Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Temperatura optima golden retriever

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Rocky5

Rocky5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2018
Hello,

Eu am un golden retriever de 5 ani, am stat 2 ani in apartament, apoi 2 a stat afara la mama si cand erau sub 0 grade, il luam la apartament la caldurica, pentru ca mi a zis veterinarul sa nu l las sa doarma sub 0 grade afara.
De cateva luni, ne am mutat la curte, unde are o mare si fitoasa si super bine izolata casuta. Cand ne am mutat, dormea in ea, dar cum au dat 0 grade, l am luat in casa sa doarma ca deh asa a zis dr ul. Acum sunt -1;-4 grade si nu vrea sub nici o forma sa doarma in casa, ci pe un pres langa casa, sperand cred ca il voi lua in casa cum am facut pana acum. Urechile si labutele sunt asa reci, desi are si el blana consistenta, mi e teama sa nu ii fie prea frig.
Am decis sa ii pun si incalzire in casuta unde sa fie mereu 4-5 grade. Sper sa am succes asa.
Voi ce ma sfatuiti?
Multumesc 🙏🏼

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 Rocky5, on 14 ianuarie 2018 - 00:48, said:

nu vrea sub nici o forma sa doarma in casa, ci pe un pres langa casa, sperand cred ca il voi lua in casa

In primul rand fii clar

4 - 5°C in casuta E PUTIN
De ce nu il tii in casa?
Te gandesti ca poate si pentru faptul ca te iubeste vrea sa stea tot timpul cu tine?

Stiu "e doar un caine si e cool sa ai caine"

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Un vecin punea in luna martie un bec in cotetul puilor de brac sarmos. Bec clasic incandescent, ala face caldura.

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Tine catelul in casa. Goldenul (am unul) nu roade, e cuminte, e un catel care doreste sa se faca placut. Are nevoie doar de atentie.

si probabil stii, e mancacios, nu lasa la indemana sacul cu boabe....

#5
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Da-l in...de caine. De-aia are blana, sa traiasca afara.

#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
al meu este corcit, golden cu ciobanesc german, il doare la brisca si la -20, este gras, frumos, vesel....i-am izolat de doua ori cotetul, a ros tot, acum sta fara

Edited by alexpet, 14 January 2018 - 09:41.


#7
Rocky5

Rocky5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2018
Stiu ca parerile sunt impartite, insa alegerea mea este ca animalul sa stea afara, nu in casa.
Saptamana viitoare, ii montez caldura in casuta lui, sper ca va avea efect si va dormi in ea. In mod cert daca ii era atat de frig, se ducea in casuta.
Ma voi consulta si cu dresorul lui in continuare, care este de aceeasi parere ca el sa stea afara pentru ca in momentul in care vor fi -10 -15 afara si eu va trebui sa plec la munca, daca il las sa doarma la 20 grade noaptea si apoi il las afara toata ziua, nu este indicat sa treaca la diferente bruste de temperatura. Va multumesc pentru pareri/ sfaturi. O zi frumoasa

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cumpara un balot de paie, foloseste-l pentru a-i umple cusca, end of story.

#9
Rocky5

Rocky5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2018
Da! Multumesc

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu le-am pus lampa cu infrarosii in casuta si au refuzat sa mai intre in ea, asa ca am scos-o. Acum au un panou radiant de 400w cu termostatul setat la 15grade si noaptea se retrag acolo. Doar ziua stau in cotețele neincalzite. Cand afara e temperatura de peste 0 grade, nu intra in casuta încălzită. Eu stiu ca temperatura optima pentru caini (si cand zic caini ma refer la unii care sa fie de minim 18-20kg), este de 5-15 grade Celsius.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 Rocky5, on 14 ianuarie 2018 - 09:59, said:

Stiu ca parerile sunt impartite, insa alegerea mea este ca animalul sa stea afara, nu in casa.
Saptamana viitoare, ii montez caldura in casuta lui, sper ca va avea efect si va dormi in ea. In mod cert daca ii era atat de frig, se ducea in casuta.
Ma voi consulta si cu dresorul lui in continuare, care este de aceeasi parere ca el sa stea afara pentru ca in momentul in care vor fi -10 -15 afara si eu va trebui sa plec la munca, daca il las sa doarma la 20 grade noaptea si apoi il las afara toata ziua, nu este indicat sa treaca la diferente bruste de temperatura. Va multumesc pentru pareri/ sfaturi. O zi frumoasa

La ce va trebuie caine sa va bateti joc de ei, nu inteleg.
Dar ma rog, dresorii stiu mai bine

Gandeste-te ca e un copil. Asa ai face si cu un copil?
Suna dresoruil, ia vezi ce-ti zice?

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
dar nu e un copil ....
e un caine inzestrat cu tot ce are nevoie pt a trai linistit afara -mai ales ca e o rasa cu blana suficienta, daca vorbeam de o rasa mai exotica si cheala intelegeam grija ta.
are nevoie de o cusca buna cu o patura in usa si asternut generos -mancare suficienta si totul va fi bine .

#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Eu nu inteleg pentru ce ti-ai lua un golden si apoi sa il tii afara departe de tine.

Goldenul, labradorul nu e caine de tinut in curte. Stapanul este viata lui. Evident ca vrea sa fie langa tine. Nu frigul este cel ce il face sa doarma pe pres. Ci faptul ca prostu de el vrea sa fie langa tine. Pentru ca tu esti cel mai important lucru din viata lui

Exista rase si rase. daca vrei ceva independent care sa stea in gradina cand nu ai tu timp si chef de el atunci NU iti iei un labrador sau un golden.

Sa spui ca are tot ce ii trebuie pentru ca are cusca si mancare inseamna ca nu ar fi trbuit sa iti iei un caine. Mai ales unul din rasa asta....

#14
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
deja exageram
golden sau labrador -fost caine de vanatoare =capabil sa traiasca linistit afara
daca ar fi sa ne luam dupa cativa dintre voi nici la serviciu nu ar trebui sa mai mergem -sa nu ramana singur, sa intre in depresie catelul/copil
hai sa il culcam cu noi in pat sa fie cat mai aproape de stapanul/viata lui
hai sa fim rezonabili totusi .

#15
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

 pimi, on 16 ianuarie 2018 - 12:46, said:

deja exageram
golden sau labrador -fost caine de vanatoare =capabil sa traiasca linistit afara
daca ar fi sa ne luam dupa cativa dintre voi nici la serviciu nu ar trebui sa mai mergem -sa nu ramana singur, sa intre in depresie catelul/copil
hai sa il culcam cu noi in pat sa fie cat mai aproape de stapanul/viata lui
hai sa fim rezonabili totusi .


Rezonabil este sa nu iti iei un caine pe care il bagi in seama cand ai tu chef si in rest il tii cat mai departe ca sa nu deranjeze.

Un caine nu este o jucarie de plus pe care o pui intr-o cutie cand nu ai chef.

Se numeste responsabilitate.

Un lab sau un golden nu este bun e paza. Nu il iei pentru paza. Si ma indoiesc ca avem prea multi vanatori printre noi care detin retriveri pt vanatoare.

Deci care este utilitatea labradorului sau goldenului? Iti trebuie?

Nu iti trebuie. Nu iti e cu nimic util.

Nu iti iei un lab/golden pentru utilitate ci pentru compaia lui.

Si daca nu iti trebuie atunci ar trebui sa iti iei unul doar daca il vei trata asa cum trebuie.

Un lab sau un golden nu este caine de tinut in fundul curtii.

PS: eu te-as sfatui sa cauti nitel pe net sa vezi gldeni si labradori care ajung sa ili faca rau singuri de la cat de "fericiti" sunt cu stapani care au decis ca atentia se da cu pipeta.

Edited by something00, 16 January 2018 - 13:13.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 pimi, on 16 ianuarie 2018 - 12:46, said:

deja exageram
golden sau labrador -fost caine de vanatoare =capabil sa traiasca linistit afara
daca ar fi sa ne luam dupa cativa dintre voi nici la serviciu nu ar trebui sa mai mergem -sa nu ramana singur, sa intre in depresie catelul/copil
hai sa il culcam cu noi in pat sa fie cat mai aproape de stapanul/viata lui
hai sa fim rezonabili totusi .

E vorba de respect si de responsabilitate.
Dar, desigur e "cool" sa ai catel de rasa dar sa-l tii afara, cine dracu tine cainele in casa?
Ce? Suntem nebuni?

Imi pare rau de catel

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
o dam in diverse
faptul ca goldenii si labradorii nu mai vaneaza ca si de altfel soarta altor zeci de rase utilitare ajuse strict ''de companie'' se datoreaza unor stapani ca voi doi care considerati ca v-ati luat un copil
aveam deja bichoni si pudeli pt asta
faptul ca cineva are un caine in curte irelevant rasa si nu il culca cu el in pat nu il face un stapan iresponsabil
atata timp cat are conditii bune de trai si o plimbare zilnica sau alte activitati impreuna cu stapanul eu consider ca se numeste responsabilitate.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015
Si la puscarie e la fel.
Ti se da mancare, ai caldura, acoperis, te scoate la plimbare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate