Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Contract de arenda pe 200-1000 de ani cu clauze bine stabilite in loc de contract V-C

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am un teren format din 4 loturi , un total de xx hectare , cu titlu de proprietate dupa o hotarare definitiva si irevocabila .
Ei , ca sa pot sa vand acest teren trebuie sa fac cadastru , ori asta ma costa cat nu valoreaza terenul . Am tot citit cum se poate instraina totusi fara atata birocratie si fara sa dau bani ca sa primesc nimic in cazul in care cumparatorul nu suporta cheluielile de cadastru si intabulare .
Asa am ajuns la ideea de a face un contract de arenda pe perioada foarte mare cu clauze speciale ( inregistrat la notar + primarie ) prin care arendasul are drepturi depline iar arendatorul nu are nici un drept dar nici o obligatie ( asta dupa ce arendasul aka cumparatorul marcheaza banutul ) .
Ce parere aveti ? Este o portita legala ?

Edited by Baxon, 21 February 2018 - 17:50.


#2
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Contractul de arendare nu echivaleaza cu vanzarea, nu transfera dreptul de proprietate. Doar transmite dreptul de folosinta asupra terenului,

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Da si nu prea
Mai intai va trebui sa vedem cum arata un contract de arenda;
http://agrointel.ro/...t-de-arenda.pdf

Si acum cateva detalii;
- Scopul arendării / Art. 4 - Terenul arendat va fi folosit de către arendaş doar în scopul exploatării agricole.

Nu prea cred ca poti trece  - va fi folosit de către arendaş in scopul construirii unei case

In plus vei ramane in continuare posesor (patron) al terenului respectiv

Edited by Naijax, 21 February 2018 - 17:57.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce vrei tu e cam acelasi lucru cu inmatricularea in Bulgaria: tot te are cu ceva la mana. Clauze de genul "arendasul isi asuma taxele si impozitele" nu te scuteste pe tine sa ai la ciorap chitantele de impozit si ce se mai plateste la agricultura. Basca, tu poti sa mergi la primarie si sa ceri ajutoarele (sau cum le zice) pentru pamant muncit.

Poti sa faci contract de arenda standard si sa adaugi ca arendasul este obligat sa-ti trimita chitanta pentru darile.

LE: intreaba si la notar maximul obligatiilor arendasului cu minimul la tine.

LE2: legat de banii pe care ii primesti de la primarie pentru teren agricol muncit: presupun ca nu e o valoare terenul, asa ca poate te tenteaza sa faci contractul de arenda cu clauza ca recolta o primeste arendasul (cumparatorul) si tu sa primesti banii de la primarie pe toata periaoda contractului. (tot la notar sa intrebi de treaba asta).

Edited by Pololica, 21 February 2018 - 18:04.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
De obicei contractele incheiate de catre persoane fizice inceteaza de drept odata cu decesul acestora.
Fiind vorba despre o proprietate pot exista mostenitori.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Posted Image
Orice contract il poti face pe perioada vietii cuiva , pentru ca drepturile si obligatiile de decurg dintr-un contract nu se mostenesc. No ...stiu ca in Biblie se pomeneste de unii care ar fi trait cateva sute de ani , dar verificand in " analele " civilizatiei moderne vedem asta nu s-a mai intamplat . Deci , cum sa facem un contract pentru 200 de ani , adica echivalentul a trei vieti ?

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 21 februarie 2018 - 17:43, said:

Asa am ajuns la ideea de a face un contract de arenda pe perioada foarte mare cu clauze speciale ( inregistrat la notar + primarie ) prin care arendasul are drepturi depline iar arendatorul nu are nici un drept dar nici o obligatie ( asta dupa ce arendasul aka cumparatorul marcheaza banutul ) .
Ce parere aveti ? Este o portita legala ?

Nu-ti da nimeni bani pe un astfel de contract.
Daca ala nu plateste un an impozitul la Primarie, cu cine crezi ca incepe primarie executarea silita, cu tine sau cu el? Crezi ca te asteapta cineva sa te judeci?

Edited by rosix, 21 February 2018 - 19:44.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Pololica, on 21 februarie 2018 - 17:58, said:

Basca, tu poti sa mergi la primarie si sa ceri ajutoarele (sau cum le zice) pentru pamant muncit.
Odata ce contractul de arenda e inregistrat la primarie , arendatorul nu mai poate cere nimic ( de la APIA in caz ca nu stii ce ajutoare sunt ) .Contractul de arenda da dreturi arendasului sa faca ce doreste el , pe tine ca arendator nu te priveste ce seamana sau ce planteaza pe el - in cazul asta particular expus de mine nu este un contract conventional , am si specificat clauze speciale pt arendas .


Pt cei nedumeriti : valabilitatea contractului de arenda nu mai este limitat la un nr de ani deci daca eu vreau sa-l fac pe 1000 de ani cu arendasul X si urmasii lui , nu ma poate impiedica statul sa fac asta .

Am citit cu atentie cum se face un contract de arenda insa acesta nu este intr-o forma fixa deci se pot scoate/ introduce clauze .
In plus arendasul nu mai depinde de arendator pt nici o formalitate pt amplasarea unei anexe agricole pe teren ( constructie ) , nu depinde de arendator pt a depune cerere de subventie intru-cat contractul reprezinta dovada ca arendasul poate beneficia de subventie .

Va rog , la obiect si doar daca sunteti in tema cu subiectul ca de presupuneri is satul !
Merci

 rosix, on 21 februarie 2018 - 19:42, said:


Daca ala nu plateste un an impozitul la Primarie, cu cine crezi ca incepe primarie executarea silita, cu tine sau cu el? Crezi ca te asteapta cineva sa te judeci?
Daca ala nu plateste impozitul e treaba lui ca pe mine chiar ma doare la bascheti daca statul il confisca ! Desi el are tot interesul fiind " proprietar " sa-si plateasca impozitul ca altfel nu poate beneficia de subventie !!

As pune o clauza in contract ca de la momentul semnarii orice plati etc ii revin arendasului , cu ocazia asta el e stapan dar si administrator , intelegeti ?

P.S. Am deja 2 clienti in formula asta , insa vroiam pareri de la cei care s-au lovit de problema efectiv . Pt ca , in final , numai fac intabulare ca ma costa cadastru cat nu face terenul in sine !

In zona respectiva asa s-a procedat cu terenurile vandute , nimeni nu e nebun sa plateasca cadrastrarea ...

#9
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Dar ce teren ai de costa mai putin decat cadastrul? Unde este situat?
Te-ai interesat cat te costa cadastrul?

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
1500 de lei pe hectar . Negociabil la suprafata mare sa zicem ( printr-o minune ) ca iesi la 1000 de lei . Daca se ia pe " punct " de tarus e 99 lei punctul si la ce forma are fiecare lot ies cu mut mai mult .
Totul e sa gasesc cumparator care sa faca el ( sa suporte cheltuielile ) de cadastru si atunci las pretul putin mai jos . Se face antecontract , cumparatorul finalizeaza cadastrul si apoi se face contractul propriu-zis . In caz contrar o sa aplic solutia din topic .

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,158
  • Înscris: 19.09.2005
Unde gasesti tu hectarul cu 1500 lei? Poate incurci euro cu lei.

#12
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
@arg se refera la cadastru, nu la pretul terenului.
@Baxon punctele te costa pentru intarusare, daca vrei asta. Eu iti propun sa dai o fuga la un cadastrist de prin zona si sa ii ceri un pret. Si la peste 10 puncte se negociaza...adica, din ce am intrebat si eu, la 50 lei/punct.

#13
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Nu ai inteles, el a zis "Ei , ca sa pot sa vand acest teren trebuie sa fac cadastru , ori asta ma costa cat nu valoreaza terenul ", deci daca pe el il costa 1500 lei cadastrul la hectar de aici deducem ca terenul lui (hectarul) valoreaza mai putin, deci...

#14
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Pai daca da el cu 1500 lei hectarul de teren agricol il iau eu si platesc si diferenta ca sa faca si cadastru.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 trilogy, on 27 februarie 2018 - 15:29, said:

Nu ai inteles, el a zis "Ei , ca sa pot sa vand acest teren trebuie sa fac cadastru , ori asta ma costa cat nu valoreaza terenul ", deci daca pe el il costa 1500 lei cadastrul la hectar de aici deducem ca terenul lui (hectarul) valoreaza mai putin, deci...
Ai dedus prost ! Pretul la hectar e acelasi si costurile de cadrastrare sunt separat .
Am gasit cumparatori care vor face cadastru pe cheltuiala lor Posted Image

Am vb cu un cadastrist si m-ar costa cam 10.000 de euro pt tot , apoi sa-mi bag ceva in neamul lor ...

Edited by Baxon, 27 February 2018 - 18:14.


#16
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
10.000€ e ceva... Ai intrebat intr-un singur loc? Despre cate ha este vorba?
Pana la urma e bine ca ai gasit sa il dai fara sa mai faci cadastrul. Ideea este sa gasesti si notarul care sa faca actele fara cadastru....sau sa isi faca omul cadastrul inainte.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai fac ante-contract la notar unde se lasa un avans de bani . Apoi dupa ce cumparatorul face cadastrarea , purcedem la contractul propriu zis de V-C .
Totul se face la notar , negru pe alb , fara surprize !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate