Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Marea emigratie 2

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Poll: Marea emigratie 2 (96 member(s) have cast votes)

Vrei sa pleci din Romania? (doar pentru angajati la privat)

  1. Am plecat deja (33 votes [34.38%])

    Percentage of vote: 34.38%

  2. Imi caut activ (7 votes [7.29%])

    Percentage of vote: 7.29%

  3. E in planul meu.. (32 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Nu, sunt multumit aici (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Nu, pentru ca nu pot pleca din varii motive (11 votes [11.46%])

    Percentage of vote: 11.46%

Vote Guests cannot vote

#91
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016

View PostKarhu, on 08 decembrie 2017 - 12:54, said:

Credeam ca vb cu oameni seriosi, care inteleg ce sunt produsele cu origine controlata si cum se acorda certificarile PDO, PGI, DOC si altele de categoria asta ;)
Origine controlata inseamna ca sunt toate facute acolo, dupa un retetar sau o procedura standard, nu spune nimic despre nivelul de calitate efectiv al produsului. Gasesti Chianti DOC cu 20 de lei la Lidl, gasesti chiar si Chianti DOCG cu 20 de lei la Lidl. Au si ulei de masline extravirgin, grecesc, in Lidl, cateodata la oferta tot la 20 de lei litrul. Dar daca tu esti multumit si convins ca sunt de cea mai buna calitate ca doar au o stampila pe ele care spune asta, tu sa fii fericit :)

#92
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009
Hai ca incepe sa fie putin comic, e bine la sfarsit de saptamana.
Observ ca inca in Ro oamenii cauta "produse de firma". E un fel de snobism pagubos, cata vreme preturile acestor asa zise produse de firma sunt mult exagerate fata de valoarea reala. Este sigur un semn de incredere, daca iau de la CK sau Tommy (vax albina aici, uzuale) sunt cu siguranta/probabil mai bune. Aici moda asta e printre hipsteri, de obicei exact cei cu venituri mici. Posted Image

De ce nu intru la WallMart de exemplu (desi am unul la cca 250 metri, intr-un mall/centru comercial cat un orasel in Ro), ca sunt aceleasi produse ca la super sau hyper marketul de alaturi (aici nu sunt denumirile astea, si de obicei sunt mult mai mari)? E acelasi lucru ca si atunci cand te duci la un restaurant mai acatarii sa iei masa, fata de ospataria din colt. E vorba de incredere, ambianta. E subiectiv. La fel cum unii nu vor Renault facut in Turcia si vor din Franta.

Sunt acelasi produse? Posibil, dar in tot cazul sunt aceleasi ambalaje.
Pretul il vezi la casa, ce-i inautru acasa.
Pretul scazut are niste lucruri in spatele lui: odata volumul mare tranzactionat inseamna reduceri de costuri (magazine/companii mari) E simplu dar e altceva la mijloc: originea, ingredientele, data expirarii indicata pe produs ( practicile de schimbare a etichetelor), calitatea intr-un cuvant. Nu am cumparat niciodata nici un produs alimentar de la Wall Mart, iar ce am cumparat, cu totul ocazional au fost ceva chestii din plastic, odata niste baterii, o lopata de zapada. Nu am incredere privind sursa produselor, caut in general organic certificat si WM nu prea are, ca e pentru alta clientela.

Mai e ceva: in WM si langa sunt tot timpul indivizi cam asa si asa (nu zic neamul, ca nu e voie...). Neglijenti, bolnavi, murdari pun mana pe produse si le pun inapoi pe raft sau de unde le-au luat. Sunt fel de fel de neamuri si boli. Evit (chiar si la magazine mai "aratoase") sa iau carucior sau chiar cos: e riscant si nu am constientizat decat atunci cand am contractat o infectie care m-a adus in pragul mortii in decurs de 2 zile.  Parcarea e plina e masini modeste, lovite, soferite batrane cu broboada pe cap, asta mai trebuie sa-mi loveasca masina...
Si asta pentru cativa centi economie?

Alaltaieri am fost sa iau un cablu HDMI ca fiica-mea a luat videoul si am ramas doar cu unul (apropo de consumerism...). Intru intr-un magazin, cablu 1.8 m- 5.80 dolari. In punga de plastic cu o eticheta lipita sus. HD, 4K, 3D. Bun. Alaturi pe raft cablu HDMI 1.8 m 19,99 dolari. Ambalaj traznet, cablu solid, armat, finisaj impecabil (de bijuterie, nu ca celalalt invelit in cauciuc moale, si cu bavuri taioase la capete). L-am luat pe al doilea fara sa stau pe ganduri desi primul putea face treaba f. bine (la cat ma uit eu la TV/video odata pe an...).

Eu cumpar destul de des Chianti "original, controlat", e preferatul meu. Posted Image E cca 15-20 $/750 ml. E totusi vin ieftin la pretul ala.

Edited by Rosebud09, 08 December 2017 - 20:04.


#93
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Produsele, cel putin in UE, sunt mai proaste in RO/BG etc fata de vest.
Nu o zic eu,o zice UE, au fost deschise si anchete, etc.

#94
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestorr, on 08 decembrie 2017 - 16:49, said:

Origine controlata inseamna ca sunt toate facute acolo, dupa un retetar sau o procedura standard, nu spune nimic despre nivelul de calitate efectiv al produsului.
Daca-i facut acolo, dupa retetar si procedura standard, apoi ala e!
Comparatia cu vinurile e cam aiurea, acolo calitatea poate diferi enorm in functie de an, deoarece si calitatea strugurilor (caracteristicile organo-leptice) difera.
La un jamon iberico e clar, daca e simplu e ceva, daca e bellota e altceva, iar eticheta spune clar ce si cum. De unde il cumperi nu are importanta asa mare.
La un jeans Levis e ceva diferenta daca-l cumperi, de exemplu, de la reprezentata de pe Market Street, SF, sau daca il comanzi de la un retailer autorizat de pe amazon?

#95
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0jrUq1RylBY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mult adevăr în melodia asta.
Timp de 28 de ani, de la revoluție, nu s-a schimbat nimic în bine, ci tot în mai rău.
Zicea bunicul, v-a ajunge mâncarea mai scumpă ca și aurul!

#96
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postwb626ek, on 09 decembrie 2017 - 18:15, said:

[,
Zicea bunicul, v-a ajunge mâncarea mai scumpă ca și aurul!

Da si cine va avea pamant va cultiva si cine l-a vandut va sta la bodega si va face ciroza.

#97
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016

View PostKarhu, on 09 decembrie 2017 - 13:41, said:

Daca-i facut acolo, dupa retetar si procedura standard, apoi ala e!
Comparatia cu vinurile e cam aiurea, acolo calitatea poate diferi enorm in functie de an, deoarece si calitatea strugurilor (caracteristicile organo-leptice) difera.
La un jamon iberico e clar, daca e simplu e ceva, daca e bellota e altceva, iar eticheta spune clar ce si cum. De unde il cumperi nu are importanta asa mare.
La un jeans Levis e ceva diferenta daca-l cumperi, de exemplu, de la reprezentata de pe Market Street, SF, sau daca il comanzi de la un retailer autorizat de pe amazon?

Daca tu crezi ca nu e nici o diferenta de calitate intre produse artizanale sau produse de serie mica si cele produse pe scara industriala si distribuite in zeci de tari atunci tu sa fii fericit, iar pana la urma pentru cineva care nu poate face diferenta de gust chiar nu are nici o importanta.
Jeansii aia Levis sunt toti produsi intr-o fabrica din lumea a treia care probabil produce sub acelasi acoperis inca zece brand-uri diferite, acolo chiar nu are absolut nici o importanta de unde cumperi.

#98
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View Postwb626ek, on 04 decembrie 2017 - 16:15, said:


Aici nu este ca la noi cu salariu minim.
De ex, daca ai somaj mai poti munci pe langa cu norma de 20 ore pe luna si castig de maxim 400 euro.(fara asigurare medicala platita). Se poate si doar asa munci, dar e naspa cu asigurarea.
Apoi vine cu juma de norma de la 20 de ore in sus, cu plata care este pe domeniul respectiv.
Fiecare ramura are un "minim" ca sa zic asa.
De ex, nevasta munceste la fabrica de facut si ambalat caserole cu mancare, gen paste, snitele, etc. Lucra 6 ore pe zi (juma de norma), de luni pana vineri, si are net 1100 euro.
Eu fiind in metalurgie, cum am mai spus, 8 ore (norma intreaga) 3 sau 4 schimburi, 2000 euro net.

@andreibb - ca m-ai facut curios, unde se castiga in Romania 2500 de euro?
Ceva director sau prefect, presedinte de judet? Sau mafiot?
Ca un om de rand nu as crede.

Cit este metrul patrat la apartamentele noi unde stai tu? sau mp  de teren construibil?

#99
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestorr, on 10 decembrie 2017 - 14:34, said:

Daca tu crezi ca nu e nici o diferenta de calitate intre produse artizanale sau produse de serie mica si cele produse pe scara industriala si distribuite in zeci de tari ...
Produs artizanal: sa vorbim de carnatii de la tara. Bunicii mei ii faceau exceptionali. Sunt convins ca si ai tai. Si probabil si ai celorlalti cititori de aici. Erau ''cei mai buni din lume''. Toti, fara indoiala. Cu toate ca erau diferiti ca gust, aspect, aroma etc etc. Cum vorbim de produse din comert, e clar ca orice sortiment, deci inclusiv'' carnatii pe care-i faceau bunicii'' daca va ajunge in comert va fi diferit de cei facuti de bunicii tai, ai mei, a lui nu stiu care. Chestia asta se numeste standardizare.
Daca vrei sa vorbim de produse artizanale, e altceva. Alea nu le pot cumpara din  magazine, cum nu le poti nici tu. Le gasesti doar la micii producatori si e clar ca nu sunt standardizate.

Produse de serie mica?
De exemplu branza Livarot, ce uneori apare si la Lidl, e de serie mica? Se produc in jur de 1000 tone pe an. fata de alte branzeturi, ce se produc in sute de mii de tone pe an, da, eu zic ca e de serie mica. Are importanta de unde o cumperi sau e mai important ca primesti o mica fractiune din doar cele 1000 tone de branza Livarot adevarata existente pe glob intr-un an?

View Postwb626ek, on 09 decembrie 2017 - 18:15, said:

Zicea bunicul, v-a ajunge mâncarea mai scumpă ca și aurul!
Cica nu prea e asa:

Attached Files



#100
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Ok, hai sa luam carnatii aia de la tara, exista prin sau pe langa mai toate hipermarket-urile mari din Bucuresti magazine de desfacere ale diversilor producatori din zona Sibiu, Brasov, etc, vand tot felul de carnati, pastrame, branza, cascaval, gemuri, si asa mai departe. Diferentele de calitate si gust fata de marcile de la raft, inclusiv alea naturale, dupa reteta bunicii, cu sigla aia de produs original - pur si simplu nu exista termen de comparatie.  Inlocuieste asta cu deli-urile din US sau Canada, sau cu toate magazinele mici, de familie, din Franta sau Italia sau Spania.
Si nu sunt ieftine, costa cel putin dublu fata de echivalentul de la raft din supermarket - presupun ca se adreseaza acelui segment de hipsteri sau cum le spuneai tu mai sus care nu s-au prins ca pot sa cumpere aceleasi chestii la jumatate de pret sau mai bine din Lidl...

Edited by nestorr, 10 December 2017 - 18:19.


#101
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
am si eu o intrebare: ce grup social cumpara de la Lidl ?
deci romanashii au plecat in vest ca sa traiasca mai bine si cumpara de la Lidl, pot sa inteleg ca Lidl este ca un fel de etalon al succesului ?

#102
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009
Cred ca este doar un exemplu, nu inseamna ca ei cumpara tot de la magazine ca Lidl sau Aldi.
Apoi trebie sa consideram si faptul ca au plecat si oameni mai nevoiasi, oameni care au inca venituri mici, altii care fac economii fortate ca sa trimita bani sau sa aiba la intoarcere. Depinde de educatie, unii nu stiu ce e aia produs mai bun, altii sunt economi de felul lor.

Referitor la piata taraneasca , sau schimbat destule lucruri in timp. E greu de aflat originea produselor, daca nu cumva sunt cumparate en- gross de la aceiasi dustribuitori ca si cei ptr.  supermarketuri dar iau marfa mai veche sau mai putin aratoasa. Apoi nu stii daca respectivul producator nu a folosit chimicale, ce fel de chimicale pentru ca se afla in competitie, si e in stare sa faca multe ca sa iasa in fata. Al treilea aspect, care merita atentie speciala este curatenia, modul de preparare. Stii d- ta daca au fost controlati sistematic, ca nu au sobolani, muste, etc? Poate doar daca cunosti bine persoanele dar cati dintre voi poate face asta?

E la fel si in vest, la pietele agricole- acolo unde mai exista asa ceva. Sunt chiar magazine unde se aduce marfa expirata sau aproape de expirare, marfa la care se schimba eticheta. Nu odata am vazut in rafturi, chiar  la magazin mai rasarit, marfa perisabila expirata de zile si saptamani; uneori era la pret redus alteori la pret normal, amestecate intentionat cu cele inca bune. Smecherii din astea sunt mai posibil de intalnit la magazine alimentare mai ieftine, chiar daca fac parte din lanturi multinationale: personalul, sefii de magazin sunt altii. Vin oamenii, vad pretul si gata la cassa.

Edited by Rosebud09, 11 December 2017 - 01:42.


#103
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca noi o sa devenim în top 2, momentan exista doar locul 1 pentru cazul asta.

Cred ca noi vom deveni a doua tara din lume în care diaspora e mai numeroasa decât populația interna...

#104
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavenirv, on 10 decembrie 2017 - 20:55, said:

am si eu o intrebare: ce grup social cumpara de la Lidl ?
deci romanashii au plecat in vest ca sa traiasca mai bine si cumpara de la Lidl, pot sa inteleg ca Lidl este ca un fel de etalon al succesului ?
Cei care apreciaza un rib eye steak Angus maturat 30 de zile. Nu multa lume, știu.



#105
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Cine apreciaza asa ceva nu cumpara din Lidl, o data pentru ca nu se gaseste ce spui tu acolo si doi, ce se gaseste totusi in Lidl este cel mult calitate mediocra.

Vita de calitate premium din US de exemplu reprezinta mai putin de 2-3% din productia totala si nu se gaseste decat in restaurante. Aceeasi discutie si pentru ton-ul sau somonul de sushi.
In fine, asta e o discutie mai potrivita pentru aria de gastronomie.

#106
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io de exemplu pastrav comestibil gasesc doar la un anumit Real de la mine din oras (is 2). Daca ma duc la ala din Wiesbaden, calitatea la acelasi produs e mult mai slaba. Anumite legume le gasesc moderat proaspete doar la Edeka, altele doar la Rewe. Am ajuns sa fac in weekend turul la vreo 3 supermarket-uri si 2 asia-marketuri sa gasesc ce trebuie.

#107
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Dpmdv, colegul Rosebud a pus punctul pe "i": cineva care pleaca trebuie sa faca diferenta intrea pleaca la munca sa adune ceva bani, sau pleaca definitiv. Iar ptr cei care pleaca definitiv, daca salariul/salariile raman aprox asa, sau au sanse sa se mareasca, si atunci cu cat.
Nu stiu cum este in alte tari, ptr ca nu am trait. Iar cine crede ca-si face ca turist o impresie, se inseala. Dar cunosc destul de bine situatia in Germania, mai exact in regiunea Frankfurt unde traiesc de prin 1992.

Cineva pusese cateva pagini inainte un exemplu din Frankfurt: cumnati cu salarii 1500+1700euro net si chirie la garsoniera 700euro. In aceasta constelatie, situatia nu numai ca suna bine, chiar este bunicica. Daca mai scadem lunar vreo 500euro mancare + diverse , 200euro imbracaminte etc, fara sa faci economie la os, se pot pune lunar 1500euro la saltea. Cu siguranta nu au neaparat nevoie de masina (eu unul nu mi-as cumpara masina daca locuiesc si lucrez in Frankfurt).
Dar aceasta situatie bunicica se schimba radical in momentul in care doresti sa intemeiezi o familie. Daca apare un copil in ecuatie, treaba se schimba din binisor spre... jalnic. In acelasi timp scade venitul si cresc cheltuielile: locuinta mai mare si mai scumpa (chirie + intretinere+curent si altele cel putin 1200euro), mamica nu mai lucreaza (okay, primele 12 luni primeste vreo 60% din salariul net, dupa aia Zero euro). Daca vrea sa mearga dupa 1 an din nou la lucru are nevoie de cresa care costa 4 ore pe zi de la 300euro in sus (asta la institutii de stat, la privat este mai scump). Si asta cu conditia sa gaseasca un loc la crese/gradinita, nu-i chiar simplu. Per total, mama v-a lucra ptr cheltuielile produse de copil. Si asta este o situatie care nu dureaza  cateva luni, ci ani de zile.

View Postavenirv, on 10 decembrie 2017 - 20:55, said:

am si eu o intrebare: ce grup social cumpara de la Lidl ?
Cel putin in Germania,  absolut toaote grupurile sociale. In Franta, unde mergem la 2-3 luni la cumparaturi, parca este altfel. Cel putin asa mi-a lasat impresia. Francezii pun mai mult pret pe caliatatea mancarii decat nemtii.

View PostPengoon, on 11 decembrie 2017 - 12:17, said:

io de exemplu pastrav comestibil gasesc doar la un anumit Real de la mine din oras (is 2). Daca ma duc la ala din Wiesbaden, calitatea la acelasi produs e mult mai slaba. Anumite legume le gasesc moderat proaspete doar la Edeka, altele doar la Rewe. Am ajuns sa fac in weekend turul la vreo 3 supermarket-uri si 2 asia-marketuri sa gasesc ce trebuie.
De ce sa pierzi timpul pe drumuri: in regiunea Wiesbaden gasesti alsolut totul - carne, mezeluri, legume, fructe, oua, lapte, branza, paine etc - la Domaene Mechtildshausen (Wi-Erbenheim langa AirBase). Caliateta este 1a. Singurul lucru pe care nu-l gasesti, peste. Dar si ptr peste proaspat si bun exista 1-2 surse in zona.

#108
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestorr, on 11 decembrie 2017 - 10:08, said:

Cine apreciaza asa ceva nu cumpara din Lidl, o data pentru ca nu se gaseste ce spui tu acolo si doi, ce se gaseste totusi in Lidl este cel mult calitate mediocra.
Ba da, se gaseste, nu intotdeauna dar destul de frecvent.
La Lidl-urile din Romania, probabil nu se gaseste, ca la 150-160 lei/ kg nu ar avea clientela suficienta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate