Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

HVAC centralizat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ancahope

ancahope

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2018
Buna ziua!

Stie cineva sa imi spuna daca in Romania exista vreo firma care importa si monteaza "centrale producatoare de aer cald" cu functionare pe gaze ( nu stiu cum sa le zic altfel, este vorba de "gas furnace" ) pentru o instalatie termica centralizata care distribuie atat aerul cald ( pentru incalzire) cat si aerul rece ( pantru racire) printr-un sistem de tubulatura, pentru uz rezidential?

Este vorba de asa ceva:
https://www.standard...e/hvac-diagram/

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Adica instalatii de climatizare
Asta incerci sa cauti de fapt ?
Pentru ce destinatie ?

#3
ancahope

ancahope

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2018
Da, un fel de instalatie de climatizare, insa incalzirea se face cu aer cald produs de o "soba" ( furnace) care functioneaza pe gaze. Racirea se face electric cu un chiller montat in exterior, insa foloseste aceeasi tubulatura de distributie a aerului. Este vorba de sistemul American/Canadian si este pentru o casa construita pe structura de lemn.

Edited by ancahope, 17 February 2018 - 17:59.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Am inteles
Nu doar in Romania NU vei gasi asa ceva dar in TOATA Europa
Asta nu inseamna ca nu exista solutii similare, mult mai fiabile si economice decat cele americane

Repet intrebarea
La ce anume vrei sa folosesti instalatia de climatizare?

#5
ancahope

ancahope

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2018
Am spus mai sus, pentru o casa ce va fi construita pe structura de lemn.
Ce solutii similare exista? As aprecia daca mi-ai da niste ideiMultumesc!

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Aeroterme pe gaz dar se folosesc pentru spatii industriale
http://www.calorserv...a-rece-si-calda

sau mai degraba asa ceva;
https://www.spatiulc...-object_id=6508

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

View PostNaijax, on 17 februarie 2018 - 18:01, said:

Am inteles
Nu doar in Romania NU vei gasi asa ceva dar in TOATA Europa
Asta nu inseamna ca nu exista solutii similare, mult mai fiabile si economice decat cele americane

Repet intrebarea
La ce anume vrei sa folosesti instalatia de climatizare?
exista, dar se folosesc la nivel industrial.Daca ia legatura cu o firma specializata in climatizare, cu siguranta gasesti o solutie, insa costurile sint mai mari ca la o centrala pe gaz.

#8
ancahope

ancahope

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2018
Multumesc pentru raspuns dar nu este ce ma intereseaza pe mine. Eu doresc incalzire pe aer cald produs de un echipament care consuma gaze ( nu curent electric) si si care distribuie acest aer printr-un sistem de tubulatura. Sistemul de ventilatie a aerului cu recuperare de caldura ( HRV sau ERV) este alta poveste.
Chiar ma mira sa nu existe asa ceva, in toata Europa, pentru ca sistemul de care vorbesc eu ( cel din linkul atasat) este foarte eficient.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Poti aproxima toata treaba cu un convector de tubulatura legat la o centrala pe gaz. Ai rezolvat cu ocazia asta si productia de acm. Dar oricum ai suci-o, e mai problematica distributia de aer cald decat de agent termic din cauza ca trebuie vehiculate volume mult mai mari.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar am vazut ceva in zilele astea trecand pe langa o scoala unde le-au demolat cantina si le-au facut un cort provizoriu pentru a lua masa. Incalzirea era asigurata cu o unitate mobila , gen compresor de aer mobil (sau cel putin semana ) , dar care am observat ca avea un cos de evacuare , si o conexiune  flexibila cam de  0,5 m diametru conectata la cortul provizoriu in care stateau copii, probabil gura de furnizare aer cald.

#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
exista.
binenteles ca exista.
incearca marcile care fac aceasta treaba la autoturisme si camioane.
Au si instalatii pentru locuinte

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Varianta 1: Ventiloconvector de tubulatura, cu presiune disponibila mare, alimentat cu agent termic produs de o centrala pe gaz. Trebuie sa ai grija ca centrala sa fie bine adaptata la necesarul casei (o centrala cu modulatie cat mai buna sau un puffer de 50 ... 100 L intre centrala si ventiloconvector. Avantaj ca ai rezolvat si apa calda.

Varianta 2: pompa de caldura aer-aer (aparat de aer conditionat optimizat pentru incalzire) cu unitate interioara de tubulatura. Cu asta ai rezolvat si racirea. Dar pentru apa calda iti trebuie un boiler electric sau tot cu pompa de caldura...

#13
ancahope

ancahope

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2018
Multumesc kolfleading ! Varianta 1 propusa e interesanta si de explorat.

#14
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postancahope, on 17 februarie 2018 - 17:36, said:

Buna ziua!

Stie cineva sa imi spuna daca in Romania exista vreo firma care importa si monteaza "centrale producatoare de aer cald" cu functionare pe gaze ( nu stiu cum sa le zic altfel, este vorba de "gas furnace" ) pentru o instalatie termica centralizata care distribuie atat aerul cald ( pentru incalzire) cat si aerul rece ( pantru racire) printr-un sistem de tubulatura, pentru uz rezidential?

Este vorba de asa ceva:
https://www.standard...e/hvac-diagram/

Multumesc!
Iti recomand http://sifeenewenerg...?p=contact&l=ro

Te vor ajuta cu tot procesul, de la proiectare la instalare si mentenanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate