Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Titan 4 Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#181
mice3

mice3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2022
intrebare pentru cei care stau in Titan4 II la etajul 1: cum este cu izolatia termica/fonica avand in vedere ca la parter este parcarea deschisa?

multumesc

#182
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Eu iti recomand asa, daca e intr-o zona circulata (sau unde sunt surse de zgomot) nu te baza pe nicio izolatie fonica, tot o sa se auda, deci varianta e sa nu iei asa sau sa iei la ultimele etaje. La titan acolo am vazut ca nu prea sunt multe etaje, deci asta nu ajuta dar zona nu pare asa circulata, sunt strazi mici.
Totusi eu nu as lua aici, as prefera mai aproape de metroul de la 1 decembrie (chiar daca as lua vechi). E important sa ai metrou cat mai aproape, chiar daca mergi cu masina in general.

#183
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.07.2020

View Postmice3, on 14 aprilie 2022 - 17:59, said:

intrebare pentru cei care stau in Titan4 II la etajul 1: cum este cu izolatia termica/fonica avand in vedere ca la parter este parcarea deschisa?

multumesc
Cand va aud cu "izolatie fonica" ma apuca rasul dar si plansul. Nu exista asa ceva la 98% din blocurile construite. Singura "izolatie fonica" consta in pretul cat mai mare si calitatea ferestrelor, atat. Prin pereti se va transmite tot, cu sau fara vata aia bazaltica pe care ar trebui sa o puna pe dedesubt.

#184
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate transmite mai puţin şi din afară, şi de la vecini (care de exemplu ascultă muzică mai tare) dacă e izolaţia făcută ca lumea. Asta contribuie şi la menţinerea păcii.
La o baie (cel puţin la una) văd că se deschide uşa spre maşina de spălat. Dacă uşa de la maşina de spălat se deschide spre uşa de la baie, e risc de buşeală. Ce sperietură am tras ieri din cauza asta (am înjurat tare de tot). Maşini de spălat cu uşa care să se deschidă spre dreapta, cam puţine.

#185
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.07.2020
Ma friend, care izolatie? Nu are titan 4 izolatie fonica si mai nici unul de prin zona. Tu stii in ce consta izolatia fonica la un bloc? Ca ti-a facut pereti si i-a tencuit nu inseamna ca ai izolatie fonica.

Edited by throw, 15 April 2022 - 17:06.


#186
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Astia nu sunt in stare sa izoleze cat de cat nisa de la baie sau bucatarie si voi vreti izolare fonica :))

#187
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă referam la partea teoretică a utilizării unor asemenea izolaţii.   :)   Nu la ce au pus ăia la complex.

#188
mice3

mice3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2022
orice dezvoltator care se respecta si are un pic de mandrie ar trebui sa faca macar un minim de izolatie fonica pt ca acele apartamente nu sunt facute pentru animale ci pentru niste bieti oameni, multi dintre ei facand credit pe zeci de ani, un dezvoltator ar trebui sa se puna in primul rand in locul celor care vor sta acolo

#189
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 mice3, on 26 aprilie 2022 - 19:07, said:

orice dezvoltator care se respecta si are un pic de mandrie ar trebui sa faca macar un minim de izolatie fonica pt ca acele apartamente nu sunt facute pentru animale ci pentru niste bieti oameni, multi dintre ei facand credit pe zeci de ani, un dezvoltator ar trebui sa se puna in primul rand in locul celor care vor sta acolo

:))))))))))))))))))

scuze, scriu ceva ca sa nu imi iau alerta

#190
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.07.2020
Am varsat cafeaua :))))))

#191
mice3

mice3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2022
sunteti haiosi :)) voi vedea cum va fi acolo si chiar daca spatiul este destul de mic cred ca voi pune o izolatie fonica pe peretii cu probleme...sunt tot felul de variante, ma gandesc la vreo izolatie de minim 3cm

#192
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006

View Postmice3, on 26 aprilie 2022 - 19:07, said:

orice dezvoltator care se respecta si are un pic de mandrie ar trebui sa faca macar un minim de izolatie fonica pt ca acele apartamente nu sunt facute pentru animale ci pentru niste bieti oameni, multi dintre ei facand credit pe zeci de ani, un dezvoltator ar trebui sa se puna in primul rand in locul celor care vor sta acolo

Posted Image  cata grija si chin pentru dezvoltatori, ii si vad cum isi fac ei griji sau se gandesc la confortul oamenilor, daca o fi bine seara cand stau in pat si se gandesc la ratele pe care le au de plata, daca au factura mare la incalzire ca e izolatia  proasta sau nu pot dormi din cauza traficului de langa geam

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate