Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Conectare lustra cu 3 becuri

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Baieti, va multumesc frumos tuturor pentru ajutor!
Cum curentul l-am avut oprit cateva ore, nu am putut citi la timp mesajele voastre, insa cum nu era de „nasul” meu, am chemat un vecin care este de meserie, si a facut legaturile in maxim 5 minute!
Sincer, cand a montat lustra nu stiam cum le-a legat, fiindca s-a miscat foarte, repede, a pus partea acopera firele legate intr-o fractiune de secunda.
Citind mesajele voastre numeroase, am mers la vecinu” si l-am intrebat, si mi-a zis exact aceiasi combinatie ca @ionutz_joe2009, si anume:

Tavan albastru de cel albastru de la lustra.
Tavan galben/verde la alea 2 lipite
Tavan galben/verde la maro lustra

Sanatate multa tuturor, si inca odata, mii de multumiri!

Doresc sa transmit amatorilor, celor care nu au habar de electrica, sa nu incerce singuri, asa cum am incercat eu! Timp mult pierdur, esuari, si frica!
Motivul pentru care am dat jos lustra, este pentru ca una dintre dulii s-a plesnit, iar abajurul care acopera acea dulie, statea sa cada. Am vrut sa schimb dulia. Dulia am schimbat-o foarte usor (floare la ureche), insa la legaturile de sus....... chin mare! Cu toate ca tot eu le-am desfacut, dar fiindca au fost doua cabluri galben/verde m-a derutat total!
Pentru voi, toti cei care ati incercat sa ma ajutati...... Dulia era legata cu doua fire subtiri (unul rosu, si altul albastru), deci in interiorul lustrei sunt alte legaturi!

Edited by planner26, 29 October 2017 - 17:58.


#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si nevasta, tot "nasu" ti-o rezolva ?

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postionutz_joe2009, on 29 octombrie 2017 - 16:57, said:

Si daca unu dintre cele 2 fire galbene este o impamantare? Sunt cam multe combinatii pe acolo, ma mai si uit la buza aia taioasa pe care ies firele...Eu ma bag, ma joc in curent, dar nu fara sa stiu sigur ce si cum si mai ales fara sa gandesc bine dupa ce am datele clare.

Ce drk sa caute impamantarea la lustra?  La lustra cu 3 becuri, cele doua intrerupatoare intrerup 2 linii de faza sau nul iar a 3-a linie e continua din doza.

#22
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postrosix, on 29 octombrie 2017 - 17:59, said:


Ce drk sa caute impamantarea la lustra?  La lustra cu 3 becuri, cele doua intrerupatoare intrerup 2 linii de faza sau nul iar a 3-a linie e continua din doza.

Exista destule lustre cu impamantare, cauta pe net.Nu stii ce legaturi face fiecare in interior, pe ce instalatie a avut-o.Aia nu e legatura din fabrica.Iei mereu in calcul ce-i mai rau, elimini.

#23
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

View Postcspot, on 29 octombrie 2017 - 17:55, said:

Si nevasta, tot "nasu" ti-o rezolva ?
cu nevasta e alta poveste! :)))))))))))
acolo inca nu am avut reclamatii, ca sa ma ajute nasul

#24
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Salut băieți, am si eu cam aceași problema cu o lustra cumpărată de la ikea cu 3 brațe, la care vreau sa aprind 1 bec sau 2 becuri de pe întrerupator.
Mentionez ca din tavan am 3 fire 2 albastre si unu rosu
Interpretorul are la fel 3 fire
Lustra are 3 fire 1 maro, 1 albastru si 1 galben
Aveti atasat mai jos pozele
Mulțumesc anticipat pt raspuns si sprijin.

Attached Files


Edited by cornek, 19 October 2018 - 17:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate