Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
772 replies to this topic

#721
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

 Eminescian, on 10 ianuarie 2024 - 13:03, said:



Cum s-a mai spus, placile din poliuretan rigid sunt semnificativ marginal mai performante termic decat polistirenul sau vata minerala (la aceeasi grosime).


fixed

#722
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

 Eminescian, on 10 ianuarie 2024 - 13:03, said:


Presupun ca te referi la BCA Ytong.

Ar trebui sa spui ce nivel de izolare termica iti doresti. Cat ai R acum si cat vrei sa fie dupa izolarea peretelui? R=rezistenta termica

Cum s-a mai spus, placile din poliuretan rigid sunt semnificativ mai performante termic decat polistirenul sau vata minerala (la aceeasi grosime).

Imi doresc cea mai buna izolatie cu grosimea de max. 12 cm pe care o pot aplica pe un perete, atat.

#723
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
trebuie sa izolez un pod si am optat pentru vata bazaltica
am gasit cel mai convenabil Isover PLE Plus
este vreo problema de calitate la acesta vata? pare mult mai ieftina decat altele, la aceleasi specificatii.
ati avut probleme cu ea?

#724
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postmanole_77, on 07 februarie 2024 - 16:28, said:

trebuie sa izolez un pod si am optat pentru vata bazaltica
am gasit cel mai convenabil Isover PLE Plus
este vreo problema de calitate la acesta vata? pare mult mai ieftina decat altele, la aceleasi specificatii.
ati avut probleme cu ea?

ce probleme, e acelasi produs doar mai ieftin, eu evit orice vata minerala pe cat pot , mi s-a parut ca grosimea (balotul desfacut) e usor optimista, oricum nu ai voie s-o instalezi in compresie ca nu mai functioneaza .

#725
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
este sub forma de placi; nici nu cred ca merge comprimata, este bazaltica nu de sticla

#726
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postmanole_77, on 07 februarie 2024 - 18:42, said:

este sub forma de placi; nici nu cred ca merge comprimata, este bazaltica nu de sticla
Merge comprimata ca orice vata ieftina.
Mi-am placut mai mult varianta de la Baudeman, pare mai robusta.

#727
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
care este vata scumpa?
de fapt care este vata de calitate, chiar daca este mai scumpa?

#728
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Cea de fatada. Oricum e buna si cea care doresti tu sa o pui, conteaza mai mult punerea in practica.

Edited by cipaul, 07 February 2024 - 21:28.


#729
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postmanole_77, on 07 februarie 2024 - 16:28, said:

trebuie sa izolez un pod si am optat pentru vata bazaltica
am gasit cel mai convenabil Isover PLE Plus
este vreo problema de calitate la acesta vata? pare mult mai ieftina decat altele, la aceleasi specificatii.
ati avut probleme cu ea?

De ce ai vrea sa folosesti PLE Plus (sau orice alta vata sub forma de placi), cand pt izolatie intre grinzi exista Isover Forte, care e de doua ori mai ieftina si cu proprietati izolante mai bune?

Stiu ca exista mitul ca vata de sticla "se lasa" dar e departe de realitate. Isover Forte chiar expandeaza mai mult decat grosimea nominala si isi mentine elasticitatea si dimensiunile, indiferent de pozitia in care e montata.

Nu vand si nu ii fac reclama. Doar am folosit mai mult de o suta de pachete la izolarea casei (plus alte 5 tipuri de vata) si singurul "defect" e faptul ca e iritanta pana o acoperi cu bariera de vapori.

#730
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Salutari! O marca buna de vata bazaltica imi puteti recomanda? Va multumesc.

#731
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
O vata bazaltica (si aproape orice alta izolatie) e buna pt utilizarea pt care a fost creata.

Si asta si asta si asta sunt la fel de bune dar doar pt o anume utilizare. Sunt doar exemple de la un producator si gasesti situatii similare la toti producatorii.

Poti sa o alegi pe cea mai scumpa dar asta nu o face cea mai buna in orice situatie. De exemplu o vata bazaltica pt sisteme de fatada tencuita sau pt sisteme de dala flotanta, daca o folosesti la izolarea intre capriori mai proasta decat o vata de sticla care e de x ori mai ieftina dar a fost conceputa special pt asta.

O vata "buna" trebuie sa aiba lambda cat mai mic si proprietatile mecanice necesare pt o anumita situatie.

La ce o folosesti?

#732
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008

View Postblue_marlin, on 13 februarie 2024 - 11:08, said:



De ce ai vrea sa folosesti PLE Plus (sau orice alta vata sub forma de placi), cand pt izolatie intre grinzi exista Isover Forte, care e de doua ori mai ieftina si cu proprietati izolante mai bune?
Eu am la mansarda de la țară Knauf Insulations LRR 040. Este montată din 2008. Inclusiv în pereți verticali. Un perete are o față necăptușită, spre pod. Nu am observat să se fi comprimat pe verticală.
Atunci habar nu aveam de caracteristicile tehnice. Mi-a plăcut Knauf fiindcă era mai moale, mai fină decât Isover. Nu înțepa deloc. Nici mască nu era nevoie să port.

#733
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Nu stiu cum ati reusit sa montati vata de sticla fara a lasa spatii goale intre straturi sau pe laterale.
Ce am pus eu pe suprafata orizontala e cam valurita, in primul an nu s-a lasat, dar alta mai veche e cam la jumatatea grosimii dupa acumularea de praf.
Vata bazaltica in schimb ramane cam neschimbata in timp, pacat ca e mai scumpa.
Eu as paria totusi pe vata bazaltica pentru izolarea pe termen lung desi am folosit majoritar cea de sticla.

#734
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Daca o tai cu 10 mm (aproximativ) mai mare decat spatiul in care o montezi, elasticitatea fibrei va forta salteaua sa umple tot spatiu fara sa lase goluri.

La saltelele de grosime mica (50mm) daca bucata e prea mare fata de spatiul disponibil, intr-adevar se va valuri.

Experianta personala cu vata: pt accesul in pod am mai multe deschideri care sunt izolate cu perne facute din poliester umplute cu vata; dupa 5 ani la verticala (le mai scot de cateva ori pe an ca sa intru in pod) pernele sunt bine "umflate" si inca trebuie sa le fortezi ca sa intre in deschidere.

Isover Forte expandeaza mui mult decat grosimea nominata. In poza sunt straturi de 300, 350 sau 400mm si poti sa vezi cum forteaza bariera de vapori sau e implinsa in afara structurii.

View Postsacos, on 15 februarie 2024 - 20:44, said:

Eu am la mansarda de la țară Knauf Insulations LRR 040. Este montată din 2008. Inclusiv în pereți verticali. Un perete are o față necăptușită, spre pod. Nu am observat să se fi comprimat pe verticală.
Atunci habar nu aveam de caracteristicile tehnice. Mi-a plăcut Knauf fiindcă era mai moale, mai fină decât Isover. Nu înțepa deloc. Nici mască nu era nevoie să port.

Am testat Ursa SF34, Isover Forte, Isover Akusto si o bazaltica placi, tot de la Isover.
Forte e "criminala" intr-adevar la montaj dar a ramas favorita mea pt izolatia termica si tot pe ea as merge daca ar fi sa fac o alta casa pe lemn.
Lucrezi imbracat ca o mumie cateva zile si te scarpini alte cateva zile dupa, dar ramai cu o izolatie performanta la un pret bun.

Attached Files

  • Attached File  220.jpg   418.14K   49 downloads


#735
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Exact burtile acelea din poza nu imi plac.

#736
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Burta apare pt ca saltelele precomprimate expandeaza mai mult decat valoarea nominala, daca au unde.
Asta pe care am folosit-o eu, Isover Forte, se umfla cam 10-15% in plus (Ursa SF34 expandeaza mai putin, Akusto ramane la grosimea nominala). Asta zic eu ca e ceva pozitiv, elasticitatea materialului nepermitand tasarea sub propria greutate.
Cand vii cu placarea, izolatia va fi comprimata pana la nivelul structurii.

Nu spun ca saltelele rigide nu sunt bune.
Spun doar ca nu ar trebui folosite oriunde doar pt ca gura lumii zice ca sunt mai bune.
Atat timp cat pentru izolarea intre montanti / capriori exista vata saltele care izoleaza mai bine (lambda mai mic) la un pret semnificativ mai mic si fara sa aiba probleme mecanice, de ce sa muncesti mai mult ca sa montezi placi rigide?
Pierzi de trei ori daca mergi pe rigid in situatia asta: cost mai mare al materialului, izolatie mai putin eficienta si manopera mai multa.

Dar daca esti mester si montezi pe banii altuia, de ce nu? E un pic mai curata ca activitate si ies mult mai multi bani, ca e de bibilit la placile rigide care sunt mici si trebuie sa le tai mai precis. Nu conteaza ca pe client il costa triplu...

Edited by blue_marlin, 16 February 2024 - 14:14.


#737
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008

View Postblue_marlin, on 16 februarie 2024 - 12:48, said:

Am testat Ursa SF34, Isover Forte, Isover Akusto si o bazaltica placi, tot de la Isover.
Forte e "criminala" intr-adevar la montaj dar a ramas favorita mea pt izolatia termica si tot pe ea as merge daca ar fi sa fac o alta casa pe lemn.
Lucrezi imbracat ca o mumie cateva zile si te scarpini alte cateva zile dupa, dar ramai cu o izolatie performanta la un pret bun.
Favorita mea este Knauf. Este ca o lână. Nu sar particule din ea, nu se descompune. Isover o fi având lamnda mai bun, dar...transpiram ca naiba în combinezonul de polipropilenă și cu ochelarii de scafandru aburiți.Posted Image Posted Image
Ce grosime ai pus? Că nu mai rețin.

#738
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
200 la peretii care au si polistiren, 300 la cei fara, 350 sau 400 la plafon
106 pachete daca imi amintesc bine, 5 zile "intense" :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate