Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Vreau sa ies din sistemul obligatoriu, ineficient al Statului

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#73
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Dar nu poti, asig de sanatate somaj, pensie sunt obligatorii, deci ...

#74
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,709
  • Înscris: 15.01.2017

View PostPlaton, on 27 ianuarie 2018 - 13:21, said:



Si persoanele FARA VENIT  de unde pusca mea platesc ? Mi se pare halucinant, dati-mi douazeci de palme sa ma trezesc din somn....

V-ați învãțat ca aia de muncesc la negru sa aibã mai multe drepturi decât cei care aleg sa fie legali.

Ar trebui ca cei care lucram la alb sa avem reduceri și cu cât încasãm mai mult sa avem un procent mai mic, sa încurajam munca cinstita nu furturile și munca la negru.

Edited by Epdm, 27 January 2018 - 15:32.


#75
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Si mai e o problema ...nici privatul nu e lapte si miere!

Nu de putine ori, stomatologii si medicii de la privat recomanda solutii scumpe, costisitoare, cand una ieftina e suficienta!

Exemplu concret - tata a acuzat niste dureri surde similare unei hernii (radiind in zona inghinala etc).

Vreo 2 medici privati erau gata-gata sa il opereze (cu toate costurile uriase aferente). La un moment dat, din intamplare, i-am luat crema Fastum Gel (cu ibuprofen) si i-am dat pe mijloc, pe spate.
El are si un inceput de sciatica. Durerile similare herniei au disparut imediat.

Ulterior, un "nenorocit si ineficient" de medic de la stat a confirmat ca problema o reprezinta coloana, nicidecum o hernie.

Trebuie sa fim atenti, caci medicii privati au un imens stimulent sa te faca sa cheltui in draci, cat mai mult, uneori chiar daca nu ai nevoie, pt ca ei asa isi iau banul.

Nu zic ca toti privatii sunt jnapani, departe de mine! Dar zic ca nici privatul nu e "laptele si mierea", cum i se tot face reclama atata

View PostdaniMMM, on 26 ianuarie 2018 - 14:15, said:

Astea private nu le prea vad ca alternativa,se fac manarii si acolo jongleaza cu procente,cu cursul euro,in final nu iei nici cat ai bagat.Intr-un sat fara caini majoritatea companiilor incearca doar sa fure.


un singur cuvant - ASTRA

era tot firma privata si uite ce s-a ales ...

#76
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpinguinul666, on 27 ianuarie 2018 - 15:56, said:

Si mai e o problema ...nici privatul nu e lapte si miere!
Este lapte si miere pentru ca nu ma poate obliga sa-i dau banii, daca nu vreau.

#77
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
75 000 $(aprox.) cât a decontat Statul pentru tratamentul de cancer cerebral al fratelui meu, nu vă doresc să treceţi prin ce am trecut eu, nu el...

Poate sistemul privat e mai corect, plăteşti- primeşti.

#78
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postbladhaund, on 27 ianuarie 2018 - 17:09, said:

Este lapte si miere pentru ca nu ma poate obliga sa-i dau banii, daca nu vreau.

e ca la koarde ...e plata inainte

deci, ce te faci?

#79
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpinguinul666, on 27 ianuarie 2018 - 19:57, said:

e ca la koarde ...e plata inainte deci, ce te faci?
Nu pricepi ce am scris? Platesti numai daca vrei, nu are cum sa te oblige sa-i tii in spinare pe toti hotii si spagarii.

#80
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsergiudaniel, on 27 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Pai hai sa o luam asa cronologic:

Scoala: generala + liceu, de la stat
Facultate: la cu taxa, camin cu taxa
Transportul in timpul studentiei, mare parte cu autocarul sau cu masina, pentru ca trenuriile sunt cum sunt.

Angajat activ din 2012, media lunara de plata a taxelor din salar pe toata perioada asta 1500ron / luna. Total 91.500Ron cotizati.

Beneficii de la stat in ultima perioada:

O singura internare in spital, 7 zile, ~2000 ron, o costat internarea + medicamente. Au mai ramas 71.500Ron.

Infrastructura rutiera, feroviara, lasa de dorit.
Daca ma supara ceva si trebuie sa merg la un medic, programare peste cateva zile. Stai in agonie in tot acest timp
O trebuit sa fac un RMN la coloana. Prin casa de asigurari, trebuie sa astept intre 3 si 6 luni. Sau cu plata pe loc, 500 Ron.

Altceva ce mai beneficiez??? Hmmm... cam nimica. Deci? Impozit pe masina platesc, taxe de drum platesc, tva la produse platesc, deci?



Asa, si? Poti sa mergi in Germania, sau orice tara membra UE, unde... poti sa ramai la stadiul de cules capsuni, sau sa iti croiesti drumul si sa ajung Manager la o companie mare.
Si aici poti, da, doar ca diferenta este, intampini multe piedici, in drumul tau spre suces, transparenta este un tabu
Este bine stiut ca in UE, toata lumea este manager la o companie mare! iar o zi-doua-trei daca astepti la medicul de familie daca nu e urgenta, este parfum pe linga cit se asteapta in majoritatea tarilor vestice! in Romania, chiar cu o atentie la doctor, scapi muuult mai repede si mai ieftin decit in tarile despre care vorbim. Asta cit inca mai merge cu obiceiurile mostetine dinainte de 89 cind conta si grija fata de populatie!
P.S. ce inseamna ''salar''?? cuvintul paoate fi acceptat in vorbirea unui absolvent de profesionala, asa ca mine, dar din gura unui absolvent de facultate, chiar cu taxa suna ''ca dracu''' ca sa citez un clasic in viata!

#81
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttytysor, on 28 ianuarie 2018 - 00:37, said:

Este bine stiut ca in UE, toata lumea este manager la o companie mare! iar o zi-doua-trei daca astepti la medicul de familie daca nu e urgenta, este parfum pe linga cit se asteapta in majoritatea tarilor vestice! in Romania, chiar cu o atentie la doctor, scapi muuult mai repede si mai ieftin decit in tarile despre care vorbim. Asta cit inca mai merge cu obiceiurile mostetine dinainte de 89 cind conta si grija fata de populatie!
P.S. ce inseamna ''salar''?? cuvintul paoate fi acceptat in vorbirea unui absolvent de profesionala, asa ca mine, dar din gura unui absolvent de facultate, chiar cu taxa suna ''ca dracu''' ca sa citez un clasic in viata!

Daca te iau durerile vineri seara sau sambata, chiar esti mancat.
Pe aici doctorii nu-ti dau nr de telefon personal, ci pe cel de la cabinet si nu raspund decat in timpul programului.
Alternativa e sa mergi la Urgenta (camera de garda a unui spital) si sa astepti 1-4 ore sa te vada un medic.

Un prieten a fost de 6 ori cu copii intr-o saptamana la Urgenta si spunea ca a asteptat intre 1,5 si 3 ore de fiecare data.
Si erau cu temperatura mare, nu joaca.

La noi era tragedie nationala sa astepte parintele cu copilul la Urgenta 3 ore. Incepeau bocitoarele de la stiri sa se lamenteze, feisbucul sa duduie, planeta sa se cutremure.

Vrem o tara ca afara, dar oare stim ca nici afara nu-s toate cum credem noi?

#82
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Daca tot ne cacam pe noi "ca afara" ,va zic si eu cum o verisoara a stat la urgente in Italia o zi pentru a i se pune ghipsul la o mana. Visam cai verzi pe pereti si lingem pe alti in cur doar ca asa e cool ,plus ca prostia perpetua de pe facebook apare si in spatiul public.

#83
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdanaciu, on 26 ianuarie 2018 - 17:51, said:

Eu credeam pana acum ca platesc taxe ca sa mearga copii la scoala (si cred ca dragnea a terminat scoala) sau ca sa platesc salariile medicilor sau pompierilor (si dragnea nu-i nici pompier si nici medic) sau ca sa avem armata si s-o inzestram (si dragnea nu cred sa fie militar) sau etc sau etc.
Deci daca ramanem fara scoala, sanatate, pompieri, militari, etc. il lovim unde si cum pe dragnea?
asta doar acum am citit-o......Posted Image Posted Image

#84
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostEpdm, on 27 ianuarie 2018 - 15:32, said:

V-ați învățat ca aia de muncesc la negru sa aibă mai multe drepturi decât cei care aleg sa fie legali.

Ar trebui ca cei care lucram la alb sa avem reduceri și cu cât încasăm mai mult sa avem un procent mai mic, sa încurajam munca cinstita nu furturile și munca la negru.

Nu vreti sa va dea si o curva si o tuica ? Toti lucram la alb, doar ca uneori nu mai avem bani, alternativa este sa plecam dracu din tara asta blestemata, v-au invatat bine astia, munca cinstita, si ala care spala wc presteaza o munca cinstita

View PostSidorin, on 27 ianuarie 2018 - 18:18, said:

75 000 $(aprox.) cât a decontat Statul pentru tratamentul de cancer cerebral al fratelui meu, nu vă doresc să treceţi prin ce am trecut eu, nu el...

Poate sistemul privat e mai corect, plăteşti- primeşti.

Daca era sistemul privat, va vindeati amandoi casele ca sa platiti banii aia.....hai sa fim seriosi, sistemele private in Romania sunt DE CACAT, sunt facute sa umple buzunarele unora, vezi cacanariile de la RCA, vezi cacanariile din sistemele de asigurare, totul este frumos si bine pe hartie, pana ai nevoie sa iti dea bani, atunci vezi cu adevarat cum este sistemul

P.S. In ABSOLUT TOATE DOMENIILE bate vand de spoliere, fiecare se blameaza pe fiecare cum poate, doar sa isi traga spuza pe turta lui, te trezesti ca te opereaza de cancer si tu ai apendicita, te trezesti ca iti schimba jumate de motor la masina pentru o bobina, adica tot aia care muncesc la alb, tot aia fura fratie, lasati-ma cu prosteala asta, sunt satul de ea

Edited by Platon, 28 January 2018 - 18:33.


#85
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostEpdm, on 27 ianuarie 2018 - 15:32, said:

V-ați învățat ca aia de muncesc la negru sa aibă mai multe drepturi decât cei care aleg sa fie legali.

Ar trebui ca cei care lucram la alb sa avem reduceri și cu cât încasăm mai mult sa avem un procent mai mic, sa încurajam munca cinstita nu furturile și munca la negru.
- Nu ai cum, așa-s albii, mai răi cu cei care nu-s ca ei.

#86
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostGeth, on 26 ianuarie 2018 - 14:21, said:

Serios? Si cum se iese din sistem(altfel decat imigrand)?
De obicei cand se aduna o masa critica de oameni satui de FURACIUNILE din tara lor si care "pun piciorul in prag" - Ori faceti ce vrem noi ori  nu veti mai avea ce FURA ....

View PostSidorin, on 26 ianuarie 2018 - 14:21, said:

Eu aş fi reticent în privinţa renunţării la CASS. M-am cam lecuit de asta când am văzut medicamente asigurate gratuit de statul ăsta, aşa cum e el, 6 400 lei cutia/ săptămână de tratament (faza de „atac”).
Propaganda pentru un sistem profund corupt si ineficient? Posted Image
Si alte sute sau mii de cazuri nerezolvate lasate de izbeliste la mila romanului, multe fara a ajunge in presa scrisa sau "vorbita".

#87
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postexceswater, on 26 ianuarie 2018 - 14:37, said:

Corect bladhaund plătesc proștii care lucrează legal medicamentele pentru toți asigurații.
Și făceați mișto de comunism că egalitate and shit.

Medicamentele ălea compensate sunt puse pe liste de niște indivizi. Pentru că nu sunt toate, doar unele alese special.
Ce ziceți or fi supraevaluate?
Ce ziceți s-o da șpagă să ajungi pe listele ălea?
Statul este o Agentie de Asigurari? Posted Image Posted Image

Au scos deja de la contributiile angajatului si angajatorului Ajutorul de Somaj. De ce? Tot o ASIGURARE era si aceia.

Ce sunt Farmaciile si implicit ceea ce vand?

View PostPollux, on 26 ianuarie 2018 - 15:02, said:

Siria, Somalia... cred ca si Yemen este acum un teritoriu eliberat de represiunea statului.
poate mai sunt si altele. Posted Image
"Statul" este ceea ce ar trebui sa fie in Romania si in toata lumea?

Ori poate ca a devenit ceva ce nici in cosmarurile cele mai deplasate, urate ale oamenilor si-au "imaginat" ca poate exista?

Statul a fost acaparat de catre (frumos "spus") "o clica comunistoida" care dicteaza legi si reguli absurde in cazul Romaniei.

Edited by poadol, 29 January 2018 - 16:46.


#88
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postpoadol, on 29 ianuarie 2018 - 16:38, said:


Au scos deja de la contributiile angajatului si angajatorului Ajutorul de Somaj. De ce?


Pentru că erau o aiureală, oricum. Dar de ce te plângi? S-au scos, nu s-au introdus. :habarnam:

#89
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Intrebarile de cand sunt luate drept plangeri?

Era un lucru bun executat extrem de prost.

#90
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010

View PostPlaton, on 28 ianuarie 2018 - 18:31, said:

Nu vreti sa va dea si o curva si o tuica ? Toti lucram la alb, doar ca uneori nu mai avem bani, alternativa este sa plecam dracu din tara asta blestemata, v-au invatat bine astia, munca cinstita, si ala care spala wc presteaza o munca cinstita



Daca era sistemul privat, va vindeati amandoi casele ca sa platiti banii aia.....hai sa fim seriosi, sistemele private in Romania sunt DE CACAT, sunt facute sa umple buzunarele unora, vezi cacanariile de la RCA, vezi cacanariile din sistemele de asigurare, totul este frumos si bine pe hartie, pana ai nevoie sa iti dea bani, atunci vezi cu adevarat cum este sistemul

P.S. In ABSOLUT TOATE DOMENIILE bate vand de spoliere, fiecare se blameaza pe fiecare cum poate, doar sa isi traga spuza pe turta lui, te trezesti ca te opereaza de cancer si tu ai apendicita, te trezesti ca iti schimba jumate de motor la masina pentru o bobina, adica tot aia care muncesc la alb, tot aia fura fratie, lasati-ma cu prosteala asta, sunt satul de ea
Doi ani a spravieţuit fratele meu, atât!
I s-a pus o stampilă pe spatele CI, ca să înţeleagă poliţia şi alţii (habar nu am!) că este un caz special, probabil amenzile, etc. primite ar fi fost prescrise.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate