Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Blocurile interbelice

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#289
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Altul cu geamuri mari (și lift original, mai puțin butoanele) pe Str. Aurel Vlaicu nr. 34. Din păcate, cu centrală de apartament.   Posted Image
Sunt 2 apartamente diferite în atașamente.
Tterasa închisă de la unele dintre apartamente e destul de mare, astfel încât să poți pune măsuță cu 2 scaune pe acolo sau să pui rufe la uscat.
Nu pot să-mi dau seama dacă în baie poți pune o mașină de spălat. Bucătăria, destul de o.k. la mărime pentru vreme aia, adică pot mânca 3-4 oameni pe acolo, cam fără să miște mult scaunele, ce-i drept. Nu am reușit să găsesc decât poze, plan de apartament nu au pus.

Attached File  Clipboard13.jpg   36.76K   15 downloadsAttached File  Clipboard17.jpg   43.93K   15 downloadsAttached File  Clipboard24.jpg   39.18K   14 downloadsAttached File  Clipboard25.jpg   27.5K   13 downloadsAttached File  dacia-gradina-icoanei-3-camere-115-mp-terasa-15-mp-11.jpg   127.77K   12 downloads
Attached File  Clipboard14.jpg   23.79K   12 downloads

Vis-a-vis, la nr. 39 se află unul mai mare. Se pare că are 2 băi, cel puțin apartamentul de 4 camere. Negăsind însă plan de apartament, nu-mi pot da seama dacă era așa din original sau a fost modificat. Apartamentele cred că sunt destul de mari.

Mai sunt blocuri ce au doar separație cu ușă între scara de servici și scara principală la palier, în afară de cele 2 menționate (Bd. Dacia nr. 14 și Str. Brezoianu nr. 53). Dacă e să pomensc de unul din zona celor 2 de mai sus, Blocul Zodiac (pe care-l știu din copilărie, dar nu am fost vreodată în el) are așa. Și avea 3 lifturi: 2 principale, unul de serviciu. Din păcate, Bl. Zodiac nu are apartamente chiar foarte mari, dar are scările drepte. Unele curbate sunt frumoase rău de tot, dar tot mai sigure sunt cele drepte. Ah, Blocul Zodiac e construit după rezbel, probabil de aia are camerele un pic mai mici, dar tot spirit interbelic e.
Brezioanu 53, am reușit să găsesc plan de apartament pe acolo. Conceput de Tiberiu Niga, care a fost menționat pe la începutul subiectului. Apartamentul cred că e la parter, că are scară intrerioară. Mă întreb dacă garsoniera și apartamentul erau împreună, că știu că apartamentele aveau și W.C. de serviciu.

Attached File  img_26271_260714.jpeg   64.4K   10 downloadsAttached File  img_26271_260717.jpeg   52.68K   10 downloadsAttached File  img_26271_260709.jpeg   101.06K   11 downloads

Unele clădiri interblice (dar nu toate) aveau jardiniere la pervaz. Dacă nu reușeau peste tot să facă orașul grădinilor, măcar să ai jarndieră. Parcelarea Floreasca, unde e unul dintre puținele blocuri interbelice cu lift în afara inelului 1 e parcelare concepută în interbelic, dar nu au ridicat totul pe acolo. E unul dintre puținele cartiere comuniste care îți dă liniște, că blocușoarele aduc puțin a la unele Americane vechi.

Edited by djl, 22 January 2024 - 15:12.


#290
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Din pacate cu centrala ? ...

#291
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă un bloc a avut inițial centrală termică de bloc, așa trebuie să rămână.  Posted Image   Totuși, cel cu pozele are câteva apartamente, nu e de vreo 4. Și ăla mai mare de vis-a-vis, mai mare, tot cu individuală e.  Pe Bd. Dacia, la numărul 70 și ceva e o clădire de 2 etaje, renovată: https://www.google.r...k0kkq?entry=ttu
care ghici ce, are centrală de bloc.   Posted Image
Dacă tot suntem în zonă, pe unde să fie acesta din zona Grădina Icoanei? Conform anunțului, ar fi la 350 metri de Grădina Icoanei.

Attached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-gradina-icoanei-204822558.jpg   162.72K   11 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-gradina-icoanei-204822557.jpg   98.98K   11 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-gradina-icoanei-204822538.jpg   70.92K   11 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-gradina-icoanei-204822549.jpg   156.62K   11 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-gradina-icoanei-204822547.jpg   135.41K   13 downloads

Drobeta nr. 7. Unul dintre puținele cu mozaic venețian.

Attached File  410016267_317444254491823_7253038760713579057_n.jpg   286.19K   17 downloads

Frumoasă zona. Sunt și ceva curți, dar sunt și parcuri. Un mix interbelic frumos. Păcat cam de lipsă magazine. Dacă cineva are planul blocului conceput de Marcel Maller și aflat la intersecția Bd. Dacia cu Str. Aurel Vlaicu - blocul alb, renovat, curbat pe colț... ar fi frumos să-l văd.

Edited by djl, 22 January 2024 - 17:40.


#292
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Stai la bloc cu centrala de bloc neschimbata de 70 de ani si totul e mirific sau in ce sens ? Care e experienta ta cu asta?


Eu am auzit si pt centrale de scara vechi si pt noi ca se strica des, consta enorm sa le inlocuiesti si platesti de la 1000 de lei in sus lunar ( 4 cazuri stiu ). Rar am auzit pe cineva multumit.

#293
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
A zis cineva de centrala originală? Dacă e una din aia din fontă, merită păstrată de decor, dar la clădiri mici, se pot pune 2-3 în cascadă, pentru a avea ceva rezervă şi a nu consuma multă energie când e cald afară; la alea mai mari, ori în cascadă, ori centrală mare + 1-2 mici în cascadă, când e nevoie de suplimentar sau doar de apă caldă. Nu am reuşit să văd cum arată una din asta modernă de capacitate mai mare, pentru a face o comparaţie. Destule clădiri din centru au însă încă centrală de clădire; inclusiv un blocuşor aflat la interesecţia Str. Armenească cu Str. Silvestru; da, unii şi-au pus de apartament, inclusiv la blocuri mai mari.   :disgust:
E aiurea ca din 2-3 lifturi funcţionale să rămână doar unul funcţional, sau să fie scos din uz ori chiar tăiat singurul lift!
Din păcate, chiar şi pentru cei care îşi permiteau să locuiască în blocuri mai de lux, curentul era scump, de aia întrerup(ă)toarele de lumină de pe scară erau a la sonerie, adică comandau un releu temporizat sau ceva de genul care ţinea lumina aprinsă - probabil nu stătea prea mult timp aprinsă. Azi e cu senzori. Dar dacă ai o scară neiluminată natural, tot nasol e.   :disgust:
Interesant că dintre blocurile cu apartamente mai scumpe, unele aveau garaj (măcar un loc de parcare) la subsol, demisol, nivelul străzii. Probabil ţinea mai mult de beneficiarul proiectului decât de vreo regulă generală de urbanism.
În afară de camere mari pentru locatari (camere pentru stăpân) şi în general mici pentru servitori, finisaje, lift şi la unele de 3-4 etaje, făcut economie la faţadele ce nu se vedeau din stradă (de aia unele în spate arată mai ceva ca un ghetou) şi instalaţiuni din cele mai perfecţionate, cam pe ce se punea accent pe atunci? Cred că biblioteca era ceva must (nu de băut) pentru unii, mai era radioul eventual - astea erau scumpe.

#294
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
In teorie sunr posibile multe in practica, nu vad pensionarii dand bani sa inlocuiasca centrale de scara si coloane in blocuri care la expertizare ar fi rs 1 si 2.



#295
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021

View Postdjl, on 22 ianuarie 2024 - 20:47, said:

A zis cineva de centrala originală? Dacă e una din aia din fontă, merită păstrată de decor, dar la clădiri mici, se pot pune 2-3 în cascadă, pentru a avea ceva rezervă şi a nu consuma multă energie când e cald afară; la alea mai mari, ori în cascadă, ori centrală mare + 1-2 mici în cascadă, când e nevoie de suplimentar sau doar de apă caldă. Nu am reuşit să văd cum arată una din asta modernă de capacitate mai mare, pentru a face o comparaţie. Destule clădiri din centru au însă încă centrală de clădire; inclusiv un blocuşor aflat la interesecţia Str. Armenească cu Str. Silvestru; da, unii şi-au pus de apartament, inclusiv la blocuri mai mari.   Posted Image
E aiurea ca din 2-3 lifturi funcţionale să rămână doar unul funcţional, sau să fie scos din uz ori chiar tăiat singurul lift!
Din păcate, chiar şi pentru cei care îşi permiteau să locuiască în blocuri mai de lux, curentul era scump, de aia întrerup(ă)toarele de lumină de pe scară erau a la sonerie, adică comandau un releu temporizat sau ceva de genul care ţinea lumina aprinsă - probabil nu stătea prea mult timp aprinsă. Azi e cu senzori. Dar dacă ai o scară neiluminată natural, tot nasol e.   Posted Image
Interesant că dintre blocurile cu apartamente mai scumpe, unele aveau garaj (măcar un loc de parcare) la subsol, demisol, nivelul străzii. Probabil ţinea mai mult de beneficiarul proiectului decât de vreo regulă generală de urbanism.
În afară de camere mari pentru locatari (camere pentru stăpân) şi în general mici pentru servitori, finisaje, lift şi la unele de 3-4 etaje, făcut economie la faţadele ce nu se vedeau din stradă (de aia unele în spate arată mai ceva ca un ghetou) şi instalaţiuni din cele mai perfecţionate, cam pe ce se punea accent pe atunci? Cred că biblioteca era ceva must (nu de băut) pentru unii, mai era radioul eventual - astea erau scumpe.
Da, multe chestii se faceau conform dorintei beneficiarului,de aia si vezi in acelasi bloc apartamente cu totul diferite. In primul rind accentul il puneau pe tot ceea ce inseamna spatii de primire,holuri,camera de zi,salon. Stiu ca am vazut un apartament pe Negustori parca,de aproape 200 m,din care cam 100 erau destinati spatilor de zi. Sint curios daca mai sint blocuri cu instalatii originale,cineva imi spunea acum citiva ani,ca mai existau hidrofoare originale,nemtesti.

#296
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Şi în cazul unora dintre comuniste mai vezi diferite. Dar da, am stat într-un bloc care avea apartamente mari şi mici (am stat în ăla mai mic). Dorinţele astea am mai zis că din păcate dădeau naştere şi la aiureli. Blocul ăla de pe Negustori unde era?
Hidrofor original, adică din anii '30?  Posted Image   Mă îndoiesc că a rezistat coroziunii, dar cine ştie. Era cineva în Austria care avea un boiler electric mai vechi de 1936, deci posibil să fie posibil să mai fi rămas, dacă aveau vreo protecţie minune contra coroziunii; garniturile se înlocuiesc din când în când. În centrul Bucureştiul este nevoie de hidrofoare, că nu ştiu să fie staţii de pompare.
În rest, singurele instalaţi originale pe care le-am mai văzut sunt probabil cele electrice, caloriferele (şi probabil cele sanitare) şi uneori lifturile. În cazul lifturilor (ascensoarelor), dacă nu ajungi în camera trolilului, nu poţi vedea cât de originale mai sunt. Motoarele, în principiu, schimbate sau rebobinate când s-a trecut la tensiunea de 380/208 Volţi în Bucureşti (poate în oraşe e vreo şansă să fi rămas originale), sau cine ştie, poate s-a montat un transformator. Aşa lifturi cu butoane originale, am mai văzut şi am şi mers.
Mă întreb dacă la blocul dintre Pitarş Moş şi Dionisie Lupu se poate trece prin garaj, că garaje are de ambele părţi (la frontul dinspre părculeţ nu are): https://www.google.r...6n512?entry=ttu
După ce voi termina cu uitatul la majoritatea celor din Bucureşti, am să mă uit şi la Ploieşti, că şi acolo sunt ceva prin centru.

Edited by djl, 23 January 2024 - 14:36.


#297
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021

View Postdjl, on 23 ianuarie 2024 - 14:36, said:

Şi în cazul unora dintre comuniste mai vezi diferite. Dar da, am stat într-un bloc care avea apartamente mari şi mici (am stat în ăla mai mic). Dorinţele astea am mai zis că din păcate dădeau naştere şi la aiureli. Blocul ăla de pe Negustori unde era?
Hidrofor original, adică din anii '30?  Posted Image   Mă îndoiesc că a rezistat coroziunii, dar cine ştie. Era cineva în Austria care avea un boiler electric mai vechi de 1936, deci posibil să fie posibil să mai fi rămas, dacă aveau vreo protecţie minune contra coroziunii; garniturile se înlocuiesc din când în când. În centrul Bucureştiul este nevoie de hidrofoare, că nu ştiu să fie staţii de pompare.
În rest, singurele instalaţi originale pe care le-am mai văzut sunt probabil cele electrice, caloriferele (şi probabil cele sanitare) şi uneori lifturile. În cazul lifturilor (ascensoarelor), dacă nu ajungi în camera trolilului, nu poţi vedea cât de originale mai sunt. Motoarele, în principiu, schimbate sau rebobinate când s-a trecut la tensiunea de 380/208 Volţi în Bucureşti (poate în oraşe e vreo şansă să fi rămas originale), sau cine ştie, poate s-a montat un transformator. Aşa lifturi cu butoane originale, am mai văzut şi am şi mers.
Mă întreb dacă la blocul dintre Pitarş Moş şi Dionisie Lupu se poate trece prin garaj, că garaje are de ambele părţi (la frontul dinspre părculeţ nu are): https://www.google.r...6n512?entry=ttu
După ce voi termina cu uitatul la majoritatea celor din Bucureşti, am să mă uit şi la Ploieşti, că şi acolo sunt ceva prin centru.
Nu mai retin sigur,dar parca Negustori 10,era.

View Postandrei2021, on 23 ianuarie 2024 - 14:58, said:

Nu mai retin sigur,dar parca Negustori 10,era.
Da,sint si in Constanta blocuri interbelice,mai ales in zona peninsulara.

#298
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam că ăla s-ar putea să fie. Îl ştiu, dar nu am reuşit să intri vreodată în el. Găsit doar un anunţ cu ceva poze, fără vreo schiţă. Mai ţii minte cumva dacă avea lift de serviciu?
Din păcate, unul dintre lucrurile pe care nu le-au prevăzut a fost faptul că pe viitor electrocasnicele (frigider, maşină de spălat şi poate altele mai mari) vor fi în număr mai mare. Nu erau ieftine - un frigider era 20.000 - 60.000 Lei în 1937, dar dacă nivelul de trai creştea, trebuia să se gândească că spre 1960 poate vor fi mai multe. În fine, făceau spălătorii, camere frigorifice cu instalaţie centralizată. Bine, chestia asta a durat şi în comunism (poate vă uitaţi şi la subiectul cu Blocurile comuniste)... abia după 1960-1961 începând să se gândească că electrocasnicele vor intra mai mult în viaţa omului.
La Constanţa sunt blocuri făcute de Horia Maicu pe vremea când încă îl chema Harry Goldestein. Cică unul avea instalaţie centralizată de aer condiţionat, desfiinţată de comunişti după aia.   Posted Image  
În afară de Bucureşti, Ploieşti, Constanţa, pe unde să mai existe blocuri interbelice? Blocuri foarte vechi, chiar ante W.W. 1 mai există pe la Timişoara şi Arad, deci probabil şi pe la Oradea. Mai e unul pe la Cluj (interbelic, dar şi Palatul "Urania", ante W.W. 1).
Dar în Bucureşti, care să fie blocurile astea? https://www.vdi.ro/a...sti-687693.html
Adică şi ăsta, cu o frumoasă uşă glisantă, dar împărţire... http://www.westmount...00-euro---64057
În rest, mă îndoiesc că toate blocurile care mai au încălzire de bloc mai au cazanul original.

Edited by djl, 23 January 2024 - 15:35.


#299
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021

View Postdjl, on 23 ianuarie 2024 - 15:21, said:

Mă gândeam că ăla s-ar putea să fie. Îl ştiu, dar nu am reuşit să intri vreodată în el. Găsit doar un anunţ cu ceva poze, fără vreo schiţă. Mai ţii minte cumva dacă avea lift de serviciu?
Din păcate, unul dintre lucrurile pe care nu le-au prevăzut a fost faptul că pe viitor electrocasnicele (frigider, maşină de spălat şi poate altele mai mari) vor fi în număr mai mare. Nu erau ieftine - un frigider era 20.000 - 60.000 Lei în 1937, dar dacă nivelul de trai creştea, trebuia să se gândească că spre 1960 poate vor fi mai multe. În fine, făceau spălătorii, camere frigorifice cu instalaţie centralizată. Bine, chestia asta a durat şi în comunism (poate vă uitaţi şi la subiectul cu Blocurile comuniste)... abia după 1960-1961 începând să se gândească că electrocasnicele vor intra mai mult în viaţa omului.
La Constanţa sunt blocuri făcute de Horia Maicu pe vremea când încă îl chema Harry Goldestein. Cică unul avea instalaţie centralizată de aer condiţionat, desfiinţată de comunişti după aia.   Posted Image  
În afară de Bucureşti, Ploieşti, Constanţa, pe unde să mai existe blocuri interbelice? Blocuri foarte vechi, chiar ante W.W. 1 mai există pe la Timişoara şi Arad, deci probabil şi pe la Oradea. Mai e unul pe la Cluj (interbelic, dar şi Palatul "Urania", ante W.W. 1).
Dar în Bucureşti, care să fie blocurile astea? https://www.vdi.ro/a...sti-687693.html
Adică şi ăsta, cu o frumoasă uşă glisantă, dar împărţire... http://www.westmount...00-euro---64057
În rest, mă îndoiesc că toate blocurile care mai au încălzire de bloc mai au cazanul original.
nu-mi amintesc de lift de serviciu,intrare de serviciu sigur avea. Am stat citeva zile intr-un bloc de pe Calea VIctoriei,interesant e ca uitindu-ma pe lista cu blocuri afectate de risc seismic,am vazut ca era construit in 1909,anul trecut cred,am vazut ca cineva vindea un etaj intreg acolo.

#300
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Vasile Lascăr, la nr. 8 e unul masiv, care are corp şi pe Str. Speranţei (pe unde e doar o intrare de serviciu, către demisol). De contra-Arhiva P.M.B. am reuşit să găsesc şi plan cu boxele de la subsol (să vedem cine ştie de ce numeşte şi boxa de depozitare şi aia de sunet boxă   Posted Image   ), pe care nu-l pun însă; are cel puţin 20 de boxe şi cred că erau şi camere de serviciu e acolo. Blocul are şi şeminee (sau cheminee, cum s-ar fi scris la vremea aia), cel puţin în unele apartamente. Uite alt lucru pe care se pune accent: spaţiile de depozitare. Nu ştiu ce se putea ţine acolo, probabil alimente, biciclete şi eventual lucruri de care nu mai aveai nevoie, dar se făceau. Au avut şi unele comuniste spaţii de depozitare, ba chiar cameră pentru biciclete şi cărucioare! Din păcate proastă pusă baia şi scara (cel puţin cea dinspre Vasile Lascăr - nu-mi dau seama dacă are mai multe), atât cea principală, cât şi cea de servici, cu prea puţină lumină naturală.   Posted Image
Da chestia aia de sub geamul de la baie ce e? Dulap?   Posted Image


Attached File  img-292829-2.jpg   46.72K   6 downloadsAttached File  1633413262_109284807.jpg   67.89K   5 downloadsAttached File  img-292829-1.jpg   36.64K   1 downloadsAttached File  1653727609_1175329384.jpg   123.6K   5 downloadsAttached File  img-292829-1.jpg   36.64K   1 downloads
Attached File  xlx__apartament-5-camere-de-vanzare-alba-iulia-bucuresti_5cd2b35ba0a72.jpg   147.02K   4 downloadsAttached File  xlx__apartament-5-camere-de-vanzare-alba-iulia-bucuresti_5cd2b36a3762c.jpg   173.98K   7 downloads
Attached File  img-292829-14.jpg   24.64K   3 downloads
Attached File  1657433453_1174263282.jpg   49.26K   6 downloads
Attached File  1657433459_1132400936.jpg   49.95K   9 downloads

Blocul are şi un lift cu feronerie originală, dar fără de butoane originale. Am mers cu el. La scara de serviciu, deşi e bloc masiv, nu au pus, cel puţin la cea dinspre P-ţa Rosetti. Şi blocul de lângă, de la nr. 10, construit în anii '20 se pare că are lift, dar acolo nu am reuşit să ajung, să văd dacă mai e original.
Liftul de la nr. 8 şi plan de apartament de la nr. 10

Attached File  img-292829-7.jpg   61.12K   8 downloadsAttached File  apartament-4-camere-universitate-piata-rosetti-1638041934.jpeg   107.12K   6 downloads

În zonă, la Semilunei cu Armenească, blocul curbat, Arh. Marcel Maller cred că se poate face o mică baie la intrare, pentru camera din faţă. Faţă de altele, are 2 camere cu acces un pic mai intim spre baie + e şi un W.C. pe acolo.
Blocul are un lift (ascensor) în mare parte original, dar nu mai e funcţional.   Posted Image

Attached File  apartament-de-vanzare-km-0-ultracentral-4-camere-id115548-bliss-imobiliare.jpg   93.79K   5 downloadsAttached File  p1.jpg   212.03K   8 downloads

Horia Creangă, nepotul scriitorului. Horia, care a avut şi un frate Ion, mort într-un accident auto provocat de arhitecta Delavrancea, nu mai jos de blocul pe care l-a contruit aici. Horia, care a conceput unele lucruri un pic mai altfel uneori. Blocul "Burlieanu-Malaxa" de exemplu. Ăsta are 2 camere cu acces separat la baie, ce e un plus. Iar faţă de altele din perioada aia, are bucătăria mai mare, aproape 10 metri pătraţi. Probabil a ţinut şi de beneficar, dar e bine că e un pic mai altfel.
Nu am ajuns să intru în blocul de pe Str. G-ral Gh. Manu, dar a fost băiatul cu lifturile şi a filmat pe fugă. La ultimul etaj are un ditamaia palierul cu o privelişte super!!!

Attached File  Clipboard01.jpg   85.97K   5 downloads
Attached File  Clipboard08.jpg   124.4K   8 downloads

Unul aşa şi aşa e cel de pe Take Ionescu (pe atunci Atenei) nr. 5, cel lipit de Sinagogă. Şi ăsta are bucătărie destul de mare.

Attached File  xlx__apartament-4-camere-de-inchiriat-p-ta-romana-bucuresti_63bfdd201e2f8u.jpg   177.39K   4 downloadsAttached File  Tache Ionescu, langa Templu p1.jpg   105.71K   3 downloadsAttached File  Tache Ionescu, langa Templu p2.jpg   134.67K   4 downloads

Am reuşit să aflu care era cel de pe la Grădina Icoanei, cu liftul produs la Viena: Str. Alexandru Donici nr. 36. Că am găsit ieri încă un anunţ cu el, pe unde se dădea locaţia şi l-am căutat, că deh, astea-s mai unicate. Sper să mă "dau" cu liftul.   Posted Image

Edited by djl, 24 January 2024 - 13:39.


#301
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 09.09.2017
Cred ca Bucurestiul va renaste odata cu disparitia acestor cladiri. Toata lumea stie care le va fi soarta. Nu ai cum sa ai astfel de cladiri in capitala cu cel mai mare risc seismic din Europa.

Vasile Lascar 8 arata oribil, este ghetou acolo.

#302
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Ce te face sa crezi ca ar renaste dupa cutremur daca acum nu sunt demolate, si curatate aceste zone?

#303
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 09.09.2017
Ca sa fie demolate, prima conditie este sa se prabuseasca. Respectiv, un cutremur ca in '77. Terenul este foarte valoros, cel mai probabil va urma un boom in constructii.

#304
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 03.12.2021
Nu cred..pur si simplu au risc de prabusire, ar avea baza legala


teoreric si cele ilegale noi ar tb demolate si nu se intampla.

Edited by the_blue_raven, 25 January 2024 - 08:27.


#305
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, visul imobiliarilor. Să distrugă orice urmă de umanitate ce a rămas în oraş.   :disgust:   Ăia cu blocurile interbelice, parte din ei, au făcut asta. Ăştia de acuma, ar rade şi căsuţele rămase. Şi ce să pună. Oribilităţi. Polistiren. Sau marmură a la cimitir. Că asta îi duce capul să facă. Când vâd "lux" în anunţ, îmi vine să râd. Ne mint, că vai lux. Majoritatea oamenilor nu au fost în vreun bloc interbelic şi dacă au fost, nici nu au avut puterea să observe unele lucruri.
Până la urmă blocul de pe Tache Ionescu nr. 5 nu pare a fi cel la nr. 5.
Moziacul, întrerupătoarele de pe scară, caloriferele, unele cabine de lift (ascensor), poate uşile + ferestrele + rulourile, cele mai durabile chestii la un bloc interbelic.   :)

#306
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdjl, on 23 ianuarie 2024 - 15:21, said:

Dar în Bucureşti, care să fie blocurile astea? https://www.vdi.ro/a...sti-687693.html
Adică şi ăsta, cu o frumoasă uşă glisantă, dar împărţire... http://www.westmount...00-euro---64057
Al doilea e ăsta https://www.google.c...i8192?entry=ttu
(scrie pe planul anexat).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate