Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Apple Pay in Romania?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1460 replies to this topic

#55
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Ar trebui sa stie foarte bine ce potential ar avea A Pay prin analogie cu platile contactless. Iei experienta unei alte natiuni unde banca are prezenta si analizezi rata de conversie de la contactless la Apple si sporul tranzactiilor in suma absoluta si decizi daca merita comisionul lor.

In unele scenarii probabil face treaba buna si un sticker NFC, cum procedeaza BT. Daca ai husa la telefon, solutia e practic invizibila.

#56
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu poti compara tehnologia din spatele Apple Pay cu o plata NFC. Sa fim seriosi. Tocmai din cauza tehnologiei platile prin Apple Pay nu cer pinul la nici o suma.

#57
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e vorba de asta, evident. Da, Apple pay permite securitate mai buna decat un pin din 4 cifre. La fel si aproape orice masura de pe lumea asta. E o tehnologie dezvoltata cu resursele anilor 70. Nu despre asta e vorba.

Ideea era ca pentru un anume profil de client poti compara ce procent s-a convertit de la contactless la Apple pay in Slovacia, sa zicem, si iti faci o idee despre ce gen de clientela va avea serviciul la noi. Daca rezulta un numar insuficient ca sa justifice costurile cu Apple pay, poti alege sa nu faci nimic, sau, daca vrei sa faci un pas mic in directia platilor si mai comode, oferi aplicatie proprie sau stickere NFC. Pentru unele piete poate fi satisfacator asa. Mai ales daca banca in cauza are mare parte din cota de piata la POS-uri si poate impune promovarea la comerciant.

#58
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Sigur nu trebuie PIN? https://support.appl.../en-us/HT207435

#59
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 deathnite, on 25 mai 2018 - 20:00, said:


Sigur, folosesc zilnic.

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,794
  • Înscris: 21.06.2016
M-au pus deunazi sa semnez o chitanta desi platisem prin apple pay. O suma medie, parca 70$.

#61
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 vrajitoruldinoz, on 25 mai 2018 - 20:43, said:

M-au pus deunazi sa semnez o chitanta desi platisem prin apple pay. O suma medie, parca 70$.

Vanzatori neinformati probabil.

#62
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

 Catean, on 25 mai 2018 - 20:03, said:



Sigur, folosesc zilnic.
In Romania?

#63
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Eduard55, on 25 mai 2018 - 22:58, said:


In Romania?

Da, cu card de HSBC UK.

#64
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

 Catean, on 26 mai 2018 - 07:48, said:



Da, cu card de HSBC UK.
La ce curs?

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,794
  • Înscris: 21.06.2016
Cardurile de credt in general folosesc cursul bnr. Acum unele au, altele nu au costuri pentru tranzactii internationale.

#66
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Eduard55, on 26 mai 2018 - 09:19, said:


La ce curs?

Mastercard + 2.79%.

#67
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Și de ce faci asta?
Pierzi bani la fiecare tranzacție

#68
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Eduard55, on 26 mai 2018 - 18:29, said:

Si de ce faci asta?
Pierzi bani la fiecare tranzactie

Sunt obisnuit cu Apple Pay si de multe ori plec in oras doar cu Apple Watch-ul pe mana.

#69
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Știi vorba aia cu hai sa ne c.. în sus?...
O fi diferit apple pay de absolut orice card din România cu contactless și nu știu eu.
Nu îmi spune ca în România te descurci numai cu cardul ca nu te cred nici ciorile.

#70
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Apple Pay e o mizerie monopolista pe produsele apple. Bancile ar trebui sa aiba acces la tehnologie sa-si faca propriile aplicatii compatibile cu propriile carduri, nu sa-i plateasca lui apple nu stiu cat. Sper ca UE sa actioneze impotriva acestor grobieni!

#71
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Eduard55, on 27 mai 2018 - 00:26, said:

Știi vorba aia cu hai sa ne c.. în sus?...
O fi diferit apple pay de absolut orice card din România cu contactless și nu știu eu.
Nu îmi spune ca în România te descurci numai cu cardul ca nu te cred nici ciorile.

In Timisoara ma descurc doar cu cardul / Apple Pay fara probleme.

 Geth, on 27 mai 2018 - 04:00, said:

Apple Pay e o mizerie monopolista pe produsele apple. Bancile ar trebui sa aiba acces la tehnologie sa-si faca propriile aplicatii compatibile cu propriile carduri, nu sa-i plateasca lui apple nu stiu cat. Sper ca UE sa actioneze impotriva acestor grobieni!

Da sigur, hai sa le dam mai multa putere la banci. U.E. ii de partea Apple, vezi directiva P.S.D. 2.

#72
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Geth, on 27 mai 2018 - 04:00, said:

Apple Pay e o mizerie monopolista pe produsele apple. Bancile ar trebui sa aiba acces la tehnologie sa-si faca propriile aplicatii compatibile cu propriile carduri, nu sa-i plateasca lui apple nu stiu cat. Sper ca UE sa actioneze impotriva acestor grobieni!
Dar de unde stii tu ca bancile platesc celor de la apple pentru acest apple pay? Detii o banca si ai incercat sa tratezi cu apple?

Edited by cuculea, 27 May 2018 - 11:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate