Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#451
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
de growatt nu mai vorbim (e din aceasi categorie cu voltronicurile & co doar ca mai slab nitel).
la Victron pe langa faptul ca nu exista ce vreau eu- are si pretul sky high. deci e pe minus la toate cerintele. Chiar daca ar avea un randament mai bun, tot inutil imi este.

#452
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008

View Postfoxbat, on 18 iunie 2023 - 12:34, said:

imi poti sugera un alt model care sa fie ok din punctele descrise de tine si in plus:

1- all in one (nu module separate)
2- U pt baterie - 64V ( sa suporte 15S, 16s, DIY)
3 - sa fie suportat de SolarAsssit
4 - pret similar (sau mai bun).

Multumesc,

Si eu caut de ceva ani, dar nu avem variante...
16S merge cu float la 58,4V maxim, deci nu ai nevoie de 64 nici pe departe. Oricum nu il duci la tensiunea maxima ci il tii mai jos pe la 56V unde ai 98% capacitate.
Macar sa gasim unul pe care sa il putem utiliza cu aplicatia patagonezului de Manie si server propriu.
Pretul poate fi 1,5x din astea de duzina, dar nu merita dublu anyway.

View Postradurus, on 18 iunie 2023 - 15:00, said:

gry2000

Si la SPF5000ES tot cam pe acolo e randamentul total rezultat la ~1 an de funcționare.

Sunt curios la un sistem cu componente Victron ce randament total rezulta.
Pe DC ma gandesc ca ar fi mai bun insa conversia DC-AC cu LF probabil ca mai scade din randamentul ala bun.

Victroanele au si ele avantajele lor, cu zgomot redus, consum propriu mic in gol, dar per total tot pe la 75-80% cred ca iese ca si randament de conversii avand in vedere ca LF-ul haleste mai mult la conversie decat HF-ul.

Pretul unui sistem all in one insa, de 5-6x cat unul de duzina, nu merita din punct de vedere economic, decat din punct de vedere spiritual...
Mai este si partea proasta cu factorul de putere de numai 0,8, adica foarte prost.
E clar ca sunt in urma rau dpdv tehnologic dar utilizeaza piese de foarte buna calitate care merg spre 50000 de ore de functionare din ce am feedback.
In schimb cele de duzina pe tehnologii HF cu factor de putere 0,9-1, sunt facute cu piese ieftine, de proasta calitate care nu tin nici 10-20000 de ore, de multe ori. Daca treci de 25000 de ore cu ele e o performanta....

Nu avem din pacate acum middle range pe offgrid hibrid cu pret decent si HF/ LV. Sunt putini care vor gama asta de produse iar producatorii vand volume mari, nu conteaza calitatea pentru ei. Nu fac un produs de nisa, scump si din care sa vanda cateva unitati/an.

#453
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgry2000, on 18 iunie 2023 - 12:13, said:

factor de putere 1...cu pf 1 ...
1. Pentru invertoare off-grid, factorul de putere dictat de consumator.

2. Raportul kW / kVA nominal al unui invertor este absolut irelevant si nu-ti spune nimic despre calitatea acelui aparat. Important este sa poata duce consumatorii pe care vrei sa-i alimentezi din el si atat.
De exemplu, un invertor cu 4 kW / 5 kVA = 0.8 este mai bun decat unul cu 3 kW / 3 kVA = 1.
Invertorul cu 0.8 duce mai multi consumatori decat cel cu 1.

View Postgry2000, on 18 iunie 2023 - 15:56, said:

Victroanele ... per total tot pe la 75-80% cred ca iese ca si randament de conversii avand in vedere ca LF-ul haleste mai mult la conversie decat HF-ul.
Vezi poza din atasament (obtinuta prin masuratori facute de utilizatori). Consistent peste 90%.
Scade sub 90% la puteri foarte mici, apropiate de consumul lui in gol (20 W) si la peste 4 kW (puterea nominala).

Attached Files


Edited by kolfleading, 18 June 2023 - 16:40.


#454
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008
Stiu ce zici si ti-am mai explicat cum e cu factorul de putere. In schimb ca sa cumperi Victron de 5000 VA pentru 4000W vs un Easun de 5000 VA de exemplu, deja pretul e de 10x mai mare pe all in one, chit ca ai un avantaj la consum in gol, eficienta, zgomot, disipare termica in favoarea Victron. Economic nu renteaza.

Graficul de conversie pus de tine este numai secundarul DC-AC. Daca vei pune si graficul de conversie primar DC-DC care este tot pe la 90% vei ajunge in final la un raport total de 80% asa cum ti-am spus noi. La fiecare 10 kwh produsi de panourile fotovoltaice, ajungi sa utilizezi doar 8 kwh energie electrica la consumatori finali. Este oricum muuuult mai bine decat injectia in grid cu x lei si apoi cumperi kwh cu 3x lei.
Ca sa nu mai spun ca prosumatorii cumpara scump energia acum si isi recupereaza productia ieftin abia in 2025, daca mai apuca saracii....
Prin 2026 le intra si taxa pe soare, deci..........

Asteptam de la tine grafice de acum 8-10 ani pe productia de energie in alt topic. Poate le pui aici sa vedem cum era eficienta de productie atunci.

Edited by gry2000, 18 June 2023 - 17:07.


#455
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgry2000, on 18 iunie 2023 - 17:00, said:

Daca vei pune si graficul de conversie primar DC-DC care este tot pe la 90%
Acum n-am grafice primare pentru MPPT-uri Victron, dar o sa incerc sa fac cateva masuratori.
Producatorul spune doar "max. 99%".

Insa pana la masuratori stim ca MPPT-ul lor de 4 kW are racire pasiva (doar convectie naturala, fara ventilator) cu un radiator de 18 x 20 cm  (57% din suprafata unei foi A4).
Cam greu de crezut ca acest radiator disipa 400W, deci cam greu de crezut ca eficienta DC-DC este 90%.

View Postgry2000, on 18 iunie 2023 - 17:00, said:

Este oricum muuuult mai bine decat injectia in grid cu x lei si apoi cumperi kwh cu 3x lei.
Este, daca poti sa stochezi in jur de 3000 kWh din vara pana in iarna. Atlfel, iesi mai scump.

View Postgry2000, on 18 iunie 2023 - 17:00, said:

Ca sa nu mai spun ca prosumatorii cumpara scump energia acum si isi recupereaza productia ieftin abia in 2025, daca mai apuca saracii....
Prosumatorii isi recupereaza iarna productia din vara.

Edited by kolfleading, 18 June 2023 - 17:23.


#456
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postmicky_elisa, on 16 iunie 2023 - 15:27, said:

Salutare,ce setari aveti la invertoarele Mpp Solar si banc de acumulatori Lifepo 4 cu bms Jk legate la un Rpi 4 cu SA? Multumesc de raspunsuri anticipat.

Setarile sunt cele descrise de producator in fisa tehnica a celulelor LIFEPO4 si nu setari date de "Gica, Vasilica, etc" ca de aia apareti la stirile de la ora 17, in loc sa cautati raspunsul corect in manuale, in fise tehnice, voi puneti intrebari pe grupuri sau forumuri crezand ca veti gasi unul mai "destept" decat inginerii care au proiectat sistemul sau bateria si o sa va ofere raspunsul pe care il agreati.

#457
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
Gry2000:liion se duc spre 62 v la 15s(bine,nu le stoarcem asa de rau dar ca idee).,la 16s..nu mai zic

#458
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008

View Postfoxbat, on 18 iunie 2023 - 11:19, said:

Pai nu erau deja controlate(turatia)?
E controlata dar in functie de sarcina sau incarcare. O prostie, pentru ca se poate sa am sarcina mare si cu ventilatoarele orientate sa sufle in sus, sa tin temperatura in jurul la 40 grade si fara sa turez in blana 2 ventilatoare. Sau sa produc 60A si sa nu trebuiasca sa turez ventilatorul mppt-ului pentru ca ii si consum. Diferenta e de vreo 20 de grade intre unul modat si unul normal si intre 7 si 10 dB. Eu zic ca e mare diferenta.

#459
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
m-ai pierdut nitel :)
ce temperatura ambianta ai?
eu am un Axpert 5600 mkIV. parca m-as apuca nitel de "modat"

#460
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
21 acum

#461
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008

View Postkolfleading, on 18 iunie 2023 - 17:21, said:

Acum n-am grafice primare pentru MPPT-uri Victron, dar o sa incerc sa fac cateva masuratori.
Producatorul spune doar "max. 99%".

Insa pana la masuratori stim ca MPPT-ul lor de 4 kW are racire pasiva (doar convectie naturala, fara ventilator) cu un radiator de 18 x 20 cm  (57% din suprafata unei foi A4).
Cam greu de crezut ca acest radiator disipa 400W, deci cam greu de crezut ca eficienta DC-DC este 90%.


Este, daca poti sa stochezi in jur de 3000 kWh din vara pana in iarna. Atlfel, iesi mai scump.


Prosumatorii isi recupereaza iarna productia din vara.

Intotdeauna marketingul prosteste cumparatorii cu sintagme de "maxim x%" "pana la x%" dar niciodata nu spun "minim y%" sau "de la y%"....
Iti spun eu din teste practice ca am masurat conversia DC-DC si nu trece de 90-92% niciodata mai ales cand ai chargere HV.
Cu cat e diferenta de voltaj mai mare intre tensiunea sursei si tensiunea acumulatorului, cu atat pierderile sunt mai mari si ajung pe la 20% in unele cazuri.

Daca dimensionezi bine sistemul de productie si stocare off-grid, vei consuma tot ce produci, deci nu va fi nevoie de stocare pentru iarna.

Prosumatorii nu isi recupereaza nimic iarna. Asta e cea mai mare pacaleala de marketing a unora ca sa atraga gusterii.
Decontarea se face in bani si nu in kwh. Asta e marea teapa la ei de fapt.
Acum ei importa cu x lei/kwh si exporta cu 1/3x lei/kwh.
De platit achita acum ce consuma, iar peste 2 ani (daca mai apuca) li se emite o factura cu minus pentru ce au produs anul acesta.
Uite aici concret: https://economie.hot...-plati-2025.htm



View Postfoxbat, on 18 iunie 2023 - 18:06, said:

Gry2000:liion se duc spre 62 v la 15s(bine,nu le stoarcem asa de rau dar ca idee).,la 16s..nu mai zic

Depinde de celule.
Ce tip de celule ai ?
Incarcarea si descarcarea sunt diferite la tehnologiile existente.

#462
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Cred ca se refera la LiNMC, celulele de 3.7 care au tensiunea maxima 4.2V.

Si mie mi-a sarit in ochi aia cu "15S ...62V" deoarece stiu ca la LFP Pylontech 15S este ~53V.

#463
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
PAi asta ziceam - ca vreau sa aiba 63...64 V
Am celule litiu ion, EV .
4.2 max ( repet - nu le duc acolo )dar asa fac calculele la dimensionare.
Acum in Axpert am pana la 64 (asa apare in meniuri si in manual). Am testat pana la 61.8.

#464
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 06:55, said:

si nu trece de 90-92% niciodata
Am exportat datele din VRM si am calculat randamentul MPPT-ului. Vezi poza din atasament.
In majoritatea timpului a fost intre 97.5% si 98%

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 06:55, said:

Prosumatorii nu isi recupereaza nimic iarna.
Aceasta informatie este falsa.
Eu chiar sunt prosumator si asta iarna mi s-a redus factura pe baza a ceea ce am injectat vara.

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 06:55, said:

peste 2 ani (daca mai apuca) li se emite o factura cu minus pentru ce au produs anul acesta.
Asta este valabil doar pe contravaloarea energiei care a ramas ne-compensata.

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 06:55, said:

Acum ei importa cu x lei/kwh si exporta cu 1/3x lei/kwh.
Din pretul total de iarna de 1.3 lei / kWh mi s-a compensat 0.66 ... 0.76 lei / kWh.

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 06:55, said:

Daca dimensionezi bine sistemul de productie si stocare off-grid, vei consuma tot ce produci, deci nu va fi nevoie de stocare pentru iarna.
Majoritatea colegilor sunt limitati de spatiul din curte si de numarul de panouri si de buget.
Iarna consumi tot ce produci, dar NU produci destul pentru cat consumi. Asa ca iarna ajungi sa consumi curent din retea.  Posted Image
Iar unii mai ghinionisti mai consuma si gaz din retea.

Dar daca esti prosumator si ai incalzire cu pompa de caldura, deja situatia se schimba radical.

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 06:55, said:

Iti spun eu din teste practice
Daca chiar ai cunostintele cu care te lauzi, inseamna ca trebuie sa stii ca n-ai cum disipa 400W cu un radiator cam jumatate dintr-o coala A4.

Attached Files


Edited by kolfleading, 19 June 2023 - 08:18.


#465
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 16.02.2008
Ai cum sa disipi si > 400 Wh pe suprafata respectiva deoarece aripile conteaza. Acolo suprafata se adanceste si creste foarte mult, de pana la 30-40x cat spui tu.
Eu ma jucam cu radiatoare de prin anii 80....

Pune si tu o factura fara date personale ca sa vedem ce si cum au calculat in iarna la tine. Eu am dat un exemplu concret dar ai si tu un drept la replica cu dovezi. Este util si pentru altii care se gandesc sa devina prosumatori.

#466
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgry2000, on 19 iunie 2023 - 08:41, said:

Pune si tu o factura fara date personale ca sa vedem ce si cum au calculat in iarna la tine.
Vezi poza din atasament, Decembrie 2022.
Energia activa consumata in Decembrie (592 kWh) s-a compensat astfel:
  • 49 kWh s-au compensat din ce am injectat chiar in Decembrie
  • 543 kWh s-au compensat din ce am injectat in Iunie
Un sistem off-grid cu acelasi numar de panouri ar fi platit cei 543 kWh la pret intreg.

Compensarea se face asa cum ti-am spus eu. Citeste legea si ai sa te convingi.
  • Din energia exportata pe o luna, prima data se compenseaza energia activa consumata in luna curenta.
  • Daca mai ramane ne-folosita, se reporteaza.
  • In lunile in care consumul este mai mare decat exportul (ex. Decembrie), se compenseaza din energia reportata (ex. din Iunie).
  • Peste 2 ani Furnizorul iti plateste energia reportata care a mai ramas si nefolosita in procesul de compensare.
Si exista furnizori care aplica corect compensarea.

Cel mai bun sistem dpdv al facturilor este on-grid cu stocare.
Intre on-grid fara stocare si off-grid, situatia este ambigua.
Dezavantajele financiare ale sistemului de compensare probabil sunt mai mici decat costul bateriilor ... poate cele DIY, dar cu cele tip Pylontech sigur.
Un sistem off-grid de calitate, la cheie, este scump.
Un sistem off-grid DIY necesita multe scule si cunostinte electro-tehnice, mult timp si nu este fezabil pentru oricine. Si daca e cu componente ieftine, e cu anumite limitari si dezavantaje.

Attached Files



#467
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
"Un sistem off-grid cu acelasi numar de panouri ar fi platit cei 543 kWh la pret intreg"

Da. dar ei au de unde pt ca nu au platit nimic in restul anului , prosumatorii insa au decartat lunar.

#468
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpexic, on 19 iunie 2023 - 09:52, said:

Da. dar ei au de unde pt ca nu au platit nimic in restul anului , prosumatorii insa au decartat lunar.
N-au nici ei de unde, ca au decartat cand au cumparat bateriile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate