Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Elephone u Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

La un pret mai mic, cu garantie la Bucuresti , la aceleași specificatii, cu ecran Amoled, primesti samsung c9 pro
Samsungul ala e un telefon din 2016. Asta e 2018. Numai ca a stat 2 ani pe raft si bateria aia nu mai e ca noua. Pe langa asta snapdragon 653 vs 660 iar e diferenta de generatii. Samsungul are o singura camera iar Elephone-ul are 2 care sunt reale nu ca la alte chinezarii doar una si in locul la cea de-a doua o hartie pictata. Ca sa nu mai vorbim de design. C9 pro arata ca un telefon vechi si normal iar asta arata aproape la fel de bine ca un S8.

Elephone-ul poti sa il bagi in aceeasi categorie cu Mi note 3 sau cu nokia 7 plus sau ce alte telefoane mai au sd660, mi max 3, oppo r11, sharp aquos s2, etc

#20
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
"La un pret mai mic, cu garantie la Bucuresti , la aceleași specificatii, cu ecran Amoled, primesti samsung c9 pro"

Primesti ACELEASI specificatii..."Da nu primesti ecran curbat" Posted Image .
Elephone U Pro e foarte Samsung Posted Image

Edited by diegodanny, 27 February 2018 - 19:34.


#21
Yau

Yau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.04.2017
Elephone U Pro 4G Phablet  -  6GB RAM + 128GB ROM  BLACK  la 1600lei (cu transport Priority Line 17$,vine direct acasa cu DPD)
Cupon de reducere 60$ din pretul afisat pe site  :  NYGBMP

#22
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Haideti sa nu ne mai ascundem dupa perdea (daca tot suntem la nudisti). M-am documentat putin despre telefoanele chinezesti. Am gasit ceva super dragut care m-a facut sa nu cumpar in viata mea asa ceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2MHZhGdE5Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au specificatii bune, dar in rest, sa fim seriosi... mai bine un brand cunoscut si model de anul trecut decat cel mai nou model de la o firma chinezeasca. Se vede clar in video-ul de mai sus ce inseamna. Spor la vizionare si la cumparaturi.

#23
Yau

Yau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.04.2017

 Zark, on 27 februarie 2018 - 22:45, said:

Haideti sa nu ne mai ascundem dupa perdea (daca tot suntem la nudisti). M-am documentat putin despre telefoanele chinezesti. Am gasit ceva super dragut care m-a facut sa nu cumpar in viata mea asa ceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2MHZhGdE5Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au specificatii bune, dar in rest, sa fim seriosi... mai bine un brand cunoscut si model de anul trecut decat cel mai nou model de la o firma chinezeasca. Se vede clar in video-ul de mai sus ce inseamna. Spor la vizionare si la cumparaturi.
Personal folosesc de aproximativ 4,5 ani exclusiv doar telefoane chinezești... Am avut de toate Ulefone, Elephone, Meizu, Lenovo, Vernee etc, momentan Xiaomi Mi Mix 2, dar niciodată nu am avut probleme cu vreunul.. Poate am avut noroc, nu știu... Dar toate sunt chinezești până la urmă, eventual Samsung nu știu dacă nu au fabrici și ei în China....

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
E bine ca te-ai documentat, mie mi-au trecut prin mana vreo 7 telefoane chinezesti si pot zice ca si-au meritat banii. Am facut cadouri prin familie, n-a fost nimeni dezamagit de ele.

Cand mi-am luat eu Xiaomi Redmi 1 tot chinezesc era, ca nu auzise nimeni de firma asta. Acum unde e Xiaomi... spre top 5 producatori mondiali, asa ceva.

#25
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mai fiți cârcotași! Elephone acum doi trei ani era foarte cunoscut în România pentru P7000, p8000 și p9000. Eu am de aproape 3 ani (luat la precomanda) P7000, a fost la nevasta, la mine pentru teste, acum e la fata. Încă funcționează impecabil, a venit cu android 5,acum are 7. Are suport pe xda și needrom. A zburat de la balcon, etaj 1, rama metalica l-a salvat. Baterie detașabilă, schimbat 2, luate de pe site-ul oficial.
Unii sunt paranoici, dar când cauți un telefon, indiferent de marcă, te uiți pe xda, needrom, gsmarena.com și te uiți după suport. Unii vin și întreabă pe aici și îi sar fanii... (nu dau nume) că sunt chinezarii! Acei fani ar fi cazul să scoată ochelarii de cal și să se mai uite și primprejur!

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007

 Zark, on 27 februarie 2018 - 15:11, said:



Ok, eu am vrut doar sa ajut, dar ca de obicei cand vrei sa ajuti cu ceva primesti un sut in fund. Sunt obisnuit deja. Am vrut sa va deschid ochii, sa va arat ca puteti cumpara telefoane cu performante asemanatoare la preturi chiar si de 10 ori mai mici. Chinezaria tot chinezarie e, indiferent ca dai pe ea 40-50$ sau dai 400-500$. Punct.

Faza e ca la pretul ala iti cumperi de la branduri cunoscute, iar daca vrei chinezarie, cel mai bine e sa nu platesti prea mult pe ea. La 400$ iti iei brand cunoscut unde calitatea e extrema fata de astea. Asta e tot.
In general ajuti cand te pricepi, si nu iei sut.

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Intrebare de 50 de puncte pt cei care au avut Elephone.
Cum stau cu suportul? Au android curat sau isi mai adauga si ei cate ceva pe acolo? Sau au sistemul lor modificat la greu gen miui?
Daca au un suport relativ ok si mai gasesti si rom-uri nu ar fi o pacoste asa mare.
Merg rootate usor?

#28
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Ai citit ce am scris mai sus? Are un UI ușor modificat, dar aproape de android curat.

#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Si update-urile cum sunt? Odata pe luna, odata la 6 luni, pe an sau niciodata? Daca iau telefonul din China presupun ca vin cu un rom in chineza. O avea macar engleza? Sau or schimba si ei cu un rom international sau global?

M-am uitat la filmul ala de mai sus si e cam vrajeala. Am auzit de multi si cu telefoane de firma care au primit in cutia sigilata telefoane umblate si eventual si cu cont de gmail in ele si cu pozele altuia sau alteia...etc. Se cheama resigilate sau nici macar atat. E teapa vanzatorului nu a firmei chinezesti. Si chestia aia cu incarcatorul la fel. Daca ma duc si imi iau un Iphone 10 din SUA credeti ca aia imi dau incarcator de SUA sau de EU? Era obligatia firmei care vinde produsul sa asigure si un adaptor daca vinde telefonul cu un incarcator UK. Pt 2-3 lei cat e un adaptor se mai fac si de cacao. Dar repet e vina firmei care vinde in Romania, nu a chinezilor.

Edited by unpuisor, 28 February 2018 - 11:08.


#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Androidul merge foarte bine, dar eu nu am vazut update la el. Nici nu pot zice ca am avut nevoie. Nu am nici pretentii, am dat 600 lei pe P9000, dar toata lumea care il butoneaza il si lauda.

Majoritatea telefoanelor care vin din China au si limba Romana, probabil gratie androidului. Si au incarcator EU. Te duci pe aliexpress (unde e de obicei mai ieftin) si citesti bine descrierea.

#31
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Intrebam pentru ca una e sa dai 600 lei si alta e 450$ pe un telefon. la 600 lei nu mai ai si pretentii de android, dar la 400+ verzisori plus ceva tva, vama etc, te gandesti si la amanunte dinastea. Sau te orientezi catre un S7 la promotie si iesi tot pe acolo :)

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
La telefoanele low end nu prea primesti updateuri. Eu am dat 600 lei pe 4GB RAM, FullHD, dupa categoria de pret cred ca intra la low-end Posted Image
Dar flagshipurile primesc si updateuri.

Ca fapt divers, telefonul meu Elephone P9000 a venit cu 6.0 si de cateva luni acelasi model se vinde cu 7.0, dar eu nu am primit update. Pot insa instala 7.0 pe el daca n-am ce lucra. Cam asa sunt ignorate low-endurile la marcile chinezesti, dar personal nu ma afecteaza cu nimic.

Vezi ca sunt selleri care trimit din UE, si nu mai platesti tva si vama. Eu asa am luat telefonul de pe aliexpress, a venit prin Franta. De la acest store https://www.aliexpre....c06f65f6oXXNPR

Edited by Mizu, 28 February 2018 - 15:05.


#33
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Probabil ca si Elephone U Pro intra in categoria premium dupa chinezi. Daca ar fi undeva la 350 $ ar fi mult mai atractiv

#34
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Primește update o perioadă după care se oprește. Dar sunt custom rom mai atractive, se poate pune twrp, se poate face root. Au și limba română, încărcătorul este EU.

#35
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
WOW.. Au crescut pretul la $537.64 !

#36
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
am vazut si eu. Si la mi note 3 au crescut pretul.
Asa e cand ai putine produse pe stoc si multi gusteri pe aceeasi felie de paine.
La fel s-a intamplat si cu placile video, o placa video de acum 2 generatii de genul 1060 care se dadea si cu 12-13 mil vechi la promotie a ajuns sa coste peste 21 mil din cauza gugustiucilor care viseaza sa se imbogateasca peste noapte cu minatul in loc sa puna osu la treaba si sa munceasca si ei cinstit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate