Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Tip zona locuit L1a sau L1e?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Se da un teren de cca 215mp in Bucuresti.
Proprietarul a obtinut un PUD ce ii permite sa se uneasca la calcan cu acordul vecinilor.
Acordul arhitectului sef spune noile conditii si stipuleaza in 2016 ca parcela se incadreaza la L1a.
Pe baza acestui acord, s-a eliberat un CU in 2017 ce stipuleaza zona L1e.

Diferenta mare intre cele douua zone (a vs e) este ca la a ai voie sa desfasori si activitati comerciale sau de mica manufactura, daca suprafata dedicata este sub 250mp!

Quote

L1a + L1b + L1c + L1d  - se admite mansardarea clădirilor existente cu condiția ca aceasta să nu fie o falsă mansardare ci să se înscrie în volumul unui acoperiș cu pantă de 45 grade; suprafața nivelului mansardei va fi de maxim 60% din aria unui nivel curent;
- se admit funcțiuni comerciale, servicii profesionale și mici activități manufacturiere, cu condiția ca suprafața  acestora să nu depășească 250 mp ADC, să nu genereze transporturi grele, să nu atragă mai mult de 5 autoturisme, să nu fie poluante, să nu aibă program prelungit peste orele 22,00 și să nu utilizeze terenul liber al parcelei pentru depozitare și producție;
- funcțiunile comerciale, serviciile complementare locuirii și activitățile manufacturiere cu suprafața desfășurată peste 250 mp. se pot admite cu condiția elaborării și aprobării unor documentații PUD;
- în zonele de lotizări constituite ce cuprind parcele care în majoritatea lor îndeplinesc condițiile de construibilitate și sunt dotate cu rețele edilitare, autorizarea construcțiilor se poate face direct sau în baza unor documentații PUD (după caz).

http://www4.pmb.ro/w...e verificat.htm

Asadar, ce ma fac? Eu am nevoie sa fie a pt a achizitiona terenul.
Unde pot verifica cu siguranta?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as spune sa mergi din nou la arhitectul sef, sa vezi exact cum figureaza zona in PUG-ul orasului. Sunt sanse ca intre timp sa fi fost aprobat un nou PUG (in mod normal se reinoieste o data la ~10 ani) si acum zona sa permita doar L1e conform regulamentului local de urbanism.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
PUG-ul e tot cel vechi. Dacă îmi poți comunica adresa - aici sau pe PM - pot verifica încadrarea zonei.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ai PM.
M-am uitat si eu pe PUG (fisier DWF) si zona e intr-adevar L1e

Ce nu inteleg insa extrem de clar este daca am voie sau nu sa construiesc acolo o casa, la parterul careia (~100m) sa desfasor comert si mocro-productie.
In zona sunt multe magazinase.
http://www4.pmb.ro/w...e verificat.htm

Inteleg ca zona e cu terenuri mici, dar L1e implica sub 150mp... Deci nu e L1E!

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am vorbit la primarie...
Terenul este in zona L1e, dar cat e valabil PUD (2 ani), el e incadrat la L1a.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Brici... rezolvare demnă de funcționarul român. Doar că respectivul aberează - un PUD nu poate modifica prevederile unui PUG. După logica lui peste doi ani terenul redevine automat L1e? Păi așa ar zbura terenurile dintr-o categorie în alta ca vrăbiile pe crengi...

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
Pai nu asta e scopul limitat al unui PUD?
Sa reglementeze o exceptie punctuala de la PUG?

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Nu.
articolul 32, alin. 5, punctul b din legea 350/2001
prin Planul urbanistic de detaliu se stabilesc reglementări cu privire la accesurile auto și pietonale, retragerile față de limitele laterale și posterioare ale parcelei, conformarea arhitectural-volumetrică, modul de ocupare a terenului, designul spațiilor publice, după caz, reglementări cuprinse în ilustrarea urbanistică, parte integrantă din documentația de urbanism.

și articolul 48
(1) Planul urbanistic de detaliu are caracter de reglementare specifică pentru o parcelă în relație cu parcelele învecinate. Planul urbanistic de detaliu nu poate modifica planurile de nivel superior
(2) Planul urbanistic de detaliu este instrumentul de proiectare urbană care detaliază cel puțin:
a - modul specific de construire în raport cu funcționarea zonei și cu identitatea arhitecturală a acesteia, în baza unui studiu de specialitate;
b - retragerile față de limitele laterale și posterioare ale parcelei;
c - procentul de ocupare a terenului și modul de ocupare a terenului;
d - accesele auto și pietonale;
e - conformarea arhitectural-volumetrică;
f - conformarea spațiilor publice


Scopul unui PUD sau PUZ este de detaliere - fiecare pe palierul lui - nu de modificare. Că noi am inventat derogările asta e partea a doua - cînd feluriți cetățeni au constatat că regulile din PUG stau în calea fericirii lor și au convins autoritățile să acorde excepții... well, ăsta e unul din motivele pentru care petrecem ore în trafic și parcarea a devenit sport extrem.

OFF
cum fac ca b urmat de paranteză să nu se mai transforme automat în Posted Image?

#9
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
E ca la nebuni!

Pe site-ul primariei S2, e un gif (32 mb) cu PUZ

http://public.ps2.ro...torul 2/?sort=d

Dupa ce te chinuiesti sa faci zoom, vezi ca e zona L1A, deci s-a gresit in certificatul de urbanism.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Deci avem două documentații, ambele vala
PUG - L1e
PUZ sector 2 - L1a.

Funcționarii primăriei au de unde alege după inspirația momentului și bunăvoința celui care scrie documentul...

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
PUZ se face la 5 ani (citit pe net)
Sectorul 2 vad ca are puz din 2014, deci teoretic PUz modifica PUG din L1e in L1a.

Ce bulibășeala...

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Asta-i teoria :). Practica ne spune că PUG-ul respectiv PUZ-urile de sector sînt aceleași de la început, doar prelungite cînd se apropie de expirare.

#13
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tot cautand terenuri, am gasit un CU mai detaliat, care spune clar ce implica zona L1e.
Vedeti atasat.

Ideea e ca am voie sa fac micro-productie, pana in 250mp defasurati.

Problema de care ma lovesc acum este ca am nevoie de cca 50kW putere instalata...
Asta poate fi insa o problema insurmontabila cu Electrica.

Attached Files

  • Attached File  l13.jpg   138.02K   17 downloads


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Enel. Te duci și-i întrebi dacă pot furniza cei 50 kW la adresa terenului și în ce condiții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate