Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masina Break pentru parinti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare tuturor.
Caut o masina pentru parinti.
Masina trebuie sa fie combi, incalzire in scaune (cand e iarna, e foarte foarte placuta), AC  si cam atat.
Km anuali: ~  3.000 ~ 5.000km.
Masina poate sa fie simpla (tata are peste 71 de ani). Nu trebuie pentru fite sau nu stiu ce.
Ma gandeam la acest Opel Astra J.
2013, 100.000KM, 1.7 CDTI. Culoare placuta. la 7.500 euro.
Ce ziceti, merita aceasta masina? E cat de cat fiabila? O sa tina 10 ani si inca 50.000km fara prea mari interventii? Si la costuri cat de cat acceptabile?
Masina o sa-l intretin eu. Tata doar o sa foloseasca masina.

Ca alte variante m-am gandit la
Skoda Octavia Combi.
VW Golf 6 sau VW Golf 7. (Acest Golf 7 chiar imi face cu ochiul). E model nou, tehnologie noua, chiar chiar e tentant la 8.500euro.

Dacia Logan Break - Dar din pacate si un logan din 2014 cu motor diesel si AC incepe de la 6.500euro. Deci mai bine inca 1.000 euro in plus si ai Opel. La logan dupa 2 ani apare rugina. Asta e realitatea.

Voi ce ziceti?

LE. Am incurcat Golf 6 cu Golf 7.

Edited by djxhouse, 12 November 2017 - 19:05.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La asa putini km clar Dacia Logan combi e cea mai indicata . Gandeste=te la costurile de intretinere care sunt cele mai mici , plus pretul accesoriilor care nu au rival la pret cu nici o alta marca . O revizie pe an si in rest benzina = 10 ani fara dureri de cap !
Doamne fereste in caz ca o tamponeaza , reparatia ieftina cu piese noi si rapida ca le gasesti la orice colt de strada ...
Rugina nu apare daca ii faci un tratament cu teroson si nu stai in apa pana la volan ...

La una straina deja incepi sa intorci buzunarele pe dos si tot nu-ti ajung banii de reparatii....

Edited by Baxon, 12 November 2017 - 18:56.


#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 18:55, said:

Rugina nu apare daca ii faci un tratament cu teroson si nu stai in apa pana la volan ...

Deci iar incepem sa le rezemam pe 2 roti pe un scaun sa terosonam in fiecare primavara, ulei ars in usi, praguri, etc....ma rog, pt cine a prins vremurile alea

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golf 6 clar.

#5
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Nu prea inclin catre Dacia Logan.
Din simplu motiv ca eu am Logan cumparat nou, si deja dupa 2 ani incep sa apara pete de rugina.
Intradevar, ai dreptate daca loveste masina - dar piesele de schimb ori la dacia, Opel sau VW sunt aproape identice.
Si la revizii nu o sa duc masina la reprezentanta. Deci 5L de ulei, filtru ulei + aer tot acolo ajung.
Placute de frana tot acolo sunt, etc etc.
Dar macar are siguranta 5* si 7 airbaguri.

Totusi inclin spre VW Golf 7 Break.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postxcit, on 12 noiembrie 2017 - 18:59, said:


Deci iar incepem sa le rezemam pe 2 roti pe un scaun sa terosonam in fiecare primavara, ulei ars in usi, praguri, etc....ma rog, pt cine a prins vremurile alea
Am inteles ca incepand de la Logan 2 nu mai exista probleme cu rugina . Probleme cu rugina is prezente la Logan 1 .
Preventiv o sui pe un elevator si o speli bine dedesupt dupa care ii tragi un jet de teroson la aripi . Valabil la orice masina , nu cred ca srica .

View Postdjxhouse, on 12 noiembrie 2017 - 19:04, said:


Dar macar are siguranta 5* si 7 airbaguri.


Sa ai noroc de ele functionale ca sunt o gramada aduse care au airbag doar pe desen !

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un Logan MCV nou, daca iti respecti parintii si iti permiti pretul.

#8
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View Postpasilla, on 12 noiembrie 2017 - 19:12, said:

Un Logan MCV nou, daca iti respecti parintii si iti permiti pretul.
Logan MCV de nou, - incepand de la 7.900 euro - si lejer ajungi la 10.000 euro.
Nu mersi, din cauza ruginii.

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 19:12, said:

Am inteles ca incepand de la Logan 2 nu mai exista probleme cu rugina . Probleme cu rugina is prezente la Logan 1 .
Preventiv o sui pe un elevator si o speli bine dedesupt dupa care ii tragi un jet de teroson la aripi . Valabil la orice masina , nu cred ca srica .


Sa ai noroc de ele functionale ca sunt o gramada aduse care au airbag doar pe desen !

Din pacate am eu Logan 2 cumparat de nou din 2013 si deja am probleme cu rugina in cel putin 5 locuri. Chiar la capota mi-a facut gaura rugina.
Cat despre airbaguri functionale, ai 100% dreptate, de aia o sa il cumpar de la autohus.de  (cred ca sunt cat de cat seriosi).
Ma duc in Germania si il aduc eu.

Tocmai m-am uitat pe review-uri pe youtube si din ce in ce imi place mai mult VW Golf 7.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce ai lua diesel la așa rulaj mic?

#10
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Dar de ce break? Una micuță care să poată fi parcata usor. Nu cred ca la vârsta aia o să care bagaje prea multe și nici copii pe care să-i plimbe cu mașina nu mai au.

#11
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostMembruAnonim, on 12 noiembrie 2017 - 19:20, said:

De ce ai lua diesel la așa rulaj mic?
Buna intrebare. Dar sa ma risc la un 1.2TSI? Au fost probleme cu 1.2TSI.  Hai poate un 1.4TSI.

View Postdcr, on 12 noiembrie 2017 - 19:21, said:

Dar de ce break? Una micuță care să poată fi parcata usor. Nu cred ca la vârsta aia o să care bagaje prea multe și nici copii pe care să-i plimbe cu mașina nu mai au.
De ce Break? Asa doreste Tata. E innebunit dupa break.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdjxhouse, on 12 noiembrie 2017 - 19:18, said:

Logan MCV de nou, - incepand de la 7.900 euro - si lejer ajungi la 10.000 euro.
Nu mersi, din cauza ruginii.



Din pacate am eu Logan 2 cumparat de nou din 2013 si deja am probleme cu rugina in cel putin 5 locuri. Chiar la capota mi-a facut gaura rugina.
Cat despre airbaguri functionale, ai 100% dreptate, de aia o sa il cumpar de la autohus.de  (cred ca sunt cat de cat seriosi).
Ma duc in Germania si il aduc eu.

Tocmai m-am uitat pe review-uri pe youtube si din ce in ce imi place mai mult VW Golf 7.
Uita-te dupa o masina inalta , un monovolum , o sa-ti multumeasca parintii tai ; odata cu varsta e neplacut sa " cobori " in masina si sa " urci " afara, te dor genunchii , vezi tu ...
Sau de fapt vrei tu sa-ti iei masina si sa-i mai lasi si pe ei s-o simta ?

Edited by Baxon, 12 November 2017 - 19:24.


#13
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 19:23, said:

Uita-te dupa o masina inalta , un monovolum , o sa-ti multumeasca parintii tai ; odata cu varsta e neplacut sa " cobori " in masina si sa " urci " afara, te dor genunchii , vezi tu ...
Sau de fapt vrei tu sa-ti iei masina si sa-i mai lasi si pe ei s-o simta ?

Sa stii ca ai dreptate. O masina inalta ar fi mai indicat pt persoana mai in varsta. Poate un VW Caddy,  VW Golf Plus, Skoda Yeti, Skoda Roomster,  - dar aceste masini sunt mult mai scumpe.
Eu am masina mea (Dacia Logan) cu care imi fac treaba.
Las masina la ei, pe mana lor. Eu doar o sa duc masina la revizie, schimbat anvelope, etc etc.
Dar oricum de cumparat masina o sa fie candva in anul 2018.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da-le lor Loganul si ia-ti tu alta mai buna.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu multe masini au incalzire in scaune dar se poate rezolva usor cu o husa cu incalzire . In loc de masina break, uita-te si la masini hatchback. Uita-te si dupa Citroen C4, contrar opiniei generale, e o masina fiabila, cu o buna tinuta de drum, consum redus si cel mai important intri si iesi usor din ea ceea ce pentru un senior e de luat in seama.

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postdjxhouse, on 12 noiembrie 2017 - 19:23, said:

De ce Break? Asa doreste Tata. E innebunit dupa break.

Cunosc profilul de mosnegi care n-au avut portocale cand erau mici... :)

Ai mei umbla cu un Transporter T6. Incape si mult si putin...  Deci....ai tai sunt inca bine..

#17
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostFriskey, on 12 noiembrie 2017 - 19:38, said:

Da-le lor Loganul si ia-ti tu alta mai buna.
A mea nu e Break.

View PostFreddy12, on 12 noiembrie 2017 - 19:38, said:

Nu multe masini au incalzire in scaune dar se poate rezolva usor cu o husa cu incalzire . In loc de masina break, uita-te si la masini hatchback. Uita-te si dupa Citroen C4, contrar opiniei generale, e o masina fiabila, cu o buna tinuta de drum, consum redus si cel mai important intri si iesi usor din ea ceea ce pentru un senior e de luat in seama.
Mersi, dar Citroen nu.
Si o husa cu incalzire. Mersi, dar categoric nu. Eventual incalzire in scaune montat ulterior. Cu un buton pus undeva.

View Postmariovrs, on 12 noiembrie 2017 - 19:40, said:

Cunosc profilul de mosnegi care n-au avut portocale cand erau mici... Posted Image

Ai mei umbla cu un Transporter T6. Incape si mult si putin...  Deci....ai tai sunt inca bine..
Deci stii deja povestea Posted Image))

Edited by djxhouse, 12 November 2017 - 19:44.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdjxhouse, on 12 noiembrie 2017 - 19:29, said:


Sa stii ca ai dreptate. O masina inalta ar fi mai indicat pt persoana mai in varsta. Poate un VW Caddy,  VW Golf Plus, Skoda Yeti, Skoda Roomster,  - dar aceste masini sunt mult mai scumpe.
Eu am masina mea (Dacia Logan) cu care imi fac treaba.
Las masina la ei, pe mana lor. Eu doar o sa duc masina la revizie, schimbat anvelope, etc etc.
Dar oricum de cumparat masina o sa fie candva in anul 2018.
Un Renault Scenic , gasesti la bani ok si in stare tehnica ok si e peste orice combi dpdv al confortului , vizibilitatii etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate