Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Titan 4 Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#73
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postmr-bek, on 11 iulie 2020 - 20:30, said:

Și au majorat și preturile, cel putin la penthouse-uri Posted Image

mda. .. cu vreo 10k parca. Nu stiu daca marirea asta vine din cauza zvonurilor cu "prima casa", sau asa procedeaza in mod normal dezvoltatorii, din moment ce cladirea e din ce in ce mai aproape de finalizare, sa creasca preturile.

#74
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019

View PostAlleXyS1, on 12 iulie 2020 - 10:45, said:

asa procedeaza in mod normal dezvoltatorii, din moment ce cladirea e din ce in ce mai aproape de finalizare
De obicei asa se intampla. Nu cred ca maresc preturile de la niste zvonuri, mai ales in situatia actuala.

#75
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Am mai fost prin zona. Lucrurile se misca, chiar de la strada. Gura calitei este latita cel puțin la nivel de pamant/pietriș dintr'un capăt în altul pentru 2 benzi pe sens. În dreptul blocurilor lui Negoiță (palladium 1) deja au delimitat și pus borduri pentru spațiu pietonal.

În blocul 1 se montează ramele geamurilor și polistiren pe exterior. Tencuiala e data pe interior și suprafețele par clar mai mari decât la rosu, asta m-a mai liniștit puțin, pentru ca-mi parea ca dacă pui un pat, s-a ocupat 80% din suprafața dormitorului :))) prize curent și tv aproape pe toți pereții, un lucru bun ca n'o sa tragi cabluri de colo colo. Blocul 2 e la etajul 2 parca.

#76
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 AlleXyS1, on 15 august 2020 - 17:31, said:

Am mai fost prin zona. Lucrurile se misca, chiar de la strada. Gura calitei este latita cel puțin la nivel de pamant/pietriș dintr'un capăt în altul pentru 2 benzi pe sens. În dreptul blocurilor lui Negoiță (palladium 1) deja au delimitat și pus borduri pentru spațiu pietonal.

În blocul 1 se montează ramele geamurilor și polistiren pe exterior. Tencuiala e data pe interior și suprafețele par clar mai mari decât la rosu, asta m-a mai liniștit puțin, pentru ca-mi parea ca dacă pui un pat, s-a ocupat 80% din suprafața dormitorului Posted Image)) prize curent și tv aproape pe toți pereții, un lucru bun ca n'o sa tragi cabluri de colo colo. Blocul 2 e la etajul 2 parca.

De unde informatia ca vor fi 2 benzi pe sens ? Primarul nu e convins ca reuseste 1 banda pe sens si un trotuar.

#77
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 PIonut24, on 15 august 2020 - 20:55, said:

De unde informatia ca vor fi 2 benzi pe sens ? Primarul nu e convins ca reuseste 1 banda pe sens si un trotuar.

de la dezvoltator, primaria a cerut fiecarui proprietar sa "doneze" cred ca in jur de 6m stradali pentru asta. Stiu, sunt doar promisiuni din partea cuiva care vrea sa-si faca vanzarile. Dar, in realitate, daca te duci in zona, o sa vezi ca deja se lucreaza la latirea soselei dintr-un capat in altul. Momentan la stadiul de drum de tara, neasfaltat pentru ca inca e santier ... si o sa mai fie cativa ani buni. O sa vezi la un moment dat (si o sa-ti dai seama) ca  cineva dintre cei care detin teren acolo nu s-a "inteles" cu primaria pentru cedarea spatiului si deja si-a imprejmuit terenul cu un gard care vine fix in viitorul "bulevard" pe o lungime de 10 15 metri ocupand cred eu o banda din cele 4 promise.

[ https://i.ibb.co/GWp0VRN/Whats-App-Image-2020-08-16-at-11-49-59.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in dreptul Palladium 1, deja au adus borduri pentru trotuar, cred ca o sa aibe in jur de 1.5m latime, nu stiu daca 2 benzi pe sens, dar oricum acolo colcaie de masinile proprietarilor din palladium 1. Nu inteleg care-i faza acolo, ca au si parcari subterane, le-a mai facut si cladire de 2 etaje doar pentru asta, si ei tot pe drum le lasa. Cand a fost facut palladium 1, nu era obligatoriu si achizitia unui loc de parcare (presupun) si de-asta o sa se ajunga acolo ca in orice sosea aglomerata din bucuresti

Edited by AlleXyS1, 16 August 2020 - 10:55.


#78
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Ce ti-a povestit dezvoltatorul e o poveste frumoasa pentru a incheia vanzarea.
Cum spuneai si tu, sunt persoane pe acea strada ce nu vor sa cedeze din teren si din cauza asta, strada se poate extinde doar pe o banda pe sens + un trotuar (asta e incert)

#79
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 PIonut24, on 16 august 2020 - 16:02, said:

Ce ti-a povestit dezvoltatorul e o poveste frumoasa pentru a incheia vanzarea.
Cum spuneai si tu, sunt persoane pe acea strada ce nu vor sa cedeze din teren si din cauza asta, strada se poate extinde doar pe o banda pe sens + un trotuar (asta e incert)

Se poate. Eu n-am luat în considerare aspectul asta și nu cred ca ar face-o cineva pentru o achiziție aici. E de ajuns o banda pe sens, restul sa zicem ca sunt doar bonusuri.

#80
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In dreptul Palladium fac trotuar ca să nu mai parcheze pe pământ și să închirieze/cumpere locuri în parcarea supraterană. În puz ul aprobat pe s3, Gura Calitei e bulevard cu 2 benzi pe sens care trece prin curtea Stirom 😂

#81
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020

 AlleXyS1, on 16 august 2020 - 10:51, said:



Ce se intampla la Paladium 1 e taranism pur. Unii proprietari se ambitioneaza din motive poate financiare, poate imbecile, sa nu isi cumpere loc de parcare. Strada se va lati, dar nu conform PUZului, desi s-ar fi putut spre cealalatat latura, unde nu sunt proprietati si sunt zone cedate. Toate constructiile incepute anul trecut cedeaza teren, inclusiv pe Crivatului.

Edited by althea, 17 August 2020 - 04:58.
editare citat integral


#82
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
In zona aia, un loc de parcare e 4k. Nu știu cât o cere Negoiță pe cele supraetajate, dar când o începe sa ridice mașini sa elibereze șoseaua, probabil ca unii dintre ei o sa și mai cumpere și loc de parcare. Pe gura Crivatului nu le mai pun în spic, ci pe lung, de când s a "așezat" a doua banda. E loc sa treacă 2 mașini una pe lângă alta, dar tot riști sa agăți oglinda aluia parcat. Nu știu dacă e lege acum sau doar cerință dezvoltatorilor, dar e foarte bine ca te obliga sa cumperi și loc de parcare odata cu apartamentul. Mai complicat pentru cei care n-au nici masina nici permis ca suna aberant sa aibe loc de parcare, dar daca pe viitor își iau, n o s o lase pe drum.

Da, 2 benzi pe sens cu spațiu verde ca delimitare, plus trotuar, e un vis frumos :))) sa vedem noi măcar o banda pe sens, ceva trotuar decent dintr un capăt în altul și e mai mult decât suficient.

#83
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

 AlleXyS1, on 16 august 2020 - 10:51, said:

in dreptul Palladium 1, deja au adus borduri pentru trotuar, cred ca o sa aibe in jur de 1.5m latime, nu stiu daca 2 benzi pe sens, dar oricum acolo colcaie de masinile proprietarilor din palladium 1. Nu inteleg care-i faza acolo, ca au si parcari subterane, le-a mai facut si cladire de 2 etaje doar pentru asta, si ei tot pe drum le lasa. Cand a fost facut palladium 1, nu era obligatoriu si achizitia unui loc de parcare (presupun) si de-asta o sa se ajunga acolo ca in orice sosea aglomerata din bucuresti

E simplu, preturile la majoritatea masinilor din P1 nu valoareaza nici cat un loc de parcare sau e egal, respectivilor li se pare un jaf sa dea atata pe un loc de parcare.
Ce ma amuz eu e faptul ca pe langa gardul acela verde, acum le-a si asfaltat, efectiv, dupa gard altii au platit bani grei, iar cei de pe partea cealalta sunt gratuite. In legatura cu parcarea etajata, nici 30% nu e ocupata.

 AlleXyS1, on 17 august 2020 - 08:43, said:

In zona aia, un loc de parcare e 4k. Nu știu cât o cere Negoiță pe cele supraetajate, dar când o începe sa ridice mașini sa elibereze șoseaua, probabil ca unii dintre ei o sa și mai cumpere și loc de parcare. Pe gura Crivatului nu le mai pun în spic, ci pe lung, de când s a "așezat" a doua banda. E loc sa treacă 2 mașini una pe lângă alta, dar tot riști sa agăți oglinda aluia parcat. Nu știu dacă e lege acum sau doar cerință dezvoltatorilor, dar e foarte bine ca te obliga sa cumperi și loc de parcare odata cu apartamentul. Mai complicat pentru cei care n-au nici masina nici permis ca suna aberant sa aibe loc de parcare, dar daca pe viitor își iau, n o s o lase pe drum.

Da, 2 benzi pe sens cu spațiu verde ca delimitare, plus trotuar, e un vis frumos Posted Image)) sa vedem noi măcar o banda pe sens, ceva trotuar decent dintr un capăt în altul și e mai mult decât suficient.
Masini au mai fost ridicate cand a fost asfaltata strada saptamanile trecute, e mai simplu, sa ti-o ridice o data la cativa ani + amenda fata de pretul unui loc de parcare, deci nu ii sperie cu nimic acest lucru. In supraetajata, la ultimu etaj, e vreo 3.6k.

Edited by alexsama, 17 August 2020 - 09:19.


#84
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Atunci inseamna ca nu iti permiti sa ai o masina. Stiai unde te muti, aia e. Toata lumea vrea locuri de parcare moca, mereu scuza aia ca platesc taxe. Da ma, dai si tu 200 de lei pe an impozit si vrei loc de parcare in fata blocului. Aici merge replica lui Vadim cu vrutul, dar ma cenzurez.

Sa vezi cand o sa apara spargerile la masini ce o sa isi cumpere lumea loc de parcare :))

#85
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Cum am spus, lumea prefera sa li se sparga masina, geamul, furat benzina etc odata la un an, per total e mai ieftin decat sa dai minim 4k pe un loc de parcare. Efectiv nu ai cum sa ii faci sa nu mai parcheze pe langa gard, ca nu poti...
p.s: Zilele trecute, gasisera 2 masini geamurile sparte de niste bile de metal, erau niste cazane cu volan de dreapta din uk care nici 1k probabil nu valorau.

Edited by alexsama, 17 August 2020 - 10:41.


#86
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
si eu am o masina care valoreaza cat locul de parcare, dar daca ansamblul iti pune la dispozitie parcari, la preturi hai sa le spunem decente (chiar sunt), ar trebui sa-ti permiti. Ca tot ne plangem ca infrastructura orasului e de rahat, stam cu parcarile goale sub nas si masini oprite pe sosea ca ne zgarcim la 4k.

Daca in zonele aglomerate, blocurile comuniste care au 10 locuri de parcare si 40 apartamente pe scara e de inteles, intr-un complex unde sunt mai multe parcari decat apartamente, nu exista scuza asta. Sper sa se ridice masini pana se elibereaza strazile. Oricum sunt vai mama lor de abia treci unul pe langa altul

Edited by AlleXyS1, 17 August 2020 - 10:43.


#87
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Era un banc cu unu care avea o masina si o gasea mereu sparta. Prima data a pus un sticker pe geam in care ii ruga pe hoti sa nu-i mai sparga masina ca nu are casetofon. A doua oara la fel, a treia oara la fel, satul de inlocuit geamul spart. Ultima data n-a mai fost nevoie: n-a mai gasit nicio masina. In schimb, era un sticker pe asfalt: stai linistit, ii punem noi casetofon :))

#88
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Salutare.
Cat ati platit pentru rezervare in faza II de pe Gura Calitei?

#89
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

 biggie1976, on 23 noiembrie 2020 - 12:30, said:

Salutare.
Cat ati platit pentru rezervare in faza II de pe Gura Calitei?

Pentru apartament ce urmeaza sa fie luat prin credit, am achitat 5% avans, la semnarea antecontractului, vara aceasta. Urmeaza ca pana in aprilie 2021 sa achit inca 10%, pentru a se constitui acel avans de 15% solicitat in cazul creditelor ipotecare. De asemenea, am achitat si locul de parcare, cand am incheiat antecontractul.

#90
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

 mr-bek, on 23 noiembrie 2020 - 14:21, said:


Pentru apartament ce urmeaza sa fie luat prin credit, am achitat 5% avans, la semnarea antecontractului, vara aceasta. Urmeaza ca pana in aprilie 2021 sa achit inca 10%, pentru a se constitui acel avans de 15% solicitat in cazul creditelor ipotecare. De asemenea, am achitat si locul de parcare, cand am incheiat antecontractul.
Bloc 2 sau 3?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate