Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#379
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Nu.

#380
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
In acest caz unica solutie este deconectarea fizica a invertorului de la magistrala BUS. La unele invertoare merge caci au linia de BUS pe alta placa electronica, dar nu stiu daca si la Mpp Solar este asa. Inca nu am avut timp sa il desfac, dar daca este cineva care si-a bagat mainile si poate spune....

Edited by gry2000, 23 September 2022 - 07:06.


#381
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 23.11.2014
Salutare,vin cu o intrebare:voi ce convertor(rs 485 to usb) ati folosit pt. Jk bms la laptop?Precizez ca am un Mpp solar 3024 gk si 8 celule lifepo4 3,2v 280 ah.Astazi mi a ajuns bms,as dori sa le pun in functiune.Multumesc

#382
oqyelectro

oqyelectro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2011
Va salut cu respect din Oradea,nu stiu daca am postat bine, daca este cineva dispus pentru cateva sfaturi tehnice referitor la un invertor Easun SMW 11KW TWIN .Sunt in dilema cu detaliile tehnice in ce priveste curentul maxim pe cele doua mppt. In cartea tehnica a produsului scrie sa nu depasim 18A per mppt, iar in specificatiile tehnice scrie mare 27Ax2(max 40A), foarte ambigue aceste informatii...As fi vrut sa paralelizez ceva panouri cu Isc-11,61A pe un mppt si pe celalalt un string in serie. Acestea fiind zise rog colegii care au mai multa experienta daca pot sa ma sfatuiasca cum sa procedez....mentionez ca acest proiect este doar pentru casa mea si nu doresc sa instalez pana cand nu voi avea toate informatiile corecte. In speranta ca cineva ma va ajuta va multumesc anticipat.

                                                 Cornel - Oradea

#383
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,732
  • Înscris: 17.01.2014
Imp este curentul maxim care intra in MPPT care este ceva mai mic decat Isc... 2 siruri legate in paral -> 2 x Imp max teoretic care intra in MPPT.
Pe de alta parte, panoul o sa furnizeze doar foarte rar Imp (doar in conditii ideale) si in acel moment MPPTul o sa ia doar max cat poate el (18A) - deci nu o sa produca cat pot da panourile.
Fundamental este ca tensiunea (Voc) sa nu fie niciodata depasita pentru ca asta se lasa cu scantei/defect.

In mod uzual, se pot supradimensiona panourile cu 50% fata de puterea invertorului (tocmai ca panourile merg foarte putin la max) si asta se face doar cu depasirea curentului, niciodata a tensiunii !

#384
oqyelectro

oqyelectro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2011
Multumesc pentru raspuns insa, ei se lauda ca au crescut curentul per mppt la 27A dar in realitate te avertizeaza sa nu depasesti 18A per mppt...in ce priveste tensiunea e clar sper pentru toata lumea...La mine avand Voc 41.6 nu voi putea sa pun 10 panouri per string....si va trebui sa ma limitez la 9...asta era dilema daca nu stresez invertorul in cazul in care pun doua stringuri de 9 panouri ca in cazul asta voi avea 410V si 21.8A ...

#385
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003

View Postradurus, on 22 martie 2023 - 20:21, said:

Poti incerca SolarAssistant.
Poate gasesti ceva similar gratis.
Nu am inteles cum masori consumul invertorului cu SonoffPowR3
Ca sa vezi consumul invertorului in gol trebuie sa masori puterea/curentul tras din baterie (48V CC).
Am nimerit bine aici cu Easun-ul? Este un iSolar SML III 5.5kW
Nu am masurat cat trage din baterie la mers in gol, doar am considera diferenta intre puterile raportate la intrare si iesire:
Attached File  Easun 04.jpeg   139.47K   10 downloadsAttached File  Easun 01.jpg   75.27K   15 downloads
unde HEM este un contor trifazic.
M-am raportat la consumul de aproape 20W al UPS-ului (calculat tot ca diferenta intre in si out) si de-aia eram tare fericit.
Voi masura si consumul in gol, am un ampermetru de pana la 10A, sper sa nu fac vreo prostie.

Voi incerca SolarAssistant, dar mai intai sa ma lamuresc cu cablaraia, adaptoare, etc. Pana acum nu m-a atras deloc rPi, HA-ul e instalat in docker VM (si e instabil tare, mereu gasesc cate ceva nefunctional - ba un zigbee, ba un tuya, trebuie sa fac si aici o schimbare...)

Sunt atat de multe topicuri in casa asta verde... informatia e faramitata si ma straduiesc sa caut si sa gasesc, sa nu pun intrebari care au deja raspunsuri...

PS. am schimbat ventilatoarele invertorului, erau tare galagioase (incepusera sa caraie...). Atentie ca trebuie inversate firele din mijloc (tensiune si turatie).
Initial am incercat cu Noctua NF-R8 redux-1800 PWM - esec total, flux de aer infim, 6ºC in plus degeaba. Le-am returnat si am luat Arctic F8 PWM - alta viata. Tot silentioase, insa flux mult mai bun, mai putin de 1ºC vs ambient.

PS2. Invertorul meu are doar un port, dar pe placa principala mai e disponibila o mufa, la care ar putea fi conectat un al 2-lea adaptor. A experimentat cineva?
Attached File  Easun 05.jpg   192.46K   22 downloads

Edited by maiandrei, 22 March 2023 - 21:50.


#386
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
Degeaba sunt conectorii ca trebuie si suport de firmware. Acel tip de controller e folosit pe toata gama de offgrid (si unele hybride) cu diferite tipuri de placi principale, display-uri si mppt-uri. Softul insa difera major de la tip la tip si revizii ale placilor periferice. Nu-ti recomand sa intervii acolo.

Edited by dakota, 22 March 2023 - 22:43.


#387
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmaiandrei, on 22 martie 2023 - 21:43, said:


Am nimerit bine aici cu Easun-ul? Este un iSolar SML III 5.5kW
Nu am masurat cat trage din baterie la mers in gol, doar am considera diferenta intre puterile raportate la intrare si iesire:
Attachment Easun 04.jpegAttachment Easun 01.jpg
unde HEM este un contor trifazic.
M-am raportat la consumul de aproape 20W al UPS-ului (calculat tot ca diferenta intre in si out) si de-aia eram tare fericit.
Voi masura si consumul in gol, am un ampermetru de pana la 10A, sper sa nu fac vreo prostie.

Voi incerca SolarAssistant, dar mai intai sa ma lamuresc cu cablaraia, adaptoare, etc. Pana acum nu m-a atras deloc rPi, HA-ul e instalat in docker VM (si e instabil tare, mereu gasesc cate ceva nefunctional - ba un zigbee, ba un tuya, trebuie sa fac si aici o schimbare...)

Sunt atat de multe topicuri in casa asta verde... informatia e faramitata si ma straduiesc sa caut si sa gasesc, sa nu pun intrebari care au deja raspunsuri...

PS. am schimbat ventilatoarele invertorului, erau tare galagioase (incepusera sa caraie...). Atentie ca trebuie inversate firele din mijloc (tensiune si turatie).
Initial am incercat cu Noctua NF-R8 redux-1800 PWM - esec total, flux de aer infim, 6ºC in plus degeaba. Le-am returnat si am luat Arctic F8 PWM - alta viata. Tot silentioase, insa flux mult mai bun, mai putin de 1ºC vs ambient.

PS2. Invertorul meu are doar un port, dar pe placa principala mai e disponibila o mufa, la care ar putea fi conectat un al 2-lea adaptor. A experimentat cineva?
Attachment Easun 05.jpg

Salut
Ceva detalii despre ventilatoare? Ma bate un gand sa l fac mai silentios pe al meu.5.6kw,axpert.mkiv. multam

#388
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Grija la schimbul de ventilatoare pentru ca cele de la arctic au jamatatea vitezei celor originale. O sa va alegeti cu o eroare e1 sau f1 din cand in cand.

#389
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
Sper ca nu e chiar asa pretentios.Posted Image  
Arctic F8 PWM PST are max 2000rpm si 31cfm, iar pentru cele originale (lol, ventilatoare chinezesti, originale) Yate Loon D80BH-12(HH) nu am reusit sa ma lamuresc, se vehiculeaza valori intre 2700 si 12000 (!!!) RPM, dar macar pe fluxul de aer sunt consecventi - 35cfm.
Attached File  Easun 08.jpg   326.65K   18 downloads
Deocamdata n-a dat eroare, dar nici n-a vazut cine stie ce sarcina.
Cu prima ocazie conectez unul la un controller si revin cu turatia maxima.

Am mai facut urmatoarele:
- ventilatoarele originale scoteau aerul pe jos, eu am preferat sa imping aerul rece de jos in sus. Inverterul mi se pare mai rece asa (sub 1°C vs rack baterii).
Attached File  Easun 07.jpg   242.43K   15 downloadsAttached File  Easun 10.jpg   58.35K   10 downloads
- am redus (posibil placebo) acel "coil whine" aplicand 2-3 straturi de lac pe toroidale.
Attached File  Easun 06.jpg   136.62K   9 downloads

@foxbat te rog zi-mi cu ce detalii as mai putea ajuta.

#390
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
Cand or sa-ti puste condensatoarele din sursele intermediare  si placa MPPT aflata in zona superioara sa nu te miri. Numa zic...

#391
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
Daca ai rabdare sa imi detaliezi care ar fi acele puncte fierbinti, as putea instala acolo niste senzori si monitorizam temperaturile.
In plus, sper ca week-endul acesta sa stresez inverterul UPS-ul Posted Image mai mult.

Edited by maiandrei, 23 March 2023 - 13:53.


#392
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
nu o sa puste  nimic mai repede decat de obicei,
aerul va avea acelasi traseu.
oricum solutia problemei cu zgomotul este montarea invertorului undeva de unde nu il auzi :)

Edited by pexic, 23 March 2023 - 14:11.


#393
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
Analizeaza cu atentie cum a fost proiectata racirea originala, densitatea pieselor, de ce ar intra aerul rece pe unde intra si nu cum consideri tu ca e bine. Vezi diferenta de presiune negativa intre intrare/iesire, unde e densitatea cea mai mare de cupru pe cablaj, temeperaturile INTERNE ale componentelor utilizate si mai pot sa zic. Pe urma intreaba-te de ce nici un alt producator nu le inverseaza si le lasa cum au fost proiectate ?

Softurile cu care au fost proiectate acele circuite au luat in calcul toti acei factori pentru a pastra un echilibru termic in plaja de functionare necesara, pe care tu acu ai venit si l-ai modificat doar pentru ca "asa circula mai bine aeru" si ai obtinut 1C mai putin temperatura externa la 25C. Cu cate grade vei  reduce daca vara ai 28-30C si invertorul e pe full load ? La ce temperatura interna vor fi condesatoarele ESR din zona superioara daca aerul pe acolo iese la 70C ? Dar daca pe acolo intra la 30C ? La ce temperatura va ajunge pe radiatoarele de AL si cu cat iese de acolo in zona inferioara ? Sper ca ai prins ideea...

Edited by dakota, 23 March 2023 - 14:16.


#394
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
Attached File  Easun 11.jpg   225.72K   21 downloads
Nu ma asteptam sa te supar asa tare, scuze.
Revin cand bubuie.

#395
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006

View Postmaiandrei, on 23 martie 2023 - 14:57, said:

Attachment Easun 11.jpg
Nu ma asteptam sa te supar asa tare, scuze.
Revin cand bubuie.

Scuze ca am creeat impresia ca sunt suparat cumva. Incercam doar sa te fac sa constientizezi implicatiile. Pusca sau nu, eu nu am nimic de pierdut/castigat din asta si vad ca-ti place sa "mesteresti"  deci ma gandeam ca poate "natural" vei aprofunda ca sa intelegi mai bine de ce e facut cum e facut.

#396
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmaiandrei, on 23 martie 2023 - 12:43, said:

Sper ca nu e chiar asa pretentios.Posted Image  
Arctic F8 PWM PST are max 2000rpm si 31cfm, iar pentru cele originale (lol, ventilatoare chinezesti, originale) Yate Loon D80BH-12(HH) nu am reusit sa ma lamuresc, se vehiculeaza valori intre 2700 si 12000 (!!!) RPM, dar macar pe fluxul de aer sunt consecventi - 35cfm.
Attachment Easun 08.jpg
Deocamdata n-a dat eroare, dar nici n-a vazut cine stie ce sarcina.
Cu prima ocazie conectez unul la un controller si revin cu turatia maxima.

Am mai facut urmatoarele:
- ventilatoarele originale scoteau aerul pe jos, eu am preferat sa imping aerul rece de jos in sus. Inverterul mi se pare mai rece asa (sub 1°C vs rack baterii).
Attachment Easun 07.jpgAttachment Easun 10.jpg
- am redus (posibil placebo) acel "coil whine" aplicand 2-3 straturi de lac pe toroidale.
Attachment Easun 06.jpg

@foxbat te rog zi-mi cu ce detalii as mai putea ajuta.
Multu.cu o poza link cu ventilatoarele(vechi,noi).:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate