Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Veruca Vulgara

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
laurcristy

laurcristy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2018
Hei lume, de ceva vreme am pe mana asa zisele "veruci vulgare", am aflat asta dupa o biopsie, dupa aceasta am incercat sa le elimin cu laser CO2, prin diverse creme care iau straturi de piele si am incercat in cele din urma si Duofilm. Insa dupa mult timp de lupta cu ele nu am reusit nimic, voi v-ati intalnit cu asa ceva? Daca da cum a-ti rezolvat? Multumesc anticipat !

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
https://forum.softpe...atie-laser-co2/

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Medicul dermatolog ce a spus?

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Usturoi. Cand stai acasa mai mult timp , taie un catel de usturoi feliute subtiri si pune-le peste veruca cu un leucoplast. Le schimbi cam la ora . Efecte secundare in afara de miros nu exista. Se usuca in aproximativ 5-7 zile. Problema nu este scapatul de ele ci recidivatul. Trebuie sa analizezi atent pe unde umbli si cu cine. Daca cei din jurul tau au asa ceva degeaba te tratezi tu. La orice julitura , daca pui mana pe o clanta pe care a pus cineva care are asa ceva ai luat si tu. Ma apuca disperarea cand vad cata lume are asa ceva si nu trateaza. Stii din ce cauza au Judoka bandajele alea pe degete la competitii ? Ca sa nu ia veruci. Daca au cea mai mica zgarietura ...s-au lipit .

Edited by JurasikMan, 06 March 2018 - 12:11.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Si veruca fuge de usturoi!

Really! WTF, cum sa recomanzi usturoi la virusi?

#6
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Am avut si eu acum mai multi ani. Am rezolvat cu rostopasca (dar trebuie sa astepti primavara...). Pur si simplu trebuie tamponat negul cu sucul de rostopasca zilnic, chiar de mai multe ori pe zi, pana la disparitie. Nu mai stiu exact cat timp a durat, stiu doar ca mereu cand vedeam pe drum rostopasca, rupeam din ea si imi dadeam..

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 JurasikMan, on 06 martie 2018 - 12:11, said:

Stii din ce cauza au Judoka bandajele alea pe degete la competitii ? Ca sa nu ia veruci. Daca au cea mai mica zgarietura ...s-au lipit .
de ce judoka ar avea un risk mai crescut ca alti sportivi? si de ce doar pe degete?

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 minam, on 06 martie 2018 - 12:52, said:

Am avut si eu acum mai multi ani. Am rezolvat cu rostopasca (dar trebuie sa astepti primavara...). Pur si simplu trebuie tamponat negul cu sucul de rostopasca zilnic, chiar de mai multe ori pe zi, pana la disparitie. Nu mai stiu exact cat timp a durat, stiu doar ca mereu cand vedeam pe drum rostopasca, rupeam din ea si imi dadeam..
Ce e bun pentru unul, poate sa nu fie bun pentru altul.
Si e extrem de gresit sa tratezi efectul, fara sa investighezi si sa tratezi/elimini cauza.

#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
vreo 10-11 ani m-am luptat cu ele; am cunoscut o gramada de dermatologi; majoritatea sunt varza, nu le pasa de pacienti etc..
M-a duc la o generalista si imi da tratament homeopat; 6 luni irosite.
M-a duc la alta si ii spun, uite ca imi apare o veruca si la degetul asta; Ea spune: nu, e piele ingrosata, da-te cu o crema care inmoie pielea. Dupa cateva luni jumatate de unghie era mancata de neg.
Ma duc la spital privat, o doctoritza batrana, ii spun povestea bolii, uite ca sunt plin de veruci, se tot extind, bla-bla-bla.. Si cand termin de povestit, ma intreaba: "Si ce vrei de la mine ? " WTF ????
Ma duc la dermatologie; o doctoritza tanara, cand ii arat negii, se sperie, cheama alti doctori,asistente sa se uite la mine si imi spune ca e prea complicat; nu are ce face ea, sa ma duc la chirurgie plastica. Ma duc la chirurgie plastica. Vine Marele Profesor, ne vede ciorchine la usa, si ne zice sa asteptam ca ne rezolva pe toti. Dupa 3 ore(timp in care doctorasii din subordine stateau la taclale in fata noastra), Marele Profesor pleaca acasa si pune un doctoras din subordine sa ne usuiasca pe toti de la usa lui. Pe mine ma trimite la dermato; zic: pai de acolo vin; doctorul: du-te la un spital bun. Eu: unde? El: La colentina. Eu: Pai chiar de acolo vin.
Ma duc unu' batran, apropae la pensie, la cabinetul lui privat; imi arde negii de cateva ori, astia reapar; la un moment dat se plictiseste de mine si zice ca au disparut; ii arat, uite nene, sunt tot aici. Nu e pielea regenerata.
Ma duc la unul in privat; imi da asta un tratament de cateva zeci de milioane; ii spun ca am incercat deja tot ce mi-a dat el acolo; nu, ca nu am respectat eu procedurile cum trebuie, daia nu m-am vindecat.

Am avut succes cu azot lichid aplicat de medic(nu prea gasesti ca persoana fizica azot lichid , iar porcariile din comert au -50 grade si nu se compara cu temperatura azotului) pe cele care nu erau langa unghie. La cele de langa unghie au facut minuni injectii cu bleomicina (am gasit un super medic caruia i-a pasat de cazul meu si a cautat si ea solutii); efectiv nu mi-a venit sa cred; dupa 11 ani de chin si de tratamente foarte-foarte dureroase, sa scap cu 1-2 injectii. Medicamentul asta e anticanceros, nu se gaseste in Romania (surpriza!!), dar poti sa comanzi online din alta tara (ungaria).

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Pustiul meu (la 9 ani) a agatat de la piscina (loc curat, scump etc) virusul si i-a crescut in talpa. Nu am realizat decat atunci cand a inceput sa schiopateze. Am crezut ca e o batatura dar dermatologul a spus veruca.

Tratamentul a fost o crema facuta in farmacie: aspirina plus vaselina apliacata strict pe neg. Singurul efect a fost ca s-a luat pielea moarta din jurul negului si l-a  expus, doar atat ....
Am incercat toate chestiile naturiste, creme, tincturi si sfaturi babesti (la disperare faci orice, inclusiv il puneam sa faca pipilica intr-un paharel si apoi il tamponam pe neg cu urina - cica aciditatea il omoara. Pare o idee cretina dar cand il vezi ca merge pe varfuri ....)

M-am speriat cand am vazut ca dupa un timp i-au aparut inca doi (distribuiti cate unul in fiecare talpa).
Am incercat ultima chestie care o puteam face acasa - inainte de chirurgie - tratamentul criogenic, intamplator se facea reclama la un produs in perioada aia. Nu mai stiu cum se chema dar era un flacon care continea ceva foarte rece (azot lichid ?), cu un dispozitiv se introducea un burete in flacon iar apoi buretul ingetat se punea pe neg.
In doua saptamani, dupa doua sau trei aplicari a scapat de primul neg (cel mai mare - cred ca il avea deja de vreo 4 luni).
Pentru ceilalti, mai mici, a fost necesara o singura aplicare.
S-au uscat si au cazut, nu au ramas cicatrici si nici nu s-a resimtit in vreun fel.

#11
laurcristy

laurcristy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2018

 Hider141, on 06 martie 2018 - 12:02, said:

Medicul dermatolog ce a spus?
Am fost la 4 medici, fiecare cu tratamentul lui, ultimul imi dadea cu un spray cu azot parca ( ceva rece ), durea  in ultimul hal  in prima zi/noapte dupa aplicare. Am fost 12 saptamani si nici-un rezultat.

 romanasu, on 06 martie 2018 - 13:10, said:

vreo 10-11 ani m-am luptat cu ele; am cunoscut o gramada de dermatologi; majoritatea sunt varza, nu le pasa de pacienti etc..
M-a duc la o generalista si imi da tratament homeopat; 6 luni irosite.
M-a duc la alta si ii spun, uite ca imi apare o veruca si la degetul asta; Ea spune: nu, e piele ingrosata, da-te cu o crema care inmoie pielea. Dupa cateva luni jumatate de unghie era mancata de neg.
Ma duc la spital privat, o doctoritza batrana, ii spun povestea bolii, uite ca sunt plin de veruci, se tot extind, bla-bla-bla.. Si cand termin de povestit, ma intreaba: "Si ce vrei de la mine ? " WTF ????
Ma duc la dermatologie; o doctoritza tanara, cand ii arat negii, se sperie, cheama alti doctori,asistente sa se uite la mine si imi spune ca e prea complicat; nu are ce face ea, sa ma duc la chirurgie plastica. Ma duc la chirurgie plastica. Vine Marele Profesor, ne vede ciorchine la usa, si ne zice sa asteptam ca ne rezolva pe toti. Dupa 3 ore(timp in care doctorasii din subordine stateau la taclale in fata noastra), Marele Profesor pleaca acasa si pune un doctoras din subordine sa ne usuiasca pe toti de la usa lui. Pe mine ma trimite la dermato; zic: pai de acolo vin; doctorul: du-te la un spital bun. Eu: unde? El: La colentina. Eu: Pai chiar de acolo vin.
Ma duc unu' batran, apropae la pensie, la cabinetul lui privat; imi arde negii de cateva ori, astia reapar; la un moment dat se plictiseste de mine si zice ca au disparut; ii arat, uite nene, sunt tot aici. Nu e pielea regenerata.
Ma duc la unul in privat; imi da asta un tratament de cateva zeci de milioane; ii spun ca am incercat deja tot ce mi-a dat el acolo; nu, ca nu am respectat eu procedurile cum trebuie, daia nu m-am vindecat.

Am avut succes cu azot lichid aplicat de medic(nu prea gasesti ca persoana fizica azot lichid , iar porcariile din comert au -50 grade si nu se compara cu temperatura azotului) pe cele care nu erau langa unghie. La cele de langa unghie au facut minuni injectii cu bleomicina (am gasit un super medic caruia i-a pasat de cazul meu si a cautat si ea solutii); efectiv nu mi-a venit sa cred; dupa 11 ani de chin si de tratamente foarte-foarte dureroase, sa scap cu 1-2 injectii. Medicamentul asta e anticanceros, nu se gaseste in Romania (surpriza!!), dar poti sa comanzi online din alta tara (ungaria).
Buna cum il cheama pe medic si unde il pot gasi ? Multumesc

#12
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005

 laurcristy, on 06 martie 2018 - 13:39, said:

Buna cum il cheama pe medic si unde il pot gasi ? Multumesc
Ti-am trimis pe privat numele medicului si clinica; poate nu ar vrea sa ii apara numele pe internet.
Tratamentele sunt dureroase; azotul e criminal langa unghie: dupa aplicari, 4-6 ore dadeam din maini prin aaer, topaiam, alergam; distractie maxima; nu puteam sa stau intins sau pe scaun de durere; am luat 3-4 ibuprofene, unul la ora, pana m-a lasat durerea. In timp, am devenit experimentat, ma duceam pregatit de durere: luasem o pastila inainte preventiv si o cutie la mine, sa iau dupa; dar, a fost veruca departe de nervi; tot asteptam sa inceapa durerea adevarata si nu mai sosea :D.

Edited by romanasu, 06 March 2018 - 13:57.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nu vreau sa va descurajez, dar de unele veruci, mai ales cele plantare, uneori, nu se poate scapa. Depinde si de organism.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Adm, on 06 martie 2018 - 12:43, said:

Si veruca fuge de usturoi!

Really! WTF, cum sa recomanzi usturoi la virusi?

Ai incercat vreodata ? Eu mai agat de la stagii si antrenamente cate una . Am incercat tot felul de cacaturi de pe 7 continente ...din tuia , din radacina de baobab . Nimic nu a functionat. Aciditatea excesiva si probabil alte substante continute fac ca virusul ( care este localizat cutanat ) sa moara . Solutia "traditionala " era cu suc de rostopasca ...care , ghici , este acid .
Criogenarea de care povesteste alt coleg functioneaza dar este de lunga durata . Tratamentul este costisitor si necesita deplasare la cabinet specializat. Incercati ce va spun si o sa ma cautati cu ciorba calda .

Edited by JurasikMan, 06 March 2018 - 14:03.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 unbrutus, on 06 martie 2018 - 13:02, said:

de ce judoka ar avea un risk mai crescut ca alti sportivi? si de ce doar pe degete?

Pentru ca specificul luptei este sa faca prize pe kimono si prizele agresive ( si ruperile de prize )  duc la julituri in zona degetelor. Cat timp nu exista rana deschisa este putin probabil sa se ia o veruca. Pielea se apara prin PH-ul ei de asa ceva. In general , o veruca se instaleaza acolo unde gaseste acces la sange . toate sunt "ancorate" intr-un vas de sange . Mainile au o piele subtire si sub piele nu mai exista nimic protector cum ar fi grasimea din alte porti ale corpului . Astfel , orice julitura care sangereaza inseamna o oportunitate pentru virus .
Scuze pentru posturi consecutive dar a expirat perioada de timp  in care puteam edita postul precedent .

Edited by JurasikMan, 06 March 2018 - 14:50.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,695
  • Înscris: 07.02.2003

 JurasikMan, on 06 martie 2018 - 14:01, said:

Aciditatea excesiva si probabil alte substante continute fac ca virusul ( care este localizat cutanat ) sa moara .
Virusul nu e viu... gazda lui e altceva. Nu, nu merge cu aburelile babesti.

#17
Jorjjette

Jorjjette

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2017
Eu am avut pe ambele maini si mi-au trecut cu remediul homeopat Thuya ch15. Luat de cateva ori pe zi.
Sanatate multa

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 JurasikMan, on 06 martie 2018 - 14:49, said:

Pentru ca specificul luptei este sa faca prize pe kimono si prizele agresive ( si ruperile de prize )  duc la julituri in zona degetelor. Cat timp nu exista rana deschisa este putin probabil sa se ia o veruca. Pielea se apara prin PH-ul ei de asa ceva. In general , o veruca se instaleaza acolo unde gaseste acces la sange . toate sunt "ancorate" intr-un vas de sange . Mainile au o piele subtire si sub piele nu mai exista nimic protector cum ar fi grasimea din alte porti ale corpului . Astfel , orice julitura care sangereaza inseamna o oportunitate pentru virus .
Scuze pentru posturi consecutive dar a expirat perioada de timp  in care puteam edita postul precedent .
interesant, nu stiam. Nu stiam nici ca sint asa de des intalnite aceste probleme

 JurasikMan, on 06 martie 2018 - 14:01, said:

Ai incercat vreodata ? Eu mai agat de la stagii si antrenamente cate una . Am incercat tot felul de cacaturi de pe 7 continente ...din tuia , din radacina de baobab . Nimic nu a functionat. Aciditatea excesiva si probabil alte substante continute fac ca virusul ( care este localizat cutanat ) sa moara . Solutia "traditionala " era cu suc de rostopasca ...care , ghici , este acid .
Criogenarea de care povesteste alt coleg functioneaza dar este de lunga durata . Tratamentul este costisitor si necesita deplasare la cabinet specializat. Incercati ce va spun si o sa ma cautati cu ciorba calda .
Rostopasca era parca recomandata si prin revista Formula AS, renumita pt tratamentele naturiste promovate candva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate