Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Recomandare Espressor Automat

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
o poveste offtopic dar funny !
Anul trecut am luat un expresor din Austria - cu gandul ca iau ceva mai de calitate de acolo.  Peste vreo 2-3 luni , in timp ce il spalam-curatam, observ pe una din usitele expresorului  scris : "Made in Romania" Posted Image Posted Image

#20
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Parerea mea e sa cumperi un expressor cu capsule, eu am luat un Lavazza LB 1000 reconditionat cu 350 RON si cred ca trebuie sa investesti de 10 ori mai mult in echipamente ca sa iasa cafeaua la fel de buna din boabe.

#21
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postpolish_guy, on 12 martie 2018 - 10:21, said:

Salut, imi recomanda si mie cineva un Espressor Automat fiabil care face o cafea cel putin decenta? Nu ma intereseaza avioane, cafea la nu stiu cati bari si spuma de lapte. Prefer doar sa fie pe boabe si sa nu se strice dupa 4 utilizari. Am un buget de aproximativ 2500 RON, dar nu e obligatoriu sa ii folosesc pe toti Posted Image . Ma intereseaza sa apas un buton si sa iasa cafea, nu sa rasnesc, sa pun cafea rasnita in cel manual, sa setez eu la cati bari, etc. Ceva simplu pentru birou, sa-si poata face toata lumea.

nu ti-l recomand pe al meu ca sari din schema, dar poti lua in calcul modelul TIS30321RW al unui amic ceva mai zgarcit ca mine (sau mai inteligent in investitii, depinde...)
- meniu cu access direct la bauturi si tasta de setare tarie
- optiune double cup
- rasnita ceramica reglabila
- duza de spumare - extrem de usor de curatat si foarte practica la utilizare (mai ales daca il vrei pt un birou, unde nimeni nu isi va bate capul sa-l curete)
- unitatea de preparare - pare mai compacta si mai usor de intretinut - nu atat de multe fante in care s-a putea strange zat de cafea.
- poti seta si cantitatea de cafe, nu la ml dar cat sa fii multumit de cantitate.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmihaiduban, on 12 martie 2018 - 13:36, said:

...observ pe una din usitele expresorului  scris : "Made in Romania" Posted Image Posted Image

De'Longhi - fabricate la Jucu
Philips Saeco - fabricate la Orăştie

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Recomand un SH de aici https://www.ropresso...ionate/birouri/

Eu cea mai buna cafea am baut-o intr-un sat uitat de lume de la un Saeco Vienna, cu 1 leu.

#24
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
https://www.google.r...uJq_ctFc6kk9_M:

asta e al meu


View PostNaijax, on 12 martie 2018 - 16:13, said:

De'Longhi - fabricate la Jucu
Philips Saeco - fabricate la Orăştie

Edited by mihaiduban, 24 March 2018 - 13:07.


#25
doareu1234

doareu1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2018
Buna,
Rog ajutor cu sfaturi pt. cumpararea unui expressor, pozitii: 1 - este 1100 lei, 2 - este 1000 lei si 3 - este 987 lei, toate trei sunt comandate de mine acum de BF.
1.https://m.emag.ro/espressor-automat-krups-ea81p870-1450-w-1-7-l-15-bar-negru-129043/pd/D2FGC4BBM/?ref=hdr-favorite_products
2.https://m.emag.ro/espressor-automat-delonghi-caffe-corso-esam2800-dispozitiv-spumare-functie-cappuccino-rasnita-autocuratare-15-bar-1-8-l-negru-inox-esam-2800/pd/DN471BBBM/
3.https://mediagalaxy.ro/espressor-automat-de-longhi-magnifica-s-ecam-21-117-b-1-8l-1450w-negru/cpd/EXSECAM21117B/

#26
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

 Mizu, on 12 martie 2018 - 16:24, said:

Recomand un SH de aici https://www.ropresso...ionate/birouri/

Eu cea mai buna cafea am baut-o intr-un sat uitat de lume de la un Saeco Vienna, cu 1 leu.
la ce preturi lractica e bataie de joc,mai pun 400 de lei si il iei nou

#27
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Salut. Sunt și eu în căutarea unui expresor automat și m-am oprit la:
https://www.emag.ro/...s/pd/D7CRRFBBM/
https://www.emag.ro/...ASAAEgJR2PD_BwE
Philipsul îmi place mai mult și îl pot lua ceva mai ieftin dar în review-uri au scris mulți că au probleme de fiabilitate. Voi pe care îl recomandați și de ce?

#28
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
De longhi - o fi el mai urat pe afara, dar frumusetea (a se citi "robustetea") interioara conteaza mai mult.

#29
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Cand am zis că ”îmi place” nu mă refeream la cât e de frumos ci la ce știe să facă și în special la sistemul de spumare a laptelui.

#30
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
prea ieftine,15000 de lei ar fi de dorit

#31
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Acum îmi dau seama că exact ăsta era detaliul care-mi scăpase și care e absolut edificator în alegerea unuia din cele 2 expresoare.

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
au apărut o serie de reduceri la expresoarele De Longhi și nu știu la care naiba să mă opresc...

https://www.pcgarage...cafea/delonghi/

#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Eu am luat în urmă cu 2 săptămâni Autentica, de la flanco, la aproximativ același preț. Sunt încântat de el dar este primul expresor automat. Pentru mine a contat meniul băuturilor cu lapte.

#34
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Eu am achizitionat in martie 2015 trei produse: o baterie AGM Start-Stop, un espressor Bosch si un distribuitor de apa. 550 lei bateria, 2.600 espressorul si 400 lei dozatorul.
Spre borocul meu, toate inca functioneaza.

Espresorul este TES60523RW si cand l-am achizitionat de la un magazin on line nou aparut cu 2.600 lei. La cel, emag, flanco erau afisate preturi de la 3.300 la 4.300 lei pentru acelasi model. Eram putin sceptic fiindca era primul (si momentan ultimul espressor achizitionat).
De atunci, a preparat numarul de "bauturi" din fotografia realizata acum cateva momente:


In mod clar nu prepara "cea mai buna cafea" si chestia asta depinde si de boabele utilizate. Se simte diferenta de la pachet/pret la pachet/pret!
Dar, face spuma de lapte, inclusiv din lapte cu 1,5% grasime, ca de cel de tara nu mai spun!
Cafeaua, indiferent de tip, pret si amestec face spuma.
Se pot selecta mai multe categorii de bauturi preparate: Espresso, cafe crema, cappucino, cafe latte, latte machiato, spuma de lapte sau apa fiarta:
Pe fiecare tip de bautura preparata (exclusiv spuma de lapte sau apa fiarta) se poate selecta marimea cestii: mica, medie sau mare;
Pe fiecare tip de bautura preparata se poate selecta "taria" cafelei: Foarte slaba, slaba, normala, tare, foarte tare, extra tare si extra tare cu doza dubla. In plus are si optiunea de a utiliza cafea gata macinata, care se introduce printr-un sertaras special.
Pentru fiecare tip de marime ceasca se poate selecta volumul de definitie:


Ce mi se pare semnificativ este ca:

1. Am utilizat doar apa de la robinet in toti acesti 5-6 (?) ani;
2. Totusi, am setat din meniul aparatului duritatea apei de la robinet care mi-a fost indicata de kitul inclus cu aparatul;
3. I-am spalat cel putin saptamanal mecanismul de preparare cafea - care este detasabil. La acel moment am spalat, curatat, periat si aspirat uneori si lacasul acestuia;
4. I-am facut de cate ori a cerut-o programul lung de clean & decalc utilizand initial produse speciale Bosch si in ultimii ani:

Probabil in functie de numarul de bauturi, cere curatarea cam la fiecare luna;
5. In toata aceasta perioada s-a defectat o singura data - mecanismul de preparare cafea. Acesta a fost inlocuit cu unul nou care m-a costat ~650 lei.
6. Laptele utilizat a fost divers, cu grasime intre 1,5 si 3,5%;
7 Cafeaua boabe a fost ieftina (30-60 lei/kg) cu exceptii cand am achizitionat cafea mai scumpa (>100 lei/kg).

Nu cred ca mai gasiti modelul acesta, dar acum cativa ani cand am cautat pentru a achizitiona si parintilor unul am gasit fabricat tot de acelasi concern, dar sub numele Siemens o varianta cu face lift:
https://www.cel.ro/e...icaAqlfEALw_wcB

Edited by MiaJiro, 19 February 2021 - 14:17.


#35
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Sunt si eu recent in cautarea un espressor automat. Dupa cateva catuari am ajuns la 3 producatori:
Philips Saeco
  • PicoBaristo Deluxe SM 5570 -> 3700 RON
  • PicoBaristo SM 5479 -> 3000 RON
Philips
  • EP5447 -> 3150 RON
Delonghi
  • Dinamica ECAM 350.55 -> 2600 RON
  • Dinamica Plus ECAM 370.95 -> 3500 RON
Milleta
  • Passione OT -> 3000 RON

Inca nu m-am decis, toate inca sunt optiuni valide. Initial am inceput cautarile cu un buget de 1500-2000, dar nu am gasit nimic cat de cat ok. Din acest motiv am marit bugetul la 2500-3500, dar daca exista o varianta buna mai ieftina sau la baza acestuia ar fi de preferat.
Din parerile ce le-am mai vazut si cateva review (foarte putine am gasit sincere) parca as tinde spre Delonghi Dinamica Plus, deoarece pare sa aiba cam cel mai bun raport calitate pret, dar pretul ridicat este un minus destul de mare. Merita acest model un pret asa de mare? Este in regula raportul calitate/pret ?
Nu ma prea pricep si poate ma puteti ajuta voi cu niste pareri suplimentare?

Multumesc anticipat.

#36
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,967
  • Înscris: 25.04.2016
Delonghi Dinamica Plus. Made in Italy.

Forumu asta desi e interesant, nu prea e utilizat.
Aici o activitate mai mare, inclusiv despre automate :
https://forum.softpe...9#entry27922949

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate