Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Acumulatori cu Litiu - stocare energie regenerabila

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10505 replies to this topic

#577
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Pentru cine este interesat, am gasit ceva legat de scheme de egalizare active si pasive.

Attached Files



#578
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004

View Postvast, on 19 februarie 2018 - 14:39, said:

Atentie ce tip de chargere solare veti folosi ulterior, caci nu toate se preteaza perfect la incarcarea corecta a acestor baterii, iar apoi e mai usor a se da vina pe baterii decat pe utilizator. Pentru o incarcare corecta aveti nevoie de functia END-AMPS si mai putin de timpul de absorb.

Apropo de chestia asta: MPI are un algoritm configurabil pt End-Amps. Vezi poza atasata din aplicatie.

Attached Files



#579
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
End amps e tail off current. Ce vezi acolo e charging Rate Si CV constant voltage aka bulk/absorb.
Tail off current Nu au Nici un solar charger din cite stiu. In afara de Genasum. Dar sunt alte lucruri care AU, Si pot fi implementate sa lucreze cu unele chargere.

#580
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu te uiti bine. Nu ce este incercuit cu rosu (evidentiau ei ceva in manual acolo) uita-te mai jos:

"When float charging current is less ...."

Sunt pe tableta si nu pot edita pozele.

Edited by topcat36, 20 February 2018 - 09:33.


#581
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Am vazut. Aia se aplica la float; Si pina pica in float? Care e tail off ul la bulk sa il faca sa pice in float? E generic?

Edited by RaulPV, 20 February 2018 - 09:41.


#582
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Pai e simplu: pica in float in clipa cand a atins tensiunea setata la bulk. Eu am setat bulk = float. Si va sta in float pana amperajul de incarcare e mai mic de X pentru T minute.

Edited by topcat36, 20 February 2018 - 09:47.


#583
Orasti

Orasti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.02.2017
Adica asta. Daca le tii in absorb pana la nesfarsit si bagi 1A in baterii de 100Ah le scurtezi foarte mult viata.

View Posttopcat36, on 20 februarie 2018 - 09:44, said:

Si va sta in float pana amperajul de incarcare e mai mic de X pentru T minute.
Si apoi ce fac, se culca?
Trebuie sa le tii in float tot timpul ca sa acoperi consumul casei direct din panouri!

Attached Files


Edited by Orasti, 20 February 2018 - 09:52.


#584
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Topcat-
Atentie la bulk=float setare. E ok la Pb pe timp de iarna. Ce face Bulk=absorb? Max power on off la parametrii setati.
Se pare ca Orasti face ceea ce am mentionat. A gasit o implementare sa limiteze tail off ( in cazul lui 20A).
Smart man.


#585
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Dupa, se culca, exact. Stau nefolosite cata vreme consumul casei este mai mic decat PV. Daca nu, se ia din ele si daca scad sub Y le incarca iar pana este adevarat algoritmul.
Nu trebuie sa stea in float. Asta este o caracteristica a lui MPI. Bateria nu este in mijlocul fluxului de energie ca la sistemele cu controller si inverter separat. O sa va fac o schema.

Edited by topcat36, 20 February 2018 - 09:59.


#586
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Atasat o schema mai veche. Prima de sus este cu un sistem clasic, charger - baterie - inverter.
MPI functioneaza ca in ultima schema de jos (cu exceptia ca inverterul lui poate lucra si on si off grid).

MPI are intre charger si inverter un HV bus de 300V si bateria este administrata (incarcare/descarcare) de catre un convertor bidirectional DC-DC care incarca si descarca bateria numai cand este nevoie. Sub forma asta, energia venita de la PV si folosita direct este cu pierderi mult mai mici decat aveti voi cu coborare la 48V si apoi urcare inapoi la 230V.

Cand bateria este plina, convertorul DC-DC se opreste !

Attached Files


Edited by topcat36, 20 February 2018 - 10:30.


#587
Orasti

Orasti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.02.2017

View Posttopcat36, on 20 februarie 2018 - 09:58, said:

1. Dupa, se culca, exact. Stau nefolosite cata vreme consumul casei este mai mic decat PV. Daca nu, se ia din ele si daca scad sub Y le incarca iar pana este adevarat algoritmul.
2. Nu trebuie sa stea in float.
1=2
Cu bold ai definitia float-ului.

#588
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu. Stau nefolosite in sensul ca le TAI cablul cu chargerul complet ! Nu le mai incarca nimeni. Cu nici o tensiune.

Edited by topcat36, 20 February 2018 - 10:32.


#589
Orasti

Orasti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.02.2017

View Posttopcat36, on 20 februarie 2018 - 10:31, said:

Nu. Stau nefolosite in sensul ca le TAI cablul cu chargerul complet ! Nu le mai incarca nimeni. Cu nici o tensiune.
Bun, hai sa iti zic si ce cred eu si ce am observat la mine.
Nu cred ca tai nimic DECAT in cazul in care iei diferenta de consum-productie din grid.
In cursul unei zile, se intampla de cel putin 5 000-10 000 de ori sa iei curent din baterii. Nici un charger nu poate acoperi perfect consumul in timp real, e o diferenta de x amperi si pana algoritmul se prinde, se ia curent din baterii. Daca nu ai aceasta diferenta, banuiesc ca ar trebui sa o iei din grid. Daca nici asa, probabil ca iti scade puterea si ai oscilatii in tensiune/curent.

#590
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Acum cateva luni am spravoltat convertorul sus mentional si s-a ars. Pana l-am inlocuit, a mers invertorul fara baterii conectate. Am ramas uimit can s-a luat curentul intr-o zi si mi-a dat curent DIRECT din panouri, live ! Are numai 4 condensatori de 470uf la 500V pentru buffer.
Deci, imi mentin opinia: o data ajuns la voltajul selectat (float) si tensiunea scade sub valoarea selectata (X) pentru un anumit timp (T), bateria nu mai primeste deloc curent pana tensiunea ei nu scade sub pragul selectat (Y).
Este ca si cum o incarci folosind incarcatorul de priza. Numai ca la MPI, reteaua este bus-ul de 300V dintre incarcatorul MPPT si Inverter.

Edited by topcat36, 20 February 2018 - 11:45.


#591
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Stai ca am impresia ca amesteci un pic lucrurile. Deci ai o tensiune de bulk(CV) cu un curent maxim, dupa care ai o tensiune de float si configurarea aceea cu curentul care daca e mai mic de o anumita valoare un anumit timp. Eu inteleg asa. Le incarca cu curentul maxim pana cand ajung la tensiunea de bulk, dupa ce scade curentul la o valoare mai mica decat cea configurata pentru o anumita perioada de timp, le trece la tensiunea de float. Intrebarea e cat e curentul in acest caz ?

#592
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Si oricum e cam greu sa le tin in absorb la nesfarsit, ca nu am atatea ore de soare. Iar familia mea nu pricepe ce e aia economie. Invertorul vechi de 3500w nu facea fata Posted Image Am casa plina, bucataria toata pe electric si la mine duduie acolo la maxim. Se gateste de zici ca e ultima zi !

@bzalex: Eu nu mai am bulk si float. La mine sunt egale. Deci incarca pana la 58V (de ex.) cu cat curent pot da panourile sau invertorul (poate incarca cu max 60A al meu). Apoi curentul incepe sa scada cand se ajunge la CV 58V. Cand curentul ala ajunge la un prag de 10A (de ex.), in X minute, chargerul se opreste.

Scuze, tot corectez ca scriu tampenii :D

Edited by topcat36, 20 February 2018 - 13:29.


#593
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Si eu am un MPI 5.5KW si nu imi este perfect clar.

Attached Files

  • Attached File  MPI.jpg   82.24K   22 downloads
  • Attached File  MPI1.jpg   23.43K   22 downloads


#594
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Exact ca in acel grafic, numai ca ala e bun la Pb.  Face BULK, apoi trece direct in FLOAT. Curentul incepe sa coboare. Cand ajunge la limita selectata, chargerul se opreste complet.

LE. Acum ca ma gandesc mai bine, e buna intrebarea: cat sta in Absorb ? Pana cand curentul ajunge la un anumit nivel... Dar care ? Analizez graficele de la PV Output si revin.

LE. Se poate vedea cand a stat la 58V in absorb, apoi dupa un timp a trecut in Float la 56V. Mai tarziu cand a crescut consumul si a luat din baterie diferenta, nu a mai stat mult in Absorb, imediat s-a dus inapoi in Float. Probabil o fi un prag de curent care nu este configurabil ?

Trebuie masurat practic. Eu in septembrie nu aveam LTO si nu am stat la masurat. Aveam alte probleme.

Mai are si o optiune "Activate Li-Fe while comissioning". Aia ce o mai fi ?

Attached Files


Edited by topcat36, 20 February 2018 - 13:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

nok6300

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate