Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Alegere SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Avantajele de a avea SSD sunt multe, nu tie doar de bootare instant. Eu de exemplu folosesc sleep la leptop, ii dau restart rareori, deci s-ar deschide instant chiar daca as avea HDD.
Dar se misca calculatorul mai bine cu SSD. In plus nu crapa ca HDDul cand il trantesti. Asta pentru mine e un mare avantaj, port leptopul in rucsac, il mai si trantesc si stiu ca nu pateste nimic. HDDurile imi crapau des din motivul asta.

Vad ca s-au scumpit al naibii de mult, aproape ca s-a dublat pretul.
Din ce mi-aduc aminte, am dat sub 300 lei acum 2 ani pe un Samsung Evo de 240GB, acum vad ca a sarit de 450 lei.


Windowsul kior nu ocupa prea mult, dar cu timpul se aduna tot felul de programe. 100GB pentru windows nu e mult. Iar modul de functionare al SSDului cere ca sa ai spatiu liber pe el. Adica, daca ai free space, SSDul "se duce" mai greu. Acum.. nustiu ce sa zic, inainte de SSDul asta, am avut unul de 120GB pe care-l tineam aproape full si n-are nimic nici acum, l-am pus pe leptopul nevestei, merge brici, nu l-am verificat de "health", presupun ca mai are health in el.
Dar teoretic un SSD tine mai multi ani daca ai (sa zicem ) un 20% free space pe el (sau pe fiecare partitie)

Si eu recomand sa mergi spre un 120GB. 60GBul ala mi se pare scump.

Edited by maccip, 17 February 2018 - 12:41.


#20
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Cauta de 120 GB chiar daca e putin mai scump. Iti recomand unul din asta 2 ca variante ieftina si buna :
https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/
https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostYOUR_GOD, on 17 februarie 2018 - 11:42, said:

Really?
Ma tine orice SSD cat m-a tinut un HDD always on timp de 5 ani, cumparat in 2007 si functional perfect si in 2018 (pentru server)?
Eu cred ca putine, daca...SSD-uri ajung sa rezista cat un HDD.

Eu am C-ul de 100. Nu vreau mesaje de lipsa spatiu. 60 ar fi prea putin pentru mine.
Sa stii ca eu am avut un SSD 120GB cumparat in 1881 si m-a tinut pana in 2017.
Iar HDD-ul de 500GB cumparat in 2016 m-a tinut pana in 2018  :(
La asta sigur nu ai replica.
==========================================

@Jericho22, repet:
e scumo SSD-ul de 60GB;
merita sa mai pui 50-60 Lei sa cumperi SSD de 120GB;
pt. ca windowsul are nevoie de mai multa capacitate de stocare dupa ce isi face update-uri + ce mai instalezi si tu, programe, drivere etc.

#22
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Nu stiu de ce spuneti ca Windows 10 ocupa mult...sincer nu mi se pare.

Atat imi ocupa mie Windows 10 cu toate update-urile la zi.

Cat despre utilitate unui SSD eu il iau strict pt a mi rezolva disk usage 100 ca am probleme cu acest bug..

https://postimg.org/image/t2offsket/

O sa mai astept putin si o sa mi iau unul de 120 cel mai probabil

Edited by Jericho22, 17 February 2018 - 13:42.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJericho22, on 17 februarie 2018 - 10:39, said:

Salut,vreau sa mi iau un SSD pentru sistemul de operare si as vrea sa stiu daca este bun acest SSD

SSD SILICON-POWER Slim S55 Series 60GB SATA III 2.5 inch
Ia uite ce am comandat eu aseara: https://www.emag.ro/...g/pd/DTF30DBBM/

#24
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
SSD WD Green 120GB, 199 lei la CEL

#25
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Sau modelul asta de Kingston varianta 120GB ca sa fie ok pentru programe si update-uri de windows ! :)
https://altex.ro/sol...-sa400s37-120g/

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View PostJericho22, on 17 februarie 2018 - 13:40, said:

Nu stiu de ce spuneti ca Windows 10 ocupa mult...sincer nu mi se pare.
Nu stiu ce sa zic. Eu nu-mi formatez leptopul decat odata la 2-3 ani.
Unii fac asta lunar.
Iti dai seama ca daca stai si-l instalezi lunar, windowsul se va pastra mic.
Dar, daca tot instalezi pe el una, alta, se aduna, ajunge la 100GB depinde de ce programe bagi acolo.
Aici numai tu stii. Jocurile pot avea mult, nu ma pricep, dar presupun ca au multi giga dupa ce se dezarhiveaza.
Apoi poti avea cache destul de mare, ajungi si la 10GB de fishiere cache. Daca stai si le cureti saptamanal, n-ai problema, dar, depinde de cat de dispus esti s-o faci.
Eu nu spun ca nu-i OK si 60GB. E OK daca nu instalezi mare lucru pe computer.
Mai ai swap, mai ai fisierul de hibernare.. se aduna necesitatile.
Fisiere temporare lasate aiurea de catre softuri.
Probabil ca dupa un an de folosire, windowsul singur, fara prea multe chestii, ajunge deja la 60GB.
Daca ai 16GB de RAM, deja fisierulde hibernare ti-a papat un sfert.
Mai un swap (pe care oricum windowsul ti-l face, chiar daca ai suficient RAM), mai ales daca folosesti des functia sleep.

Acum, daca tot ai cerut sfaturi, sfatul meu (si observ ca si al colegilor) e sa mergi pe 120GB. O sa fie altfel, o sa vezi(sau n-o sa vezi ca n-o sa ai cum sa compari). Daca iei 60GB, o sa vezi ca vei intra in lipsa de spatiu.
Eu am partitionat SSDul(desi nu se recomanda, am motivele mele) si partitia sistem are 70GB umpluti din 100GB. Si am cateva softuri nu chiar mari, nu le am cu jocurile si n-am niciun joc. Am hybernate dezactivat ca nu folosesc functia.
SSDul e de 240, cel de 120 mi-a fost insuficient si am fost nevoit sa-mi iau altul.
Desi inca n-am ajuns in criza de spatiu, nu ma pot lacomi sa tin tot felul de poze si rahaturi pe el. Am mai bagat si pe un HDD extern pe care-l tin in dulap, nu-l am intotdeauna la mine cand am nevoie. Cateodata(rareori totusi) simt nevoia unui SSD mai mare. HDD nu mai pun din lipsa de fiabilitate si nu sunt dispus sa dau 1000lei pe un SSD de 500GB, asadar.. mergem in continuare cu ce avem.

Nevoel de spatiu cresc in timp. Daca tot te zgarcesti la 60lei (foarte bine faci, banii nu trebuie cheltuiti pe gadgeturi, eu sunt ultrazgarcit cu gadgeturile), gandeste-te si la nevoile viitoare.

Edited by maccip, 17 February 2018 - 14:15.


#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaccip, on 17 februarie 2018 - 14:13, said:

Eu nu-mi formatez leptopul decat odata la 2-3 ani.
Eu nu am formatat mac-ul niciodata de cand l-am luat ... si in 4 ani merge ca nou si nu ocupa mai mult decat la inceput.

Revenind on-track totusi, un SSD este bine sa nu fie umplut mai mult de 70% caci in acel moment functia trim nu mai poate functiona eficient si incepe o uzura mai accentuata a drive-ului. Este recomandat sa pui un drive mai generos ca disc sistem (sau partitie sistem, e acelasi lucru dpdv al eficientei).

Edited by ro_explorer, 17 February 2018 - 22:57.


#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Personal, cu toate cele instalate pe C, niciodata nu am avut mai putin de 35Gb liber. In conditiile astea nu e suficient unul de 60/64Gb?
Folosesc intens sistemele de mentenanta si nu mai am ce instala suplimentar cu exceptia updateurilor SO.
Acum am 38Gb liberi din 60Gb si nu vad de ce as lua un SSD de 120Gb. Poate unii care nu sunt interesati de curatarea sitemului pot sa adune suficient "gunoi" si astfel sa nu fie suficient nici unul de 120Gb.
Pe de alta parte sunt laptopuri care au eMMC de 64Gb ba chiar si de 32Gb si acolo mai raman liberi dupa instalare si personalizare cam 8-10Gb in functie de persoana. Aici pot sa spui ca nu e prea ok dar cu 35Gb liberi dupa ce ai instalat tot ce ai facut intotdeauna (maxim de programe) nu cred ca va fi insuficient unul de 60/64Gb.
Stocarea datelor va fi efectuata exclusiv pe HDD - ca partitia D actuala.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Pretul dat pe unul de 60GB e mare in raport cu cel pe 120GB, relativ la capacitate. In plus, cel de 120 se "consuma" mai greu in raport cu unul de capacitate mica.

View Postro_explorer, on 17 februarie 2018 - 22:57, said:

si nu ocupa mai mult decat la inceput.
Ia reinstaleaza programe intr-o veselie, am tot actualizat instrumentele de programare si lasa gunoaie la fel ce in oricare altul.

Edited by neagu_laurentiu, 18 February 2018 - 11:11.


#30
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
ieri am luat Kingston UV400 120GB si l-am instalat intr-un desktop mai vechi.  am reinstalat W7  si merge  "avion" fata de ce era inainte...

#31
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018

View Postdresler, on 18 februarie 2018 - 13:10, said:

ieri am luat Kingston UV400 120GB si l-am instalat intr-un desktop mai vechi.  am reinstalat W7  si merge  "avion" fata de ce era inainte...
Dar cu asta ? https://www.badabum....a-iii-2-5-inch/ Cred ca o sa fie elicopter ! :D

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Asta mai degraba:
https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/

#33
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018

View Postadisz, on 18 februarie 2018 - 18:10, said:

O daa, sunt cu ochii pe el pana scade la 300 de lei, poate da Domnul ! :)

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Nu prea-mi vine sa cred ca va ajunge la 300 de lei,avand in vedere ca deja are 120 de lei reducere.
Ar fi prea de tot sa fie la 300 de lei.
La pretul asta este grozav.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
ca sa nu mai deschid topic nou
vreau sa iau un ssd de 120g si am gasit la 170lei dar nu inteleg diferenta dintre cele 2 modele: Western Digital Green

https://www.emag.ro/...2BBM,DVBS2HBBM/

am vazut ca unul citeste cu 540 si celalalt (mai ieftin) cu 545 dar in rest pauza, stie cineva care e diferenta dintre ele (in afara de pret)?

Edited by arg, 13 April 2018 - 09:23.


#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sper sa nu ma insel dar am impresia ca ambele sunt exact acelasi produs, vandut de 2 firme diferite cu reduceri diferite. Oricum pretul MSRP este de 60 usd, deci acele "reduceri" sunt doar de fatada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate