Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#397
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Din experienta mea de mai bine de 5 ani cu tipul asta de invertoare, pot spune si sustine ca intoarcerea ventilatoarelor are un mare beneficiu. Aveam grafice cu temperatura, daca le mai gasesc pentru ca erau pe un pi care s-a bulit, in care vedeai clar ca in full load sau cu incarcarea la maxim nu urca peste 35 de grade cu ventilatoarele intoarse. Pe cand cu ele in pozitia originala ajungea temperatura la 50 la jumate sarcina. Nu o sa incerc sa sustin beneficiile prea tare, cine are ochi, sa citeasca, subiectul a fost indelung dezbatut pe forumurile din australia si africa si acolo caldura chiar e o problema, avantajele fiind clar date de intoarcerea lor sau pentru cei cu garantie, s-a incercat si cu intoarcerea invertorului tocmai pentru a favoriza fenomenul de convexie.

#398
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
SPF 5000 ES scoate aerul pe sus

#399
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
pentru cine bricoleaza - important e ca radiatoarele sa fie cat mai mari (aici chinezii fac multa economie) si ventilatoarele sa bata peste condensatorii de tensiune mare.

#400
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
eu am pus ventilatie si la invertoare cu radiatoare pasive deci poate sunt un pic exagerat, dar la PIP (complet ignorand partile vizuale respectiv sonore) as pune 2 ventilaroare simple pe intrari, sa fortez intrarea aerului in ele.

intr-o alta ordine de idei, cunosc un PIP care, fara modificari si fara revizii, a functionat offline 3 ani intr-un mediu foarte prafuit... si inca mai fuctioneaza... deci nu vad de ce s-ar face inversarea sensului de ventilatie original.

#401
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Aseara am ajuns acasa si am pus inverterul la treaba.
1. Mai intai am trecut pe baterie si am activat toti consumatorii conectati (varfuri de 2.2kW, medie 1.4kW). Dupa ce instalez si US5000-ul incerc sa trag mai mult (mi-am adus acum aminte ca am pe undeva o aeroterma).
Rezultatul: in aproximativ o ora (pana au inceput sa piuie bateriile - de la 49.1V la 47.4V), temperatura aerului la iesire din inverter a crescut lent cu maxim 9°C, pana la 33°C. De retinut ca rack-ul se afla intr-o incinta neventilata, amenajata sub podest.
Attached File  Easun 12.jpg   113.66K   8 downloads

2. A urmat faza de incarcare a bateriilor, cu 2, 20, 40, 50A. Cand t s-a stabilizat (39°C), am lasat sa incarce cu 20A iar t a scazut la 31°C. Tot procesul de incarcare (pana la 52.4V) a durat 6:45h si nu inteleg de ce s-a oprit brusc (probabil ca... pct3?)
Attached File  Easun 13.jpg   122.56K   10 downloads

3. Pentru ca din greseala lasasem inverterul in mod SBU, imediat dupa incarcare a trecut pe baterii. Desi nu imi dorisem asta, imi foloseste in experiment.
La un consum mediu de 350W, temperatura inverterului s-a stabilizat la 29°C.
Attached File  Easun 14.jpg   108.05K   8 downloads

4. A urmat reincarcarea bateriilor, cu 20A. De data asta, la sfarsitul incarcarii a scazut gradual pana la 10A, apoi a taiat corentu'. 31.5°C
Attached File  Easun 15.jpg   114.12K   7 downloads


View Postfoxbat, on 23 martie 2023 - 18:03, said:

Multu.cu o poza link cu ventilatoarele(vechi,noi).Posted Image
Arctic - cele noi, YATE LOON D80BH‑12(HH) 4 wires - cele vechi



View Poststoianalin, on 24 martie 2023 - 08:57, said:

eu am pus ventilatie si la invertoare cu radiatoare pasive deci poate sunt un pic exagerat...
[...]
... deci nu vad de ce s-ar face inversarea sensului de ventilatie original.
Deci tu sufli si-n iaurt dar pe mine nu ma intelegi Posted Image Glumesc, am inteles exact ce ai transmis, in contextul dat de tine.
Repet, erau galagioase. Si daca tot le-am inlocuit, am zis ca e mai logic sa respect convectia.
Analizand cele de mai sus, concluzia mea e ca am procedat corect. Sunt chiar incantat de rezultat, asta imi da de inteles ca randamentul de conversie este foarte bun. Acum sper sa am timp sa mai sap in forumuri, sa pot comunica si eu cu inverterul si bateriile. Mi-am luat adaptoare RS232, RS485, ramane sa vad ce fac cu ele Posted Image

Edited by maiandrei, 24 March 2023 - 12:31.


#402
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Sa inteleg ca ai masurat cu senzor extern pozitionat la iesirea fantelor?  Ce temperatura ambianta aveai la intrare ?

#403
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Ok, mai pun asta si in ce ma priveste subiectul este inchis. Mai departe decide fiecare pe buzunarul sau ce face.
Mai adaug ca circulatia naturala este irelevanta in momentul in care ventilatoarele incep sa miste  indiferent de sens si scopul acestui sistem de racire a fost proiectat sa tina partea superioara cat mai rece si totodata sa evite acumularea de caldura cin componente. Fiecare +10C reduce durata de viata a condensatoarelor electrolitice cu ~1.9x  conformm graficului atasat.

Spor si soare din plin!

Attached Files


Edited by dakota, 25 March 2023 - 08:58.


#404
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
sters tiganeala.
degeaba fortez iesiri daca stric fluxul de aer din jurul profilelor si/sau se redirectioneaza aiurea.
ptiu  ptiu si eu care am luat 10 la curgerea in jurul profilelor (ca asa zboara avioanele:)))

clar. next invertor o sa fie pasiv si cu "ajutor" extern.

Edited by foxbat, 25 March 2023 - 09:09.


#405
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Nu. Temperatura aerului la intrare va fi identica. Singurele moduri in care poti imbunatati este sa maresti flow-ul de aer, adica ventilatoare mai mari sau cu flux mai ridicat de aer.) ori sa reduci temperatura aerului care intra(ambianta).  Daca le dublezi si nu sunt corelate corect risti sa faci mai rau.

Edited by dakota, 25 March 2023 - 09:05.


#406
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
da. evindent. nu mi am baut cafeaua inca si am intrebat o prostie. si ma laudam ca am facut aerodinamica si mecanica fluidelor in tinerete.

#407
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
in loc de atata chin cu schimbat ventilatoare, griji ca se incinge, nu mai bine luati frumos invertorul si il scufundati intr-un vas cu ulei mineral si aia e, scapati de incalzire, eventual recirculati uleiul printr-un radiator auto si gata.

#408
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
eu vorbeam serios..

#409
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
si eu, avantaj, scapi de zgomotul sinistru al ventilatoarelor, la mine growatul zici ca e motor cu reactie

#410
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
tot gluma ramane:) . fie si numai (desi nu e cel mai important aspect) prin prisma faptului ca ventilatoarele nu se poat"scoate" - ele dau info si sunt cotrolate - turatia. Iar vascozitatea uleiului nu le permite sa mai lucreze:)

#411
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 14.05.2004
asta cu ventilatoarele este absolut corect. insa daca as sti ca pot diminua consumul prorpiu prin schimbarea lor si printr-o racire prin imersie in ulei sau orice alta metoda, as cauta o solutie in sensul asta, dar , cred ca ai dreptate si nu e cazul. Cred ca am pitici pe creieri dar cand vad ca am consum de 50-55w si invertorul suge 140w din baterie.....


A experimentat cineva vreo modalitate de reducere a consumului propriu prin schimbarea finalilor cu ceva mai eficient sau orice altceva?

Edited by zaitzus, 26 March 2023 - 14:34.


#412
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Nu merita.

#413
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Consumul nu vine decat partial de la finali. Ei afecteaza cel mai mult eficientele de conversie. In regimurile de load redus consumul majoritar e dat de pierderile in sursele intermediare(cele liniare, rezistoare de balast, tolerante, eficienta surselor intermediare si consumatorii secundari,etc.).

Schimbarea finalilor nu va reduce acest consum decat infim si nu justifica costul raportat la ce vei economisi.  "Batalia" de a ridica eficienta pe ansamblu de la 85-90% spre 95%+  aduce in general costuri care uneori nu mai justifica acel castig raportat la durata de viata a produsului(devine prea scump si dureaza prea mult amortizarea acelor costuri, timp in care mai intervine si uzura morala, etc).

Simplu, 50w *24h = 1.2Kwh *365 = 438Kwh *0.8 =350 Lei /an
De banii aia poti lua max 1-2 Mosfeti /an care sa fie mai ok semnificativ. Cand i-ai schimbat pe toti contsati ca ai redus consumul cu max 10-15W (foarte optimist). Mai castigi ceva din eficienta conversiei dar aia e foarte greu de calculat(data fiind variatia in utilizare).

Lasati-le cum sunt la banii de achizitie sau vindeti si luati altele cu parametrii mai ok dati de producator (unde desigur veti plati aceste costuri incluse dar aveti "piece of mind" ) Posted Image .

#414
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
@dakota "Mai adaug ca circulatia naturala este irelevanta in momentul in care ventilatoarele incep sa miste  indiferent de sens..." Serios? Nu le am cu mecanica fluidelor, dar dupa fizica generala nu prea e asa, nu intru in polemici ca nu castig nimic. Dar dupa cum scriam in celalalt post, am 5 ani de experiente si modding la acest tip de invertor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate