Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Temperatura optima golden retriever

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ideal ar fi sa dormi cu gardianul in pat  zici tu?

#20
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postpimi, on 16 ianuarie 2018 - 15:00, said:

o dam in diverse
faptul ca goldenii si labradorii nu mai vaneaza ca si de altfel soarta altor zeci de rase utilitare ajuse strict ''de companie'' se datoreaza unor stapani ca voi doi care considerati ca v-ati luat un copil
aveam deja bichoni si pudeli pt asta
faptul ca cineva are un caine in curte irelevant rasa si nu il culca cu el in pat nu il face un stapan iresponsabil
atata timp cat are conditii bune de trai si o plimbare zilnica sau alte activitati impreuna cu stapanul eu consider ca se numeste responsabilitate.


Sa iti iei un caine fara sa stii caracteristicile rasei te face iresponsabil.
Dar sunt doar niste animale doar nu ne batem capul sa facem o minima cercetare inainte sa decidem ca avem chef de caine de rasa....

Si repet a mia oara: doar pentru ca iti permiti sa cumperi un caine, nu iti da dreptul sa ai unul.

Cusca si mancarea nu rezolva tot. De asta e  plin forumul softpedia de cazuri de caini cu probleme serioase de comportament. Din fericire vorbim doar de un bleg de golden care cerseste atentie. Sa speram ca ramane doar la atat si nu ajunge sa latre excesiv sau sa isi manance coada pana se infecteaza....

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpimi, on 16 ianuarie 2018 - 15:34, said:

ideal ar fi sa dormi cu gardianul in pat  zici tu?

Ideal da, catelul te iubeste mai mult decat pe viata lui.
Pentru el tu esti Dumnezeu, e clar ca te vrea cat mai aproape si tot timpul.

Normal insa este sa trasezi limite.
Si eu trebuie sa merg la servici si e obisnuita si asta mica (o Chihuahua) si asa s-a obisnuit si cealalta (ciobanesc german) sa stea fara mine.

Da, cateii sunt copii care nu vor creste niciodata.
Stiu, in Romania cainele inseamna cu totul altceva.
Eu nu-ti spun sa faci ca mine, dar imi rezerv dreptul sa iti explic ce e in capul unui catel.

Poti lua de buna sau nu.
Faptul ca i-ai facut cotet afara ca te ingrijesti pentru confortul lui, oricum spune despre tine ca faci mult mai mult decat altii.
Faptul ca te iei de mine rezulta ca nu-ti convine si deci iti pasa.
Astea sunt lucruri care ma fac sa te apreciez.

Iti spun ca animalul prefera uneori sa suporte frigul numai pentru a te auzi in casa, numai pentru a fi cat mai aproape de tine.
E iubire neconditionata.
Nu eu am inventat-o. Aia exista..

Sorry man

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Labradorul pe care l-am dat la mama, sta afara, si ii place afara. Cand a fost rece si umed, (ceata) a inceput sa tuseasca, am crezut ca are ceva blocat in gat. Doctorul a zis ca a facut "rosu in gat", niste injectii, apoi o saptamana de stat in casa.  
Acuma sta bine afara, e mai "placut".

#23
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Sunt 2 lucruri distincte.
1. Goldenul dpdv fizic poate dormi afara intr-o cusca nu foarte mare (ca sa se incalzeasca repede) si bine izolata la multe grade cu minus.
2. Dpdv psihic insa, are nevoie sa stea cat mai mult cu stapanul, traieste prin prisma lui. Numai cine a avut golden sau o alta rasa f. afectiva intelege.
Am avut o goldenita (care a murit de batranete la 12 ani nefiind niciodata bolnava). Ziua o tineam in curte nefiind nimeni acasa (in nici un caz nu-i caine de apartament), iar cand veneam acasa, intra cu noi si-si petrecea intreaga seara cu noi in casa. Insa noaptea dormea afara, cu exceptia cand scadea temperatura sub -8 C. Bineinteles cele 2 ore de dimineata pana plecam si tot timpul cat eram in casa, era cu noi.
Dar ca sa-i fie mai usor cu singuratatea cand eram la servici, i-am luat companion o bishonita Posted Image .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate