Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Probleme contoar

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Buna seara, am si eu o nelamhurire daca pot spune asa...sambata seara am vrut sa bag pc-ul in priza moment in care mi a facut o flama puternica si becul  a inceput sa palpaie...cam tot ce e prin casa si bagam in priza se intreerupea curentul ,am ascultat la contoar si in spatele acestuia se aude un sfarait vag..am deconectat tot si am sunat la electrica la deranjamente..au venit acestia a doua zii si le am explicat fenomenul si mi au spus au spus ca din contoar imi pleaca firele care este sunt inadite cu altele ce duc in tablou.
Si mi a zis ca de sfarait nu sfaraie, i am bagat apoi pc ul in priza moment in care afara sus pe stender a facut o flama de toata frumusetea ,se urca sus taie si decojeste firele, face legatura dupa care ma pune sa bag in priza ,bineinteles ca a mers dar firele le a lasat asa fara banda pe ele sau fara ceva protectie ..acum lunii fiind problemele au reaparut la bataie de vant mai puternica fireele se misca iar in casa becul palpaie ...ce vreau eu  sa va intreb este normal ca in spatele contoarului sa sfaraie? (De mentionat faptu ca le am spus ambilor iar unu dintre ei a miscat contoaru cu putere si sfaraitul a disparut,ulterior reaparand
Si cel care sa urcat sa nu dea cu ceva izolier la firele de sus de pe stender? Nici macar o semnatura ,absolut nimic...e normal acest lucru? Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca gresesc undeva!:)

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai contract cu Electrica , este bine sa faci sesizare din contul de pe https://oficiulvirtu...afurnizare.ro/.
Scrie acolo si ce ai scris aici.
La mine au innadit conductor de Cu de la contor cu cablu AL si numai dupa sesizare scrisa au binevoit sa rezolve problema.

Edited by pasilla, 04 December 2017 - 17:57.


#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,279
  • Înscris: 17.03.2009
Suna din nou la ei ,cere un nr de inregistrare a sesizarii si vei vedea ca de  data asta o vor face ca la carte si iti vor elibera si un proces verbal de constatarte.

#4
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Anaki,am sunat, mersi :)
acu sa vedem ce o sa se intample..oricum niste nesimtiti...

Edited by Nedelcu-90, 04 December 2017 - 18:01.


#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Contact imperfect in tablou si trebuie stranse firele la sigurante .....daca e conductor din Al cu atat mai mult pentru ca in timp conductorul de slabeste in cleme fiind un material moale....

PS: Acum am citi tot....la tine e o lucrare facuta de Dorel.
Nu e normal sa sfaraie...asta e pericol de incendiu....Dar poate sfaraie contoarul? De care contoar ai? Electronic sau cu disc? Daca e cu disc e posibil ca el sa zbarnaie....

Edited by Clovis, 04 December 2017 - 18:10.


#6
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Va multumesc tuturor pt raspunsurile prompte si scuzati greselile de scriere..:">
Conductorul este din aluminiu.
Ceea ce ma derutat a fost faptu ca unu dintre ei mi a spus sa cumpar conductor de 2.5(sper sa nu gresesc) si copex pt ca or sa revina maine (asta insemnand azi dupa masa) sa desfaca contoarul si sa plece de acolo cu fire direct in panou...tocmai de asta nici nu am dat importanta faptului ca a lasat sus pe stender neizolat si nici proces de constatare n au facut...ziua a trecut , ei s au facut nevazuti si problemele au reaparut in proportie de 50%..
Am sunat iar la deranjamente si a ramas ca o sa trimita o echipa...acum o sa stau ee capu lor pana or sa desfaca contoaru..sfaraitul se aude in spatele contoaruului insa numai ei nu aud nimic :|

Edited by Nedelcu-90, 04 December 2017 - 18:21.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Ce e "stender"?

#8
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

 Clovis, on 04 decembrie 2017 - 18:02, said:

Contact imperfect in tablou si trebuie stranse firele la sigurante .....daca e conductor din Al cu atat mai mult pentru ca in timp conductorul de slabeste in cleme fiind un material moale....

PS: Acum am citi tot....la tine e o lucrare facuta de Dorel.
Nu e normal sa sfaraie...asta e pericol de incendiu....Dar poate sfaraie contoarul? De care contoar ai? Electronic sau cu disc? Daca e cu disc e posibil ca el sa zbarnaie....
cu disc dar cum a miscat de el sa dus sfaraitul si chestia e ca sfaraitul nu se aude sus la rotite cii jos unde sunt facute legaturile

 dorin_2k, on 04 decembrie 2017 - 18:22, said:

Ce e "stender"?
dorin, eu de stender il stiu...daca m as pricepe la asa ceva crezi ca as mai posta aici ?

#9
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 02.10.2010
Stender, ii spine la acea teava care o monteaza pe casa, si vine cablul de la stalp pana pe casa.

Stender, ii spine la acea teava care o monteaza pe casa, si vine cablul de la stalp pana pe casa.

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Daca pui mana pe contoar mai scoate zgomot? Daca zumzatul e de la legatura dintre fire atunci acolo izolatia ar trebui sa fie topita (contact imperfect, se degaja caldura, se topeste izolatia) si daca bagi nasul sa-ti miroasa a izolatie arsa (ceva gen cauciuc ars ...cam asa miroase).....

#11
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Daca pun mana/misc putin de contoar sfaraitul se pierdee auzindu-se doar sus in drept cu rotitele...daca iau mana sfaraitul incepe sa se auda si jos la legatura dintre fire doar ca mai accentuat...sunt dati cand se pierde definitiv sau cand se aude foarte tare.
De mirosit foarte vaag...insa din ce am putut observa sub contoar se vede negreala pe fire , ceea ce ma duce cu gandu ca ceva, ceva tot ar fi pe acolo si nu-s eu paranoic :))

Edited by Nedelcu-90, 04 December 2017 - 18:45.


#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
inca o intrebare...lumina palpaie in mod normal....adica tot timpul sau doar cand bate vantul....mie imi para a fi o problema de contoar....
Oricum trebuie verificate si refacute si firele din statele contorului.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 khristy36, on 04 decembrie 2017 - 18:37, said:

Stender, ii spine la acea teava care o monteaza pe casa, si vine cablul de la stalp pana pe casa.

Aia e consola toata ziua.

Deci ce-i ala "stender" si ce-i ala "contoar"?

#14
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

 Clovis, on 04 decembrie 2017 - 18:46, said:

inca o intrebare...lumina palpaie in mod normal....adica tot timpul sau doar cand bate vantul....mie imi para a fi o problema de contoar....
Oricum trebuie verificate si refacute si firele din statele contorului.
nu, nu palpaie tot timpul...spre exemplu acum nu palpaie,insa mai devreme cand batea vantul palpaia se oprea iar palpaia...in spatele contoarului sfaraitul e continuu, acum cativa ani de zile..tot asa am avut probleme din spatele contoarului...

 ericmario, on 04 decembrie 2017 - 18:50, said:


Aia e consola toata ziua.

Deci ce-i ala "stender" si ce-i ala "contoar"?
i am spus si celui de mai sus si dvs...eu de stender il stiam...daca ma pricepeam nu mai postam aici...cat despre contoar aveti dreptate contor e forma corecta .;)

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Suna din nou la furnizorul de electricitate.

Daca problema e inaintea contorului, doar eu au dreptul sa intervina legal. Posted Image

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu m-ar mira ca siguranta generala sa fie pe stalp si sa nu se poata interveni nici daca problema este intre contor si tablou.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,592
  • Înscris: 08.03.2017
Eu spun sa chemi un electrician autorizat in particular , il platesti si face o treaba ca la carte .
Normal ca cei de la interventii nu fac "finisaje" , ei leaga ce e rupt , macar atat sa faca ei , sa lege la consola firele standard nu ca cei dinainte cu nod .
Trebuie obligatoriu autorizat pentru ca vine rupt sigiliul la contor, legaturile se fac sub sigiliu iar daca ai tablou cu patroane este momentul oportun sa-l schimbi cu sigurante bipolare de tip nou.
E o parere dar ca pe bani nu lucreaza nimeni ... Cel mai simplu il intrebi chiar pe nenea ce vine la interventie daca dupa program nu-ti face o vizita contracost cu toate materialele necesare , rezolvare mai rapida nu exista si ai certitudinea ca nu te trezesti cu surprize la sigiliu .

Edited by ldpe, 04 December 2017 - 19:05.


#18
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

 ericmario, on 04 decembrie 2017 - 18:59, said:

Suna din nou la furnizorul de electricitate.

Daca problema e inaintea contorului, doar eu au dreptul sa intervina legal. Posted Image
Am sunat,a ramas ca trimite *echipa* sa verifice...:|

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate