Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bookshelf 5.25" vs 6.5" pentru solutie stereo

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Va salut,
Nu exclud faptul ca e foarte posibil ca intrebarea mea sa trateze un subiect deja discutat pe undeva, dar in totalul  de pagini al ariei nu am reusit sa il gasesc, asa ca, am deschis un thread. Daca cumva am zbarcit-o, si este, rog un moderator, sa imi mute intrebarea acolo etc.

Totodata sunt constient ca ar putea fi un subiect pe linia de contre gen Intel vs AMD, insa chiar sunt cumva in impas si trebuie sa il discut
De curand mi-am luat un amplificator Marantz PM5005, atat m-au ajuns banii, si dupa el se pare ca urmeaza treaba mai grea: alegerea incintelor, pe care le doresc doar pe doua cai.

De ce mai grea, pentru ca dincolo de limitarea financiara si a locului de unde ar trebui sa le iau, apare si cea a intelegerii despre cum ar fi mai ok pentru o camera de vreo 16m patrati (4.4 x 3.5), cu incinte avand difuzorul woofer de 5.25" sau de 6.5"?
Ca orice om (sau ca majoritatea), imi doresc o auditie placuta, cu toate gamele prezente, echilibrate, adica inalte, medii, joase.
Datorita unor facilitati unde am un avantaj financiar mare pe zona de cash, optiunea mea cea mai buna, daca nu cumva chiar unica, ar fi sa cumpar de aici, din link-ul de mai jos, una din cele doua perechi

https://www.pcgarage...1584470,1584478

Practic sunt identice ca producator, serie etc, tot ce difera este marimea woofer-lui si a cutiei. Boxele vor veni puse pe un desktop, (cel la care imi petrec jumatate din viata), cu spatiul pe el ma descurc eu cumva

Dar nu conteaza, (poate), musai modelul/brandul producatorului, nelamurirea mea este legata de marimea difuzorului woofer,  care din ele ar reprezenta alegerea optima pentru o auditie de calitate intr-o astfel de camera/spatiu?.
Genurile de muzica pe care le ascult difera, dar in general este muzica dance, chillout, blues etc ..... universala sa spun

Edited by Black Hawk, 15 November 2017 - 09:39.


#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBlack Hawk, on 15 noiembrie 2017 - 09:33, said:

... un desktop, (cel la care imi petrec jumatate din viata)...
Ai o viaţă cam urâtă.

ON: Eu le-as lua pe alea mai ieftine. Pentru pc sunt foarte bune si alea.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Eu as merge pe varianta cu difuzor mai mare pt. frecvente mai joase.
Insa vezi ca alea sunt boxe pe post de sateliti care au nevoie de subwoofer.
Vezi in atasament recomandarea.

Attached Files


Edited by Kroghy, 15 November 2017 - 09:48.


#4
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View PostPeter Blood, on 15 noiembrie 2017 - 09:42, said:

Ai o viaţă cam urâtă.
Nu chiar, m-am exprimat interpretabil, e vorba de jumatate din timpul unei zile in ultimii ani. Mi-am trait foarte frumos jumatate de secol, imi permit sa-mi impart timpul si asa acum.

Suficiente pot fi considerate si unele de 35 lei, intrebarea mea viza care ar fi optime intre cele doua marimi de woofere, cu sensul unde se castiga, unde se pierde, de ce etc.
Citisem pe net ca sunt difuzoare cu diametre mai mici, capabile de rezultate foarte bune si in zona bass-lui, ca cele mari exceleaza mai bine la bass, dar pot pierde la medii, ca este important unde este stabilita valoarea crossover-lui, ca intre 2k si 4k este zona cea mai sensibila pentru urechea umana, pentru auditie, care din cele doua diametre se incadreaza mai bine in aceasta zona etc.

Ma gandeam la o discutie argumentata cumva mai tehnic decat "sunt bune si alea"

View PostKroghy, on 15 noiembrie 2017 - 09:46, said:

Insa vezi ca alea sunt boxe pe post de sateliti care au nevoie de subwoofer.

In parte asa este, (la cele mici, S15), insa am vazut pe net, in putinele clipuri existente, probe/teste cu ele in solutie de stereo, pareau ok dar nu prea relevant pentru mine.
Cu varianta mare, S20, nu am gasit.
Dar din nou revin si spun ca, excluzand modelele exacte, ci doar 5.25 vs 6.5, si spatiul unde vor fi utilizate, care ar fi optiunea mai ok

Edited by Black Hawk, 15 November 2017 - 09:58.


#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 02.09.2016
Din pacate ofera pc garage este f limititata din punctul asta de vedere.

Incearca sa te uiti la magazine dedicate, gen https://www.avstore.ro/boxe/.
Daca ai deja amplificatorul atunci lucrurile sunt mult mai simple. Insa cel mai indicat este sa le asculti in magazin.

#6
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Am studiat si AVStore-ul, si alte magazine cu profil online, si OLX-ul, insa asa cum spuneam, ce ma leaga strict de Garage sunt niste facilitati care ma fac sa bag mana in buzunar extrem de putin.

In continuare imi doresc o discutie argumentata pe solutia optima intre cele doua marimi de difuzoare principale, si nu neaparat pe modelul boxelor si locul de achizitie.

De ce 5.25" sau de ce 6.5", avand in vedere ce spuneam mai sus, ca sunt opinii legate de ce castig ofera unul, ce pierderi ofera celalalt si invers, legat de medii, crossover, raportul fata de spatiul unde sunt utilizate etc.

Edited by Black Hawk, 15 November 2017 - 10:08.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele sunt cele mai importante elemente ale sistemului audio. La acestea trebuie investit cel mai mult. Nu merge cu "facilitati",reduceri si alte chestii. Din start exista o mare constrangere daca se iau in calcul doar acele doua modele de la Polk. Exista zeci de alte brand-uri si produse similare(si ca pret) care intra in aceasta categorie si care pot fi achizitionatechiar probandu-le in diverse showroom-uri.
Cat priveste boxele de raft , nu doar dimensiunea wooferului da masura calitatii audio ,nici macar la bas. Polk am ascultat ,dar boxe de podea(acolo sunt foarte cunoscuti si apreciati ,mai ales in US) asa ca nu pot sa dau niciun raspuns in legatura cu acele boxe.

#8
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View Postedigee, on 15 noiembrie 2017 - 10:22, said:

asa ca nu pot sa dau niciun raspuns in legatura cu acele boxe.
Nici nu vreau unul legat de "ele" ci doar de alegerea optima, sau cat, care sunt pierderile in general intre solutii cu 5.25" si 6.5"

Poate am gresit ca am pus acel link mai sus, si toata lumea pierde esenta concentrandu-se pe modele din link  si nu pe subiect.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nici macar la modul general nu se poate o apreciere. Sigur ca logica ar spune ca cele cu dif. mai mic ar avea raspuns mai slab in bas. Dar nici asta nu e valabila tot timpul. Daca nu poti sa le asculti inainte nu prea e bine. Depinde foarte mult si de acustica incaperii ,cum le asezi ,de sursa de semnal(CD player ,PC,etc)
Edit: La PM 5005 nici macar nu poti pune un sub ,decat daca are intrare high level. Asta daca te gandesti mai apoi la achizitionarea unui subwoofer.

Edited by edigee, 15 November 2017 - 10:50.


#10
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Boxe de raft pe 3 cai ai luat in considerare?
Quadral Argentum 530 de exemplu.
Sau sunt prea scumpe?
http://www.avmall.ro...gentum-530.html

#11
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Nu ma intereseaza sub-ul, doar solutia stereo, atat.
Ma gandeam ca cele cu difuzor mai mare trebuie tinute la volum mai mare ca sa dezvolte sunetul mai bine, bass-ul etc, eu nu prea as sta mereu cu volum ridicat, de aceea nu stiu care din ele ofera un sunet mai bun la un nivel de volum ponderat
Castile nu intra in discutie deoarece am, dar imi place mai mult sa ascult muzica deschis, din boxe, nu din casti

@AMETHIST -  nu ma intereseaza cele pe trei cai, in fapt singurul lucru care ma intereseaza si pentru care am deschis acest thread este si cel care vad ca este ocolit de toata lumea care si-a exprimat o parere, si anume: 5.25" vs 6.5" intr-o camera de 16m patrati la volum decent de auditie, nu foarte tare

Edited by Black Hawk, 15 November 2017 - 10:57.


#12
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nu poti sa generalizezi.
Asta e raspunsul.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
La 87dB sensibilitate si dimensiuni mici ale midwoofer-ului, asa cum au scris si colegii, nu vei avea bass decât la volume mari. Ele sunt boxe de raft pentru completare cu subwoofer. Strict între cele două diametre, din păcate, chiar site-ul oficial Polk e foarte sărac în detalii. De obicei diametru mai mare rezultă frecvență de rezonanță la frecvențe joase mai scăzută.

Eu îți recomand Magnat Monitor Supreme 202 sunt mai ieftine si ai 91dB

Preferatele mele Wharfedale Diamond 121   95dB si multi premiate  Nu știu unde le găsești la noi în RO

Poate aici

Edited by orlandobarbulescu, 15 November 2017 - 11:23.


#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Doar la nivel teoretic, difuzorul mai  mare ofera o extensie mai buna la frecvente joase, sunetul este mai plin, mai adanc, in general mai relaxat, poate castiga si ceva dinamica dar atentie nu are neaparat doar plusuri, cel mic poate fi mai rapid, mai bine focusat si articulat.
Din ce am comparat in clasa pana in 1000 euro cele mici creeaza o scena mai in fata si mai precisa la cele mari scena se retrage si se pierde din incisivitate dar castiga in soliditate.Vorbesc de modele din aceeasi serie de la acelasi producator.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBlack Hawk, on 15 noiembrie 2017 - 10:55, said:

.
Ma gandeam ca cele cu difuzor mai mare trebuie tinute la volum mai mare ca sa dezvolte sunetul mai bine, bass-ul etc, eu nu prea as sta mereu cu volum ridicat, de aceea nu stiu care din ele ofera un sunet mai bun la un nivel de volum ponderat
Boxele mai mari in volum ,cu aceiasi sensibilitate ,nu suna in niciun caz mai tare. Doar ca au extensie de bas mai mare. Extensia de bas si felul cum e perceputa tine de calitatea amplificarii si a incintei nu de volumul sonor. Adica exista bas bun si la volume mici.

Edited by edigee, 15 November 2017 - 11:19.


#16
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAMETHIST, on 15 noiembrie 2017 - 11:06, said:

Asta e raspunsul.
Tau, asta e raspunsul tau, si il apreciez ca atare.
Citind forumuri din afara, si vazand pe astfel de subiecte cam cum sunt dezvoltate discutiile, cat de tehnic etc, daca si alte raspunsuri vin in aceeasi linie cu al tau, atunci poate ca am avut asteptari prea mari aici.
As fi preferat aici discutia deoarece s-ar desfasura in limba nativa, mult mai usor, pentru mine, de dialogat si lucrat cu termenii etc. Dar o discutie bazata doar pe "eu asa as face", "nu prea", "alea's mai cool" etc, nu are menirea sa lamureasca, tehnic dilema mea

@FC72 - finaly un alt tip de opinie, argumentat, la un alt nivel fata de cel de bajbaieli novice. Daca ar fi dupa tine, ce ai alege intre cele doua solutii 5.25 si 6.5, pentru o auditie din stand la desktop intro camera cu pereti de caramida, mobilata usor/simplu, marime medie?

Edited by Black Hawk, 15 November 2017 - 11:33.


#17
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Tehnic difuzoarele facute de producatori diferiti, din serii diferite, nu au aceleasi specificatii chiar daca au acelasi diametru.

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Greu de ales, apreciez viteza si articulatia unuia mic dar pur personal prefer un sunet mai amplu si relaxat dat de cel mare.Atentie insa la pozitionare, daca sta foarte apoape de perete cel mare va avea tendinta sa bubuie si este posibil ca cel mic sa sune mai echilibrat tonal.In general producatorii recomanda un minim de 30cm pana la perete, ideal peste 50 cm.
Ideal ar fi sa poti testa inainte, sunt multi factori care determina rezultatul iar diametru difuzorului este doar o variabila.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate