Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Marea emigratie 2

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Poll: Marea emigratie 2 (96 member(s) have cast votes)

Vrei sa pleci din Romania? (doar pentru angajati la privat)

  1. Am plecat deja (33 votes [34.38%])

    Percentage of vote: 34.38%

  2. Imi caut activ (7 votes [7.29%])

    Percentage of vote: 7.29%

  3. E in planul meu.. (32 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Nu, sunt multumit aici (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Nu, pentru ca nu pot pleca din varii motive (11 votes [11.46%])

    Percentage of vote: 11.46%

Vote Guests cannot vote

#73
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postandreibb, on 06 decembrie 2017 - 17:43, said:

La ce te referi cand zici ca <Produsele bune sunt scumpe, chiar si pentru "bastinasi">. Un exemplu?

Mancarea buna costa. Pe deasupra nici nu se gaseste peste tot. Exista desigur variatii mari de pret, uneori date de legislatia locului, pentru ca in unele jurisdictii sunt suprataxe la unele produse sau exista restrictii sau intelegeri de pret (pret impus). Eu in Londra cand vin sau alta tara vestica ma minunez de cat de ieftine sunt unele produse (legume sau mai ales vinuri...) dar mai mult in raport cu ceea ce stiu de la mine, pentru ca probabil ca pentru un venit obisnuit in tarile acelea n-ar fi chiar pomana cum mi se pare mie (ex. sticla de vin la 5 euro. Ce vin o fi ala, apa vopsita si ceva acid citric in ea? Posted Image asa ar parea datorita pretului. N-am cumparat.). Dar poate sa fie bun, si pretul unul normal.

Asa cum spune colegul, o carne buna e scumpa. Ca face sau nu face, asta e altceva. Cine are bani cumpara, cine nu, cauta altceva, exista foarte multa variatie. Ai salariu mic, nu mananci preponderent organic. Nu-ti permiti 1 euro pe una bucata ardei gras sau 20 Euro pe kilu de carne de pui dezosat si "organic".
Cu toate astea, daca aveti timp si nu cumparati de la magazine pentru cei pe salariu minim ca Lidl sau WM, veti vedea multi cetateni cumparand produse scumpe, organice in totalitate. Vezi la casa.
In aceste cazuri, chletuiala cu mancarea, pe o familie de trei,depaseste usor mia pe luna.
Apoi, "bastinasii" mai rasariti mananca foarte des la restaurant sau cumpara mancare preparata pentru consum acasa. N-au timp de gatit. E cost suplimentar, foarte consistent.
Imigrantii recent veniti sau mai ales cei veniti doar la munca nu se prea ocupa cu astea, ca trebuie sa stranga bani, sa-si faca cazemata acasa, sa nu fie mai prejos de vecin. Asa ca mananca ce apuca si spun fericiti ca se descurca cu 100 pe luna cu mancarea. Aia nu e viata.
Sunt multe alte cheltuieli pentru cei care traiesc permanent in vest, ex. cu asigurarile de tot felul. Voi nu vad sa le considerati, dar pot fi aproape cat mancarea pe o luna/familie. Depinde.

Edited by Rosebud09, 06 December 2017 - 20:12.


#74
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostRosebud09, on 06 decembrie 2017 - 20:09, said:

Apoi, "bastinasii" mai rasariti mananca foarte des la restaurant sau cumpara mancare preparata pentru consum acasa. N-au timp de gatit. E cost suplimentar, foarte consistent.
Imigrantii recent veniti sau mai ales cei veniti doar la munca nu se prea ocupa cu astea, ca trebuie sa stranga bani, sa-si faca cazemata acasa, sa nu fie mai prejos de vecin. Asa ca mananca ce apuca si spun fericiti ca se descurca cu 100 pe luna cu mancarea. Aia nu e viata.
Sunt multe alte cheltuieli pentru cei care traiesc permanent in vest, ex. cu asigurarile de tot felul. Voi nu vad sa le considerati, dar pot fi aproape cat mancarea pe o luna/familie. Depinde.
Romanii pe care ii compari cu "bastinasii" care manaca foarte des la restaurant nu mananca foarte des nici in Romania. Cel ptin in bucuresti o cina in 2 la un restaurant sare lejer de 25 de euro. Daca foarte des inseamna 20 de zile pe luna, vorbim de 500 de euro pe luna numai lafaiala la un restaurant. Daca vrei sa bei si un vin, mai pui cateva sute, plus cateva sute (10E/30RON*20 = 200 Euro) pe Taxi.
Deci lafaiala de care zici tu, la un restaurant in Bucuresti (restaurant, nu KFC in mall) te duce spre 1000 Euro pe luna si in Romania.

P.S. Am mancat 2 saptamani plecat in delegatie in vest doar la restaurant. Pranz si Cina. Am mancat toata diurna, dar am si cheltuit vreo 750 de euro. E mai scump in afara la restaurant, dar nu e dublu fata de RO

View PostLukRo, on 06 decembrie 2017 - 18:46, said:

Marea majoritate au plecat la munca, nu au emigrat. Si marea majoritate din cei care au plecat la munca, raman in mana cu mai mult decat tot salariul lor din Romania.

Ca multi stau in conditii proaste pentru a economisi mai mult, asa e. Insa acestia vor sa se intoarca acasa.

Pentru a discuta corect, trebuie sa facem distinctie intre emigranti si plecati la munca.
A emigra= A-și părăsi patria pentru a se stabili (definitiv sau temporar) în altă țară. Nu conteaza daca la munca sau nu. Dimpotriva, as putea spune ca printre emigranti au plecat si unii care numai la munca nu au plecat

Edited by andreibb, 06 December 2017 - 23:38.


#75
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Am vrut sa spun imigra. Nevasta, copii, catel si purcel.

#76
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostLukRo, on 06 decembrie 2017 - 23:46, said:

Am vrut sa spun imigra. Nevasta, copii, catel si purcel.
A imigra e fenomenul invers emigrarii. Cei care pleaca din Romania in Franta sunt pentru Romania emigranti, iar  pentru Franta imigranti.
Invata sa folosesti cuvintele corect, altfel te faci de ras.
Emigranti sunt toti, nu conteaza ca el munceste si nevasta nu. Copilul de asemenea.
Purcelul NU. El ramane in Romania, unde poate fura legal :D

#77
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
mai citeste

Edited by LukRo, 07 December 2017 - 01:29.


#78
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postandreibb, on 06 decembrie 2017 - 23:38, said:


P.S. Am mancat 2 saptamani plecat in delegatie in vest doar la restaurant. Pranz si Cina. Am mancat toata diurna, dar am si cheltuit vreo 750 de euro. E mai scump in afara la restaurant, dar nu e dublu fata de RO
Nu cred ca trebuie sa insist pe faptul ca sunt preturi diferite pentru aproape acelasi lucru la restaurante diferite. Poate fi de la simplu la dublu sau mai mult.
Am mai spus acum ceva timp ca in decurs de cateva zile am avut la pranz cam scelasi meniu ptr. doua persoane, relativ fara pretentii ,
Londra, Paris, Brasov la pret de 60 , in moneda locala. Daca si veniturile sunt la fel ca cifra, tot in moneda locala practic nu e diferenta aici, dar sunt alte cheltuieli specifice care fac sa fie diferente mari.

#79
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Lucrurile de consum, aici incluzand si mancarea, sunt cele mai ieftine in tarile bogate, cu venituri mari, si e normal sa fie asa pentru ca acolo exista si o oferta foarte variata, oamenii au de unde alege, sunt pretentiosi.
Asa se face ca un tricou sau o pereche de pantaloni de la Tommy Hilfiger care in US costa 30-50 de dolari in Romania ajung sa coste si 100 de dolari sau chiar mai mult. Kelvin Klein, o marca pozitionata drept lux in Romania, in US este ceva absolut banal, tot asa, multe chestii costa intre 20 si 100 de dolari.
Tine minte si acum, cu vreo 10-15 ani, se deschisese in Carrefour Orhideea, in Bucuresti, un magazin de haine Marks & Spencer care era pozitionat drept lux, romanii cumparau cu 50 de euro un tricou sau o bluza care in UK se vindea intr-un colt de supermarket.

Asa ca daca te uiti la cat costa sucul de portocale sau kg de banane da, s-ar putea sa fie mai ieftin in UK, valabil pentru tot ce inseamna bunuri de import. Pe de alta parte in Romania poti sa cumperi suc de mere, bio, direct de la producator de pe plantatie, cu 3 lei litrul. Poti sa cumperi oua bio, direct din curtea taranului, cu 1 leu sau chiar mai putin, poti sa cumperi lapte bio cu 2 lei litrul, poti sa cumperi legume proaspete, in sezon, cu 2 lei kg, poti sa cumperi carne de porc sau pui bio cu 7-8-10 lei kg. In Romania se moare de multe chestii, dar nu de foame, oricat de saraci ar fi oamenii - chestie care e mai putin evidenta atunci cand te uiti cat e sucul de portocale sau camambert-ul (elemente absolut esentiale vietii, nu? ) si concluzionezi ca in UK e mai ieftin.

Romanii pleaca pentru ca vor educatie mai buna, sistem de sanatate mai bun, vor o masina, vor un televizor mai mare, vor vacante in locuri mai frumoase - nu am auzit pe nimeni care sa plece pentru ca murea de foame aici, asa ca terminati cu comparatiile astea cu cat costa mancarea aici versus dincolo, pentru ca sunt irelevante, ca sa nu spun stupide. Ponderea  cea mai insemnata in cheltuielile unei familii sunt cele cu locuinta, diversele asigurari, servicii medicale complementare, transport.

Edited by nestorr, 07 December 2017 - 07:17.


#80
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 06 decembrie 2017 - 18:20, said:

carnea este foarte ieftina daca nu te uiti ce iei (7-10 cad/kg). daca iei ce trebuie e 40 cad/kg, sau intre timp o fii crescut.
Vezi cat e aceeasi carne in Ro. Si daca o mai compari si cu salariul mediu... Posted Image

View Postnestorr, on 07 decembrie 2017 - 07:13, said:

Kelvin Klein, o marca pozitionata drept lux in Romania, in US este ceva absolut banal,
Nu-i cumva Calvin? :P
Tin minte ca intr-un mall din SUA am primit o pereche de chiloti Calvin Klein pe gratis (ma rog am primit un bon valoric pe care l-am  folosit asa) pt ca tocmai cumparasem niste tzoale de la reprezentanta Tommy Hilfiger de peste drum :lol:

#81
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Nu era Celsius Klein? :D
Luai de curand la nevasta-mea o pereche de cizme CK la 99 de euro. Asta sigur nu-i brand “de lux”.

#82
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 06 decembrie 2017 - 20:09, said:

Cu toate astea, daca aveti timp si nu cumparati de la magazine pentru cei pe salariu minim ca Lidl sau WM,
Nu vad de ce n-as cumpara Prosciutto di Parma sau salam Fuet sau branzeturi frantuzesti/ italiene/ elvetiene/ britanice sau somon afumat sau cotlet de cangur/ strut/ ren/ vita Angus etc etc de la Lidl. cand sunt aceleasi produse ca la alte magazine cu pretentii unde costa binisosr mai mult: :habarnam:

#83
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Io pana amu. -am gasit branza frantzuzeasca calumea la discounteri. Doar la edeka sau rewe unde au o tejghea dedicata pentru branza (si carne).

#84
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Nu stiu frate ce va trebuie carpe de la Calvin Klein sau nea Hilfiger ... Te imbraci de la SportsDirect sau Primark din cap pana-n picioare cu 40 de lire.

#85
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 08 decembrie 2017 - 11:36, said:

Nu vad de ce n-as cumpara Prosciutto di Parma sau salam Fuet sau branzeturi frantuzesti/ italiene/ elvetiene/ britanice sau somon afumat sau cotlet de cangur/ strut/ ren/ vita Angus etc etc de la Lidl. cand sunt aceleasi produse ca la alte magazine cu pretentii unde costa binisosr mai mult: Posted Image

dar numai daca sunt aceleasi produse.
si nu ma pot abtine caci deja salivez:

am trecut (si nu pt cateva zile) cam prin toate locurile unde se ocupa lumea cu salmon. NICAIERI nu este gatit asa variat si gustos ca in Suomi.

#86
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 08 decembrie 2017 - 12:03, said:

dar numai daca sunt aceleasi produse.
Chiar ieri am inceput un prosciutto de la Lidl, si e DOC, deci prima. 19.99 euro/kg
Intr-adevar, la Stockmann puteam alege probabil de la 3-4-5 producatori, toti DOC, insa la pret dublu (sau aproape).

View PostPengoon, on 08 decembrie 2017 - 11:39, said:

Io pana amu. -am gasit branza frantzuzeasca calumea la discounteri. Doar la edeka sau rewe unde au o tejghea dedicata pentru branza (si carne).
Aici este tot timpul frantuzeasca si italiana, ba si cheddar englezesc (asta macar de 2-3 feluri). Din pacate nu gasesc decat destul de rar branza Stilton, aia e favorita mea.
Costa 5.99 la Lidl o bucata ca mai jos, in alte locuri ceva similar poate sa fie si in jur de 10 euro.

Attached Files



#87
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Eu ti-am mai zis ca ce cumperi din Lidl sunt niste chestii care se apropie vag ca si gust de ce ar trebui sa fie branzeturile si mezelurile alea, iar un francez sau italian nici nu ar pune gura pe asa ceva. Pe de alta te inteleg ca acolo unde esti chiar nu ai de unde altundeva sa cumperi altceva, si eu sunt in aproximativ aceeasi situatie, dar asta nu inseamna ca ma imbat cu apa rece.

Da, Calvin, nici nu mi-am dat seama, am mai scris intr-o prezentare steakholder de vreo trei ori si nu intelegeam neam de ce ma intrebau colegii daca mi-e foame.

#88
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
numai despre mancare se vorbeste aici :)))

#89
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestorr, on 08 decembrie 2017 - 12:40, said:

Eu ti-am mai zis ca ce cumperi din Lidl sunt niste chestii care se apropie vag ca si gust
Credeam ca vb cu oameni seriosi, care inteleg ce sunt produsele cu origine controlata si cum se acorda certificarile PDO, PGI, DOC si altele de categoria asta ;)

#90
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postandreibb, on 08 decembrie 2017 - 12:50, said:

numai despre mancare se vorbeste aici Posted Image))
pai nu vorbiram si despre haine? :huh:
acum mai lipseste chipa care ne critica cand luam audi A6 in loc duster.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate