Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Marea emigratie 2

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Poll: Marea emigratie 2 (96 member(s) have cast votes)

Vrei sa pleci din Romania? (doar pentru angajati la privat)

  1. Am plecat deja (33 votes [34.38%])

    Percentage of vote: 34.38%

  2. Imi caut activ (7 votes [7.29%])

    Percentage of vote: 7.29%

  3. E in planul meu.. (32 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Nu, sunt multumit aici (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Nu, pentru ca nu pot pleca din varii motive (11 votes [11.46%])

    Percentage of vote: 11.46%

Vote Guests cannot vote

#55
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
El 1700
Ea 1500
Chirie 700
Raman cu 2500 de cheltuieli si pus deoparte.

In Romania, varianta super optimista
El 4000
Ea 3000
Chirie 1000
Raman cu 6000 de cheltuieli si pus deoparte. Doar ca sunt lei = 1300 Euro.

#56
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postandreibb, on 05 decembrie 2017 - 08:20, said:

El 1700
Ea 1500
Chirie 700
Raman cu 2500 de cheltuieli si pus deoparte.

In Romania, varianta super optimista
El 4000
Ea 3000
Chirie 1000
Raman cu 6000 de cheltuieli si pus deoparte. Doar ca sunt lei = 1300 Euro.

in londra preturile sunt in medie mai mari de 2 ori decat in bucuresti. adica 1300 euro in bucuresti cumpara cat 2600 euro in londra.
adica cu 6000 lei ramasi in mana in bucuresti cam traiesti ca si cu 1300 euro=£1100 in londra ?

cum o fii in frankfurt ?

(Aici nu discut ca salariile in londra pot fii de N ori mai mari decat in bucuresti.)

Edited by avenirv, 05 December 2017 - 13:02.


#57
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
@andreibb - fa tu un recensamant cu cate persoane din Romania castiga intre 3000 si 4000 de lei.
Si aici ma refer la toata populatia, cati dintre cei ramasi in tara au asa lefuri?

@avenirv - spune-mi te rog, de cate ori ai iesit din tara, si in care?
Apoi mai spune-mi, daca ai fost sau esti afara, cum sunt preturile acolo unde esti tu in comparatie cu cele practicate in Romania.

#58
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

cum o fii in frankfurt ?
asemanator cu londra. probabil la 80-90% in functie de ce vrei.

#59
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,627
  • Înscris: 02.10.2009
Voi aici nu discutati despre "emigratie" ci doar mers la capsunit.
Numai aia compara mereu cu Ro.

View Postwb626ek, on 05 decembrie 2017 - 15:50, said:


@avenirv - spune-mi te rog, de cate ori ai iesit din tara, si in care?

Posted Image

#60
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postwb626ek, on 05 decembrie 2017 - 15:50, said:

@andreibb - fa tu un recensamant cu cate persoane din Romania castiga intre 3000 si 4000 de lei.
Si aici ma refer la toata populatia, cati dintre cei ramasi in tara au asa lefuri?

@avenirv - spune-mi te rog, de cate ori ai iesit din tara, si in care?
Apoi mai spune-mi, daca ai fost sau esti afara, cum sunt preturile acolo unde esti tu in comparatie cu cele practicate in Romania.

eh, acum vii si ma strangi ... sa iti spun daca am iesit afara (adica din romanika). pai cauta pe internet si vezi daca am iesit.

#61
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cum ai iesit, deja esti vedeta sa inteleg?!

#62
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postwb626ek, on 05 decembrie 2017 - 17:32, said:

Cum ai iesit, deja esti vedeta sa inteleg?!

da.
Bulgaria, moldova, Kosovo, Serbia, Macedonia, etc.

#63
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavenirv, on 05 decembrie 2017 - 13:01, said:

in londra preturile sunt in medie mai mari de 2 ori decat in bucuresti. adica 1300 euro in bucuresti cumpara cat 2600 euro in londra.
Lidl UK - sticla de suc: 1 lira
Lidl Romania - aceeasi sticla de suc: 7 lei

#64
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmufa, on 05 decembrie 2017 - 23:37, said:

Lidl UK - sticla de suc: 1 lira
Lidl Romania - aceeasi sticla de suc: 7 lei

ok, deci numai 40%.
flat 2 bedroom, nord bucuresti (nou, nivel european-garaj subteran inclus, in oras, nu pe camp): 600 euro/luna.
flat 2 bedroom londra (zona decenta): £1700/luna
deci variaza.
la suc poti renunta, la chirie nu.
asta ca sa stai ca o fiinta umana.

Edited by avenirv, 06 December 2017 - 10:46.


#65
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postwb626ek, on 05 decembrie 2017 - 15:50, said:

@andreibb - fa tu un recensamant cu cate persoane din Romania castiga intre 3000 si 4000 de lei.
Si aici ma refer la toata populatia, cati dintre cei ramasi in tara au asa lefuri?

4.1 % si inca 5% mai mult.
Si e o problema daca pleaca astia 10%...

http://www.zf.ro/eve...onomie-15284575

e la nivel de 2016. grafic in subsolul articolului..cred ca poti adauga 5% la sumele alea ca sa fim la zi :)

#66
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Da, chiriile, transportul, viciile si serviciile sunt mai scumpe in afara. Marfurile nu. Nu este corecta afirmatia: daca chiria este de 5 ori mai mare, atunci salariul trebuie sa fie de 5 ori mai mare.

Da, chiria si transportul pot sa insumeze jumatate din salariu, insa intrebarea pe care trebuie sa o pui este: Daca traiesc la acelasi nivel de confort, cati bani imi raman?

#67
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,627
  • Înscris: 02.10.2009
Asta cred ca este o problema importanta, care de altfel a mai fost evidentiata mai demult aici.
Care nivel de confort?
Foarte multi din cei care au plecat doar la lucru, si o parte din cei care au plecat cu intentia sa emigreze au ales sau au fost nevoiti sa locuiasca impreuna mai multi in aceeasi locuinta sau au inchiriat locuinte ieftine, uneori la distanta serioasa de locul de munca. Exceptand cazuri in care au locuit f.prost in Ro, deja nu mai exista mult de comparat, dar situatia a fost acceptata de toata lumea pentru ca se presupune ca a fost temporara.
La fel cu alte cheltuieli, cum ar fi cu mancarea. Pare ieftina "dincolo" fata de Ro daca ne limitam la produse modeste, de calitate asa si asa. Produsele bune sunt scumpe, chiar si pentru "bastinasi".
Un venit de 2000 Eur/$/£ lunar este modest totusi fata de necesitatile unui trai decent, apropiat de media de acolo.
Daca inainte in Ro a fost un trai modest, e mai usor pentru unii sa zica apoi ca au un nivel "grozav" dincolo, care de fapt fata de ce este in jur este la fel de modest prin comparatie.

Pentru cei care au venit sa ramana, lucrurile sunt mai complicate, cheltuielile mai mari, nu mai tine cu slujbe de doi bani.

#68
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostRosebud09, on 06 decembrie 2017 - 17:24, said:


La fel cu alte cheltuieli, cum ar fi cu mancarea. Pare ieftina "dincolo" fata de Ro daca ne limitam la produse modeste, de calitate asa si asa. Produsele bune sunt scumpe, chiar si pentru "bastinasi".


La ce te referi cand zici ca <Produsele bune sunt scumpe, chiar si pentru "bastinasi">. Un exemplu?

#69
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
bad post

Edited by OPEDI, 06 December 2017 - 17:55.


#70
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postandreibb, on 06 decembrie 2017 - 17:43, said:

La ce te referi cand zici ca <Produsele bune sunt scumpe, chiar si pentru "bastinasi">. Un exemplu?

carnea este foarte ieftina daca nu te uiti ce iei (7-10 cad/kg). daca iei ce trebuie e 40 cad/kg, sau intre timp o fii crescut.
in general daca mananci carne masiv (pe principiul carne sa fie), mancarea este ieftina. daca incepi cu verdeturi este cel putin dubla. daca mergi pe organice/bio atunci trebuie sa ai ceva in buzunar.
dar gaina e ieftina.

View PostLukRo, on 06 decembrie 2017 - 15:44, said:

Da, chiriile, transportul, viciile si serviciile sunt mai scumpe in afara. Marfurile nu. Nu este corecta afirmatia: daca chiria este de 5 ori mai mare, atunci salariul trebuie sa fie de 5 ori mai mare.

Da, chiria si transportul pot sa insumeze jumatate din salariu, insa intrebarea pe care trebuie sa o pui este: Daca traiesc la acelasi nivel de confort, cati bani imi raman?

cei ce castiga 2000 euro/£ lunar nu pot zice ca treiesc mult mai bine ca la romanika.
si ce aud prin jur este ca £1400/luna este considerat bun.

eu cred ca sunt totusi destui ce au plecat din romanika deoarece nu aveau nici o sursa de venit.
adica au venit unii din vest si lucreaza pamantul romanesc si cresc bio/organic. dar romanul nu poate sa faca lucrul acesta.
in vest pe continent cam toata agricultura este cooperatie dar in romanika a trebuit sa fie distruse cand a fost unica sansa ca taranul sa fie stapanul sau.
asta semana cu povetele aplicate in 90-91 cu desfiintarea icral ca sa vada lumea apoi ca numai in anglia sunt 5 milioane de locuinte de stat inchiriate aproape pe degeaba celor ce nu pot.
politichiii....

Edited by avenirv, 06 December 2017 - 18:26.


#71
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postavenirv, on 06 decembrie 2017 - 18:20, said:

carnea este foarte ieftina daca nu te uiti ce iei (7-10 cad/kg). daca iei ce trebuie e 40 cad/kg, sau intre timp o fii crescut.
in general daca mananci carne masiv (pe principiul carne sa fie), mancarea este ieftina. daca incepi cu verdeturi este cel putin dubla. daca mergi pe organice/bio atunci trebuie sa ai ceva in buzunar.

https://www.emag.ro/... ceva cat de cat ok                pret pe kg 29 lei - 9.4 CAD
https://www.emag.ro/... fitzah :D                  pret pe kg 143 lei - 46 CAD

Legat de organice... in Romania din pacate e o mare teapa. Toate sunt "Bio" de fapt nu sunt organice, ar trebui sa aiba un logo pe ele special pentru asa ceva pe care l-am vazut foarte rar. Si atunci dai 1 euro pe un ou :D

#72
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Marea majoritate au plecat la munca, nu au emigrat. Si marea majoritate din cei care au plecat la munca, raman in mana cu mai mult decat tot salariul lor din Romania.

Ca multi stau in conditii proaste pentru a economisi mai mult, asa e. Insa acestia vor sa se intoarca acasa.

Pentru a discuta corect, trebuie sa facem distinctie intre emigranti si plecati la munca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate