Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Masina Break pentru parinti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 21.10.2006

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 19:47, said:

Un Renault Scenic , gasesti la bani ok si in stare tehnica ok si e peste orice combi dpdv al confortului , vizibilitatii etc
Renault Scenic, mersi nu.

#20
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 19:23, said:

odata cu varsta e neplacut sa " cobori " in masina si sa " urci " afara, te dor genunchii , vezi tu ...
Ceva mai inalt si break, nu foarte mare, rezistent si ieftin la pret SH si intretinere, poate cu cutie automata ... Ford Fusion.
Sau o Suzuki Vitara noua.

#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
+1 , ca posesor de Fusion si fan Vitara

#22
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postmisusumi, on 12 noiembrie 2017 - 20:15, said:


Ceva mai inalt si break, nu foarte mare, rezistent si ieftin la pret SH si intretinere, poate cu cutie automata ... Ford Fusion.
Sau o Suzuki Vitara noua.

La Fusion e robotizata. Am condus Fusion+ de mai multe ori, nu recomand. Lagul la schimbarea vitezei este f mare. Fusion cu MT da, e super fain, mai ales cel de 1.6.

#23
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
O fi fost defecta. Eu am condus peste 100.000 km si te asigur ca nu este.
In fine, nu e ca una de F1, dar "lag f mare" nu are.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmisusumi, on 12 noiembrie 2017 - 20:15, said:


Sau o Suzuki Vitara noua.
La 8500 de euro ia doar rotile de Vitara ...

#25
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postmisusumi, on 13 noiembrie 2017 - 00:50, said:

O fi fost defecta. Eu am condus peste 100.000 km si te asigur ca nu este.
In fine, nu e ca una de F1, dar "lag f mare" nu are.

Daca o masina cumparata de noua a fost defecta atunci OK, cum zici tu. Daca tie iti place sa fii balansat (MULT) fata - spate la schimbatul vitezei iarasi OK. Oricum diferentele dintre o cutie automata si una robotizata sunt foarte mari. Daca erai 100% sincer ziceai ca e robotizata si nu automata dar tu te poti minti in continuare.

#26
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Daca tu ai fost "balansat (MULT) fata - spate la schimbatul vitezelor", sigur era defecta.
Si am spus automata, pentru ca pe Fusion exista cutie robotizata pentru motoarele de 1,4, si automata pentru motoarele de 1,6 litri.

#27
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nu am stiut ca a existat cutie automata pe Fusion, cel putin cand am fost la dealer acum multi ani nu exista aceasta varianta.

Eu vorbeam de cutia robotizata despre care sustin in continuare ca are lag si te balanseaza la schimbatul treptei. Daca nu ai mai spune ca era defecta in conditiile in care vorbim de o masina care era noua ar fi genial.

Acum m-am documentat pe internet si am remarcat ca exista o cutie AT cu 4 viteze. Nu gasesc la vanzare un Fusion cu aceastra transmisie pe niciun site de masini SH din .ro. Am vazut in schimb pe mobile.de.

Ma rog, comparam mere cu pere. Oricum tu ai sarit ca ars pentru ca ai cutia de viteze - semiautomata DurashiftEst care este robotizata. Oricum success in continuare daca ai speranta ca te cred ca te-ai referit la 4 vit AT si nu la cea robotizata cand ai recomandat Ford Fusion Automat.

#28
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Eu am sarit ca ars, in timp ce tu esti calmul desavarsit Posted Image Revezi postarile, poate ai sa intelegi.
N-am facut decat sa recomand Fusion pentru 2 persoane in varsta, carora le-ar fi mai usor accesul in masina (e neplacut sa "cobori" in masina si sa "urci" afara, te dor genunchii, vezi tu).
Si am mai completat cu cutia automata, tot pentru comoditatea conducerii. Oricare dintre cele doua variante.
Numai tie ti-am raspuns despre robotizata, pentru ca tu, nestiind ca exista si automata cu motorul de 1,6 "ai sarit ca ars" cum ca aia face balans si are lag.
Si-ti mai spun o data: aia robotizata nu e rapida ca o cutie de viteze pentru curse, dar e suficienta pentru nevoile zilnice de transport ale unei persoane normale, si mai buna decat aia manuala de pe Logan, sa zicem.
Cat despre "balansat (MULT) fata - spate", daca ar fi fost asa, as fi avut Alzheimer dupa 10 ani si peste 100.000 km de condus, ceea ce nu s-a intamplat, cred Posted Image
PS: si eu stiam ca in Romania nu a fost disponibila la vanzare cutia automata pentru motorul de 1,6L, desi in 2007 aparea in brosura. Dealerul mi-a spus ca nu se aduce nici la comanda. Totusi vanzatorul asta zice ca a fost primul proprietar, in 2007 - https://www.olx.ro/o...7-ID9srOL.html#

In fine, am poluat destul topicul cu asta, eu nu-ti mai raspund.
Propunera mea ramane insa valabila: Ford Fusion, eventual cu cutie automata.

View PostBaxon, on 13 noiembrie 2017 - 01:14, said:

La 8500 de euro ia doar rotile de Vitara ...
Mea culpa, n-am fost atent la suma disponibila. Dar, mai in gluma mai in serios, acum Vitara si SX4 S-Cross vin cu 4 roti de iarna cadou Posted Image

Edited by misusumi, 13 November 2017 - 10:40.


#29
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 21.10.2006
Eventual Skoda Octavia Break
sau asta

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Totusi de ce diesel ??
3-5 k km /an ... benzina toata ziua .

#31
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 21.10.2006

View PostBaxon, on 13 noiembrie 2017 - 13:52, said:

Totusi de ce diesel ??
3-5 k km /an ... benzina toata ziua .
Nu gasesti benzinara mai ieftin. Chiar mai scump.


Am totusi o intrebare.
VW Golf 7 - are ca optiune standard la toate masinile - Front Assist?  Adica franeaza singur daca este un obstacol in fata?
Skoda Octavia Mk2 - are asa optiune ca standard? Parca nu.
Daca fiecare golf 7 ca optiune standard, si Skoda Octavia nu are asa ceva, atunci e clar. Merg 100% pe VW Golf 7.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdjxhouse, on 13 noiembrie 2017 - 18:02, said:

Nu gasesti benzinara mai ieftin. Chiar mai scump.



Te contrazic ! Nu vreau sa despic firul in zece dar diesel la km reali in banii aia n-o sa gasesti decat printr-un miracol si poate nu ai parte de el . In plus la revizii /costuri piese de reparatii , un diesel intretinut corect nu in bataie de joc ( pe principiul las ca merge si asa)  , va fi mult mai costisitor decat la benzina . Le faci un defavor parintilor tai parerea mea dar noa pe banii tai faci cum crezi ,
Observ ca se mentine ideea preconceputa ca .. diesel indiferent ca faci 5000 km /an sau 50.000 km/an .
Bafta sa gasesti o masina de care sa se bucure beneficiarii :)

#33
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 21.10.2006

View PostBaxon, on 13 noiembrie 2017 - 18:11, said:

Te contrazic ! Nu vreau sa despic firul in zece dar diesel la km reali in banii aia n-o sa gasesti decat printr-un miracol si poate nu ai parte de el . In plus la revizii /costuri piese de reparatii , un diesel intretinut corect nu in bataie de joc ( pe principiul las ca merge si asa)  , va fi mult mai costisitor decat la benzina . Le faci un defavor parintilor tai parerea mea dar noa pe banii tai faci cum crezi ,
Observ ca se mentine ideea preconceputa ca .. diesel indiferent ca faci 5000 km /an sau 50.000 km/an .
Bafta sa gasesti o masina de care sa se bucure beneficiarii Posted Image

Ajuta-ma cu un link cu una mai ieftina.

Totusi intrebarea ramane daca Golf 7 are ca dotare standard asistenta la franare.

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdjxhouse, on 13 noiembrie 2017 - 18:38, said:



Ajuta-ma cu un link cu una mai ieftina.

Totusi intrebarea ramane daca Golf 7 are ca dotare standard asistenta la franare.

Ma indoiesc. Si eu ma uit dupa golf 7, daca ar fi, ar fi perfect, n-as mai avea dubii.

#35
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,138
  • Înscris: 05.08.2005
Doar golf 8 are acuma City Brake Mitigation in standard, dar nu garantez ca e chiar pe toate motorizările. Dar când ma uitasem prin oferte apărea. Asta la golf 7 e un Opțional, ar trebui sa vina la pachet cu ACC (adaptive Cruise control) pr ca ăla are si radarul montat in bara. Pe Octavia 2 nu exista opțiunea asta. Octavia 3 e opțională.
Mașinile 2017-2018 le au mai multe in standard ca e parte din pachetul de 5 stele la ncap. Renault îl mai are pe Megane, Nissan la mașinile cu Nissan shield etc. Poți caută o Fabia model nou break și e foarte posibil sa aibă asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate