Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Eroare contor electric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 pasilla, on 06 noiembrie 2017 - 17:25, said:

In situatia asta nu au cum sa "umfle" factura.
Sper. Mulțumesc.

#20
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 16.03.2011

 danelu74, on 06 noiembrie 2017 - 11:32, said:

Buna ziua
Am o problema la contorul electric - afiseaza FF , deci nu se poate citi consumul , este eroare de display sau eroare generala ? am inteles din alte discutii pe net ca poate inregistra consumul si poate transmite catre agentul care il interogheaza prin aparatura specifica ( senzori care transmit date , etc )
Stie cineva mai multe detalii despre modelul de contor atasat  ?
Multumesc
Tot cel standard ramane mai bun,ce o sa zica? Tu esti de vina,dc l-ai tinut in frig? Halal contor

#21
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011
Acum 2 sapt ma contacteaza un cetatean ca este de la electrica si ca trebuie sa imi verifice instalatia in casa ca nu inregistreaza contorul electric.
Am cumparat apart anul trecut si toata instalatia este pe LED, 1 frigider, 1 tv de 81cm led si un cuptor cu microunde.(de obicei vine 25lei/luna).
I-am comunicat ca, contorul este amplasat pe casa scarii la et1 sau 2 nici nu stiu, si ca sa ii faca ce vrea ca sunt plecat de acasa.
M-a sunat peste 1 saptamana ca nu inregistreaza nici asta, ca se arde.(le-am zis sa mai incerce ca tot plecat sunt de acasa :)) si ca posibil sa ajung dupa ora 19 sau in weekend sa il mai sachimbe odata)
Astazi m-au sunat ca trebuie sa verifice in casa ca am ceva in neregula la instalatie(m-au intrebat daca am panouri fotovoltaice :)) sau UPS-uri in casa NU AM NICI UNA NICI ALTA).
Citirea nu am dat-o niciodata in 1 an(este pe scara sa vina sa regularizeze, sa citeasca ei) M-am uitat pe toate facturile si sunt estimari (de 1 an nu am citiri).
Nu am facut modificari la instalatia electrica de cand am apartamentul.
Au voie sa vina in casa pentru a face control tinand cont ca echipamentul este pe casa scarii si au acces la el?
Nu ma simt cu musca pe caciula. Pot estima consumul? Si in prima factura sa ma incarce cu cat nu am consumat?
Va multumesc.

#22
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Ei nu au voie sa intre in casa,decat cu permisiunea ta.
Daca nu le permiti accesul pentru verificare,o sa-ti sisteze alimentarea cu energie electrica si apoi o sa-i rogi tu sa-ti verifice instalatia.
Da,e normal sa-ti estimeze consumul si e obligatoriu ca tu sa-l platesti.

#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,327
  • Înscris: 17.03.2009
Se arde contorul?Ciudat,nu exista nici o protectie care sa limiteze curentul absorbit acolo unde este contorul?
O poza clara ar fi de ajutor.

#24
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011
Am vb cu ei astazi la tel. Vor veni maine sa verifice instalatia. Nici nu stiu care este contorul. Este pe casa scarii la et 1 sau 2.
In apartament nu a locuit nimeni pana acum 1 luna cand m-am mutat eu. Ce consum sa estimeze pe ultimul an daca eu locuiesc de 1 luna? Presupun ca, consumul lunii viitoare o sa mi-l bage ca estimare. Ceea ce este o aberatie ca eu 11 luni am avut consum 0 si a 12 luna consum 100kw(exemplu) si ei estimeaza pe ultimul an cate 100kw(exemplu) ceea ce este aberant.
Cand am facut contractul cu enel cred ca era de datoria lor sa imi verifice instalatia in casa. Nu sa se  trezeasca dupa 1 an si sa imi incarce fix ce nu am consumat.

#25
stefcori

stefcori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.06.2016
Buna, si la la mine contorul Enerlux P afiseaza 01.09 intermitent si la un moment dat E518. Imi poate spune cineva despre ce este vorba? Din pacate nu pot incarca imaginea...

#26
alinapetrei09

alinapetrei09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2018
stefcori ,al tau contor este defect,solicita distribuitorului tau sa il schimbe.

#27
bunicutul

bunicutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.02.2012
Buna ziua. Imi poate spune cineva la ce putere rezista un contoar pe care scrie ,,curent maxim. Imax 80A ,, ? Este valabila formula P = U x I ?

#28
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Se da o situatie: contor electronic la casa, intr o comuna, consumatori uzuali normali, frigider, tv, boiler, becuri. Factura pe ianuarie primita acum cateva zile de ...30.000 lei , la un consum de aprox. 36.000 kw !!!. Deja proprietarul a facut sesizare dar ma intreb cum e posibil.
Astept si eu cu interes cum se va rezolva.

ps.- e vorba de o ruda apropiata

#29
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 16.03.2011

 florinlib, on 14 februarie 2019 - 21:31, said:

Se da o situatie: contor electronic la casa, intr o comuna, consumatori uzuali normali, frigider, tv, boiler, becuri. Factura pe ianuarie primita acum cateva zile de ...30.000 lei , la un consum de aprox. 36.000 kw !!!. Deja proprietarul a facut sesizare dar ma intreb cum e posibil.
Astept si eu cu interes cum se va rezolva.

ps.- e vorba de o ruda apropiata
Se intmpla realitatea nu minciuna,gata cu noile contoare spunem adio furtului,realitatea asta e se fura mai simplu din 3 pac se face 9

Edited by NFS01, 15 February 2019 - 12:07.


#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,327
  • Înscris: 17.03.2009

 florinlib, on 14 februarie 2019 - 21:31, said:

Se da o situatie: contor electronic la casa, intr o comuna, consumatori uzuali normali, frigider, tv, boiler, becuri. Factura pe ianuarie primita acum cateva zile de ...30.000 lei , la un consum de aprox. 36.000 kw !!!. Deja proprietarul a facut sesizare dar ma intreb cum e posibil.
Astept si eu cu interes cum se va rezolva.

ps.- e vorba de o ruda apropiata
Posibil sa fie o eroare,il vor duce la metrologie si vor stabili ce si cum.

#31
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007

 NFS01, on 15 februarie 2019 - 12:06, said:

Se intmpla realitatea nu minciuna,gata cu noile contoare spunem adio furtului,realitatea asta e se fura mai simplu din 3 pac se face 9

... ce-ti mai place sa cataloghezi ...

#32
mi_tritza

mi_tritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2014

 florinlib, on 14 februarie 2019 - 21:31, said:

Se da o situatie: contor electronic la casa, intr o comuna, consumatori uzuali normali, frigider, tv, boiler, becuri. Factura pe ianuarie primita acum cateva zile de ...30.000 lei , la un consum de aprox. 36.000 kw !!!. Deja proprietarul a facut sesizare dar ma intreb cum e posibil.
Astept si eu cu interes cum se va rezolva.

ps.- e vorba de o ruda apropiata
Salut! pana la urma cum s-a rezolvat? ca am o situatie similara la tara la maica-mea ultima factura indica la index 7500 kw iar la citire luna asta 121000kw la index intr-o luna!!!!! cu niste consumatori ex. 3 becuri, un tv, frigider mic si un hidrofor de sub 1 kw/h

am sesizat terlefonic la deranjamente si  nu am vazut sa fie eroare au fost cateva furtuni si am avut curentul intrerupt nu stiu ce s-a intamplat

#33
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
o problema cu un contor la un trifazic am si eu. Consumul la el este redus spre deloc, pentru ca nu mai folosim, dupa moartea socrului. Afiseaza asa, ce inseamna?Attached File  IMG_20191005.jpg   192.08K   80 downloads

#34
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007

 mi_tritza, on 01 iulie 2019 - 18:56, said:

Salut! pana la urma cum s-a rezolvat? ca am o situatie similara la tara la maica-mea ultima factura indica la index 7500 kw iar la citire luna asta 121000kw la index intr-o luna!!!!! cu niste consumatori ex. 3 becuri, un tv, frigider mic si un hidrofor de sub 1 kw/h

A fost o eroare de contoar, i l-au schimbat si au estimat un consum mediu probabil.

#35
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 Conservatorul, on 06 noiembrie 2017 - 12:33, said:

Contorul care mi s-a defectat era electronic;din ce am mai citit pe forum,cred ca avea bateria epuizata.
Intr-adevar,am platit apoi un consum estimat de ei, conform contractului.

salut , desi tarziu gasii subiectul ,,ideea e ca ar trebui sa nu declari consum estimat  de ei, uite asa mam trezit si eu cu o,factura  putin umflata ,,iar acum ultima a venit cu minus.

#36
dan88

dan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.06.2005
Fac ce vor cu contoarele astea smart comandate de la distanta... Nu am locuit la locatia de consum 8 luni si am avut sigurantele scoase.. la consum zero al draq contor nu a mai putut fi citit de la distanta..asa ca au facturat indexi estimati si am platit facturile..dupa 4 luni au venit si au citit cu pda-u ala al lor si au facut poze..a venit factura regularizata pe minus.. lunile urmatoare iar au venit cu facturi estimate si mi-au scazut din soldul existent. Cand m-au chemat sa vin la locatie sa faca citirea de regularizare...uimire..err2 desi in urma cu 2 saptamani verificasem indexu si era la fel ca in urma cu 8 luni. Nu am avut ce sa fac decat sa constat ca am platit 8 luni estimat fara sa consum un kW. Traiasca CEZ-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate