Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Vodafone "vinde" numerele de telefon de pe cartelele prepaid

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#91
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postalexandru_damian, on 20 februarie 2018 - 15:26, said:

cand a vazut vanzatoarea numarul nu a vrut sa mi-l dea pe motiv ca este rezervat,cand a facut aceasta afirmatie nici macar nu a verificat in calculator sau ceva...in fine.
Pentru ca in mod sigur numarul ala de aur, platina sau ce-o fi se vinde la suprapret, isi mai scotea si vanzatoarea un ban " cinstit ". O faza asemanatoare mi s-a intamplat intr-un Germanos acum multi ani, cu diferenta ca vanzatorul nu a observat faptul ca ala era un numar mai special. In alta ordine de idei, nu inteleg atitudinea initiatorului topicului, daca imi faceau copilului asa ceva, ii reclamam pana in panzele albe, la toate institutiile statului care ar fi putut face lumina in acest furt si le ceream despagubiri cat nu ar fi putut duce. Presupun ca careva de la ei a facut un smen de zile mari.

#92
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Da si mai sunt si altele 'manevre' practicate care inca nu ies la iveala mai mult ca sigur.
Oricum, golaneala maxima se pare.
Trist...

#93
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postbiogood, on 20 februarie 2018 - 16:18, said:

Pentru ca in mod sigur numarul ala de aur, platina sau ce-o fi se vinde la suprapret, isi mai scotea si vanzatoarea un ban " cinstit ". O faza asemanatoare mi s-a intamplat intr-un Germanos acum multi ani, cu diferenta ca vanzatorul nu a observat faptul ca ala era un numar mai special. In alta ordine de idei, nu inteleg atitudinea initiatorului topicului, daca imi faceau copilului asa ceva, ii reclamam pana in panzele albe, la toate institutiile statului care ar fi putut face lumina in acest furt si le ceream despagubiri cat nu ar fi putut duce. Presupun ca careva de la ei a facut un smen de zile mari.

Foarte corect, renuntarea lui anarchy poate fi justificata doar de o mare lehamite, altfel nu!

#94
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postbrasoveanul, on 20 februarie 2018 - 16:13, said:

prestigiul unei organizatii depinde de calitatea membrilor acesteia
Clar ca da, cum tot asa de clar e faptul ca sunt doar initiative individuale ale unor personaje care ar trebui pedepsite absolut exemplar si foarte dur. Ganditi-va doar ca un tanar isi trece numarul respectiv pe un cv, sau are numarul respectiv de 8-10 ani sau mai mult, sau ... In rest, @emanu900 are dreptate, numarul ar trebui protejat pe un abonament, numai ca exista o problema- resursele oferite de un abonament sunt asa de reduse fata de un prepay...

Edited by biogood, 20 February 2018 - 16:25.


#95
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,370
  • Înscris: 03.04.2004
Macar ma consolez cu gandul ca n-am un numar 'aratos' asa ca nu prea vad sanse sa mi-l ia careva.
Oricum, eu nu m-as lasa cu una cu doua daca as pati-o.

#96
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
hai ca asta e buna
faci abonament si protejezi numarul
chiar daca patesti se poate recupera cu usurinta
eu am numarul xxxyyy habar nu am cum au scapat asa ceva la prepay
adevarat ca si dupa un an se primea apeluri si cautau fostul proprietar

#97
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,611
  • Înscris: 23.09.2017
Eu sunt curios cine are numarul 07xy 666.666
Cu siguranta cineva are numarul asta.

Edited by alex342, 20 February 2018 - 19:43.


#98
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Culmea stiu numărul ăsta
0766.666.666 apartine unei agenții imobiliare
Intrebarea e cui apartine 0777.777.777?

#99
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postceanu1980, on 20 februarie 2018 - 19:41, said:

eu am numarul xxxyyy habar nu am cum au scapat asa ceva la prepay
Nu-i asa ca ai zis si tu cumparatorului ca numarul e deja rezervat?

#100
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
Eu tot n-am inteles care a fost cauza, initiatorul topicului nu ne-a spus, a fost un abuz, a fost o eroare, etc.

#101
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer sa fiu in afara vreun avocat ca prin filme (think Better Call Saul) nu prea vad sensul in ziua de azi la numere simple, e doar motiv de stress. Iar pentru un copil cu atit mai putin. Mi-ar placea daca ai putea sa faci la telefoane ca la emailuri, propriul tau domeniu si faci acolo cite adrese vrei, nu-ti da pe adresa care trebuie ghinion, nu ajunge nicaieri, nu exista sa te apeleze careva din greseala. Ai nevoie de o adresa pentru o luna ca vinzi ceva foarte bine, ai terminat ai desfiintat-o. Daca te streseaza careva intre timp macar stii cine "i-a dat numarul" daca iti apare spam pe adresa unica cu care te-ai inregistrat la magazinul X.

Din pacate speranta ca o sa se raspindeasca voip-ul si o sa se ajunga la vreun messenger generalizat mi-a fost spulberata, se ajunge cel mult la ceva gen whatsapp, bazat tot pe numere de telefon, banal de apelat din greseala, brute-force, spam, etc.

#102
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008

View Postbiogood, on 20 februarie 2018 - 21:19, said:

Nu-i asa ca ai zis si tu cumparatorului ca numarul e deja rezervat?
cum puteam face asa ceva?e numar de orange
am si la telekom prins x00 x00
ma mir ca ma intrebi asa ceva

Edited by ceanu1980, 20 February 2018 - 22:14.


#103
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Topicul asta ma amuza dintr-un singur considerent: acum o saptamana si ceva am solicitat schimbarea unui numar aleatoriu primit pe un nou abonament cu unul preferential.

Si va spun din start ca realocarile astea de numere "frumoase" nu se face abuziv sau la suprapret, asa cum ar crede unii.

Am deschis 7 cazuri pe contul meu cu liste de zeci de variante pentru obtinerea unui numar preferential si am primit negatie, inclusiv pentru ca unele dintre ele erau alocate pe cartele prepaid disponibile in shop-uri spre vanzare.

Cand spun numar preferential ma refer la ultimele 6 cifre disponibile pe toate plajele de numere din reteaua Vodafone de forma 07xy (de la 0720 pana la 0739).

Abia dupa o exceptie data de un manager, cei de la SIM Management (departamentul care se ocupa de asa ceva in Vodafone), mi-au alocat un numar tinut in carantina 3 luni.

"Suprapret"-ul pe care il percepe Vodafone pentru asa ceva: 25 EUR + TVA.

Cat despre "rezervare": orice persoana fizica sau juridica poate rezerva un numar timp de 30 zile, ulterior devine disponibil.

Nu tin cu ursul, si eu vreau VoLTE si VoWIFI de la ei, dar la capitolul specula cu numere usor de retinut n-am sesizat ca s-ar preta.

#104
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
ne spui ca nu se preteaza si apoi ne spui 25 euro plus taxelegi de aici?

#105
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postceanu1980, on 20 februarie 2018 - 22:14, said:

cum puteam face asa ceva?e numar de orange
am si la telekom prins x00 x00
ma mir ca ma intrebi asa ceva
Sunt destule numere bune alocate la cartele, dar sunt din alea reciclare de multiple ori in istoria lor.
Am prins si eu sau cunoscuti numere de tipul XY XY XY ; XYX XYX ; XYY XYY ; XXY XXY si alte tipuri considerate bune, usor de memorat. Problema e ca toate erau reciclate de multiple ori, ca uneori imediat dupa ce activai cartela incepeau telefoane si SMS-uri, de la recuperatori, banca, operatori, etc probabil asta e si motivul pentru care au renuntat la ele.
Tind sa cred ca daca n-ai avut tu primul numarul ala frumos, e cea mai proasta idee sa dai banii pe asa ceva. Unele au apartinut unor "afaceri" si le-au afisat pe toate gardurile si chiar si acum mai sunt afisate pe garduri desi nu mai au numarul si unii inca mai suna la ele.

Eu de multe ori am avut ghinion la numere, de multe ori dadeam peste numere aparent bune, dar care erau stricate de o singura cifra care rupea firul (gen 12 12 13). Chiar de cateva ori m-am gandit, o fi pastrat angajatul numarul sa incerce sa il vanda sau o fi fost vreunul cu 5 minute inaintea mea in magazin si a cumparat cartela aia.

Inteleg ca tu esti chiar vanzator de cartele, deci probabil verifici cand vine coletul de cartele si stii ce minunatii pot aparea.

Edited by romangx, 21 February 2018 - 01:36.


#106
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
mai bun e la orange,toti au sanse egale
multe din ele nici macar nu ies din depozite
am asteptat mult timp un numar misto la orange
genul descrise mai sus am avut multe tare,doar orange

#107
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postceanu1980, on 20 februarie 2018 - 22:14, said:

ma mir ca ma intrebi asa ceva
In caz ca nu a fost evident, am glumit, stai linistit. Posted Image

#108
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005

View Postceanu1980, on 20 februarie 2018 - 23:44, said:

ne spui ca nu se preteaza si apoi ne spui 25 euro plus taxelegi de aici?


Am spus ca nu se preteaza la a vinde la suprapret. Ori 25 Eur pt un serviciu optional (ca sa nu spun un moft al clientului) nu inseamna pret ridicat in acceptiunea mea.

Orange ofera acelasi lucru la 24.19 Eur + TVA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate