Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Intrebare legata de calitate in programare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Buna ziua,

As avea nevoie de ceva pareri de la programatori. Programatori filipinezi care lucreaza la 12$ pe ora sau 1000-1500 $ pt a face un site de ecommerce. Sunt buni. Pt cei mai buni dintre ei elita tarii in programare se compara cu elita noastra. La un nivel mediu sus. Ma refer la oameni cu 5-6 ani experienta in web developement asta ar fii un nivel senior nu?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai cateva afirmatii cu punct intre ele si nu vad legatura dintre ele si intrebarea ta.

Intrebarea fiind:

Quote

Ma refer la oameni cu 5-6 ani experienta in web developement asta ar fii un nivel senior nu?

Nu numarul de ani e decisiv in cat de senior e un programator. E un indicator care functioneaza de cele mai multe ori, dar cand nu functioneaza, da false positives sau false negatives de toata rusinea.

Sunt de exemplu programatori fara 5-6 ani experienta care sunt chiar mai buni ca unii seniori, dar sunt si programatori cu 10+ ani experienta care inca nu stiu numele tuturor sistemelor de operare de uz comun in IT.

#3
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Si cum as putea determina daca acel freelancer imi poate produce calitatea necesara?gen un site cu un design bine facut functional si sa reziste la 10.000 de utilizatori de o data. Cum as putea face aceste check-uri?

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 11.08.2003
La fel cum si el poate determina de acum daca la sfarsitul lucrarii va fi platit: la risc sau avand incredere in mecanismele siteului de unde au inceput colaborarea.

Edited by sorin147, 20 January 2018 - 21:50.


#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Prin prototipizare. Face un pic de muncă, o verifici. Dacă nu știi tu programare, angajezi pe cineva să valideze munca. Pe cineva la $50 pe oră și care se uită la cod 2 - 3 ore pe săptămână.

La asta am ajuns eu, să mă uit peste codul altora, să vin cu sugestii și tot ce vor ei să facă.

#6
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Mersi RED DEV pun prieteni de-ai mei programtori buni sa se uite putin peste atuncea ioi plati cu ceva .important este sa fie o solutie sa reusesc

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

 bogdy23, on 20 ianuarie 2018 - 22:58, said:

pun prieteni de-ai mei programtori buni

De ce nu apelezi direct la ei pentru a-ti dezvolta ce ai nevoie?

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 bogdy23, on 20 ianuarie 2018 - 21:30, said:

Si cum as putea determina daca acel freelancer imi poate produce calitatea necesara?gen un site cu un design bine facut functional si sa reziste la 10.000 de utilizatori de o data. Cum as putea face aceste check-uri?

Creând o situație concurențială sau de "conflict de interese", de exemplu angajând un alt programator care să verifice.

#9
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013

 dani.user, on 20 ianuarie 2018 - 23:06, said:

De ce nu apelezi direct la ei pentru a-ti dezvolta ce ai nevoie?
20$ minim pe ora. ar cere. Eu as cauta undeva la 15$ cel mai bun din filipine merg pe situatia ca unul care ii foarte bun din RO ar face fata la orice iar da un american. La fel unul din filipine ar face fata la 15$ un site fara buguri design dragut sa contina elementele care trebuie sa contina etc

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014

 bogdy23, on 22 ianuarie 2018 - 16:33, said:

La 15$/oră un site fara buguri, design dragut, sa contina elementele care trebuie sa contina, etc.


Lol! Și la $40 pe oră nu ai așa ceva.

Edited by RedDev, 22 January 2018 - 18:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate