Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Premieră la Iași: Aproape 20 de ani de închisoare pentru un șofer care a trecut INTENȚIONAT pe roșu și a omorât doi oameni. Decizia este definitivă.

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#55
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPlaton, on 14 martie 2018 - 21:24, said:

Vorbeam de justitie prietene, de a face dreptate cand unul fura o paine de foame si unul fura milioane de placere, si primul ia 10 ani al doilea 2 cu suspendare! De dreptate vorbesc, justitia trebuie facuta corect, nu emotional si nu cu ura
Nu cred ca ai vazut VIDEO daca ai facut afirmatia :

View PostPlaton, on 14 martie 2018 - 21:02, said:

Poate avea o problema de sanatate, se simtea pus in pericol, si mergea la spital, nu cauta nimeni circumstante atenuante, dar sa incadrezi o asemenea fapta la premeditare este cale lunga, eu prin premeditare inteleg atunci cand urmaresc sa omor pe cineva si planuiesc asta in amanunt cu zile bune inainte, si am si motiv sa fac asta, orice alta incadrare in speta asta este doar o caterinca si un exemplu pentru prostime
Ca nu-i prinde justitia pe toti care merita , e alta poveste , insa in cazul de fata decizia e una corecta .

#56
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostSabinatu, on 14 martie 2018 - 20:33, said:

@ cspot: Păi Curtea de Apel a schimbat încadrarea în omor calificat. Nu a fost condamnat pentru ucidere din culpă, ci pentru omor calificat.

    Omorul calificat inseamna premeditare.
    Daca te uiti la filmul cu pricina e clar ca nimeni nu avea cum sa premediteze nimic. E o ciocnire din lateral. Imposibil de dovedit ca avea intentia sa ucida pe cineva.
    Se pare ca cineva are intentia sa compromita total sistemul de justitie in Romania.

#57
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
In mod normal nu merge să fie corect să dai unuia care a furat o pâine lafel cu unuia care a furat o flotă să spunem, dar trebuie avut in vedere si consecintele. Ala cu pâinea poate să comită si să agraveze daca e liber (de ex rromoizii care talharesc sau fura din magazine), ăla cu flota se poate cuminti si să devină adeptul dreptăţii adică basescu.

La omoruri e o treaba, citisem ca prin anii 70 un sofer de camion a omorât din răzbunare vreo 20 rromoizi calcandui cu masina pt ca si ei la rândul lor i-au ucis familia si copiii. Iar soferul a primit vreo 30 de ani, rromoizii nimic cred decât moartea in caz că soferul a minerit pe careva din ei.

Dar când e vorba de teribilism este f grav, cred că trebuie pedepse foarte aspre pt ca teribilism e ceva de genul cum eu te ucid si apoi iti spun am glumit

Edited by babarzotea, 14 March 2018 - 21:34.


#58
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu pot sa cred ca sant useri care il plang pe dobitocul asta care a omorat doi oameni ....!!!bine i a facut .

#59
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Imbecilul ala nu doar ca facuse un obicei din mersul cu viteza si trecerea pe rosu dar dupa accident a mai fugit si de la locul accidentului.
In clip se vede ca era sa treaca si peste un pieton care treceea in acel moment .

Pentru cei care zic ca in SUA primesti 2-3 ani..... depinde de circumstante si acolo. Sunt cazuri si cazuri.
https://www.clickond...l-detroit-crash
Asta a luat intre 10 si 30 ani.

#60
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Cred că de era t i g a n din timisoara judecat la timisoara  il lasau liber.
Altfel nu-mi explica mafia si infractionalitatea mare din timisoara unde iti trebuie blindat si armă să supravietuiesti.


Tocmai de aceea e si disputa din acest topic, unii primesc prea mult altii prea putin sau nimic pt fapte de gravitate egala. Exact ca si cu DNA-ul.

Edited by babarzotea, 14 March 2018 - 21:46.


#61
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
A luat puțin pentru 2 vieți luate.

#62
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdanvlas, on 14 martie 2018 - 21:27, said:

Si mie mi se pare exagerata pedeapsa. Nu vad intentie, vad prostie.
Mai, sa te urci beat la volan, sa conduci ca nebunul peste orice limita de siguranta e sigur prostie dar si intentie, ca nu l-a obligat nimeni sa faca asta, pur si simplu l-a durut in cur de altii.

#63
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
N-am vazut nimic de schnaps, dar chiar si asa... nu e cu premeditare. Inteleg ca lumea gandeste emotional, dar eu am depasit momentul ala.

#64
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPlaton, on 14 martie 2018 - 21:15, said:


Si ce rezolvi cu asta ? Ca stai la parnaie pe viata >?
protectia cetatenilor!

#65
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai doi oameni au murit ..nu mai luati apararea la nenorociti care merg cu 100 in localitati si trec pe rosu consecutiv ca v a faceti de ras...

#66
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
plus preventia se rezolva cu pedeapsa asta.

#67
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,434
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPlaton, on 14 martie 2018 - 20:38, said:

Deci ma uit in oras, sunt zeci de soferi care trec pe rosu fara probleme, ca sa ajungi sa spui ca a premeditat fapta trebuie sa ai multe elemente, sa ai motiv, sa ai o anumita relatie cu victimele, altfel poate fi declarat nebun

                 Pai, uite, pe unde traversez eu ditai soseaua cu enspe semne de circulatie si semafoare, aproape nu exista data ca macar un tembel de sofer sa nu o tireze pe rosu la semafor pentru el si verde pentru mine, de multe ori, ranjind cu dispret gen "saracule care esti tu sarac". Pot sa cred ca nenorocitul vrea in mod intentionat, premeditat adica, sa ma omoare pe trecerea de pietoni ? Eu zic ca da, fiindca e exclus sa nu vada culoarea rosie, fiindca altfel se numeste ca e chior si nu ar trebui sa aiba permis de conducere, sau poate fi nebun si de asemenea, nu ar trebui sa aiba pernis de conducere. Nu o data mi s-a intamplat chestia asta, si nu numai mie. Daca ar sta agentii de circulatie in doar doua intersectii pe unde traverseaza pietonii in zona unde locuiesc eu, ar salta zeci de permise zilnic, unor posibili criminali care vor sa ucida pietonii. Si asta se intampla in intersectii semaforizate. In cele nesemaforizate e urgie cu acesti indivizi numiti impropriu, soferi.

#68
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
O fi luat el 20 de ani, definitivi, insa va sta el 20 de ani in puscarie ? Clar nu. Asa ca, tot aia-i.

#69
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ăla e un caz, insă multe altele chiar mai grave trebuiau să aibe aceeasi sentinţă.

Sunt o grămadă de omoruri, bătăi, tâlhării, excrocherii, înşelăciuni nerezolvate clasate sau amânate, iar autorii lor sunt printre noi.
Unii comit sute de infracţiuni ca să fie apoi incarcerati sau măcar arestati.

Şi sunt si cazuri de erori şi oameni nevinovaţi condamnaţi.

Printre justiţiari sunt şi oameni cu facultatea la privat complet incompetenţi infiltraţi acolo şi ca să promoveze interesele mafioţilor şi clanurilor.
Inclusiv Kovesi e o persoană relativ mediocră ajunsă acolo pe principiul hai să iţi găsească tătuca şi ţie ceva de muncă.

Persoane de genul sunt apoi usor santajabile inclusiv de cei care le-au pus acolo.

Cu oameni de acest fel care sunt poate cot la cot cu cei relativ competenţi e greu să a o justiţie corectă, şi nu e cazul doar la noi

Tocmai de aceea e greu să aduci pedeapsa capitala când justitia nu e 100% competentă.
In tările totalitate e infractionalitate mai mică, deci e mai simplu de rezolvat cazurile.

Edited by babarzotea, 14 March 2018 - 22:15.


#70
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcspot, on 14 martie 2018 - 21:33, said:



    Omorul calificat inseamna premeditare.
    Daca te uiti la filmul cu pricina e clar ca nimeni nu avea cum sa premediteze nimic. E o ciocnire din lateral. Imposibil de dovedit ca avea intentia sa ucida pe cineva.
    Se pare ca cineva are intentia sa compromita total sistemul de justitie in Romania.
Aici colegii care sunt din Iași poate știu mai bine decât mine, căci sigur în presa locală s-a vorbit mult de cazul ăsta. Individul apare pe mai multe camere, din locuri diferite, având același comportament (contrasens, viteză, trecut pe roșu, etc). Deci prima data fusese observat trecând pe roșu pe la ora 11:30, accidentul mortal având loc pe la 13. Deci nu e deloc exagerat că l-au încadrat la premeditare.

Deci (ca să ne și râdem oleacă) uite unde se ajunge dacă suntem suverani (ia să văd eu ce vor zice colegii care erau cu suverani și ființe vii, ce tari sunt ăia ce nu respectă legile ca sclavii, etc...).

Partea bună acum e că avem șanse mari să ne îmbogățim literatura națională (că doar suntem europeni civilizați, nu ca primitivii de americani, cum zice un coleg aici pe topic. Da, ai citit bine: noi=civilizați, americanii=primitivi, dar primitivi rău de tot, de vor să trimită oameni pe Marte, nu așa!). Cu siguranță domnul Pașnicu își va descoperi talent de scriitor cât de CURând (am auzit că așa se scrie cuvântul ăsta în pușcărie, nu știu motivul).



#71
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdanvlas, on 14 martie 2018 - 21:27, said:

Si mie mi se pare exagerata pedeapsa. Nu vad intentie, vad prostie.
Trei martori au declarat in instanta ca l-au evitat in ultima clipa in alte trei intersectii in care la fel a intrat cu peste 100 km/h pe rosu.
Eu vad intentie. A plecat la vanat cu gandul sa omoare pe cineva. La primele doua intersectii ceilalti au avut noroc. La a treia si-a gasit victimele.
La fel de bine putea fi o masina cu doi copiii mici pe bancheta din spate.
Daca vine unul ca asta care pleaca de acasa cu intentia clara de a omora pe cineva si-ti omoara amandoi copiii, mai ai viata dupa?
Nici daca ar fi o greseala neintentionata tot nu ai mai avea viata fericita dar ai putea intr-un final sa-l ierti. Dar sa stii ca cel vinovat a plecat de acasa cu intentia sa omare pe cineva nu cred ca ai gasi niciodata o pedeapsa suficient de mare.
Eu zic ca pedeapsa e prea balnda pentru cineva care a plecat la vanat oameni nevinovati.

Edited by Kroghy, 14 March 2018 - 22:39.


#72
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,823
  • Înscris: 21.06.2016

View PostSabinatu, on 14 martie 2018 - 20:51, said:

Aici cred că greșești. Pot pune zeci de exemple, dar uite doar unul:
https://www.denverpo...ing-pedestrian/


Nu se incadreaza la ce am prespus eu ca e aici (gresit, se pare).
Daca faci un accident in care nu se poate DOVEDI ca ai facut ceva intentionat cel mai probabil nu primesti nimic.
Chiar daca se dovedeste ca aveai viteza si comportament neglijent poate iei 2 ani.
Daca insa se dovedeste comportament agravant (arestari repetate pentru condus beat - legea americana e oricum permisiva si accepta 0.08 la mie, deci beat insemna beat), condus cu viteze mult peste limita de viteza, evident ca primesti ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate