Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
772 replies to this topic

#703
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018
Pai atunci nu stiu eu sa folosesc corect ubakus :)

1. Ok, eu stiam ca suportul pentru invelitoare sunt sipcile si contrasipcile, dar poate nu stiu bine. Spun asta pentru ca am vazut acoperisuri si fara astereala.
2. Nu prea mai am cum sa pun inca 10 pentru ca imi stric toate "pregatirile". Inchiderea de scara vreau sa o fac cu pereti de rigips (20cm grosime) izolati cu vata minerala. Stiu ca podul nu va fi locuit dar totusi n-as vrea sa fie ca afara.
3. Exclus, daca era sa merg pe varianta cu "podit" puneam vata.

Attached Files



#704
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Super, întrebi, ți se răspunde și (vrei sa) faci tot cum vrei tu. De ce mai întrebi?

#705
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 06.10.2019
Eu voi proceda in felul urmator: placa izolata la fel ca si la tine, termoizolatie intre capriori ( 15 sau 20 depinde daca folosesc capriori de 15 sau dulapi de 20 la acoperis ), OSB, si eventual,aplicat peste acesta o bariera de vapori ( o folie de plastic ). Acel "eventual" depinde foarte mult de cum imi vor iesi imbinarile intre placile de OSB. In proportie de 90% voi folosi si bariera de vapori ( am vazut ce se intampla cu vata daca ajung in ea vapori de apa si condenseaza acolo ).

View Postithanium2, on 28 decembrie 2023 - 17:59, said:

1. Ok, eu stiam ca suportul pentru invelitoare sunt sipcile si contrasipcile, dar poate nu stiu bine. Spun asta pentru ca am vazut acoperisuri si fara astereala.

Asa este, marea majoritate a invelitorilor de la noi din tara ( tigla metalica, tigla ceramica, tigla de beton, tabla cutata, tabla click si faltuita - care au nevoie de un caroiaj mult mai des), se prind pe un caroiaj de sipci. Exista si acoperisuri fara astereala, dar la noi in tara sunt destul de rare, si in general la case din zona Transilvaniei cu tigla ceramica si pod neizolat.

Edited by razvan-softpedia, 28 December 2023 - 18:47.


#706
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 04.03.2006

View Postithanium2, on 28 decembrie 2023 - 17:59, said:

Pai atunci nu stiu eu sa folosesc corect ubakus Posted Image

Ce sa zic, nu te contrazic...
in ce zona climatica a Romaniei ai temperatura de calcul -5c ?

Quote


1. Ok, eu stiam ca suportul pentru invelitoare sunt sipcile si contrasipcile, dar poate nu stiu bine. Spun asta pentru ca am vazut acoperisuri si fara astereala.

am vazut si eu fara sipci si fara contrasipci si fara astereala .. doar capriori si osb  , oare cum facem?


Quote




2. Nu prea mai am cum sa pun inca 10 pentru ca imi stric toate "pregatirile". Inchiderea de scara vreau sa o fac cu pereti de rigips (20cm grosime) izolati cu vata minerala. Stiu ca podul nu va fi locuit dar totusi n-as vrea sa fie ca afara.


inca nu citesc gandurile din nefericire, sfaturile pe internet valoreaza cat ai platit pe ele

faci ce doresti tu , cum  doresti , presupun ca shapa aia de vrei s-o tragi peste polistiren are minim 6-7 cm ... dar na eu presupun aiurea .

totusi va fi ca afara ... pentru ca nu-l incalzesti ... sau il incalzesti si scoti polistirenul ... sau

#707
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018

View Postcristobob, on 28 decembrie 2023 - 18:31, said:

Super, întrebi, ți se răspunde și (vrei sa) faci tot cum vrei tu. De ce mai întrebi?
Ce am intrebat eu? Sau iti place sa te bagi in discutie ca musca in lapte?
Si da...intreb in stanga si in dreapta, cer pareri (ca deaia se numeste forum), analizez si decizia o iau eu...pe banii mei.

View Postrazvan-softpedia, on 28 decembrie 2023 - 18:33, said:

Eu voi proceda in felul urmator: placa izolata la fel ca si la tine, termoizolatie intre capriori ( 15 sau 20 depinde daca folosesc capriori de 15 sau dulapi de 20 la acoperis ), OSB, si eventual,aplicat peste acesta o bariera de vapori ( o folie de plastic ). Acel "eventual" depinde foarte mult de cum imi vor iesi imbinarile intre placile de OSB. In proportie de 90% voi folosi si bariera de vapori ( am vazut ce se intampla cu vata daca ajung in ea vapori de apa si condenseaza acolo ).

Pai mna, aici sunt si eu cumva confuz si mi-e greu sa decid ce si cum sa fac. Podul nu va fi incalzit si va avea doar rol de depozitare, dar totusi parca nu as vrea sa fie "ca afara".
Stiu foarte bine ca se recomanda izolarea si peste capriori pentru a evita puntile termice, dar asta ar presupune sa folosesc ceva rigle (presupun ceva de minim 50 x 50, pentru 5cm suplimentari de vata peste capriori) sau ancore si profile UW. Deci costuri in plus...si la materiale...dar si la manopera.

Iar la partea de bariera de vapori, am dubii pentru ca foarte putini stiu sa o monteze corect (pe youtube toti sunt experti si dau sfaturi, dar in practica...), vad problematica mai ales in zonele unde am "clesti". Si mai apoi, in pod pe langa nefiind incalzit, nu o sa am surse de umiditate, plus dupa cum spuneam scandurile din astereala nu sunt etanse, deci ar putea "respira" vata.

#708
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 06.10.2019

View Postithanium2, on 28 decembrie 2023 - 19:00, said:

Pai mna, aici sunt si eu cumva confuz si mi-e greu sa decid ce si cum sa fac. Podul nu va fi incalzit si va avea doar rol de depozitare, dar totusi parca nu as vrea sa fie "ca afara".
Stiu foarte bine ca se recomanda izolarea si peste capriori pentru a evita puntile termice, dar asta ar presupune sa folosesc ceva rigle (presupun ceva de minim 50 x 50, pentru 5cm suplimentari de vata peste capriori) sau ancore si profile UW. Deci costuri in plus...si la materiale...dar si la manopera.

Iar la partea de bariera de vapori, am dubii pentru ca foarte putini stiu sa o monteze corect (pe youtube toti sunt experti si dau sfaturi, dar in practica...), vad problematica mai ales in zonele unde am "clesti". Si mai apoi, in pod pe langa nefiind incalzit, nu o sa am surse de umiditate, plus dupa cum spuneam scandurile din astereala nu sunt etanse, deci ar putea "respira" vata.

La fel ca si tine, voi folosi podul doar pentru depozitare. Vreau insa sa il izolez si intre capriori pentru a actiona ca o zona "tampon". Bariera de vapori o pun si din considerentul ca este mai usor sa inchizI "ermetic" o folie decat niste placi de OSB.

#709
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008
Buna ziua am nevoie de putin ajutor. , Tot imi apare o reclama cu o schela actionata electric cu imnaltimea de ridicare de 2/4/6m Ce parere aveti despre aceasta schela electrica?"la doar  182,75 lei cea de 2 m. Mi se pare prea ieftin. Trebuie platit in avans.  Ati cumparatsau stiti pe cineva? Multumesc.
Adresa:https://ooeks.top/products/schelelectric
[ http://imgs.xfcart.c...10414716550m.jp[ http://imgs.xfcart.com//public/upload/ydl/image/2022-07/2022072610414016564g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Buna ziua am nevoie de putin ajutor. , Tot imi apare o reclama cu o schela actionata electric cu imnaltimea de ridicare de 2/4/6m Ce parere aveti despre aceasta schela electrica?"la doar  182,75 lei cea de 2 m. Mi se pare prea ieftin. Trebuie platit in avans.  Ati cumparatsau stiti pe cineva? Multumesc.
Adresa:https://ooeks.top/products/schelelectric
[ http://imgs.xfcart.c...10414716550m.jp[ http://imgs.xfcart.com//public/upload/ydl/image/2022-07/2022072610414016564g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#710
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,445
  • Înscris: 06.06.2006
clar teapa

#711
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008

 kretzu77, on 05 ianuarie 2024 - 22:52, said:

clar teapa
Asa banuiam si eu prea ieftin sa fie adevarat. Dar speram sa zica cineva ca a cumparat.

#712
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018
Daca ar fi totusi sa merg pe varianta 10cm intre capriori si 10cm vata peste capriori, structura metalica din profile CD, plus bariera de vapori si placat cu OSB...cam la cat ma duce manopera.
Cel care imi izoleaza placa dintre pod si parter cu polistiren nu se pricepe sa faca asa, si atunci trebuie sa caut pe altcineva.

#713
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Pe mine m-a costat 100 ron / mp (rigips, bariera vapori, vata intre capriori, vata rola in 2 straturi peste vata bazaltica cea dintre capriori)

#714
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Tema:

Se da un perete de cca 80 m2 (P+2), orientat fix catre nord, fara ferestre sau alte strapungeri si care trebuie izolat termic.
Peretele respectiv este din caramida Ytong, tencuit, dar nu sunt deloc multumit de izolatia termica oferita.
Distanta pana la limita de proprietate este foarte mica (cca. 60 cm), asa ca-mi trebuie o solutie tehnica care sa-mi ofere o izolatie foarte buna cu o grosime foarte mica, nu mai mult de 10-12 cm cu tot cu tencuiala.
Sunt dispus sa platesc suplimentar pentru materiale de foarte buna calitate dar care sa-mi ofere izolatia termica dorita.
Solutii?

Multumesc!

#715
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Polistiren grafitat, dacă zici ca peretele e tencuit mergi pe grosime de 12cm si nu cred ca vei depăși 13-14 în total. Chiar nu cred ca o sa conteze 2 cm în plus.

#716
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 29.05.2004
polistiren 10cm + placa decorativa polistiren 2.5cm lipite serios cu spuma.

#717
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 14.10.2023
Mai exista varianta PIR/PUR mai performanta decat grafitatul.

#718
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

 rider_x, on 10 ianuarie 2024 - 09:20, said:

Mai exista varianta PIR/PUR mai performanta decat grafitatul.
Nu stiu ce e asta, un link se poate? Multumesc anticipat.

#719
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.06.2005
https://www.google.r...ih=674&dpr=1.25

#720
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 08.09.2019

 _D_A_N_, on 10 ianuarie 2024 - 08:39, said:

Peretele respectiv este din caramida Ytong, tencuit, dar nu sunt deloc multumit de izolatia termica oferita.
...
Sunt dispus sa platesc suplimentar pentru materiale de foarte buna calitate dar care sa-mi ofere izolatia termica dorita.

Presupun ca te referi la BCA Ytong.

Ar trebui sa spui ce nivel de izolare termica iti doresti. Cat ai R acum si cat vrei sa fie dupa izolarea peretelui? R=rezistenta termica

Cum s-a mai spus, placile din poliuretan rigid sunt semnificativ mai performante termic decat polistirenul sau vata minerala (la aceeasi grosime).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate