Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#1
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Se pare ca sunt tot mai multi membrii ai forumului care folosesc aceste invertoare.
Foarte bune ca si raport calitate/pret.
Fiindca informatiile despre ele sunt imprastiate in mai multe sectiuni, cred ca ar fi bine sa postam informatii despre ele aici.
Incerc sa fac un rezumat.

Referitor la softul U1-foarte important daca se vrea punerea in paralel/trifazat ( nu am mai tradus, se poate face cu Google translate)

• 52.XX: these came with older machines, whose SCCs were limited to 60 A. The maximum AC charging has always been 60 A, so the total charge current (setting 2) was limited to 120 A. Updating to newer firmware on such machines gives you the option of increasing the maximum battery current to 140 A, but it will never achieve this. So such updating is harmless. These older machines were all 4 kW/5 kVA.
• 72.XX: this series replaced 52.XX. 72.40 is still limited to 120 A maximum total charge current, hence 60 A for the SCC. 72.6X and 72.70 have the maximum charge current at 140 A, and allow SCC charging to 80 A if the SCC firmware allows it.
• 73.XX: This appears to be an update to 72.70, which controls a new relay that connects neutral to earth when the inverter is in battery mode, and leaves them unconnected otherwise. Running 73.XX on machines that came with 72.XX and even 52.XX should be okay, since it presumably will only attempt to turn on a relay that isn't there. It looks like 73.XX still operates the "dry contact" relay if setting 38 (Neutral to Earth Connection) is "EnA".
• 74.XX: This comes with the 5 kW models (PF1.0).
• 75.XX: This comes with the dual/triple SCC models. It has a different protocol for the SCC commands, and a different LCD segment mapping, so it's not compatible with models with single SCCs.
For what can parallel with what, the firmware uses a constant that it expects the other machines to send in a special CAN packet. These are the constants for the firmwares I have examined, which therefore separate the firmware versions into "parallel compatibility groups". There are additional factors related to our patches that further subdivide the groups. Only firmwares on the same line are "parallel compatible".
Constant   Firmware version(s)
112    52.02
116    52.30, 72.40, Pb_Cv.PCH, 72.60, Pb1_72.60a, Pb1_72.60b, 72.61, 73.00
116f   Li_FE.PO4, Li1_72.60a, Li1_72.60b
116fz LF1_73.00a
116z   LC1_73.00a
118    72.70, LC1_72.70a, LC1_72.70b, 74.10 (presumed)
118f   LF1_72.70a, LF1_72.70b
118fz LF1_72.70c
118z   LC1_72.70c
130    75.31, LC1_75.31a
Note how 72.70 is in a different parallel compatibility group to the other 72.XX versions.
So it seems that it should be possible to parallel 5 kW (PF1.0) machines with 4 kW machines (PF0.8), as long as the 4 kW machines are running 72.70.
It seems that dual/triple SCC models can't be paralleled with anything else, at least at this stage.

Softuri de monitorizare, altele in afara de Watch power(deocamdata nu le-am testat, urmeaza)
http://powerforum.co.za/forum/94-icc/
http://www.energialt...SolarPatrol.rar
http://www.solarmonitor.co.za/
http://www.lucibus.com/web/en/

Noile invertoare de la MPP Solar-se pare ca cele cu PF 0.8 nu se vor mai fabrica
https://www.mppsolar...sms-pf1-series/

Link catre un site din Australia-acolo se folosesc la greu
http://forums.aeva.a...php?f=31&t=4332

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Noile invertoare Effekta au in meniul 4(Power saving mode) o setare care nu apare in cartea tehnica:Este un NOT stilizat care inseamna No Output.
M-am chinuit jumatate de ora sa imi dau seama de ce nu scoate tensiune pe iesire.
Vestea buna e ca au si meniul 32 Bulk charging time.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 28 March 2018 - 13:49.


#3
pusttiu

pusttiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.11.2005
are cineva softul de la pip2424 mppsolar?
nu il gasesc pe net si invertorul nu e nou. nu am cd la el.
multumesc.

#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Incearca aici
http://www.giantpowe...m.au/downloads/
Sau de aici
https://watchpower.s...e.informer.com/
Sau de aici:
https://en.freedownl...Power-FREE.html

Edited by rinaldoparaipan, 30 September 2018 - 10:28.


#5
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Am si eu nevoie de ajutor va rog ... am un invertor Effekta AX-P 3kVA/24V si astazi l-am conectat pentru prima data la un generator Senci SC7500Q, 6kVA.
Insa pare ca invertorul are o problema cu asta, nu da nici-un mesaj de eroare dar se comporta ciudat.
Am facut un filmulet care poate fi accesat aici (cu sunet pentru ca se aude un bip din cand in cand) :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SQCrNH89d_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aveti idee ce poate fi?

#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Cu siguranta atit plaja de tensiune cit si frecventa nu sunt stabile, sunt puternic afectate si ti le da afara.
Incearca sa pui un consumator mai maricel, calorifer electric pa prima treapta,pe generator si inclusiv consumatorii trecuti prin invertor si atunci sa vezi daca .... sa  poata regla tensiunea,chiar si frecventa, inclin sa cred ca nu o sa mai faca figuri.
Spune ce-ai facut!
A...mai este o chestie, leaga atit regulatorul cit si generatorul la inpamintare.
Posted Image

Edited by XTH, 20 November 2018 - 22:43.


#7
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Și schimba modul de funcționare din UPS în APL.

#8
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Buna. Incerc si eu sa aflu mai multe despre invertorul hibrid PIP - GK series 5048GK. Ma poate ajuta cineva cu ceva pareri sau cunostinte? Vreau a trece si eu pe 48 V. mersi.

#9
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Salut. Stie cineva un soft de monitorizare care sa functineze pe android penttu un invertor efekta.

#10
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
De ce pe Android? Sa nu consume device-ul de monitorizare? Pune icc pe un Pi și ai același consum și mult mai multe posibilități. Condiția e sa fie invertorul pe 48v

#11
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004

View Postcatalincre, on 27 septembrie 2019 - 08:33, said:

De ce pe Android? Sa nu consume device-ul de monitorizare? Pune icc pe un Pi și ai același consum și mult mai multe posibilități. Condiția e sa fie invertorul pe 48v

Deoarece un Pi nu gasesti aruncat prin casa nefolosit ;)
De ce pui omu la cheltuiala ? Sau poate vrei sa-i donezi unul cu tot cu afisaj si atunci nu am inteles eu bine...


#12
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Cat e un pi? 30 de euro? E apropiat ca preț de unul aruncat prin casa nefolosit.

#13
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Nu ma pricep la PI alte siateme dastea.
O tableta o gasesti la oricine in casa.
Am rezolvat intrun fel.
O sa pun un emulator windows pe tableta.
Si vad de acolo.

#14
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Am o tableta cu Windows ce are instalat pe ea ICC cu licență pana în 2055 și nu o mai folosesc, o pot vinde dacă te interesează.

#15
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008

 pmarcel91, on 11 decembrie 2018 - 14:44, said:

Buna. Incerc si eu sa aflu mai multe despre invertorul hibrid PIP - GK series 5048GK. Ma poate ajuta cineva cu ceva pareri sau cunostinte? Vreau a trece si eu pe 48 V. mersi.
Oare ai facut trecerea? Daca ai experimentat alaturi de 5048GK te rog sa ne spui impresiile bune si rele. Adun si eu date, multumesc.

Edited by edysun2007, 01 October 2019 - 12:51.


#16
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru cei care au sau vor să-și ia invertoare din seria 4048xx sau 5048xx pot sa va spun din experienta proprie ca softul folosit în exploatarea lor face diferența. Cu softul original, watch power, poți regla paramatrii de încărcare și descărcare a baterie, praguri de trecere, etc. Cu softurile plătite poți face treceri temporizare sau în funcție de diferiți factori: SOC, lipsa rețea, timp, diversie etc. Sunt multe de povestit și cred ca s-ar scrie pagini dar punctual as putea răspunde dacă sunt întrebări neacoperite de acest topic.

#17
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

 catalincre, on 01 octombrie 2019 - 19:42, said:

Pentru cei care au sau vor să-și ia invertoare din seria 4048xx sau 5048xx pot sa va spun din experienta proprie ca softul folosit în exploatarea lor face diferența.
Salut, am un pip 5048 MK. Sunt multumit de el, daca il compar cu ce aveam inainte.
Poti sa-mi indici cu ce soft asi putea sa-l imbunatatesc?
Multumesc

#18
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Fără sa fac reclama, doar le spun toate, icc sau Lucibus. Icc costa 65 de dolari pe viata, Lucibus 5 euro pe luna sau 50 euro pe an. Lucibus se pretează mai mult pentru cei care vor sa controleze amperajul cu care se descarca din baterie și durata descărcării la amperaj ul respectiv înainte de a sării pe rețea. Icc folosește Raspberry pi și prin gpio poți face multe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate