Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Contract nou - întrebări

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut.

Urmează să mă mut în curând și va trebui să fac contractul cu Digi, pentru că la adresă nu e niciun contract activ pe care să-l preiau și eventual să-l modific. Au trecut vreo 15 ani de când am trecut printr-o procedură similară cu RDS, așa că nu mai știu care e mersul și nici nu sunt prea priceput la chestii de-astea tehnice, așa că aș avea nevoie de câteva informații:
  • Cam durează până la instalarea efectivă a serviciilor Digi? Zile sau săptămâni? Vorbim despre un cartier bucureștean, evident înțesat de conexiuni RDS. Pe etaj este cablu RDS.
  • Voi avea 4 TV-uri în casă, toate smart. Am refăcut instalația electrică, așa că în fiecare cameră am tras cablu TV și cablu de internet, special pentru televizoare. Cum se procedează? Pe vremuri intra în casă un singur cablu și înăuntru, lângă ușă, se monta un splitter din care plecau cabluri separate spre fiecare cameră. Acum cablul va intra în doza de unde am eu cabluri deja trase către pozițiile televizoarelor? Și va trebui să plătesc separat 4 decodoare CI în abonamentul lunar, nu?
  • Să merg pe Digi Net Fiberlink 500 sau pe Digi Net Fiberlink 1000? Diferența e de numai 5 lei, parcă.
  • În casă se folosește intensiv internetul (4 telefoane, 4 televizoare, laptopuri etc), așa că am nevoie de un router puternic și stabil, care să nu gâfâie și să nu se blocheze. E de încredere acel Kaon AR4010 oferit de Digi, preț de achiziție 240 de lei? Sau să investesc într-un router mai bun, de tipul ăsta?

Mulțumesc.

#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Salut,

Cel mai probabil in bloc la tine este retea FTTH. Daca imi dai un PM cu adresa exacta pot sa iti zic exact ce fel de retea are RCS-RDS in scara ta de bloc.

O sa se vina cu fibra optica pana in casa si acolo se monteaza 1 ONT (Optical Network Terminal). Din acest ONT iti iese cablu coaxial pentru TV si cablu UTP pentru internet. Are si functie Wi-Fi, dar, pe Wi-Fi stie doar 2.4 GHz. Sfatul meu este sa il pui in mod bridge si sa conectezi dupa el routerul din link-ul tau. Asa ai performanta si pe Wi-Fi, nu doar pe cablu.

La pachetul Digital ai inclus 1 card CI+ in custodie (gratis deci), pentru restul de 3 echipamente se plateste chirie lunara de 2,88 lei.

Eu unul recomand sa merge pe netul de 1000 Mbps, daca tot vrei net de calitate nu are rost sa te mai uiti la 5 lei. :D

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Discuția de ieri era despre o altă mutare? https://forum.softpe.../#entry21897486

#4
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Nu, Gabi, doar că ulterior postării mi-am dat seama că era mai potrivit să o las aici, la Professional Zone ... Chiar rugasem un admin s-o mute.

Edited by Tepesh, 30 October 2017 - 18:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate