Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pentru toți ateii ce vor să-l vadă pe Dumnezeu

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#37
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostPhobos, on 11 decembrie 2017 - 12:04, said:

Aici gresesti. Prin asta nu creezi viata, ci doar ii oferi ingredientele necesare pentru ca viata deja existenta in natura, sa se inmulteasca. Viata din borcanul tau provine din aceeasi "vatra" ca si restul, de pe planeta, nu e creata de tine.
Afirmația ta era cã nu pot...
Dacã vrei, poți.
O pot face și înafara terrei...și-s un un extraterestru...
Pot încrucișa genele, pot face orice. Pot încrucișa diferite soiuri
Un elefant nu poate...poate nici nu vrea.
Sunt un creator dacã prezint chestiile astea unui trib din lumea largã nedescoperit?
Apropos, știi ce am creat eu în borcãnel?(ãla cu nãsucul lung nu se pune)

Edited by sarac.lipit, 11 December 2017 - 22:15.


#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Chiar atat de greu ma fac inteles? Am spus ca nu poti crea viata din materie moarta. Ce spui tu acolo e doar multiplicarea vietii care deja exista si la crearea careia tu n-ai avut nici un aport.

Incrucisari, modificari de gene, etc, toate astea nu inseamna ca creezi viata, ci ca modifici/inmultesti/influentezi viata deja creata.

Stiinta e incapabila sa faca aceasta creatie, pentru ca habar n-are cum se petrece.

Deci, degeaba "vrei", caci... nu poti.

Edited by Phobos, 11 December 2017 - 23:27.


#39
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View PostTravertin2_0, on 11 decembrie 2017 - 12:23, said:

Le e teama ca se inseala prin vorbele lor. E o lupta in ei. O fii adevarat? O fii inchipuire? Am facut ceva naspa...daca exista mi.o iau, hai mai bine sa cred ca nu exista.
In general, psihologic, ei au o lupta interioara mult mai aprinsa decat cei care cred.
Parca prefer varianta asta decat: "am facut ceva naspa, dar dau bani la biserica/sinagoga/moschee/templu/etc si Dzeu/Allah/Buddha ma va ierta"...

PS Dorele, da-mi si mie un exemplu de ateu (atentie, ateu, nu agnostic) care cere chestia asta.

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPhobos, on 11 decembrie 2017 - 10:52, said:

Deci ai insirat niste lucruri care pentru un om obisnuit sunt practic imposibile, pentru ca asa suntem construiti mental (adica sa isi controleze gandurile, sa puna stavila gandurilor pe care nu le vrea sa apara), dupa care... "Succes!" Posted Image

Esti tare, Dorele, cu metoda ta, o sa-l vad pe Dumnezeu cel mai devreme cand voi fi pe lumea cealalta, si cand va fi prea tarziu pentru sufletul meu imbibat cu pofte lumesti si trupesti. Spune alta metoda!

Iar daca n-ai alta metoda, inseamna ca n-ai nici o metoda.

Dacă ai avea urechi de auzit, ai vedea că am arătat și o altă variantă. Dar cum ai urechi doar ca să ai gură de vorbit, geaba ți-aș mai repeta...

View Postsorin61, on 11 decembrie 2017 - 12:11, said:

Dupa cum mai spuneam pe undeva, punem pariu ca toti "spiritualii" astia nici nu au citit macar Biblia de la un capat la altul?

Si, la topic: cat trebuie sa stai asa, fara gandurile alea in inima? Posted Image

Pentru totdeauna.

View PostPhobos, on 11 decembrie 2017 - 12:13, said:

Spiritualitate nu inseamna Biblia sau crestinism sau religie. Un om poate sa aiba spiritualitate fara sa fi auzit in viata lui acele trei lucruri.

NU spiritualitatea este o parte a lor, ci acele trei lucruri pot fi eventual parti sau aspecte ale spiritualitatii.

Doar că spiritualitatea nu te scapă de moarte, creștinismul da...

View PostIVANV, on 11 decembrie 2017 - 12:34, said:

Saracii oameni credinciosi...inca blocati in secolul 13. Ma intreb daca e vreo legatura intre gradul de saracie, coruptie si jegul general SI faptul ca Ro e cea mai religioasa tara din UE.

Dă, Doamne, să devină și mai religioasă!

View PostJurasikMan, on 11 decembrie 2017 - 12:35, said:

Mda ....sunt condamnat sa nu vad niciodata divinitatea . Adica , eu sunt de treaba , nu vreau sa omor pe nimeni , nu vreau sa mint, sa insel ....da la  o curvie ...asa , cateodata  , ma mai scap . Da' zic imediat ce se produce ireparabilul : " iarta-ma Doamne  ! " ...se pune ?

De ce mă întrebi pe mine?! Întreabă-te pe tine! Până acum, când ai zis, te-a iertat?

View Postsorin61, on 11 decembrie 2017 - 12:47, said:

Credinta e una, religia e alta, habotnicia e inca cu totul altceva.
De exemplu, realizati ca traficul rutier se bazeaza pe credinta???? Toti cei care sunt pe drum CRED ca ceilalti vor respecta regulile de circulatie. Si asta face treaba sa mearga.

Și toți cei care nu cred că toți vor respecta regulile de circulație... conduc preventiv și nu fac accidente!

Edited by Dorel666, 12 December 2017 - 09:18.


#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDorel666, on 12 decembrie 2017 - 09:18, said:

Dacă ai avea urechi de auzit, ai vedea că am arătat și o altă variantă. Dar cum ai urechi doar ca să ai gură de vorbit, geaba ți-aș mai repeta...

Probabil ca si Isus, cand a vazut ca nu e inteles, s-a lasat pagubas, ca si tine, nu?

View PostDorel666, on 12 decembrie 2017 - 09:18, said:

Doar că spiritualitatea nu te scapă de moarte, creștinismul da...

Asta e ca si cum ai spune ca medicina nu te scapa de moarte, ci pilula creata de medicina o face. :)

#42
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
Interesant cat de important se crede omul in acest univers, cand de fapt universului(D-zeu) ii e indiferent omul. Omul este o parte a lui si atat!
Uite! corpul tau e format din celule , care sunt vii, iar tu esti D-zeul lor . Ele la un moment dat mor, fiind inlocuite de altele.
Asa si cu omul in univers ...moare fiind inlocuit sau nu de altul.

Edited by excentryc, 12 December 2017 - 14:19.


#43
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,479
  • Înscris: 17.04.2014

View Postexcentryc, on 12 decembrie 2017 - 14:18, said:

Uite! corpul tau e format din celule , care sunt vii, iar tu esti D-zeul lor .
ha-ha-ha, tu esti D-zeul corpului tau?!
pai, tu ti-ai creat corpul?
ai atotputernicie sa dispui de ceea ce ti se intampla in viata?

Quote

Ele la un moment dat mor, fiind inlocuite de altele.
Asa si cu omul in univers ...moare fiind inlocuit sau nu de altul.
cum asa?
orice om este unic si nu poate fi inlocuit. nu putem fi replicati, deoarece fiecare avem o singura constiinta particulara, care ne defineste ca entitate individuala.
numai in conceptia ateista omul ca individ nu are nicio insemnatate, el putand fii inlocuit ca o piesa uzata...

pentru Dumnezeu fiecare persoana conteaza! chiar si salvarea unei oi pierdute!

Edited by GRATEFUL, 12 December 2017 - 15:04.


#44
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005

View PostGRATEFUL, on 12 decembrie 2017 - 15:03, said:

ha-ha-ha, tu esti D-zeul corpului tau?!
pai, tu ti-ai creat corpul?
ai atotputernicie sa dispui de ceea ce ti se intampla in viata?

cum asa?
orice om este unic si nu poate fi inlocuit. nu putem fi replicati, deoarece fiecare avem o singura constiinta particulara, care ne defineste ca entitate individuala.
numai in conceptia ateista omul ca individ nu are nicio insemnatate, el putand fii inlocuit ca o piesa uzata...

pentru Dumnezeu fiecare persoana conteaza! chiar si salvarea unei oi pierdute!

N-ai inteles nimic !

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPhobos, on 12 decembrie 2017 - 11:28, said:


Probabil ca si Isus, cand a vazut ca nu e inteles, s-a lasat pagubas, ca si tine, nu?


Nu s-a lăsat păgubaș, dar nici nu a insistat. A fost ceva de genul: dacă nu vreți să luați de la mine, pe gratis, veți cumpăra de la alții, la a doua, a treia, a patra mână șamd.

View PostPhobos, on 12 decembrie 2017 - 11:28, said:


Asta e ca si cum ai spune ca medicina nu te scapa de moarte, ci pilula creata de medicina o face. Posted Image

Nu, nu-i așa. Echivalența făcută de tine nu-i valabilă.

#46
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,479
  • Înscris: 17.04.2014

View Postexcentryc, on 12 decembrie 2017 - 15:05, said:

N-ai inteles nimic !
in orice caz , am inteles ca analogia propusa de tine nu se potriveste.

#47
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Pentru toti ateii, acest domn mentalist din video-ul urmator poate sa converteasca orice ateu cu o atingere. Si pentru oricine zice ca e regizat sau chestii de genu se inseala amarnic. https://m.youtube.co...h?v=W-i_9DOCsEY

#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDestini, on 13 decembrie 2017 - 09:42, said:

Pentru toti ateii, acest domn mentalist din video-ul urmator poate sa converteasca orice ateu cu o atingere. Si pentru oricine zice ca e regizat sau chestii de genu se inseala amarnic. https://m.youtube.co...h?v=W-i_9DOCsEY

Interesant...

#49
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostDestini, on 13 decembrie 2017 - 09:42, said:

Pentru toti ateii, acest domn mentalist din video-ul urmator poate sa converteasca orice ateu cu o atingere. Si pentru oricine zice ca e regizat sau chestii de genu se inseala amarnic. https://m.youtube.co...h?v=W-i_9DOCsEY

Sper că știi că Derren Brown e ateu, nu?

#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostShade_Wo, on 18 decembrie 2017 - 21:02, said:

Sper că știi că Derren Brown e ateu, nu?

Sper că știi că sataniștii și budiștii se declară tot atei, nu?

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Sataniștii sunt, budiștii în schimb, nu.

#52
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Daca satanistii sunt atei atunci crestinii sunt analfabeti si/sau retarzi. Altfel nu se poate explica tampeniile pe care le scot... Atat de atei sunt satanistii ca au biserica pana si in Romania, au Biblie, au ritualuri... Intre religia crestina si religia satanista nu difera decat numele zeului. Dar na... sunt atei, ca asa zic crestineii...

#53
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostDorel666, on 11 decembrie 2017 - 09:36, said:

Le spun, mai întâi, că lucrul acesta este cât se poate de posibil! Însuși Avraam, când i s-a arătat prima oară Dumnezeu, era un necredincios, întrucât nu l-a crezut pe Acesta când i-a spus că îi va da un fiu la bătrânețe. Iar Moise, când se întâlnește prima oară cu Dumnezeu îl întreabă cine este și cum îl cheamă. Și nu se așteaptă ca frații săi, urmașii lui Avraam, să-l creadă pe cuvânt, ci îi cere lui Dumnezeu puterea de a face minuni, ca să-i facă să-l creadă!
Deci, cerința ateilor de a-l vedea pe Dumnezeu, ca să creadă în El, este cât se poate de legitimă și normală. Și iată ce trebuie să faceți pentru aceasta: să aveți inima curată! Pentru că este scris:

Matei 5:8 Ferice de cei cu inima curată, căci ei vor vedea pe Dumnezeu!

Dar ce înseamnă să ai o inimă curată? Deasemenea este scris:


Matei 15:19 Căci din inimă ies gândurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtişagurile, mărturiile mincinoase, hulele.

Marcu, 7
21 Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile rele, preacurviile, curviile, uciderile,
22 furtişagurile, lăcomiile, vicleşugurile, înşelăciunile, faptele de ruşine, ochiul rău, hula, trufia, nebunia.


   Deci, ca să-l puteți vedea pe Dumnezeu, trebuie să nu aveți în inima voastră nici un gând rău, de ucidere, de preacurvie, de curvie, de furtișag, de mărturie mincinoasă, de ucidere, de lăcomie, de vicleșug, de înșelăciune, de faptă de rușine (raportată la ziua de azi!), de ochi rău, de hulă, de trufie și de nebunie!

Simplu, nu...? Doar vreo cincisprezece gânduri pe care nu trebuie să le aveți deloc în voi și Dumnezeu Însuși vi se va arăta, fără să-l mai căutați voi!

Succes!!!

P.S. Iar dacă vi se pare, totuși, cam greu să faceți cele de mai sus, să știți că Dumnezeu se uită la neputința omului dar și la străduința lui și, chiar dacă nu se arată direct, se revelează în diverse moduri celor care se străduiesc cu adevărat și din toată inima. Amin

dorele , esti ..... rau tata... dar cu crengi , rau ...

#54
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 18 decembrie 2017 - 21:02, said:



Sper că știi că Derren Brown e ateu, nu?

Am urmarit cam tot ce exista cu el pe youtube. Este foarte misto.
Dar, sper ca ai citit pe site.ul sau ce spune despre faptul ca e ateu. El nu combate religia. Exact ce va spun pe aici. Un ateu autentic nu are treaba cu religia. Cei ce se dau mari atei pe aici sunt niste ultrasi anti-religie.

", I merely do not believe, which is not the same as having an anti-theist agenda"

http://derrenbrown.c...the-paranormal/

Poate un om ca Derren Brown va lumineaza mai bine care e treaba cu ateismul adevarat si care e diferenta de propaganda anti-religie.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate