Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Recomandare Espressor Automat

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Am mers pana la urma pe varianta Dinamica Plus ECAM 370.85 (identic cu .95, doar cana de lapte difera putin).

#38
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Tot "Made in Italy" ?

Cateva impresii ? Cum face espresso ? Cu crema multa ?

#39
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Da, tot Made in Italy scrie pe el.

Foarte multumit de cum faca cafeaua. De obicei fac cappuccino sau alte variatii pe baza de lapte.
Spuma cred ca este foarte ok, cateodata chiar prea multa spuma (depinde de lapte). Partea buna este ca are 3 trepte pentru spumare, deci poti ajusta in functie de cum iti place.

Depinde si de tipul de cafea, pana acum am folosit Lavazza Crema E Aroma si Noir Special Edition Blend in combinatie cu setarea de macinare. De exemplu Noir parca era prea tare si acida pentru mine, Lavazza parca este mai echilibrata.

Attached Files



#40
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Nu te-am intrebat si nici nu insist pe partea de preparate cu lapte, pentru ca cam orice automat cu functie de auto spumare face bine.
Pe mine ma intereseaza cum face cafeaua de baza, espresso, daca face crema (de cafea) multa si daca se mentine.
Ce setari ai pentru espresso ? Adica  pe ce nivel ai rasnita si ce nivel de intensitate folosesti ?
Daca poti pune o poza si cu un espresso (simplu sau dublu) sau doppio, tot intr-un recipient de sticla.


#41
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Asa arata un espresso simplu:

IMG_20210611_074641.jpg

Crema pare sa se mentina destul de mult timp, cel putin din punctul meu de vedere. Rasnita este la nivelul 4 momentan iar intensitatea este lasata pe default.

Attached Files



#42
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Postionutnegru87, on 15 iunie 2021 - 12:52, said:

Rasnita este la nivelul 4 momentan iar intensitatea este lasata pe default.
Nivelu 4 din 7 ? Daca ai 7 nivele (cu 7 subnivele), daca poti face un espresso pe nivelu 1 (sau 2) (adica spre macinare fina) si intensitatea sa o pui pe maxim si sa mai revii cu o poza :)

#43
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Mi-a murit!
Bosch-ul din 2015. Cu toate ca a fost curatat, calc&clean etc. Totusi, are niste ani... De fapt, nu e mort complet si probabil poate fi resuscitat. Banuiesc ca un contact sau un subansamblu este defect si afiseaza ca trebuie sa umplu cu apa rezervorul, sa inlocuiesc rezervorul sau sa inlocuiesc filtrul. Aleator. O sa-l duc si la service. Sa nu fie pastila magnetica din rezervor care trece pe rand, prin dreptul a doi senzori/contacte magnetice din aparat. :)

Acum~ 1 luna am luat un Philips, mult mai ieftin.

Uitandu-ma in link-uri, observ preturi mult mai mari decat cele cu care am achizitionat. Respectiv, vechiul Bosch l-am luat cu 2.600 lei, iar Philipsul cu 1.900 lei. Atunci, in 2015, Boschul se vindea si cu 3.300 pana la 4.300 lei.

Observatii.
Boschul este mult mai masiv, mai greoi sau sa-i zic mai "rusesc". Da impresia de soliditate si era greu.
Philips-ul este mai usor, mai mic, pare mai fragil.

Bosch are mai multe optiuni de reglaj si mai fine. Pentru fiecare bautura aveai trei marimi de ceasca la care la fiecare in parte puteai sa setezi in ml marimea cestii. In 3 la 5 pasi.
Philips permite sa setezi doar cantitatea celei mai mari cesti (dar in limite ochiometrice - nu ml) si apoi doar daca vrei ceasca mica, medie sau mare.

Bosch putea seta taria cafelei in 5 sau 7 pasi.
Philips doar in 3.

Bosch consuma mai putina cafea.
Philips mai multa - cilindrii de zat sunt mai voluminosi.

Bosh putea sa prepare o cafea mai aromata si mai finuta.
Philips mai tare.

Cat priveste mecanismul de preparare cafea, la Bosch e mai solid dar se murdarea si incarca de zat mai repede si mai profund iar la Philips mecanismul este mai complicat, mai firav dar dupa 1 luna de utilizare nu avea aproape niciun rest de zat sau mizerii depuse! Era aproape curat. Ca nou! La Bosch, intr-o saptamana era incarcat deja.

Procedurile de curatare si decalcificare. La Bosch, foarte simple si intuitive si complet automate. La Philips iti cere spre exemplu sa pui pastila sa urmezi o procedura dupa care sa scoti aparatul din priza! Il tii asa 15 minute, dupa care il reintroduci in priza sa continue operatiunea. Mai complicat, mai alambicat, dar cine stie? Poate mai bine!

Sincer, daca as mai fi gasit Bosch (la un pret de pana in 3.000-3.300 lei), luam tot Bosch dar, nu sunt nemultumit nici de Philips. Sa vedem daca asta mai rezista 5-6 ani! Nu cred, dar daca mai traieste si eu pe langa el, o sa postez. Am luat de pe siteul Philips, cu discount, si pastile, filtre, vaselina pentru mecanismul de preparare. Apropo! Mecanismul lui Philips este uns in toate incheieturile. Mult mai intens decat mecansimul Bosch.

#44
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Philips sunt fabricate in Romania.

Multe in service cu probleme inca din perioada de garantie.

#45
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Cumparat Philips fabricat in Romania. Cum spuneam in postarea de acum un an.


Functioneaza "nenea" Philips de atunci, cu cate 7-10 cafele pe zi. Acum are mai mult de 1 an. Ce pot sa zic in mod cert este ca:
  • e mai zgomotos decat Bosch
  • cafeaua (indiferent de ce boabe pui) este mai putin cremoasa, mai putin aromata, altfel - mai buna la Bosch
  • senzatia de calitate a HW este clar mai intensa la Bosch
  • totusi, Philips, achizitionat cu aproximativ 1.800-1.900 lei (2021) isi face treaba comparabil cu Bosch pe care am achitat aproximativ 2.600 lei (2015).
Concluzia: primul loc in ierarhie, Bosch. Locul doi, Philips. Dar sunt foarte multumit si de Philips...

Si intre timp, mi-a inviat! Boschul. Am gasit in cele din urma un service la care meseriasii sunt atipici. Adica nu sunt ca cei din service-urile auto, in care schimba toata masina in locul unui oring de 10 lei.

Acum o luna, am dus Boschul in respectivul service, l-am lasat cateva zile si am fost sunat. Defecta o pompa si inca o componenta. Mi s-a propus depanarea, costurile insumand 280 lei. Am acceptat.

De o luna am doua!

Philips la tara si Bosch la Bucuresti. Incantati de diferenta clara de calitate intre preparatele celor doua, toata familia am baut in aceasta luna mai multa cafea decat de obicei. 10-20 pe zi incercand diferite categorii si diferite sortimente de cafea. Pentru a grabi utilizarea altor sortmente de cafea am utilizat si aspiratorul, pentru a scoate resturile din locasul de boabe... Posted Image


Iar Boschul se comporta parca mai bine decat in prima zi! Cred ca i-a prins bine vacanta de un an.

Edited by MiaJiro, 18 September 2022 - 05:12.


#46
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Am postat aici pentru continuitate.
Dar dupa cum spunea MMike:

View PostMMike, on 09 iunie 2021 - 08:23, said:

Delonghi Dinamica Plus. Made in Italy.

Forumu asta desi e interesant, nu prea e utilizat.
Aici o activitate mai mare, inclusiv despre automate :
https://forum.softpe...9#entry27922949


#47
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Vinde philipsu.

#48
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Multumesc pentru sfat! Apreciez si am mai mult decat o banuiala ca este foarte corect!

Dar, nu-l vand! Poate e exceptia si nu plezneste! Posted Image Si nici nu mi-as dori sa "pricopsesc" pe cineva cu o mortaciune... Ca daca la "alegeri" asa s-a intamplat, aici totusi, am un cuvant de spus. Daca moare, nu regret... "Der Mohr hat seine Arbeit gethan, der Mohr kann gehen" - maurul (romanesc) si-a facut datoria, maurul poate sa plece. Si ca la Netflix, maurul meu e pe invers. Adica alb! Posted Image Desigur, vorbesc de Philips.

Dar a si plecat!

Acum e la tara, unde mai am un Tchibo Cafissimo Easy luat cu mai putin decat pretul celor 250 capsule incluse. Cum acolo merg mai rar si in general ma "acompaniaza" numai sotia, le utilizam mai rar. Poate mai storc impreuna macar cate cafele au facut pana acum (> 1 an).  

In plus acolo mai am ca rezerva vreo doua espressoare "italiano" de aragaz si chiar un ibric de cupru primit de parintii mei inca inainte de '89 de la bunicul regelui Cioaba. Si cum timpul se scurge altfel acolo, parca si cafeaua se preteaza a fi preparata mai lent...

Edited by MiaJiro, 21 September 2022 - 03:06.


#49
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
@miajiro - poti impartasi si nume service / zona? As vrea sa il am de back up pt un espressor similar Bosch.

#50
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Da. Sper sa nu fie considerata reclama...
Ultimul service la care am intalnit meseriasi si de care eu personal am fost foarte multumit este pe Calea Plevnei in Bucuresti.

#51
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009

View Postionutnegru87, on 09 iunie 2021 - 09:14, said:

Am mers pana la urma pe varianta Dinamica Plus ECAM 370.85 (identic cu .95, doar cana de lapte difera putin).
Și cum se comportă în timp? A meritat banii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate