Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

termostat camera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
camedia

camedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.08.2012
Buna ziua! As dori sa inlocuiesc un termostat de camera la o centrala Wailant vuw ,in prezent exista un termostat fix (de perete)- si vreau sa-l inlocuiesc cu unul cu radiofrecventa. Cel montat in prezent, este conectat la bornele 7,8,9 din CT,are sonda externa si posibilitate de reglaj functionare boiler ACM. Ce tip de termostat cu radiofrecventa este compatibil cu cel existent. Daca montez un TC.cu radiofrecventa,trebuie sa mut conexiunile in CT. la bornele 3,4,5, scotind suntul? Multumesc!
Daca tot intreb; ce solutie exista pentru a automatiza o centrala pe gaz,avand boiler ACM de 200l. de exemplu daca doresc sa mearga doar 2 ore dimineata si 2 ore seara,pentru ca in rest nu sunt acasa.Asta evident doar in modul preparare ACM

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 15.07.2017

 camedia, on 24 ianuarie 2018 - 19:22, said:

in prezent exista un termostat fix
Nu scrie nimic pe el?
Adică tipul sau modelul?
Sau scanează manualul lui și afișează-l aici.
Sau fă-i o poză!
Centrala este ...Vaillant vuw...și mai cum...

Edited by Rubin1977, 24 January 2018 - 21:01.


#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De fapt se numeste Vaillant vuw...etc. Eu n-am mai auzit de termostat de camera cu control asupra boilerului...poate o exista si minunea asta.

Edited by danpet, 24 January 2018 - 21:03.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
E legat la 3 borne?
De obicei sunt legate la 2 borne.

Spiune exact modemul.
In mod obisnuite, temrostatele de camera nu controleaza si producerea de apa calda.
Pt a programa ai asta, sunt termostate specifice respectivului producator.

Asa am eu, adica in mod noapte nu face apa calda pt boiler.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 danpet, on 24 ianuarie 2018 - 20:59, said:

De fapt se numeste Vaillant vuw...etc. Eu n-am mai auzit de termostat de camera cu control asupra boilerului...poate o exista si minunea asta.

Eu am un thermostat Vaillant calormatic 370 . Al meu e cu fir, ca mi s-a parut prea scump cel fara fir, aveam deja firul trans, si la 3 camera nu merita. Am vazut ca in program are posibilitatea de a controla un boiler. Dar atentie, dupa ce a fost legat la BUS -ul centralei, nu am mai avut acces sa modific temperature apei din calorifere. O stabileste el in functie de un algoritm intern a carui logica nu pot sa o gasesc, si m-am trezit de cateva ori cu apa in calorifere incalzita la peste 70 grade Celsius. Daca ai pexal, nu iti recomand sa achizitionezi nici o automatzare Vaillant.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru prima parte a problemei tale iti recomand asta:
http://www.celsiuspl...AiAAEgLnI_D_BwE
Cazanul meu Vaillant turbotec-pro functioneaza cu acest termostat (nu neaparat ca cel din link),fiind cumparat acum 10 ani

Pentru partea a doua a problemei zic pas,dar stiu ca Vaillant are echipamente de automatizari,cu preturile de rigoare,adica foarte mari.

Edited by adisz, 24 January 2018 - 22:07.


#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 camedia, on 24 ianuarie 2018 - 19:22, said:

Buna ziua! As dori sa inlocuiesc un termostat de camera la o centrala Wailant vuw ,in prezent exista un termostat fix (de perete)- si vreau sa-l inlocuiesc cu unul cu radiofrecventa. Cel montat in prezent, este conectat la bornele 7,8,9 din CT,are sonda externa si posibilitate de reglaj functionare boiler ACM. Ce tip de termostat cu radiofrecventa este compatibil cu cel existent. Daca montez un TC.cu radiofrecventa,trebuie sa mut conexiunile in CT. la bornele 3,4,5, scotind suntul? Multumesc!
Daca tot intreb; ce solutie exista pentru a automatiza o centrala pe gaz,avand boiler ACM de 200l. de exemplu daca doresc sa mearga doar 2 ore dimineata si 2 ore seara,pentru ca in rest nu sunt acasa.Asta evident doar in modul preparare ACM

Termostatul tau ii mult mai bun decat orice porcarie de termostat ON/OFF vandut in ziua de azi, cu toate ca nu are  "wireless", WiFi, pagina web, aplicatie ios/android si alte chestii inutile pe care dau oamanii bani in ziua de azi. Comunica pe "eBUS" cu centrala si regulatorul de temperatura ii unul mult mai complex (tip P sau PI) si iti poate asigura un reglaj al temperaturii foarte precis. Io unu nu l-as schimba in nici un caz cu unul ON/OFF, eventual as alege tot unul care poate fi conectat pe eBUS, cum is astea sau asta, bineinteles dupa ce te asiguri ca ii 100% compatibil cu centrala ta.
Spune exact modelul de centrala (ex: VUW INT II 236/5-3) si a termostatului pe care il ai legat acum (ex: VRT230).

 danpet, on 24 ianuarie 2018 - 20:59, said:

De fapt se numeste Vaillant vuw...etc. Eu n-am mai auzit de termostat de camera cu control asupra boilerului...poate o exista si minunea asta.
Uita-te aici, pagina 18, paragraf 4.5.

Edited by gabyxm, 24 January 2018 - 23:46.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da.Am vazut,exista :)...

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chestia cu "2ore dimineata...." e pagubitoare la buzunar. Aia inseamna 4 ore de consum aproape de maxim zilnic. Este mult mai economic sa faci o izolatie suplimentara a boilerului si sa-l lasi de capul lui.

#10
camedia

camedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.08.2012
Multumesc ptr. raspunsuri.Revin cu niste precizari,centrala este de tipul Eco tech plus vu 466,termostatul este unul cu sonda exterioara,legata in centrala cu trei fire la tensiune de 24v. Lucrul deranjant ,incomod este ca are fir si se afla intr-o camera nu tocmai potrivita pentru a satisface confortul termic al intregii locuinte.Termostatul este de la vaillant,nu am alte detalii deocamdata despre tipul concret(doar atat scrie pe panoul frontal).Citind parerile voastre ma gandesc la cea mai buna solutie,initial m-am gandit la un termostat fara fir pe care pot sa-l mut in camera dorita. astept sugestii si va multumesc totodata!

termostat vrt 390

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate