Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

A fugi de razboi - este o lasitate sa vrei ca singura ta viata sa fie una pasnica si fericita?

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
590 replies to this topic

#577
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008
:peace:

#578
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 MinetoMatoi, on 15 februarie 2018 - 14:25, said:


Se munceste din ce in ce mai mult pentru mai putin, capitalismul nu mai merge ca nu mai are piete de desfacere, deci pica, smecherii nu mai stiu ce sa mai faca si vor razboi, ca altfel la lumea care o sa o duca f greu ce o sa zica ?
Cand se va munci 6 ore pe zi cinci zile pe sapt cu salariu bun, abia atunci e bine !
Se poate asta daca smecherii nu vor mai lua grosul profitului, sa ia mai putin si apoi ramane mai mult ptr angajati !

Ce vorbesti?
Cand spui ca se munceste mai mult si ai mai putin te poti explica?
Acum sa nu-mi dai un exemplu cu un chirurg din 1970 vs un necalificat astazi
Eu zic ca voi astia de va plangeti de zilele astea visati la cai verzi pe pereti si va manipuleaza comunistii.
Daca vrei discutam la CONCRET

Vrei 6 ore pe zi munca?
Si cine te opreste?
Banuiesc ca vrei si weekendul liber.
Cine te opreste?
Te angajezi part time, iti faci PFA. Acum, astazi AI TOATA LIBERTATEA sa faci ce vrei.

#579
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 Tsunnnami, on 15 februarie 2018 - 19:47, said:

Vrei 6 ore pe zi munca?
Si cine te opreste?
Banuiesc ca vrei si weekendul liber.
Cine te opreste?
Te angajezi part time, iti faci PFA. Acum, astazi AI TOATA LIBERTATEA sa faci ce vrei.

La faza asta... Pesedeu. Pesedeu te opreste.

#580
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 Tywin, on 16 februarie 2018 - 02:17, said:

La faza asta... Pesedeu. Pesedeu te opreste.

Unde scrie?

#581
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 Tsunnnami, on 16 februarie 2018 - 03:02, said:

Unde scrie?

Transferul CAS&CASS: Din ianuarie 2018, unii angajați part time își pot pierde întreg salariul net
https://www.avocatne...arcina-lor.html

#582
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Articolul e din 5 ianuarie, au reglat asta - e și un articol nou:
Recent însă, Guvernul a stabilit, prin OUG nr. 3/2018, ca salariații part time să datoreze CAS și CASS la nivelul veniturilor obținute, iar diferența de contribuții până la nivelul salariului minim brut să fie suportată de angajator în numele lucrătorilor.

#583
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 ifyou, on 16 februarie 2018 - 03:19, said:

acum, la ora asta, tu pe unde prestezi?

Ann Arbor, MI

 ifyou, on 16 februarie 2018 - 03:19, said:

sint curioasa concret, pe cit muncesti si in cite locuri

Pe multi bani, nu fac public salariul si cei care ma platesc nu au lkegatura cu S/pedia.
Am mai multe locuri din care muncesc pentru aceeasi firma care ma plateste.
In general centrele tehnice de la marii constructori de auto

#584
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 Tywin, on 16 februarie 2018 - 03:45, said:

Transferul CAS&CASS: Din ianuarie 2018, unii angajați part time își pot pierde întreg salariul net
https://www.avocatne...arcina-lor.html
Sa inteleg ca te inchide daca muncesti doar 30 de ore pe saptamana?
Unde scrie?

#585
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 althea, on 16 februarie 2018 - 04:15, said:

salariații part time ...

Si daca discutam de PFA?

Discutia nu era despre "salariat" discutia era referitoare la munca de 30 de ore pe saptamana.
Daca ai scopul asta nu vad cine te opreste?
iti poti concepe o strategia sa ai un potential suficient de bun pentru a-ti permite o viata decenta si sa muncesti doar 30 de ore pe saptamana

De aici sa te plangi ca acum cand ai posibilitatea sa traiesti o saptamana cu doar 30 de ore de munca  si sa te compari cu situatia unui sclav care mail mult 112 de ore pe saptmana munceste doar pentru mancare e pura prostie

Edited by althea, 16 February 2018 - 09:18.
citat + răspuns la mesaj sters


#586
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
La PFA în funcție de venit, dar chiar o dăm rău în offtopic.
Altfel, înțeleg ce vrei să zici dar e cam greu cu strategia de care zici. Cei tineri sau foarte tineri își doresc multe chestii care depind de câți bani (n-)au.

Edited by althea, 16 February 2018 - 04:36.


#587
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 althea, on 16 februarie 2018 - 04:35, said:

La PFA în funcție de venit, dar chiar o dăm rău în offtopic.
Altfel, înțeleg ce vrei să zici dar e cam greu cu strategia de care zici. Cei tineri sau foarte tineri își doresc multe chestii care depind de câți bani (n-)au.

Absolut, dar cine a vorbit de tineri?
orice tanar in lumea asta munceste pe bani putini.
Asta nu inseamna sclav. Inseamna castigarea experientei.
Eu arat numai ca "se poae trai cu munca a 30 de ore pe saptamana", fara sa mentionez de varsta.
Cand am inceput sa muncesc full time, am inceput cu 1,700 lei. Erau putini.
Cand am inceput sa muncesc "part time" am muncit pe 800lei, erau si mai putini.
Eram sclav? nu!
Sclavul NU ARE LIBERTATE

Edited by althea, 16 February 2018 - 09:18.
citat + răspuns la mesaj sters


#588
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Nu ati inteles...
Nababii finanteaza marionetele (presedinti, politicieni) pe tot globul ca sa le serveasca lor ! Nu stiu ce e nou in asta, asta zic asa ca intreba futurist.
De exemplu in Germania Merkel e pusa de SUA ca sa le faca lor jocurile acolo, asta se stie, adica reprezinta globalistii si in nici un caz populatia sau firmele autohtone, adica veniti voi straini....sa muncitit pe bani putini ptr companii, neamtu nu mai conteaza.
In SUA busch junior prostul ala era marioneta... nu avea nici o treaba, confunda slovenia cu slovacia...
Base era protejat tot de ei, avea menirea sa distruga tara, sa vanda tot si sa puna baze americane la noi !
UE vroia sa ne faca piata de desfacere ptr prostiile lor si sa vindem tot, iar SUA vroia sa fim aliati militar cu el si sa punem baze, lucru pe care Ungaria si Bulgaria l-a refuzat.
De aia la referendum din 2009...a sarit UE ca referendum nu e corect sa-l dam jos...ca nu au venit 50 % din alegatori, insa la ei nu e asa..., acolo daca vin 45 % si din astia 51 voteaza da, da ramane.

Acuma Trump se lupta cu mafiotii armelor si globalistii care nu au tara, doar profitul conteaza, americanu de rand duca-se, cei cu armele vor razboi...asta nu vrea.., de aia se lupta sa-l zboare, sa-i gaseasca motive...

Tsunami, sa-ti explic cu traiul, eu stiu in Germania personal cum este, salariile sunt cam tot pe acolo, preturile au urcat destul si urca permanent !!!
Daca un bilet de autobuz multiticket cu care mergeai in ziua aia cu ce doreai, costa 2,6 Euro in vara lui 1999, acuma e 7 Euro !
Apa, uleiul de calorifere, curentul, tot se tot scumpeste si traiul pica din ce in ce mai mult.
Deci muncesti la fel pentru mai putin.
Cu 6 ore nu ai inteles !
Ideea era sa muncesti 6 ore si sa iei salariul ca pe 8 acuma. Si asta s-ar intampla daca profitul nu ar mai fi luat prea mult de catre patroni, sa ia mai putin si sa mai urce salariile la oameni pe aceleasi ore, sau sa munceasca mai putine ore pe acelasi salariu de acum.
Adica din munca ta sa ti se dea mai mult cum ar veni, fie in bani fie in reducerea programului pe aceiasi bani.
Adica in loc sa ai 10 Euro ora sa ai 13,4 la aceiasi munca, sa nu urce preturile, asta sa ca exemplu, deci pe 6 ore iei cat in 8 cu 10 Euro/ora.

#589
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 althea, on 16 februarie 2018 - 04:15, said:

Articolul e din 5 ianuarie, au reglat asta - e și un articol nou:
Recent însă, Guvernul a stabilit, prin OUG nr. 3/2018, ca salariații part time să datoreze CAS și CASS la nivelul veniturilor obținute, iar diferența de contribuții până la nivelul salariului minim brut să fie suportată de angajator în numele lucrătorilor.

Pai n-au reglat nimic. Daca aveai un part-time si castigai 800 de RON, iti platea angajatorul CAS si CASS la suma respective. Acum trebuie sa platesti tu, deci iti scade salariul net (evident, vei cere o marire de la angajator - deci costul se transfera, "reglatul" asta nu schimba nimic), iar angajatorul e pus sa plateasca taxe la 1150 RON (deci mai mult decat platea inainte). E o descurajare clara a muncii part-time.

 Tsunnnami, on 16 februarie 2018 - 04:19, said:

Sa inteleg ca te inchide daca muncesti doar 30 de ore pe saptamana?
Unde scrie?

Ai mult mai putine sanse sa te angajezi part-time daca angajatorul trebuie sa plateasca taxe ca si cum ai lucra 8 ore (sau aproape).

Edited by Tywin, 16 February 2018 - 13:02.


#590
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Tywin, on 16 februarie 2018 - 13:01, said:

Pai n-au reglat nimic.
Mă refeream strict la faptul că acel articol era bun pentru data la care a fost scris, acum nu mai poate fi vorba de adus bani de acasă la part time.
Hai să nu mai vorbim despre asta aici, cu siguranță este topic unde dezbate deja problema.

#591
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 MinetoMatoi, on 16 februarie 2018 - 09:13, said:


Cu 6 ore nu ai inteles !
Ideea era sa muncesti 6 ore si sa iei salariul ca pe 8 acuma. Si asta s-ar intampla daca profitul nu ar mai fi luat prea mult de catre patroni, sa ia mai putin si sa mai urce salariile la oameni pe aceleasi ore, sau sa munceasca mai putine ore pe acelasi salariu de acum.
Adica din munca ta sa ti se dea mai mult cum ar veni, fie in bani fie in reducerea programului pe aceiasi bani.
Adica in loc sa ai 10 Euro ora sa ai 13,4 la aceiasi munca, sa nu urce preturile, asta sa ca exemplu, deci pe 6 ore iei cat in 8 cu 10 Euro/ora.

Eu ti-am spus doar ca sustii niste idei comuniste si mincinoase.
Tu zici asa:
Vreau sa muncesc doar 6 ore.
Ti-am explicat ca se poate.
Tu vii si repari pentru faptul ca nu ai formulat clar:
"Nu, vreau doar 6 ore si sa iau salariu pe 8 avand aceeasi munca!"
Pei de ce vrei sa muncesti 6? De ce nu o ora doar?

Poti merge in Corea de Nord si sa vezi unde au ajuns cei care gandesc ca tine.
Pentru ca tu vrei POMANA.

Sa-ti dau un exemplu sa fie mai clar:
Cumpara un Logan nou. Dai €12,000.
Angajeaza 2 soferi sa faca taxi.
Ei sa puna benzina si le lasi profitul lor.
Reparatiile le faci tu.
Dupa 3 ani iti aduc baietii masina ca nu mai face fata.
Cumpara alta, si fa la fel.

Ai inteles acum de ce e o prostie ceea ce vrei tu?
Pentru ca comunstii care-s niste oameni prosti, vor ceea ce au altii, ei insa cu banii lor sunt cei mai mari capitalisti

 Tywin, on 16 februarie 2018 - 13:01, said:

Ai mult mai putine sanse sa te angajezi part-time daca angajatorul trebuie sa plateasca taxe ca si cum ai lucra 8 ore (sau aproape).

Eu ti-am aratat ca daca asta e scopul tau in viata, exista posibilitatea asta.

Si de acum in colo cei care mai deschideti subiectul asta, va dau raport pentru off-tiopic.
Deschideti alt subiect, nu aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate