Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Mazda 3 Sedan 2.0 AT Revolution

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#127
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Parca e cu totul alta masina cand e spalata, isi rupe gatu' lumea dupa ea pe strada :))

#128
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Asa e dar sincer, la ce zapezi si zloata am pe aici, n-are rost sa o spal. Are si un farmec aparte cand e putin murdara, pare mai muncita asa Posted Image
Azi s-a topit din zapada si a fost super misto - consum cate 1 bidon de solutie la 2-3 zile (noroc ca este la 5 lei la metro).

#129
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Nici eu n-am spalat masina saptamana asta cu zapezile astea, luni si marti posibil sa ploua, cum isi revine putin vremea fug sa o spal :)
Solutie de ...?

#130
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Parbriz. La mine ninge frumos, peste aia 15cm de zapada mai pune ceva azi Posted Image

#131
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Folosesti foarte mult, pe mine ma tine un bidon si 1-2 luni, dar nu am decat vreo 4 drumuri pe zi in oras, acasa - munca si inapoi, acasa - sala si inapoi ... deci vreo 8km. Poate se aduna 10 daca merg la supermarket sau la vreo cafea. Deci nu prea are cand sa se murdareasca ...

#132
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Azi in mers pe la 1xx la ora mesaj de eroare pe tableta cu un semn mare de exclamare si check your surroundings. Hait, ce plm mai e? Trag intr-o parcare, ma învârt in jurul masinii, totul ok. Plm, mergem mai departe. M-am prins când a mai făcut o data si am vazut ca clipocea ledul de la butonul de senzori parcare. Din cauza ghetii puse pe bot senzorii de pe fata erau bulversați.


#133
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Daa, mai patesc si eu din astea, ii mai dezactivez ca piuie la orice fulg de zapada asezat pe senzor ...
Eroare de la senzorul care face ca masina sa opreasca automat nu primesti? :)))

#134
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am gasit de cateva ori motorul oprit cand am lasat-o in N si am iesit din masina cu cheia in buzunar dar eram la cativa metri buni de masina. Nici nu mi-am batut capul - jipinezi - cine stie ce-or fi gandit :)

#135
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010

View Postpetman, on 08 martie 2018 - 16:14, said:

M-a pus naiba sa spal masina azi. Julituri pe bara spate vreo 3, 2 indoituri pe portiera stanga spate, 1 pe stanga fata, 1 pe dreapta fata, 1 julitura pe bara fata. Posted Image Posted Image
Azi intr-o parcare noroc ca am oprit eu usa unuia de langa mine ca altfel imi facea o p'da pe portiera. A deschis ca un bou si opritoarele desigur ca nu functionau - nah, scuze, dar nu cred ca se intampla ceva. Bai sa mori tu, tu'ti gura .... dar putina atentie poti sa ai?

Culmea ca si pe aia cu masini scumpe ii doare in cur. Am fost la mall baneasa, aglomeratie mare in parcare, dar tot timpul incerc sa parchez in locuri cat mai largi. Ma intorc la masina inaintea sotiei si a soacreisi vad un BMW seria 5 parcat destul de aproape. Ma suibin masina si asteptam sa termine femeile cumparaturile. Intre timp vine posesoarea bmw-ului, o pitipoanca care f senina deschide usa direct in oglinda mea si se suie in masina. Ii trag un claxon si ea lasa geamul jos si-mi zice: ce e? Pai mi-ai lovit oglinda, nu te uiti cand intri in masina? La care ea: pai si ce? Nu am lovit-o si pe a mea? La care nu am mai putut si i-am zis:pai in mortii m..tii ma doare in cur de masina ta, ma intereseaza ca ai lovit-o pe a mea. Dupa aia a plecat proasta satului.

#136
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcepy, on 25 martie 2018 - 21:25, said:



Culmea ca si pe aia cu masini scumpe ii doare in cur. Am fost la mall baneasa, aglomeratie mare in parcare, dar tot timpul incerc sa parchez in locuri cat mai largi. Ma intorc la masina inaintea sotiei si a soacreisi vad un BMW seria 5 parcat destul de aproape. Ma suibin masina si asteptam sa termine femeile cumparaturile. Intre timp vine posesoarea bmw-ului, o pitipoanca care f senina deschide usa direct in oglinda mea si se suie in masina. Ii trag un claxon si ea lasa geamul jos si-mi zice: ce e? Pai mi-ai lovit oglinda, nu te uiti cand intri in masina? La care ea: pai si ce? Nu am lovit-o si pe a mea? La care nu am mai putut si i-am zis:pai in mortii m..tii ma doare in cur de masina ta, ma intereseaza ca ai lovit-o pe a mea. Dupa aia a plecat proasta satului.

Mai, voi aveti un fel aparte de a marca Buna Vestire... cepy, tu mai ai energie sa intri in discutie cu cucoane d-astea?

In aceeasi ordine de idei, tot cu acceptul lui Petman, ma invatati si pe mine cum se conduce Mazda asta cu cutie automata? I-am luat nevestimii modelul de 2013, anterior, 2.0 150 cp, nu am mai avut automata, sa mor daca pricep cum poate fi simplu sa n-ai ambreiaj... o las in drive pana o ia dracu'? O bag in R cand dau cu spatele? Cand merg cu ea si stau la stop trebuie tinut piciorul pe ambreiaj ca pleaca masina?
Toata lumea zice ca am facut o hiper afacere, numa' io injur la cutia asta automata....

#137
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu de vreo 2 zile sunt un pachet de nervi - am platit peste 10k la stat luna asta doar partea firmei - si primesc o mare mare mue...
Azi chiar i-am spus fiului'meu de 11 ani sa invete si sa plece dracului din tara asta ca nu are rost sa ramana aici. L-am socat putin dar ...
Mah, durere in cur peste tot, nesimtire, etc etc. Eu ma zbat sa platesc salarii, taxe la stat, sa imi platesc si ratele si cand tragi linie vezi ca-ti iei o mica mare mue...si altii, care fut buha pe unde trebuie n'au nicio problema - nu tu rate, nu tu stres ca vine 25 ale lunii, schimba masini ca pe ciorapi....
Tot orasul si comuna unde stau eu e plina de gropi - chiar nu ai cum sa ratezi... si te gandesti ... oare de ce plm mi-am luat eu masina noua si sa ma doara inima in prima faza ca dupa aia vine si buzunarul...
Serios, am mai zis pe un alt topic, natia asta e pe duca daca o tinem tot asa. Am vazut azi cum bulgarii (aia de'i radem noi) au facut 17km de autostrada cu 4 benzi pe sens (centura sofiei) intr-un an bah!!! Cu poduri, cu pasaje, cu giratoriu suspendat...
Vai de pln...
Eu nu mai am puterea sa ma cert cu ei - oricum cu idiotii nu ajungi la vreo concluzie. Asa ca, incerc sa fiu zen...platesc casco.

#138
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postdenky, on 25 martie 2018 - 22:03, said:

Mai, voi aveti un fel aparte de a marca Buna Vestire... cepy, tu mai ai energie sa intri in discutie cu cucoane d-astea?

In aceeasi ordine de idei, tot cu acceptul lui Petman, ma invatati si pe mine cum se conduce Mazda asta cu cutie automata? I-am luat nevestimii modelul de 2013, anterior, 2.0 150 cp, nu am mai avut automata, sa mor daca pricep cum poate fi simplu sa n-ai ambreiaj... o las in drive pana o ia dracu'? O bag in R cand dau cu spatele? Cand merg cu ea si stau la stop trebuie tinut piciorul pe ambreiaj ca pleaca masina?
Toata lumea zice ca am facut o hiper afacere, numa' io injur la cutia asta automata....
Dap, in drive pana o ia dracu si in R cand vrei sa dai cu spatele :) Cand stai la stop e cu piciorul pe frana in loc de ambreiaj (pe care nu-l ai) sau pe nimic daca ai auto-hold si sta singura, in care caz pleci cu acceleratia. Cam atat.

#139
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
O bagi in D si asta-i tot. Ai oprit de tot o bagi in P. Eu o mai pun in N si trag frana de mana daca nu stau mult oprit. O bagi in R sa dai cu spatele. Toate miscarile de levier le faci cu masina oprita complet.
Si pentru tine, ca sa nu simti lipsa pedalei de ambreiaj, poti sa-ti pui un foot rest in stanga si sa zici ca e pedala Posted Image Posted Image

#140
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Masina e exclusiv a sotiei, sper sa ii placa, pana la urma. Daca da, urmatoarea e a lui Petman, peste 5 ani, cand o vinde.

#141
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu nu reusesc sa ma tin de planuri ... asa imi facusem planuri si pentru fordul ala (sa ramana in firma).
Asa ca va rog sa tineti capacele de butelie la voi pentru moment :)

#142
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Si fiindca azi degeaba m'as fi grabit ca era o aglomeratie crunta am scos pe 50km un consum mediu de 4,8 litri la suta. Mers in coloana - 60-90kmh, folosind frana de motor (al dracului masina, face si frana de motor) si atent la trafic.
Motor de 2 litri benzina NA, cutie automata, Non-hibrid - nu e rau deloc.
Scaunul soferului e foarte profilat si eu stau cam fix - bine, 1,85 cu 100de kile+  - nu e vina masinii.Posted Image

Edited by petman, 29 March 2018 - 12:36.


#143
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postpetman, on 29 martie 2018 - 12:35, said:

Si fiindca azi degeaba m'as fi grabit ca era o aglomeratie crunta am scos pe 50km un consum mediu de 4,8 litri la suta. Mers in coloana - 60-90kmh, folosind frana de motor (al dracului masina, face si frana de motor) si atent la trafic.
Motor de 2 litri benzina NA, cutie automata, Non-hibrid - nu e rau deloc.
Scaunul soferului e foarte profilat si eu stau cam fix - bine, 1,85 cu 100de kile+  - nu e vina masinii.Posted Image
tu te plângi de Mazda 2? te poftesc în yaris :))))

#144
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu e Mazda 2 - iar yarisul mi se pare o mașină mult prea scumpa pentru ce ofera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate