Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#415
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 10.04.2006
Dupa fizica intr-adevar, in cazul convectiei naturale, evacuarea ar trebui sa se faca pe sus, dar noi aici vorbim de convectie fortata, chiar foarte mult. La peste 3kW ma mir ca mai sta pe perete si nu decoleaza.
Eu nu prea vad cum ar putea sa dauneze 4 ventilatoare, doua in locul actual si doua pe exterior plasate pe prizele de aer. Evident toate orientate in acelasi sens. Vor functiona ca  doua ventilatoare mai mari. Sunt atatea cabluri care stau in fluxul de aer incat nu au cum sa se incurce ventilatoarele intre ele, din contra, se vor ajuta si in cel mai rau caz ar fi redundante, ceea ce este de bine. Patru ventilatoare silentioase ar putea sa raceasca mai bine si cu mai putin zgomot decat cele OEM.
Eu la al meu am o problema cu display-ul, problema raporata si de altii. Este un cablu acolo care este fix in fluxul de aer. Daca il desfac si-l montez la loc isi revine pana cand apare o incarcare puternica. Culmea este ca isi revine tot asa. Nu ma deranjeaza prea tare, pacat insa ca este fix partea de jos a display-ului exact linia pe care se fac setarile. Le pot face insa din aplicatie. Cred ca o mufa nu face contact cum trebuie, desi sunt asigurate cu silicon.

#416
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Cand desfaci data viitoare, analizeaza cu o lupa foarte atent lipiturile de la mufa si in general pe placa respectiva. Cel mai probabil ai o lipitura "rece". Daca ai ustensile poti incerca sa refaci lipiturile din zona respectiva.  Un caz similar am avut cu surplus de cositor si vara la caldura din caza dilatarii aparea un scurt al butonului de "esc" la masa (apasare continua) tastatura nemaifunctionand deloc. Eventual fa niste poze in zona respectiva si putem incerca sa te ajut sa rezolvi.

#417
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Invertoarele montate pe pereți "reci" au temperaturi mai scăzute în funcționare.
Ex. același model de invertor, aceiași perioadă de referință:
Montat pe perete de cărămidă, neizolat, orientare N - temperaturi de funcționare în sarcina, vara , de aprox 30gr.
Montat pe perete de gips carton, camera foarte bine zolata termic, fara geam - temperaturi de funcționare în sarcina , vara , de prox 40 gr.

Problema rămâne zgomotul ventilatoarelor, insa se poate rezolva prin montarea invertorului între o camera tehnica, eventual izolata fonic.



#418
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdakota, on 26 martie 2023 - 21:56, said:

Cand desfaci data viitoare, analizeaza cu o lupa foarte atent lipiturile de la mufa si in general pe placa respectiva. Cel mai probabil ai o lipitura "rece". Daca ai ustensile poti incerca sa refaci lipiturile din zona respectiva.  Un caz similar am avut cu surplus de cositor si vara la caldura din caza dilatarii aparea un scurt al butonului de "esc" la masa (apasare continua) tastatura nemaifunctionand deloc. Eventual fa niste poze in zona respectiva si putem incerca sa te ajut sa rezolvi.
Multumesc, exact asa ceva cred ca am. Evident este un efect termic de dilatare. Am mai reparat probleme similare la masini de spalat in trecut, dar acolo spatiul era mai generos. Trebuie sa-mi iau un letcon de precizie. Ce am acum o sa-mi strice tot :).

#419
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Cât de periculoasã pentru electrocasnice este tensiunea pe care o am la ieșire invertor? Ma gandesc în primul rând la frigider și lada frigorificã.Attached File  Screenshot_2023-03-30-12-06-51-994_phocos.com.phocoslinkandroid.jpg   81.96K   39 downloads

#420
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
pai in mod normal ar trebui sa scrie pe fiecare aparat in  ce plaja de tensiuni functioneaza

Edited by pexic, 30 March 2023 - 16:43.


#421
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postoqyelectro, on 20 ianuarie 2023 - 12:22, said:

Va salut cu respect din Oradea,nu stiu daca am postat bine, daca este cineva dispus pentru cateva sfaturi tehnice referitor la un invertor Easun SMW 11KW TWIN .Sunt in dilema cu detaliile tehnice in ce priveste curentul maxim pe cele doua mppt. In cartea tehnica a produsului scrie sa nu depasim 18A per mppt, iar in specificatiile tehnice scrie mare 27Ax2(max 40A), foarte ambigue aceste informatii...As fi vrut sa paralelizez ceva panouri cu Isc-11,61A pe un mppt si pe celalalt un string in serie. Acestea fiind zise rog colegii care au mai multa experienta daca pot sa ma sfatuiasca cum sa procedez....mentionez ca acest proiect este doar pentru casa mea si nu doresc sa instalez pana cand nu voi avea toate informatiile corecte. In speranta ca cineva ma va ajuta va multumesc anticipat.

Cornel - Oradea

Iei in considerare fisa tehnica cu cei 18A pui cate un singur string pe fiecare Mppt, nu faci pe unul 2 stringuri in paralel si pe altul doar 1 singur string, ambele stringuri trebuie sa fie egale din toate punctele de vedere!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2K6ycoDT58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#422
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Ok @Snow si daca nu ai decat un string?
Nu are importanta. Poti pune panourile doar pe un singur mppt numai sa nu depasesti 18A.
Ca sa obtii maximul din stringuri le imparti in functie de orientare.
Nu pui pe acelasi mppt unu de pe sud cu unu de pe vest.
Sau nu pui panouri din acelasi string pe orientari diferite.
In rest te poti juca cum vrei. Daia are 2 mppt ca sa lucreze independent unul fata de celalalt.
Spor

Edited by st3fan19, 28 April 2023 - 05:23.


#423
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postst3fan19, on 28 aprilie 2023 - 05:21, said:

Ok @Snow si daca nu ai decat un string?
In rest te poti juca cum vrei. Daia are 2 mppt ca sa lucreze independent unul fata de celalalt.
Spor
Nu este chiar asa cum crezi cand vorbim de invertor 11KW si nu stau sa intru in polemici aiurea, dar,,,,urmareste acest clip video

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qrwmy_U20_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#424
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Mppt1 va  limita la max 27A
Mppt2 va limita la max 18A

Se pot pune panourile cum doresti dar suma 1+2 sa nu depaseasca 40A. Fiind independente accepta si tensiuni diferite pe fiecare mppt. Deci poti avea:

26+14
18+18
20+18
etc...

In topicul de panouri gasesti cum sa faci calculele in functie de parametrii panourilor si ai invertorului.

Edited by dakota, 28 April 2023 - 07:51.


#425
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
prietene, panourile nu baga cu forta amperi in "invertor", acesta isi ia din panouri cat vrea el si in cazul de fata specificatiile spun ca nu o sa ia niciodata mai mult de 18A pentru ca nu poate. Asa ca mai stai si tu la polemici ca mai ai de invatat.

@dakota: formularea corecta este : poate trage maxim, nu "accepta maxim". Ca sa fie mai clar si pt incepatori.

Edited by pexic, 28 April 2023 - 07:45.


#426
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006

View PostSnowLight, on 26 aprilie 2023 - 12:23, said:

Iei in considerare fisa tehnica cu cei 18A pui cate un singur string pe fiecare Mppt, nu faci pe unul 2 stringuri in paralel si pe altul doar 1 singur string, ambele stringuri trebuie sa fie egale din toate punctele de vedere!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2K6ycoDT58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Afirmatia ta este total gresita desi te-ai uitat la un film pe care nu l-ai inteles.  Ce au afirmat ambii colegi mai sus @st3fan19 si @pexic era corect, deci reactiile infantile nu-si au locul aici. Faptul ca ai un invertor de un anumit tip nu te face inerent mai inteligent.

#427
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
oqyelectro a intrebat destul de clar si voi o dati in lupte de cocosi...

la SMW 11K PLUS in manual la scrie: "Please use 600VDC/30A circuit breaker" si "Please make sure that the maximum current load of each PV input connector is 18A", iar in fisa: "Maximum PV Input Current 27A x 2(MAX 40A)"

da, este confuz, asa ca am cautat si SMW 11K fara acel "PLUS" si intr-un final am gasit ca modelul fara "plus" avea "Max PV current 18A x 2".

Acum, dupa mine sunt 2 variante:

1. versiunea cu "Plus" are MPPTul imbunatatit si chiar trage cu 27A din panouri - atunci manualul este gresit, probabil au ratat sa modifice cei 18A care erau la versiunea anterioara (fare PLUS)
2. versiunea cu "Plus" este doar marketing, MPPTul fiind acelasi, va trage doar cu 18A din panouri (conform manual), dar ei se folosesc de proprietatea/comportamentul de care vorbeste Pexic si producatorul doar se lauda cu un curent mai mare pe MPPT.


@ SnowLight ... poti te rog sa faci o captura cu momentul in care invertorul trage mai multe de 18A din panouri? Doar astfel vom sti, fara drept de apel, ca suntem pe varianta 1.

#428
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Eu cred ca fiecare MPPT poate duce independent cat scrie dar insumate se limiteaza la 40A.

#429
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Afirmatia mea a fost baza doar pe video-ul dat de catre @SnowLight si acolo este  cum am scris mai sus. Probabil tipul l-a facut exact pentu ca exista unele confuzii in ce le priveste. Dupa cum stim specificatiile de la o  versiune la alta se mai modifica iar manualele pot ramane in urma.

#430
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postdakota, on 28 aprilie 2023 - 08:36, said:

Afirmatia ta este total gresita desi te-ai uitat la un film pe care nu l-ai inteles.  Ce au afirmat ambii colegi mai sus @st3fan19 si @pexic era corect, deci reactiile infantile nu-si au locul aici. Faptul ca ai un invertor de un anumit tip nu te face inerent mai inteligent.

Ce sa mai....esti total pe langa, nu are sens sa iti explic ca oricum intelegi doar ce iti convine!!!

View Poststoianalin, on 28 aprilie 2023 - 11:20, said:

oqyelectro a intrebat destul de clar si voi o dati in lupte de cocosi...

la SMW 11K PLUS in manual la scrie: "Please use 600VDC/30A circuit breaker" si "Please make sure that the maximum current load of each PV input connector is 18A", iar in fisa: "Maximum PV Input Current 27A x 2(MAX 40A)"

da, este confuz, asa ca am cautat si SMW 11K fara acel "PLUS" si intr-un final am gasit ca modelul fara "plus" avea "Max PV current 18A x 2".

Acum, dupa mine sunt 2 variante:

1. versiunea cu "Plus" are MPPTul imbunatatit si chiar trage cu 27A din panouri - atunci manualul este gresit, probabil au ratat sa modifice cei 18A care erau la versiunea anterioara (fare PLUS)
2. versiunea cu "Plus" este doar marketing, MPPTul fiind acelasi, va trage doar cu 18A din panouri (conform manual), dar ei se folosesc de proprietatea/comportamentul de care vorbeste Pexic si producatorul doar se lauda cu un curent mai mare pe MPPT.


@ SnowLight ... poti te rog sa faci o captura cu momentul in care invertorul trage mai multe de 18A din panouri? Doar astfel vom sti, fara drept de apel, ca suntem pe varianta 1.

Esti singurul care a venit cu argumente concrete, si nu am pentru ce sa fac captura ca oricum se va gasi un gica contra, felicitarile mele pentru interventia ta care este cea mai apropiata de realitate!

View Postdakota, on 28 aprilie 2023 - 13:27, said:

Afirmatia mea a fost baza doar pe video-ul dat de catre @SnowLight si acolo este  cum am scris mai sus. Probabil tipul l-a facut exact pentu ca exista unele confuzii in ce le priveste. Dupa cum stim specificatiile de la o  versiune la alta se mai modifica iar manualele pot ramane in urma.

Incearca sa faci "afirmatii" doar daca ai o baza...nu asa din mintea ta, ca vezi domne asa ai tu impresia....nu de alta, dar multi ca tine fac lucruri traznite si induc si pe altii in eroare, incearca sa te rezumi strict la ceea ce ai efectiv in mana si poti argumenta.

#431
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Bre nea Snow.
Nu esti tu un pic cam.... prea cu capsa pusa.
Suntem aici sa discutam.
Asa unu are o parere altu alta, asa si.
Fiecare face cum stie si il taie capu sau cum a invatat din practica sau scoala, da chiar uni au si scoala.
Competitia se rezuma la a vedea cine apare mai repede la stirile de la ora 5.

Acum sa o luam altfel.
Orice invertor este facut sa reziste la mai mult decat scrie in cartea tehnica.
Ca el poate sa duca mai mult asta nu inseamna ca ii si face bine.
Stresul la cate sunt supuse piesele din el este mult mai mare si sansele de a se strica mult mai mari.
Daia fac aia teste si recomanda o anumita valoare.

Hai spor. Si mai relaxeazate.

#432
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021
Cu un now firmware EaSun SMW 11 KW TWIN functioneaza ireprosabil, problema blocajului la 90V dimineata timp de 2-3 ore sa dus, nu mai exista!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vsGXOiNYUvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate