Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pentru toți ateii ce vor să-l vadă pe Dumnezeu

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#55
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 22 decembrie 2017 - 21:14, said:

Am urmarit cam tot ce exista cu el pe youtube. Este foarte misto.
Dar, sper ca ai citit pe site.ul sau ce spune despre faptul ca e ateu. El nu combate religia. Exact ce va spun pe aici. Un ateu autentic nu are treaba cu religia. Cei ce se dau mari atei pe aici sunt niste ultrasi anti-religie.

", I merely do not believe, which is not the same as having an anti-theist agenda"

http://derrenbrown.c...the-paranormal/

Poate un om ca Derren Brown va lumineaza mai bine care e treaba cu ateismul adevarat si care e diferenta de propaganda anti-religie.

A fi ateu nu înseamnă a fi anti-religie. Înseamnă să nu crezi și basta.

Ce vrei să spui despre ateismul „adevărat”?  Există și ateism ne-adevărat?

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostShade_Wo, on 23 decembrie 2017 - 03:38, said:

A fi ateu nu înseamnă a fi anti-religie. Înseamnă să nu crezi și basta.
Și eu am considerat astfel, până am întâlnit câteva exemplare umane pe acest forum, care deși se consideră atei pur sânge, sunt complet devotați cauzei lor antireligioase.

#57
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 23 decembrie 2017 - 03:38, said:



A fi ateu nu Ă®nseamnă a fi anti-religie. ĂŽnseamnă să nu crezi și basta.

Ce vrei să spui despre ateismul „adevărat”?  Există și ateism ne-adevărat?

Ateismul neadevarat il gasesti pe softpedia peste tot in aria de religie. Sunt majoritatea ultrasi anticrestini, care se declara atei.
Ateismul, asa cum spui si tu si Derren Brown, nu are treaba cu a da cu noroi in ce este religios. Practic nu ai treaba cu religia.

Cum s.ar certa unii acum ca dogul german e verde sau maro. Trec mai departe ca nu ma freaca grija absolut deloc. Din partea mea poate fi si rosu cu dungi galbene. I dont care.

#58
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ateii si-ar vede de treaba lor daca v-ati vede si voi de treaba voastra si ati pastra rugaciunile si religia pentru biserici, nu pentru scoli, daca v-ati vedea de familiile voastre, nu de ale altora, samd. Daca majoritatea ateilor de pe SP sunt ultrasi anticrestini, atunci majoritatea crestinilor sunt niste ipocriti homofobi si rasisti.

#59
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Există atei și creștini militanți, și există atei și creștini indiferenți, pasivi, tăcuți. Cei mai mulți. Evident că pe un forum de polemici spirituale scriu și citesc militanții.

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 23 decembrie 2017 - 19:19, said:

Există atei și creștini militanți, și există atei și creștini indiferenți, pasivi, tăcuți. Cei mai mulți. Evident că pe un forum de polemici spirituale scriu și citesc militanții.
Nu este totuna. A milita pleacă de la a avea un scop.
MILITÁ, militez, vb. I. Intranz. A desfășura o activitate intensă într-un domeniu social, politic, cultural; a lupta pentru un principiu, pentru o cauză. – Din fr. militer.
Creștinii au un scop, o cauză în care cred cu toată convingerea. Ateii în această privință, nu. Atunci, de ce să militeze? Pentru sau împotriva a ceva ce cred ei că nu există? Posted Image

Edited by mario_bril, 23 December 2017 - 19:36.


#61
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Ateii care militează cred că religia este o piedică pentru progres, o risipă de resurse, o boală a societății, etc. (asta se scrie pe aici).
Creștinii, nu știu. Cei de aici sunt din cei de la ”periferie” și scriu din plăcerea de chat/contradicție. Unii puțini scriu ca să învețe, să-și verifice ideile exotice.

#62
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostoMariusRO, on 23 decembrie 2017 - 19:12, said:

Ateii si-ar vede de treaba lor daca v-ati vede si voi de treaba voastra si ati pastra rugaciunile si religia pentru biserici, nu pentru scoli, daca v-ati vedea de familiile voastre, nu de ale altora, samd. Daca majoritatea ateilor de pe SP sunt ultrasi anticrestini, atunci majoritatea crestinilor sunt niste ipocriti homofobi si rasisti.

Cred ca ne situam in bărci diferite. In mod oficial nu fac parte din nimic religios sau politic. Asa ca nu ai cum sa imi spui ca ma bag in scoala ta, in familia ta, samd. Este opinie pe aria de religie pt ca sunt interesat de religie, nu sunt interesat sa dau cu noroi in religie. Inteleg ca scopul vostru pe forumuri este sa va bagati ca musca in lapte. Pt ca in general pe forumuri, exceptand acilea, se discuta cu privire la idei in mod constructiv. Ceea ce aici e normalitate, adica improscarea cu noroi, pe forumurile de specialitate ati fi exceptii.

#63
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin2_0, on 23 decembrie 2017 - 21:06, said:

sunt interesat de religie, nu sunt interesat sa dau cu noroi in religie.

Cum ar zice un clasic in viata: "Sa fie bine, nu fie rau"

Quote

Pt ca in general pe forumuri, exceptand acilea, se discuta cu privire la idei in mod constructiv. Ceea ce aici e normalitate, adica improscarea cu noroi, pe forumurile de specialitate ati fi exceptii.

Esti liber sa te duci pe forumurile de specialitate unde se discuta constructiv. Daca nu iti place ce se discuta aici la ce iti tot faci conturi noi dupa ce esti banat?

#64
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostoMariusRO, on 23 decembrie 2017 - 21:43, said:


Esti liber sa te duci pe forumurile de specialitate unde se discuta constructiv. Daca nu iti place ce se discuta aici la ce iti tot faci conturi noi dupa ce esti banat?

Am fost banat pt ca am rugat un moderator sa ma baneze. A zis ca nu are motiv. Si i.am dat.

LE: stau pe alte forumuri in ultima perioada.
Ce.i drept aici iesi din cotidian. Stii cum e aia: friptura, friptura, dar mai bagi si o fasole.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 23 decembrie 2017 - 19:52, said:

Ateii care militează cred că religia este o piedică pentru progres, o risipă de resurse, o boală a societății, etc. (asta se scrie pe aici).
Adică habar nu au pe ce lume sunt, neștiind de fapt că ei sunt produsul creștinismului. Adică un produs al piedicii pentru progres, al risipei de resurse, a bolii societății etc.

View Postlogic1, on 23 decembrie 2017 - 19:52, said:

Creștinii, nu știu. Cei de aici sunt din cei de la ”periferie” și scriu din plăcerea de chat/contradicție. Unii puțini scriu ca să învețe, să-și verifice ideile exotice.
Te referi la cei cu care ai avut plăcerea de a interacționa, probabil. Adică la eretici.

#66
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin2_0, on 23 decembrie 2017 - 23:23, said:

Am fost banat pt ca am rugat un moderator sa ma baneze. A zis ca nu are motiv. Si i.am dat.

LE: stau pe alte forumuri in ultima perioada.

Eu cred ca te cam plictisesti pe forumurile alea si d'aia ti-ai facut alt cont dupa ce ai cerut sa fii banat (probabil te-ai gandit ca doar asa poti sa iti respecti promisiunea ca nu mai intri pe aici, pe care ti-ai incalcat-o de zeci de ori). Altfel suna a un fel de masochism...

#67
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostoMariusRO, on 24 decembrie 2017 - 08:52, said:



Eu cred ca te cam plictisesti pe forumurile alea si d'aia ti-ai facut alt cont dupa ce ai cerut sa fii banat (probabil te-ai gandit ca doar asa poti sa iti respecti promisiunea ca nu mai intri pe aici, pe care ti-ai incalcat-o de zeci de ori). Altfel suna a un fel de masochism...

Problema ta este ca mereu cauti explicatii. Si te.ai format intr.un fel. Daca explicatiile nu sunt conforme cu ce vrei sa auzi, devii irascibil.

#68
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin2_0, on 24 decembrie 2017 - 11:58, said:

Problema ta este ca mereu cauti explicatii. Si te.ai format intr.un fel. Daca explicatiile nu sunt conforme cu ce vrei sa auzi, devii irascibil.

Pai si nu e bine sa cauti explicatii? Sau e mai bine pe principiul "crede si nu cerceta"?

Nu devin irascibil cand explicatiile nu sunt conforme cu ce vreau eu sa aud, ca sa te citez, ci cand niste "ipochimeni" au pretentia ca imi pot da lectii de logica, matematica, morala, biologie, istorie, samd doar pentru ca se autointituleaza crestini, ei fiind in realitate doar niste analfabeti cu diploma.

#69
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostoMariusRO, on 24 decembrie 2017 - 12:09, said:



Pai si nu e bine sa cauti explicatii? Sau e mai bine pe principiul "crede si nu cerceta"?

De asta imi place sa revin pe aici.
Ti.am mai spun de n ori ca in Biblie scrie: cauta si vei gasi, cere si ti se va da, bate si ti se va deschide.

Aia cu "crede si nu cerceta" e pe alta strada. Daca dupa un an in care eu iti dau citatul din Biblie si tu zici ca scrie altceva, ce as putea crede despre tine?

#70
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin2_0, on 24 decembrie 2017 - 15:38, said:

Aia cu "crede si nu cerceta" e pe alta strada. Daca dupa un an in care eu iti dau citatul din Biblie si tu zici ca scrie altceva, ce as putea crede despre tine?

Am zis eu ca e din Biblie?! Tu ai spus "problema ta ca mereu cauti explicatii".  Ca si cand asta ar fi un lucru rau. Daca a cauta explicatii este o problema, inseamna ca e mai bine sa nu gandesti si sa inghiti orice ti se spune. Adica "crede si nu cerceta". De pe ce strada e, nici nu conteaza...

#71
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostoMariusRO, on 24 decembrie 2017 - 15:56, said:



Am zis eu ca e din Biblie?! Tu ai spus "problema ta ca mereu cauti explicatii".  Ca si cand asta ar fi un lucru rau. Daca a cauta explicatii este o problema, inseamna ca e mai bine sa nu gandesti si sa inghiti orice ti se spune. Adica "crede si nu cerceta". De pe ce strada e, nici nu conteaza...

Pentru tine nu prea conteaza. Pui vorbe in gura oamenilor care nu le.au rostit ca sa ai motiv de scandal.
Esti neschimbat.

#72
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTravertin2_0, on 24 decembrie 2017 - 16:04, said:

Pentru tine nu prea conteaza. Pui vorbe in gura oamenilor care nu le.au rostit ca sa ai motiv de scandal.

Pe bune?! Eu te citez si tu zici ca iti pun vorbe in gura ca sa am motiv scandal? Noaptea mintii....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate