Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Marea emigratie 2

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Poll: Marea emigratie 2 (96 member(s) have cast votes)

Vrei sa pleci din Romania? (doar pentru angajati la privat)

  1. Am plecat deja (33 votes [34.38%])

    Percentage of vote: 34.38%

  2. Imi caut activ (7 votes [7.29%])

    Percentage of vote: 7.29%

  3. E in planul meu.. (32 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Nu, sunt multumit aici (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Nu, pentru ca nu pot pleca din varii motive (11 votes [11.46%])

    Percentage of vote: 11.46%

Vote Guests cannot vote

#109
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

De ce sa pierzi timpul pe drumuri: in regiunea Wiesbaden gasesti alsolut totul - carne, mezeluri, legume, fructe, oua, lapte, branza, paine etc - la Domaene Mechtildshausen (Wi-Erbenheim langa AirBase). Caliateta este 1a. Singurul lucru pe care nu-l gasesti, peste. Dar si ptr peste proaspat si bun exista 1-2 surse in zona.
nu stau in WI. mi-e peste mana sa fac rondul p-acolo. in MZ intr-o ora is gata, daca nu tre sa merg la Yuan Fa.
Pentru peste proaspat ma duc la crescatoria din padure langa Oberursel. dar asta clar nu-i o solutie pentru fiecare zi. pot sa merg doar cand am schimbu de dimineata ca aia inchid zilnic la 4.

#110
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016

View PostKarhu, on 11 decembrie 2017 - 14:47, said:


Ba da, se gaseste, nu intotdeauna dar destul de frecvent.
La Lidl-urile din Romania, probabil nu se gaseste, ca la 150-160 lei/ kg nu ar avea clientela suficienta.

Pune o poza data viitoare, chiar m-ai facut curios. La noi gasesti doar 12 zile si rar 21 de zile, prima e 100 de lei kg si e mediocra, taiata mult prea subtire, nu e suficient marmorata, ii lipseste profunzimea gustului pentru ca este wet aged.
Ferme de Angus exista deja si in Romania si am descoperit in ultima vreme niste chestii foarte decente, produse autohton.
In rest gasesti in orice supermarket mare vita argentiniana, braziliana, americana, italiana, poloneza, irlandeza sau frantuzeasca, cine stie cu ce se mananca subiectul nu se duce sa cumpere de la Lidl ;)

Edited by nestorr, 11 December 2017 - 17:08.


#111
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestorr, on 11 decembrie 2017 - 17:07, said:

Pune o poza data viitoare,
Ok, o sa pun...
Carnea de cangur cat mai e in Ro?
Sau, ca se apropie Craciunul, cat e un curcan mediu?

#112
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Știu, o sã comentați cã e maturatã 28 de zile, nu 30.

Attached File  07887_31.jpg   58.97K   36 downloads

#113
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View PostKarhu, on 11 decembrie 2017 - 17:12, said:

Ok, o sa pun...  Carnea de cangur cat mai e in Ro? Sau, ca se apropie Craciunul, cat e un curcan mediu?
Au avut și de struț, era scumpă, peste 100 de lei / kg și carnea de cangur și cea de struț.

Mă refer la cele care au fost în oferta 'Lidl'.

#114
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTheStarkestTruthMatters, on 11 decembrie 2017 - 17:26, said:

Au avut și de struț, era scumpă, peste 100 de lei / kg și carnea de cangur și cea de struț.
Aici sunt la 29.90 euro/ kg, ambele.

#115
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Tu ai ramas blocat in proiect, sincer, si ai facut un fetis cu Lidl ala. Exista multe alte supermarketuri cu o varietate mult mai mare de produse, spre uimirea ta se gaseste si wagyu in Romania la fel ca orice alt kkt gen strut, ren, crocodil si alte din astea absolut esentiale vietii. Apoi tu locuiesti la cercul polar, singurele chestii proaspete la voi sunt lichenii, renul si somonul, chiar nu inteleg de ce te-ai arunca intr-o competetie pe teme culinare....

Uite, in Romania gasesti mistret, caprioara sau urs, nu prea cumpara nimeni, nu pentru ca ar fi scumpe ci pentru ca nu sunt nici o mare sfaraiala. Tot porcul, puiul si vita sunt la putere, nu pentru ca suntem noi niste tarani saraci si needucati ci pentru ca strutul, cangurul, balena si restul sunt nasoale.

Edited by nestorr, 11 December 2017 - 17:40.


#116
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View Postmufa, on 11 decembrie 2017 - 17:16, said:

Știu, o să comentați că e maturată 28 de zile, nu 30.

Attachment 07887_31.jpg
Cit costa 1kg de Angus in Ro?

#117
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Nematurata gasesti de la 30 de lei in sus, antricot maturat bun gasesti pe la 60 de lei - vorbim de Angus crescut in Romania, sunt ferme prin Sibiu, Brasov, Botosani, Covasna, astea sunt alea de care stiu eu. Produse lactate din capra si bivolita prin Cluj, Arad, Alba.

#118
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postnestorr, on 11 decembrie 2017 - 17:43, said:

Nematurata gasesti de la 30 de lei in sus,
Bucatele de 2cm. Cica-i de " lucru".
Aia nu e carne de vita, sunt resturile de la transare, ciopartite cu simt de raspundere.
Poti sa le folosesti la ciorba.

Edited by OPEDI, 11 December 2017 - 17:49.


#119
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postvillacrown, on 11 decembrie 2017 - 17:38, said:

Cit costa 1kg de Angus in Ro?
De unde vrei sa știu? :confused:

#120
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View Postvillacrown, on 11 decembrie 2017 - 17:38, said:

Cit costa 1kg de Angus in Ro?
Angus Young sau Angus Old? Posted Image glumesc, desigur ... dacă e din Argentina sau din S.U.A. , prețul trece bine de 100 de lei/kg

#121
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestorr, on 11 decembrie 2017 - 17:36, said:

Tu ai ramas blocat in proiect, sincer, si ai facut un fetis cu Lidl ala. Exista multe alte supermarketuri cu o varietate mult mai mare de produse, spre uimirea ta se gaseste si wagyu in Romania la fel ca orice alt kkt gen strut, ren, crocodil si alte din astea absolut esentiale vietii. Apoi tu locuiesti la cercul polar, singurele chestii proaspete la voi sunt lichenii, renul si somonul, chiar nu inteleg de ce te-ai arunca intr-o competetie pe teme culinare....

Uite, in Romania gasesti mistret, caprioara sau urs, nu prea cumpara nimeni, nu pentru ca ar fi scumpe ci pentru ca nu sunt nici o mare sfaraiala. Tot porcul, puiul si vita sunt la putere, nu pentru ca suntem noi niste tarani saraci si needucati ci pentru ca strutul, cangurul, balena si restul sunt nasoale.

in romanika se gaseste orice, numai sa fii suficient de destept sa ai cu ce sa cumperi.
in crashmele cum trebuie cu greu gasesti loc, carne d'aia cu w... mancai pe primaverii la o crashma dar nu cred ca au facut-o pe gustul meu. de fapt singurul steak in ieropa pe gustul meu a fost la helsinki, in portul vechi de la fata aia goala pe dreapta.
ii anunti si te duci si ai steak-ul la 100 euro un kil. si i-am anuntat de multe ori.
si bun.
la nemti am gasit o crashma cu steak bun la munich.
poate ceva suficient de bun la londra in city, pe la ceva numit pe romaneste lidnhol.
la francezi mi-a parut rau de carne...

Edited by avenirv, 11 December 2017 - 18:03.


#122
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Am bagat un weekend la munte cu prietenii, ne-am strans vreo 8 familii de prieteni, chiar nu ne mai vazusem de mult in formula completa, numai platouri cu slanina, ceapa, branzeturi, carne la garnita, carnati, sloi la ceaun afara, muraturi, totul de casa - priceless!

Edited by nestorr, 11 December 2017 - 18:46.


#123
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 11 decembrie 2017 - 17:16, said:

Stiu, o să comentati că e maturată 28 de zile, nu 30.

Attachment 07887_31.jpg

@mufa, sa nu mancanci multa dinasta ca e la 38% cu saturatele !

#124
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestorr, on 11 decembrie 2017 - 18:46, said:

Am bagat un weekend la munte cu prietenii, ne-am strans vreo 8 familii de prieteni, chiar nu ne mai vazusem de mult in formula completa, numai platouri cu slanina, ceapa, branzeturi, carne la garnita, carnati, sloi la ceaun afara, muraturi, totul de casa - priceless!

stai, stai asa...si totul pe sec ?!
pai la pita aia cu slana si ceapa nu merge si altceva ce tu esti foarte egoist si nu ne spui ?
mai ales cu slana la protzap...si slana fiarta in vin mai inainte...
la carnaraia aia niste puterea ursului e contraindicata ?
si branza aia de burduf de omoara nasul oricarui frantzuzit nu cere ceva sa dreaga putzenia ?!

eu stiu de ce nu scrii totul, chiar asa a decazut romanika ca beti viski cu astea ?! blasfemie si rusine...

View PostPengoon, on 11 decembrie 2017 - 15:49, said:

nu stau in WI. mi-e peste mana sa fac rondul p-acolo. in MZ intr-o ora is gata, daca nu tre sa merg la Yuan Fa.
Pentru peste proaspat ma duc la crescatoria din padure langa Oberursel. dar asta clar nu-i o solutie pentru fiecare zi. pot sa merg doar cand am schimbu de dimineata ca aia inchid zilnic la 4.

la carfur in mod curent se vinde calcan.
ce nu au este harringul ala de amsterdam murat...cel nemtesc nu-mi place.

#125
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu este carrefour in germania. peste oceanic proaspat e greu de gasit la mine-n zona. ce gasesc e la Real congelat de calitate rezonabila. d-aia, cand is in Hongkong sau Shenzhen mananc aproape numai peste. mai bun ca acolo inca n-am prins.

#126
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Si vin fiert, deci doar semi-blasfemie, ca vinul normal este practic subinteles la orice masa.  Si eu veneam dupa doua saptamani de exclusiv peste, creveti si alte deliruri din astea- carnea aia la garnita insa e mai buna ca orice!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate