977 , care merge zilnic,fiind legata la boxele calculatorului.
Statia e facuta  in RFG ,functioneaza impecabil.Are 10 kg cred-nu mai spun ce sunet ,ce fidelitate are.
Mai am un Radio Telefunken tot din Germania,din anii 1960,merge excelent,avea ceva probleme cu potentiometrii care ´´caraiau´´
dar,cu WD 40 s-a rezolvat.
Ar mai fi ceva  aparate,de exemplu telefoane fixe,,.cel mai vechi e un Siemens & Halske din 1929 care functioneaza,
Dar ,nu mai am telefon fix,alfel daca as mai avea priza ,sigur l-as folosi.
...ar mai fi moara de cafea,aragazul electric.....

Edited by alinbals, 07 April 2018 - 19:34.


#60
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Electronicele audio nu se prea învechesc. Trioda a apărut în 1906, radiofonia a început să se răspândească în jurul anilor 1920-1922 şi până în anii '50 au început să se dezvolte şi alte domenii audio, deci audiofonia are mai mult "spate". Plus că un amplificator sau radioreceptor cu performanţe decente erai mai uşor de produs decât ceva video bun... asta până în era digitală (deşi de exemplu un tub electronic pot să facă mulţi; un panou L.C.D. e mult mai greu de făcut).
Acum să nu fie cu supărare, dar eu mă refeream la electrocasnice. Adică maşini de spălat (rufe şi vase), frigidere/congelatoare/combine frigorifice, aspiratoare, dar şi râşniţe, mixere... Însă dacă sunt pomenite şi electronicele, no problem.

#61
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Dar frigider "Z.I.L." vechi mai are cineva?   :rolleyes:

#62
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Are mama o mașină de spălat Daewoo Z cu bule (ca și asta). Prima și singura ei mașină de spălat și are peste 15 ani. s-a rupt colectorul de scame da' în rest nici o problemă.
Gorenjele meu cu cuvă de inox bate spre 10 ani - săpt. trecută a decedat rulmentul cuvei. O venit omu', s-o bucurat că-i reparabilă (față de modelele mai noi), și-a făcut treaba și continuăm cu ea până crapă definitiv.

Așa .. tot mama mai are o râșniță Moulinex de când mă știu io (iacătă-s 36 de ani). De când mă știu carcasa râșniței e lipită cu leucoplast. 'Coafura' rezistă.
Și un congelator Arctic tot de când mă știu. De vreo 2jde ani stă în garaj - iarnă, vară - nu s-a stricat niciodată.

Edited by shiva, 10 April 2018 - 17:25.


#63
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Masina de spalat Indesit cu cuva de plastic are 14 ani. Inca nu da semne de oboseala. Nici o interventie la ea pana in prezent. Pana merge o mai folosim.

#64
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
La mine a fost în uz o "Indesit" tot de acum 14 ani. Ce-i drept, model slim. Cuvă din metal. De nu s-au stricat atâtea la ea...

P.S. Ar merge un subiect despre achiziţionarea, repararea aparatelor electrocasnice vechi? Că mai sunt unii amatori de aşa ceva.

Edited by djl, 10 April 2018 - 18:04.


#65
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Am inca perfect si fara rugina functional la casa de vacanta un Arctic din `86.
Mai am un robot de bucatarie DDR din `84 cred, perfect functional, din acela de 1500 lei.
La fel, un mixer sirbesc tot din perioada aia, asta a fost folosit destul de mult si are joc la imbinarea dintre rotile de antrenare si palete,
urmeaza sa`l rezolv in curind, de mers merge bine insa in anumite momente se ating paletele intre ele.
Sint scule care pe vremuri erau scumpe dar si tin la tavaleala!

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,701
  • Înscris: 07.02.2003

 ervinen, on 27 martie 2018 - 20:41, said:

Eu ce afirm pe acest portal este din proprie experiență, de peste un sfert de secol.
Am avut si eu masini de spalat... insa experientele personale sunt subiective. O gramada de masini moderne spala fain si tin mult, conteaza mediul si modul corect de utilizare.

 ervinen, on 27 martie 2018 - 20:57, said:

Revin la părterea mea mai demult exprimată că noi, românii, ne pricepem la toate și ne dăm cu părerea la orice, chiar dacă habar nu avem despre ce este vorba.
Te autocaracterizezi... bun si amuzant Posted Image

 PoeOvidiu, on 10 aprilie 2018 - 17:36, said:

Masina de spalat Indesit cu cuva de plastic are 14 ani. Inca nu da semne de oboseala. Nici o interventie la ea pana in prezent. Pana merge o mai folosim.
Daca rezista electronica e buna... cuvele de plastic sunt faine in ziua de azi, fara corodare si tin decenii. Eu am avut o Idesit pe al finele anilor 90 la care electronica s-a stricat repede si nu mai merita reparata. Am taiat-o cu flexul si la fier vechi, mai putin cuva Posted Image
In prezent merg pe LG, electronica faina si tine de ceva ani.

Edited by andreic, 14 April 2018 - 00:00.


#67
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Dar plasticul nu e cumva poros?   :huh:

#68
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Ba da, si ce are?

#69
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Cuvele de plastic sau compozit sunt mai usor de uzinat, deci costuri mai reduse....mai sunt si nedemontabile pentru inca o economie in costul de fabricatie (lipsa suruburi de prindere semicarcase, garnitura, etc.). Legat de cuvele de inox, carcotasii afirma ca sunt mai zomotoase si permit racirea apei de spalare mai repede, lucru care implica functionarea rezistentei mai mult timp, deci o clasa de eficienta energetica mai scazuta. Totusi Miele, lider in productia de ms. foloseste cu precadere si acum inoxul pt. cuva si ofera garantii de 10 ani.....comparati greutatea unei ms.Miele cu una identica ca si dimensiuni/capacitate de la alti producatori consacrati (LG, Samsung, Beko....) si o sa aveti o surpriza.
Legat de tema.....am un frigider Frigero (fabricat la Gaiesti sub licenta Thomson-Brand) cumparat in 1974, fara rugina sau plastice rupte, functional, actualmente folosit vara la o casa de vacanta. A functionat non-stop pana prin anul 2009, de atunci doar ocazional pe perioada verii. TV color Sony de 15 inch diagonala de prin 1995, aproape zi lumina functionand intr-o bucatarie....si-ar mai fi......

#70
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am "L.G." de acum 3-4 ani... oare din ce o fi cuva?

 djl, on 14 aprilie 2018 - 01:30, said:

Dar plasticul nu e cumva poros?   Posted Image

 Minimalistul, on 14 aprilie 2018 - 02:05, said:

Ba da, si ce are?

Se depun în pereţi diverse şi faţă de alea din metal nu le mai poţi curăţa de acolo   Posted Image

Edited by djl, 14 April 2018 - 10:30.


#71
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Mai sunt alţi forumişti, afară de cei care au postat până acuma, care deţin electrocasnice mai vechi de 15 ani?   :rolleyes:

#72
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da , am eu un pentium I din2000 produs de siemens nixdorf la75mhz procesorul ,16 mega ram, hard512 mega, cu win95 perfect functional  e primul meu calculator , il tin de muzeu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate