Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

djxme200

djxme200

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

Imi poate recomanda cineva o tencuiala termoizolanta buna? Din ce am citit am gasit

HASIT - Fixit 222
Baumit - Thermoputz

Vreau sa o folosesc la izolatia interioara a peretilor unei cladiri vechi ce nu poate fi termoizolata la exterior. Unii pereti sunt rotunzi si placi termoizolante de interior sunt excluse. Am facut niste simulari pe ubakus insa imi iese mult condens intre izolatie si peretele de caramida (+tencuiala interioara existenta)

A folosit cineva tencuieli termoizolante la interior? Imi puteti recomanda alta soluitie daca aceasta nu e buna?

blue_marlin

blue_marlin

Member

Cred ca nu a comentat nimeni pt ca nu a folosit-o nimeni.

Si nu a folosit-o nimeni pt ca e un fel de gluma aceasta tencuiala.

Cea cu aerogel e departe de a fi atat de performanta (e doar cat o spuma poliuretanica) - nici de departe 4 cm de tencuiala nu vor izola cat 14 de vata.
Cei 4 cm sunt echivalentul a doar 4.85cm de vata cu λ 0.034, o vata uzuala care te costa mai putin de 15 lei / mp la 5 cm grosime.

La tencuiala Baumit nici nu s-au obosit sa mentioneze un λ clar si as paria ca nu izoleaza nici macar cat vata. Dar la asta pretul e vizibil si materialul pt 1 mp te costa 79 lei.

Oricum cei 4cm de tencuiala cu aerogel nu vor avea un efect foarte spectaculos.

Sensibil mai bine, daca iti permiti sa pierzi 12 cm pe toti peretii exteriori, ar fi daca izolezi cu 10cm de Isover Forte (sau echivalent) + placare cu gips carton.
La cei 30 lei / mp  (vata) se va adauga si costul sistemului de gips carton si al barierei de vapori - estimarea mea e ca per total va fi mult mai ieftin decat cei 4 cm de tencuiala cu aerogel sau fara pentru o izolatie de doua ori mai buna.

Edited by blue_marlin, 11 April 2024 - 15:11.

djxme200

djxme200

Junior Member

Multumesc de raspuns, intre timp m-am mai interesat si da, se pare ca nu face cine stie ce.

Nu prea as vrea sa izolez cu vata+bariera vapori+rigips. Stau si ma gandesc tot timpul ca nu stiu ce se intampla inauntrul peretelui si poate se formeaza mucegai intre caramida si vata. Unde o sa am prize intrerupatoare e risc sa fie strapunsa bariera din ce am mai citit.

In plus, ar trebui sa izolez si o parte din tavan pentru a evita punte termica, dar nu prea am cum sa izolez doar o parte fara sa se vada ciudat, va trebui sa il izolez pe tot.

Daca pun bariera vapori ar trebui neaparat sa ma gandesc la ventilatie centralizata nu?

blue_marlin

blue_marlin

Member

View Postdjxme200, on 12 aprilie 2024 - 21:05, said:

Daca pun bariera vapori ar trebui neaparat sa ma gandesc la ventilatie centralizata nu?

Nu neaparat. Nici casele din materiale care "respira" nu sunt atat de permeabile la vapori, mai ales cu lavabilele actuale super lucioase.
Nu iti imagina ca vaporii zburda prin caramida sau beton ca pestii prin apa. E un proces lent transferul lor.
Daca nu ai probleme in momentul asta cu umiditatea in casa probabil aerisesti suficient in stilul clasic si  nu vei avea probleme nici daca izolezi cu un sistem etans.

djxme200

djxme200

Junior Member

Apartamentul nu este locuit de multi ani, inca are tamplaria de lemn veche care "respira" destul de mult. Ma gandesc ca daca o sa am probleme cu umiditatea o sa trebuiasca sa aerisesc mai des si atunci castigurile termice cu izolatia le pot pierde cu aerisirea. Oare merita sa fac un audit termic? Cam cat costa si ce fel de raport/recomandari primesc?

In primavara acum ma voi apuca de renovari si vreau sa izolez cumva macar in interior. Din ce am mai discutat cu vecinii care locuiesc, niciunul nu are izolatie si platesc destul de mult la incalzire pe o suprafata mult mai mica decat a mea (~140mp). In timp energia va costa din ce in ce mai mult, la fel si renovarile/mana de lucru. Prefer sa imi fac temele bine acum ca fac renovare capitala.

Daca vecinii de sus folosesc incalzirea, oare mai e nevoie sa izolez si tavanul meu? Acelasi lucru si cu pardoseala, sub mine e demisol locuit.

rider_x

rider_x

Member

Ce faci iarna daca ramai fara vecini jos sau sus?
Dar daca esti dependent de AC si de jos iti urca caldura vara ca ei n-au?
E cu doua taisuri chestiunea, poti profita sau poti sa-ti asiguri independenta partiala.

Edited by rider_x, 13 April 2024 - 22:01.

mircea812

mircea812

Senior Member

• Grup: Senior Members

Vizualizare mesajdjxme200, pe 07 aprilie 2024 - 12:25, a scris:

Salut,

Imi poate recomanda cineva o tencuiala termoizolanta buna? Din ce am citit am gasit

HASIT - Fixit 222
Baumit - Thermoputz

Vreau sa o folosesc la izolatia interioara a peretilor unei cladiri vechi ce nu poate fi termoizolata la exterior. Unii pereti sunt rotunzi si placi termoizolante de interior sunt excluse. Am facut niste simulari pe ubakus insa imi iese mult condens intre izolatie si peretele de caramida (+tencuiala interioara existenta)

A folosit cineva tencuieli termoizolante la interior? Imi puteti recomanda alta soluitie daca aceasta nu e buna?

Ce grosime ai de ''pierdut" la interior?  Multipor, spuma de sticla(foam glass).  Pe amandoua cred ca le poti ''rotunji'' pentru casa ta.

djxme200

djxme200

Junior Member

@rider_x ai dreptate, probabil ca doar la blocurile cu incalzire centralizata veche poti fi sigur ca profiti de caldura vecinilor. Legat de urcatul caldurii cred ca nu ar fi neaparat o problema, mai mult de jumatate din demisol e in "pamant" si cred ca e destul de racoare la ei.

@mircea812 grosime oricum o sa pierd pentru ca trebuie sa indrept peretii destul de mult, si mai depinde si de cat din tencuiala veche o sa cada. Prima optiune a mea a fost Multipor/Izomineral dar din ce am vazut trebuie sa faca foarte bine contact placile intre ele si nu se pune adeziv intre ele, e destula bataie de cap sa tai placile in asa fel incat sa iti iasa curbura peretelui. Nu am auzit pana acum de foamglass, o sa ma interesez.

ithanium2

ithanium2

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare, oare se gasesc la noi profile de soclu cu picurator pentru termoziolatie de 25cm grosime?

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Daca nu gasesti gata facute, poti sa vorbesti cu un distribuitor de tabla, si sa iti faca pe comanda. Trebuie doar sa ii dai desenul cu forma si dimensiunile profilului respectiv.

De curiozitate, ai facut un calcul sa vezi daca se justifica sa pui o termoizolatie de 25 cm ? Eu vreau sa pun de 20 cm, si am niste dubii privind amortizarea investitiei. Doar cand am facut calculul la dibluri, si m-a luat durerea de cap ! Posted Image

ithanium2

ithanium2

Junior Member

Pai google nu imi zice nimic, maxim doar pentru izolatie de 20 am gasit. Stiu ca 25cm este dimensiune non-standard si probabil ca e valabil si pentru polistiren. Am vazut pe site-ul international la Baumit ca ei ofera si profile de 25cm dar pe comanda.
Sincer nu am facut nici un calcul, si daca e sa iei asa pe amortizarea investitiei, multe nu renteaza...dar asta e. Merg pe grafitat de 25cm de la Austrotherm. Initial vroiam sa pun vata de 20cm, dar asa ies si mai ieftin si izoleaza si mai bine.
La partea de dibluri, am gasit, nu e problema, si oricum este casa tip parter, nu stiu daca este necesar sa dibluiasca peste tot...detaliul asta trebuie sa il mai discut cu executantul.

i7zooke

i7zooke

Junior Member

Va salut si scuze de off-topic.

Sunt si eu in constructie cu casa si am meseriasii la treaba.
Folosesc caparol 15cm, adeziv ceresit, baietii aproape termina de placat, si urmeaza plasa + spaclu.
1.Maistorii au zis ca dau o singura mana de adeziv peste polistiren, ca baga plasa si o dau groasa si stiu sa o niveleze din prima si nu ar necesita o a 2-a mana. (zidul este drept, tencuit inainte)
Eu nu am stiut ce sa-i zic pe moment, dar voi ce credeti? Este suficient o singura mana?
2.De asemenea, ordinea lor de montare a fost: placa pe perete, si dupa ce aceasta s-a fixat si adezivul s-a uscat, montatul diblurilor. Este ok ordinea?
Eu, in sinea mea, as fi mai linistit cu 2 maini de spaclu peste adeziv, dar nu stiu daca din ce mi-a zis maistorul a fost acelasi lucru ( poate e mai rapid si usor pentru el... )

Edited by i7zooke, 17 April 2024 - 20:10.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postithanium2, on 17 aprilie 2024 - 19:52, said:

Pai google nu imi zice nimic, maxim doar pentru izolatie de 20 am gasit. Stiu ca 25cm este dimensiune non-standard si probabil ca e valabil si pentru polistiren. Am vazut pe site-ul international la Baumit ca ei ofera si profile de 25cm dar pe comanda.

Trebuie sa cauti pe cineva din zona ta care are un abkant, si iti face el flashing-urile la comanda, dupa desenul tau.

Charlie89

Charlie89

Junior Member

View Posti7zooke, on 17 aprilie 2024 - 20:09, said:

2.De asemenea, ordinea lor de montare a fost: placa pe perete, si dupa ce aceasta s-a fixat si adezivul s-a uscat, montatul diblurilor. Este ok ordinea?
Bună seara, da e ok. Atât pe site la swisspor https://www.swisspor...rmosistem-etics, cât și pe site la caparol( căutați pe google caparol sistem etics) scrie că montarea diblurilor se face după ce s-a uscat adezivul folosit la lipirea plăcilor

Attached Files

blue_marlin

blue_marlin

Member

View Postrazvan-softpedia, on 17 aprilie 2024 - 19:29, said:

De curiozitate, ai facut un calcul sa vezi daca se justifica sa pui o termoizolatie de 25 cm ? Eu vreau sa pun de 20 cm, si am niste dubii privind amortizarea investitiei. Doar cand am facut calculul la dibluri, si m-a luat durerea de cap ! Posted Image

Izolatia se "justifica" intotdeauna.
Sa cresti grosime polistirenului cu 25 sau 33% nu iti va creste costul sistemului 25-33%. Costul adezivului, masei de spaclu, armaturii, decorativei si al manoperei va fi acelasi. Doar polistirenul si accesoriile vor fi mai scumpe.
Dar vei pierde mai putina caldura prin partea casei cu cea mai mare suprafata.
Te va costa mai putin incalzirea / racirea iar casa va fi mai confortabila.

Eu am 300mm in pereti si 350-400 in plafoane.
Asta se traduce in 1.5 tone de lemn (greutate inainte de uscare) arse pt a incalzi 115mp / an (frecvent cu casa supraincalzita de dragul focului in semineu sau din greseala).

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postblue_marlin, on 18 aprilie 2024 - 23:29, said:

Izolatia se "justifica" intotdeauna.

Se poate, nu te contrazic. Depinde foarte mult cat costa accesoriile respective, cat este diferenta de cost la polistiren ( s-ar putea ca cel de 25 cm sa fie facut pe comanda, si sa coste mai mult decat anticipeaza beneficiarul ), daca nu se va ridica si constructorul cu alte pretentii financiare versus beneficii ( economia reala in bani pe care o faci pe parcursul unui an ).

Nu sunt pasionat de astfel de calcule, dar din ce am mai observat eu in viata reala, varianta de mijloc este cea care are cel mai bun randament ( raportul intre suma investita si beneficiile obtinute ). Posted Image  Si regula asta este valabila cam in toate domeniile. Posted Image

blue_marlin

blue_marlin

Member

Pt constructor o izolatie mai groasa inseamna doar vreo 2 ore in plus pt ca manipuleaza mai multe pachete de polistiren. Dar si ca clientul are bani "de aruncat", deci merita sa fie jumulit Posted Image

10 + 15 + cateva tuburi de spuma PU? (+ alte cateva ore suplimentare pt constructor)

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

blue_marlin, on 19 aprilie 2024 - 07:20, said:

10 + 15 + cateva tuburi de spuma PU? (+ alte cateva ore suplimentare pt constructor)

Aici am si eu o nelamurire, dar va cer parerea dupa-amiaza cand ajung la calculator ( acum sunt la munca, si scriu greu pe telefon ).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate