Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Android e mai bun decât iOS la cel mai important capitol

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
La ora actuală, competiția globală pe piața de smartphone-uri se dă între Android și iOS, alte sisteme de operare pentru mobile fiind irelevante.

''În urmă cu cinci ani, piața de mobile era un pic mai diversificată decât acum când vine vorba de sisteme de operare. La momentul respectiv, mai găseai încă telefoane cu Windows Phone, BlackBerry, Tizen sau Ubuntu Touch. Între timp, a devenit cel puțin ciudat să întâlnești un utilizator de smartphone care are altceva decât un Android sau iPhone.

Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) a realizat un studiu pentru a analiza fidelitatea utilizatorilor de smartphone-uri pentru platforme mobile. În studiul publicat de TechCrunch, se menționează faptul că loialitatea posesorilor de Android pentru platforma Google a crescut constant în ultimii doi ani. Niciodată nu a atins pragul de la această oră.

Cu scopul de a obține o referință concludentă pentru loialitate, cei de la CIRP au studiat platformele către care s-au orientat cumpărătorii de smartphone-uri în 2017, în momentul în care și-au făcut upgrade la telefon. Concluzia a fost una cât se poate de clară, iar Android a ieșit câștigătoare în fața iOS. Dintre cei care au avut Android în 2016, 91% au îmbrățișat dispozitive cu sistemul de operare al Google și în 2017. În același timp, doar 86% din utilizatorii de iOS au rămas la iPhone în momentul schimbării telefonului.

Am ajuns într-un punct în care utilizatorii migrează din ce în ce mai puțin de la un sistem de operare la altul. În schimb, pe termen lung, preferă să aleagă o platformă, să o învețe, să cumpere aplicații și, eventual, spațiu în cloud.''

Spoiler

Edited by YourFan, 11 March 2018 - 17:59.


#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
ios este misto ca e optimizat doar pentru prostia aia de telefon si ca n-ai lag, in rest o gramada de limitari.
tot android domina :D

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Tinand cont de cat costa orice android si cat costa orice iPhone, 86% iPhone inseamna ca incasari 400% Android, parerea mea.
Cu alte cuvinte, Apple si-au creat un sistem ideal in care produc putin si castiga mult.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Care e cel mai important capitol?

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostYOUR_GOD, on 11 martie 2018 - 18:11, said:

Tinand cont de cat costa orice android si cat costa orice iPhone, 86% iPhone inseamna ca incasari 400% Android, parerea mea.
Cu alte cuvinte, Apple si-au creat un sistem ideal in care produc putin si castiga mult.

Pai asta le-a fost scopul de la inceput. E mai usor sa intretii un soft ce va fi instalat pe 10 telefoane diferite decat un OS ce se va gasi pe sute. Normal ca atunci cand te limitezi la cateva modele ai posibilitatea de a optimiza totul la sange.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
V-ati apucat iar sa citati din ciorditorii de la playtech, exact acelasi articol cred ca l-am vazut cu o saptamana in urma, in engleza.
Nu e nimic nou, si in urma cu vreo cativa ani, tot asa stateau lucrurile.

In afara de acel copy/paste, nu am inteles ce vrei sa spui cu acest topic.

Edited by gumball3000, 11 March 2018 - 18:31.


#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdani.user, on 11 martie 2018 - 18:19, said:

Care e cel mai important capitol?
Banuiesc c-ar fi fidelizarea.

Edited by YourFan, 11 March 2018 - 18:53.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
1. Care e cel mai important capitol?
2. IOS e doar pe produsele Apple, doar produse considerate premium.
3. Android se afla pe orice, de la telefoane cu butoane, pana la flagship-uri.

Ce ma distreaza pe mine este ca atunci cand compari produsele Apple cu celalalte produse de varf, cu Android, deodata vezi cum au acelasi pret (in majoritatea cazurilor).

In rest, cred ca tine deja de preferinte.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAdm, on 11 martie 2018 - 18:36, said:

1. Care e cel mai important capitol?
Nu eu am stabilit care este cel mai important capitol ! Doar citez un anumit articol...

Edited by YourFan, 11 March 2018 - 18:49.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu stiu sa spun ca sa nu sune aiurea. Am un iPhone7 pe care il folosesc strict ca pe un telefon si atat. Putea sa aiba si butoane in loc de display la ce fac cu el.
Oricand am ceva de facut pe un smartphone nu am cum sa pun mana pe iPhone ci pe Samsung. Iar cu Oreo, chiar mi se pare de epoca ios.
Rog sa nu sara fanii unei marci sau alteia de fund in sus. Mi-am spus parerea mea pur subiectiva.
Foarte probabil iPhone7 a fost ultimul telefon cu ios pe care l-am cumparat de la Apple. Pentru preferintele mele este un soi de capat de drum iphone-ul.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdani.user, on 11 martie 2018 - 18:19, said:

Care e cel mai important capitol?
E luat cu copy/paste si titlul tot din articolul ciorditorilor de la playtech.
Asa au toate articolele, cu clickbait-uri de 2 lei, macar publicatiile de genul cancan, click, libertatea samd nu sunt atat de mizerbabile si pun un titlu-momeala care ofera totusi un raspuns la intrebare. (Daca am ajuns sa-i laud pe astia, atunci ar trebui sa va faceti o idee despre calitatea celor de la playtech).
Deci nu te astepta sa gasesti in text si care este "cel mai important capitol".

Cred ca au furat articole si de pe softpedia de au fost banate linkurile catre acestia.

Edited by gumball3000, 11 March 2018 - 19:09.


#12
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostYourFan, on 11 martie 2018 - 17:58, said:

Între timp, a devenit cel puțin ciudat să întâlnești un utilizator de smartphone care are altceva decât un Android sau iPhone.
Compară un sistem de operare cu un model de telefon, e clar ca nici nu are rost sa-i luam in seama.

#13
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
N-ai cum sa folosesti Iphone... inafara de pretul exagerat nu prea ai ce face cu el. Android-ul e baza si va ramane baza, restul e istorie si punct.

#14
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcris1706, on 11 martie 2018 - 19:51, said:

N-ai cum sa folosesti Iphone... inafara de pretul exagerat nu prea ai ce face cu el. Android-ul e baza si va ramane baza, restul e istorie si punct.

De curiozitate, cam ce nu poti face cu iPhone-ul?

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postgumball3000, on 11 martie 2018 - 19:08, said:

Si mai e si faptul ca ceva clar care sa distanteze iOS pe segmentul lui de Android, pe al sau, nu exista. Unii prefera Mercedes, altii Audi.

View PostExtinct, on 11 martie 2018 - 21:29, said:


De curiozitate, cam ce nu poti face cu iPhone-ul?
Da-mi voie sa fiu rautacios, dar cu orice masina ajungi din A in B.

#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostExtinct, on 11 martie 2018 - 21:29, said:

De curiozitate, cam ce nu poti face cu iPhone-ul?
uite ceva ce am auzit la prietenii mei acum nu de mult, 5-6 luni in urma. Amandoi si-au schimbat ifoanele in androide din cauza asta intrucat e o functie care ii ajuta, ei lucrand in vanzari si nevrand sa raspunda mereu la telefon.
La afon poti doar sa deviezi apelul sau nu pe cand la robotel poti sa selectezi daca sa se devieze dupa cateva "taraituri" sau daca dai refuz.
Eu nu am mai incercat un afon de la 4 si am renuntat, erau prea multe limitari la vremea respectiva. Poate intre timp si-au mai revenit dar de exemplu funtia de mai sus si eu o folosesc si nu m-as putea lipsi de ea...

Edited by Seteh, 11 March 2018 - 22:39.


#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Corect Seteh iar ca un alt exemplu postez un clip cu un Wishlist pentru iOS 12.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6iIQv9Ic8pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam toate optiunile acelea le gasesti pe Android stoc(pentru ca pe interfata celor de la Samsung sigur le gasesti pe toate si multe alte optiuni in plus).

Ce spune la minutul 2:41 este foarte interesant.

#18
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014
Obligatory iPhone vs Android monthly thread :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate