Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Blocurile interbelice

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#253
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

 ceocri, on 24 iunie 2022 - 14:21, said:

Mie imi place garsoniera, atata timp cat blocul e curat si intr-o stare bune, am trimis pe cineva sa arunce o privire Posted Image.
Aparent nu are bucatarie.

Ma bucur. Eu o aveam la favorite, cand am postat-o, scazuse pretul cu 1.5keur daca nu ma insel (pot sa verific daca vrei).

Dar ce poti sa faci cu ea? Blocul pare intr-o stare absolut deplorabila.

Partea cu bucataria poate nu e asa de grava daca vorbim de airbnb, se poate incropi totusi cea micut pe electric(ma gandesc).

#254
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Depinde de strategia fiecaruia. Clar zona, cum arata strada si vecinatatiile, cum arata blocul pe afara si inauntru.
Daca blocul e neingrijit e un mare minus!

#255
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

 ceocri, on 24 iunie 2022 - 14:42, said:

Depinde de strategia fiecaruia. Clar zona, cum arata strada si vecinatatiile, cum arata blocul pe afara si inauntru.
Daca blocul e neingrijit e un mare minus!

Pe 6 iunie a scazut de la 32.500 la 30.500, m-am uitat acum.

N-am inteles totusi strategia ta, blocul este cu bulina, adica la primul cutremur e jos sau nelocuibil, de ce ai vrea sa bagi bani acolo fara perspectiva unei renovari a blocului(care e greu de facut si nu pare ca se misca primaria sa ajute cu ceva credite guvernamentale genul asta de renovari sau macar cu o majorare a impozitului)?

#256
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021

 ceocri, on 24 iunie 2022 - 14:21, said:

Mie imi place garsoniera, atata timp cat blocul e curat si intr-o stare bune, am trimis pe cineva sa arunce o privire Posted Image.
Aparent nu are bucatarie.
Lipsa bucatariei este un impediment,acum sigur,depinde si pt ce o doresti.

#257
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Multe cladiri nationalizate au fost recompartimenatte pentru a acomoda mai multi proletari :) si nu mai respecta alocarea initiala ceea era net superioara.

#258
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021

 ceocri, on 24 iunie 2022 - 16:18, said:

Multe cladiri nationalizate au fost recompartimenatte pentru a acomoda mai multi proletari Posted Image si nu mai respecta alocarea initiala ceea era net superioara.
\Da,ai perfecta dreptate. Am intilnit mai multe situatii atit in blocuri dar si in vile interbelice. Mare pacat de acele apartamente.

#259
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu dacă am văzut aşa ceva.
Dar ieri seară am fost să ajut pe cineva să care o jaluzea din aia exteriroară din lemn, doar partea de lemm. Credeam că are doar maxim 5 kile una din aia, dar de unde? Nu-s forţos şi nu a încăput în lift. Cară o din aia pe scările alea încolăcite în jurul liftului (bine că era scară din aia cât de cât dreaptă) şi vei lovi şi pereţii; oare cum se descurcau cu mobila? Îmi doream să intru în acel bloc, că mai fusesem eu pe acolo mai demult. De fapt iniţial am intrat în alt corp (blocul are 2 sau 3 "scări", mai corect spus tronsoane). Eu credeam că în cel în care fusesem mai 1 făcuseră scara unde era "liftul de servici" şi pe urmă adăugaseră şi cele lifturi. De fapt ăla de servici era pentru servitori şi celelalte două erau pentru locatari, între ele fiind o uşă mare din 2 bucăţi, care cică de obieci stătea închisă. Nu avea două scări deci; abia aseară mi-am dat seama că "de servici" însemna pentru servitori; că acum foarte mulţi ani când am fost, nu funcţiona acel lift şi am întrebat de ce.
În scara unde am intrat pentru prima oară aseară, cele 2 lifturi pentru locatari nu mai funcţionau (am uitat să văd dacă au butoanele originale), cele de serviciu fiind I.F.M.A.-tizat. Nu ştiu dacă mai există cabina liftului. La unde am fost eu acum foarte mulţi ani, situaţia era la fel, adică cele 2 lifturi I.F.M.A.-tizate (acum "Ascensor"-itizate) funcţionau, ăla "de servici" rămânând blocat (butoanele nu mai sunt şi nu mai ţin minte dacă acum 20+ ani erau). Dacă nu au dat jos motorul celui de serviciu, e valoare istorică. M-a întrebat cel cu care am cărat jaluzele (tot Ştefan îl cheamă!) de unde ştiu aia cu lifturile... i-am spus de anumite detalii.
De la un tablou electric, ieşeau ceva tuburi. Nu am reuşit să-mi dau seama dacă erau din metal sau plastic, deşi am bătut în ele. Dacă erau din plastic, nu cred că-s originale... prin jurul anului 1948 nu cred că se foloseau asemenea tuburi.
Centrala termică de bloc cică mai există, deşi nu mai e folosită. Sunt curios dacă mai e cea originală sau a fost schimbată în comunism. Sper s-o pozez, că nu ştii când mai dai peste aşa ceva. Cum blocul are şi curte mare, centrala nu era chiar la subsol, era pe sub curte, că avea şi luminator. Bine în caz de cutremur.
Pe când eram în vizită la tronsonul unde fusesem acum f. mulţi ani, cineva mi-a zis să mă duc la etajul 3, că în curtea blocului alăturat e un mic bazin. L-am văzut şi aşa precum mi-a zis, era cu fundul înclinat, deci pe vremuri ăla a fost bazin de bălăceală (de înotat nu prea cred, că nu era prea mare, adică din câte am văzut probabil era maxim 3 x 6 sau poate 3 x 9). Probabil nu mai fusese folosit de ani. Păcat... ştrand în zonă nu e, Cişmigiul e secat şi el...
Însă cea mai şi ce mai chestie e garajul subteran. Nu pare a avea aşa ceva, deci nu-mi dau seama exact pe unde se face intrarea în subteran. Garajul are şi el luminator, deasupra... rotativei (plăcii turnante)!!! Rotativa e aia care întoarce locomotivele la depou, ca să fie garate sau scoase de pe o anumită linie şi mă gândeam cum ar fi să se folosească aşa ceva şi la garaje, că oferă manevrabilitate în spaţii strâmte. Se pare că cineva a preluat ideea. Nu sunt 100% sigur că acea rotativă există, trebuie să văd dacă se poate ajunge acolo, dar dacă există e ceva uau! Se pare că are garaj comun cu blocul cu bazinul.
Eu m-am crucit când am auzit aia cu rotativa (nu-s 100% sigur, chiar dacă a fost aseară momentul) pentru că m-am gândit căt de avansaţi puteam fi când aveam mai puţine la dispoziţie. Din păcate avanasul nu era pentru mulţi, mai ales în România.   :(   Acum avem tehnologie avansată, dar nu mai facem chestii aşa de faine...
Ah, toată excursia de aseară nu s-ar fi întâmplat dacă nu aş fi insitat să mă văd cu un alt amic care stă pe acolo. Că să ne vedem azi, că e prea târziu, dar nah, am ştiu de ce am fost "scai" aseară.   :bigwhitegrin:

#260
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ptr djl Exista parcari la demisol,intrarea la demisol se face lateral vezi dupa 2010 in Militari Residence
Sau sunt blocuri care au garaje la parter iar deasupra incep apartamentele vezi Drumul Taberei blocurile ptr armata

#261
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021

 djl, on 05 iulie 2022 - 12:13, said:

Nu ştiu dacă am văzut aşa ceva.
Dar ieri seară am fost să ajut pe cineva să care o jaluzea din aia exteriroară din lemn, doar partea de lemm. Credeam că are doar maxim 5 kile una din aia, dar de unde? Nu-s forţos şi nu a încăput în lift. Cară o din aia pe scările alea încolăcite în jurul liftului (bine că era scară din aia cât de cât dreaptă) şi vei lovi şi pereţii; oare cum se descurcau cu mobila? Îmi doream să intru în acel bloc, că mai fusesem eu pe acolo mai demult. De fapt iniţial am intrat în alt corp (blocul are 2 sau 3 "scări", mai corect spus tronsoane). Eu credeam că în cel în care fusesem mai 1 făcuseră scara unde era "liftul de servici" şi pe urmă adăugaseră şi cele lifturi. De fapt ăla de servici era pentru servitori şi celelalte două erau pentru locatari, între ele fiind o uşă mare din 2 bucăţi, care cică de obieci stătea închisă. Nu avea două scări deci; abia aseară mi-am dat seama că "de servici" însemna pentru servitori; că acum foarte mulţi ani când am fost, nu funcţiona acel lift şi am întrebat de ce.
În scara unde am intrat pentru prima oară aseară, cele 2 lifturi pentru locatari nu mai funcţionau (am uitat să văd dacă au butoanele originale), cele de serviciu fiind I.F.M.A.-tizat. Nu ştiu dacă mai există cabina liftului. La unde am fost eu acum foarte mulţi ani, situaţia era la fel, adică cele 2 lifturi I.F.M.A.-tizate (acum "Ascensor"-itizate) funcţionau, ăla "de servici" rămânând blocat (butoanele nu mai sunt şi nu mai ţin minte dacă acum 20+ ani erau). Dacă nu au dat jos motorul celui de serviciu, e valoare istorică. M-a întrebat cel cu care am cărat jaluzele (tot Ştefan îl cheamă!) de unde ştiu aia cu lifturile... i-am spus de anumite detalii.
De la un tablou electric, ieşeau ceva tuburi. Nu am reuşit să-mi dau seama dacă erau din metal sau plastic, deşi am bătut în ele. Dacă erau din plastic, nu cred că-s originale... prin jurul anului 1948 nu cred că se foloseau asemenea tuburi.
Centrala termică de bloc cică mai există, deşi nu mai e folosită. Sunt curios dacă mai e cea originală sau a fost schimbată în comunism. Sper s-o pozez, că nu ştii când mai dai peste aşa ceva. Cum blocul are şi curte mare, centrala nu era chiar la subsol, era pe sub curte, că avea şi luminator. Bine în caz de cutremur.
Pe când eram în vizită la tronsonul unde fusesem acum f. mulţi ani, cineva mi-a zis să mă duc la etajul 3, că în curtea blocului alăturat e un mic bazin. L-am văzut şi aşa precum mi-a zis, era cu fundul înclinat, deci pe vremuri ăla a fost bazin de bălăceală (de înotat nu prea cred, că nu era prea mare, adică din câte am văzut probabil era maxim 3 x 6 sau poate 3 x 9). Probabil nu mai fusese folosit de ani. Păcat... ştrand în zonă nu e, Cişmigiul e secat şi el...
Însă cea mai şi ce mai chestie e garajul subteran. Nu pare a avea aşa ceva, deci nu-mi dau seama exact pe unde se face intrarea în subteran. Garajul are şi el luminator, deasupra... rotativei (plăcii turnante)!!! Rotativa e aia care întoarce locomotivele la depou, ca să fie garate sau scoase de pe o anumită linie şi mă gândeam cum ar fi să se folosească aşa ceva şi la garaje, că oferă manevrabilitate în spaţii strâmte. Se pare că cineva a preluat ideea. Nu sunt 100% sigur că acea rotativă există, trebuie să văd dacă se poate ajunge acolo, dar dacă există e ceva uau! Se pare că are garaj comun cu blocul cu bazinul.
Eu m-am crucit când am auzit aia cu rotativa (nu-s 100% sigur, chiar dacă a fost aseară momentul) pentru că m-am gândit căt de avansaţi puteam fi când aveam mai puţine la dispoziţie. Din păcate avanasul nu era pentru mulţi, mai ales în România.   Posted Image   Acum avem tehnologie avansată, dar nu mai facem chestii aşa de faine...
Ah, toată excursia de aseară nu s-ar fi întâmplat dacă nu aş fi insitat să mă văd cu un alt amic care stă pe acolo. Că să ne vedem azi, că e prea târziu, dar nah, am ştiu de ce am fost "scai" aseară.   Posted Image
Multumim pt postare,f interesanta. Te mai asteptam cu alte detalii. Cum ti s-a parut starea blocului? Holul,dar apartamentul,cum se prezenta?

#262
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate blocul e în clasa 2 de risc seismic. Tronsonul B a fost supraînălţat faţă de proiectul original. Avea şi ceva crăpături la zidărie sau tencuială, de aia are X-uri puse. Să sperăm că va rezista dacă vine vreo nasolie.   :(
În apartament nu am zăbovit prea mult aseară. Adică am fost doar la intrare şi la baia de serviciu, să mă spăl pe mâini. Holul fost de servitori, mediu ca mărime, cu bucătăria inclusă... nu ştiu dacă în original era aşa sau a fost vreo uşă pe acolo. Pe la intrarea fostă secundară era şi centrala de apartament (de aia nu avea "puţa" spre stradă). Avea însă şi o terasă o.k.-ish ca mărime. În celălalt unde am fost acum foarte mulţi ani (nu ştiu dacă au acelaşi plan apartamentele), ştiu că era destul de mare sufrageria. Cică puteai ridica şi o pedală, ca să poţi să chemi servitorii. Cei care stăteau în blocurile astea cred că-şi permiteau şi telefoane, că un abonament în interbelic era scump (să dai azi cel puţin 500 Lei pe lună la telefon...).
cmzo, am văzut blocuri cu parcări la demisol şi subsol, dar aici nu vezi direct vreun indiciu că ar fi vreo parcare de genul, ci doar ceva în curte.
Blocul are nevoie de ceva recondiţionare şi pe dinăuntru, dar se vede că deşi era după rezbel terminat, încă folosiseră materiale de calitate. Hmm, vorbim totuşi la interbelice de un bloc terminat după interbelic. Şi am văzut şi nişte scoabe de becuri, precum cele pe care le găseai în tavanul de la Magazinul "Unic".
În week-end am să încerc să fac şi poze, deşi aparatul meu digital nu e cine ştie ce la lumină slabă. Poate iau şi aparatul pe film să fac poze. Unele chestii trebuiesc pozate, că se trezeşte un idiot să le distrugă că aşa are el chef, modernizare şi nu mai ştiu ce prostii şi dispare încă ceva din trecut. Cât regret am că nu am pozat mai multe în trecut, înainte să dispară, când trecutul se întâlnea cu prezentul. În prostia mea, am crezut că vor fi eterne.   :(

#263
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
djl poti face poze cu telefonul mobil, activezi blitz daca lumina este slaba sau e intuneric deja
interesanta cladirea interbelica de care vorbesti. Poti spune strada?

Sau daca ai aparat dinala Polaroid ce scoate poze instant, poti scana pozele cu un scanner si le uploadezi pe forum :)

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 05 July 2022 - 15:32.


#264
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Să fac poze cu telefonul mobil e ca şi cum m-ai pune să fac poze cu un telefon făcut de-a lungul timpului la "ElectroMagnetica" (cunoscută ca şi "Standard Electric" România sau "Standard" Fabrică de Telefoane şi Radio (S.F.T.R.) - când făceau blocurile stil interbelic;
în comunism cunoscută şi drept "Vestitorul", "Grigore Preoteasa" - sau U.G.P., cu U de la Uzinele; am văzut la amigo la care am fost aseară, dar în altă locaţie, la subsolul unui mini-bloc interbelic, un contor U.G.P. din 1960... eu era să cumpăr în 2007 un "Ericcson" interbelic, de 120 Volţi, dar ca prostul nu am dat ultimii mei 100.000 Lei)
pentru că telefonul meu are doar taste şi un ecran monocrom, atâta. E simplul, e spărgătorul de gheaţă gresie "Nokia" 3410   Posted Image   Unele telefoane fixe sunt mai inteligente decât el. Poate împrumut de la cineva un telefon inteligent mai noi şi fac poze... aparatul foto e de generaţie probabil 2010 şi e un compact. Bliţ (flash) folosesc, dar nu iluminează uniform. Mi-ar trebui ceva iluminat suplimentar sau un trepied, ca să pot pune timpi lungi de expunere (de la 1/15 secunde la 15 secunde). Alea care scoteau pozele aproape instant, nu erau prea bune în general, nu de alta, dar pozele alea se degradează destul de repede.
În fine, Centrala telefonică Victoria, blocul e la Brezoianu No. 53 şi garajul ar fi comun cu cel de la 51. Să văd ce informaţii mai pot afla. Mi-ar plăcea să am şi un aparat foarte vechi, stereoscopic, pe film format mediu (toată chestia ar costa deocamdată mai mult decât ai consuma cu un contor electric trifiazat) ca să am nişte imagini stereoscopice. Sau măcar unul pe film normal, dar să facă cadru întreg la streoscopic (3D). Pe digital informaţia se răspândeşte mai uşor, pe peliculă fotosensibilă şi hârtie se păstrează mai mult.

Edited by djl, 05 July 2022 - 15:57.


#265
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Sunt multe blocuri interbelice deosebite, chiar și in standardele de astăzi.
Noi avem un astfel de ap pe Mantuleasa 43, pe afara nu arată cine știe ce dar excelează la multe inovații tehnice.
Avea de exemplu sistem frigorific centralizat, fiecare ap primea agentul de la subsolul tehnic. Avea și centrala termică pe gaze, apă calda și căldură.
Ap aveau suprafate mari, bine aranjate, multe spații de stocare.
Nu știu dacă ați observat, toate ap interbelice aveau jaluzele exterioare din lemn. Un detaliu important pentru verile bucureștene.
In comunism nu sa mai dat importantă, calității, confortului. S-au construit pe banda rulantă ap modeste.
Astăzi avem din nou ap deosebite care abia acum sunt comparabile cu ce aveau atunci cele interbelice centrale.
Și acum suspin când ma gândesc ca acum 90 de ani aveam piscina cu valuri la Lido, piscina care se acoperea și devenea ring de dans, https://youtu.be/a274Rvr_4YA.
Sunt/erau foarte multe clădiri bine făcute, frumoase, era epoca de bum și romanii vroiau cei mai bun.
Bineînțeles ca erau/sunt și clădiri interbelice mai modeste ce nu merita păstrate.
Chiar zilele astea mergem cu mare drag la o piesa despre perioada interbelica la Teatrul de Vara Alhambra. Au trecut 80 de ani ca sa ne bucurăm și noi de ce aveau bunici atunci ca opțiuni de viața culturală :).

#266
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Blocurile pe care mulți le urăsc sau se tem de ele apar in acest clip noi nouțe :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lD-MOxCcgB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#267
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021

 ceocri, on 05 iulie 2022 - 22:17, said:

Sunt multe blocuri interbelice deosebite, chiar și in standardele de astăzi.
Noi avem un astfel de ap pe Mantuleasa 43, pe afara nu arată cine știe ce dar excelează la multe inovații tehnice.
Avea de exemplu sistem frigorific centralizat, fiecare ap primea agentul de la subsolul tehnic. Avea și centrala termică pe gaze, apă calda și căldură.
Ap aveau suprafate mari, bine aranjate, multe spații de stocare.
Nu știu dacă ați observat, toate ap interbelice aveau jaluzele exterioare din lemn. Un detaliu important pentru verile bucureștene.
In comunism nu sa mai dat importantă, calității, confortului. S-au construit pe banda rulantă ap modeste.
Astăzi avem din nou ap deosebite care abia acum sunt comparabile cu ce aveau atunci cele interbelice centrale.
Și acum suspin când ma gândesc ca acum 90 de ani aveam piscina cu valuri la Lido, piscina care se acoperea și devenea ring de dans, https://youtu.be/a274Rvr_4YA.
Sunt/erau foarte multe clădiri bine făcute, frumoase, era epoca de bum și romanii vroiau cei mai bun.
Bineînțeles ca erau/sunt și clădiri interbelice mai modeste ce nu merita păstrate.
Chiar zilele astea mergem cu mare drag la o piesa despre perioada interbelica la Teatrul de Vara Alhambra. Au trecut 80 de ani ca sa ne bucurăm și noi de ce aveau bunici atunci ca opțiuni de viața culturală Posted Image.
Intr-adevar interbelicii puneau mare accent pe tot ceea ce inseamna detalii,de la spatile comune,holuri,ferestre cu vitralii si pina la tot ceea ce tinea de viata cotidiana.  Chiar citeam pe undeva ca arhitectul se preocupa pina si de proiectarea si executarea mobilei din apartament. Chestii care pe noi,acum ne surprind. Si cum spuneai spatiile de depozitare,erau prezente atit in apartament dar si la subsolul blocurilor. Dupa, a venit intunericul.

#268
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
@ ceocri : în prima imagine din ultimul rând de imagini (cele 4) - colana din stânga -  din acest post se menţionează ceva despre răcire centralizată (deşi posibil să fie vorba şi despre răcirea pentru păstrarea alimentelor): https://forum.softpe...ost__p__8832379

Blocurile comuniste în general nu prea arată super (alea din anii '50 sunt în principal cele mai reuşite d.p.d.v. arhitectutral, deşi la mărimea apartamentelor stau prost). Dar:
1) Era nevoie mare de locuinţe pentru că:
2) pe lângă imigraţia în oraşe, exista o criză a locuinţelor încă din interbelic - vedem noi blocurile frumoase, dar şi în Bucureşti cel puţin undeva din 33% din oameni locuiau în condiţii nasoale - locuinţe mici, eventual fără baie (şi în 2000 aveam locuinţe fără apă curentă în Bucureşti). Vreo 70% din ţară o ducea prost-foarte prost în interbelic.

Ah, blocul ăla de pe Brezoianu avea 2 lifturi pentru locatari (plus cel pentru servitori) pentru că nu avea decât scara de serviciu. Deci proprietarii nu aveau scară, aşa că trebuiau să folosească liftul (ascensorul). Mi-ar fi plăcut ca şi blocul "meu" comunist să aibă 2 ascensoare, că la oră de vârf. Probabil una dintre cele 2 scări de pe Brezoianu a decis că nu are nevoie de 2 lifruri, aşa că l-a reparat pe cel de servici, pe când cealaltă a decis că dacă-s 2, nu vor exista certuri. Păcat că nu pot fi toate 3 funcţionale.   :(
Uraţi-mi baftă să ajung să fac poze.

#269
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am pozat într-un bloc interbelic. Nu în cel de pe Brezoianu.
La ultimul etaj (nu am văzut scara ce duce la acoperiş).  

Attached File  DSC00049.JPG   327.09K   32 downloads

La ultimul etaj e şi un balcon cu ghenă. Şi scara de servici se uneşte cu casa scării (la et. 1-4 e separată). Scara de servici nu are ascensor (ah, gura de hidran e lângă ascensor). Mă întreb la ce folosea agăţătoarea din partea superioară a uşii scării de serviciu.

Attached File  DSC00051.JPG   243.09K   26 downloadsAttached File  DSC00052.JPG   226.8K   22 downloadsAttached File  DSC00056.JPG   221.33K   26 downloads


Mai jos am găsit uşile de la un apartament scoase. Ce bengoase erau alea de interior. Nu-mi dau seama dacă erau mai înalte decât cele de la sufrageria mea.
Apartamentele aveau deasupra uşii o plăcuţă elipsoidală emailată, de aducea la font cu cele pentru abonaţii radio.


Attached File  DSC00061.JPG   339.69K   25 downloadsAttached File  DSC00062a.jpg   160.45K   22 downloadsAttached File  DSC00058.JPG   371.25K   20 downloadsAttached File  DSC00064.JPG   241.62K   20 downloads

Mă întrebam cum se aruncă gunoiul la celelalte etaje, că uşă la balcon nu vedeam. Deschizi gemuleţul şi sari pârleazul. Nu mai ştiu dacă în apartamentul unde am stat cam în primii 4-5 ani de viaţa (heh-heh, oare de ce mă interesa blocul?   Posted Image   ) tot aşa era la balcon, cu pârleaz.
Ah, mă întreb cum are încălzire blocul. Că "puţe" pentru centrale de apartament nu am văzut. Să-l fi conectat la C.E.T. după comunism. De fapt sunt ceva blocuri din centru care nu ar avea centrale de apartament.

Dacă mai intru în bloace, mai pozez.   Posted Image   Sper să intru în ce curb de lângă Gara de Nord sau în cele de pe Brezioanu (era să scriu Brezioană).

Edited by djl, 11 July 2022 - 17:37.


#270
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Scară de la un bloc interbelic de vreo 3 etaje, fără lift.

Attached File  DSC00076.JPG   226.5K   20 downloads

De la altul, tot fără lift și cam cu același număr de de etaje, însă ăsta pare a fi ceva mai de lux și scara era mai lată. Nu-mi dau seama, blocul ăsta are aerisirea de la baie și de holul de la intrare prin casa scării?
Se vede și clasica adâncitură cilindrică de la intrare, unde se puneau becurile care iluminau intrarea sau casa scării. Ca f.d., alea mai mici, stil clopot de se vedeau la unele magazine comuniste (vezi poza cu "Unic", care e într-un bloc comunist), tot antebelice erau

Attached File  DSC00091.JPG   209.04K   17 downloadsAttached File  DSC00094.JPG   191.7K   14 downloadsAttached File  DSC00095.JPG   178.95K   19 downloads

Posted Image


Și dacă tot am zis de lumini, am găsit la un alt bloc (cu lift, dar nu am putut intra în el) un corp de iluminat exterior ce se punea la intrarea în bloc; l-am găsit cu becul aprins! Cel din poză cred că doar ilumina... altele aveau trecute numărul străzii sau poate al scării.

Attached File  DSC00097.JPG   276.71K   18 downloads

Vă mai aştept şi pe voi cu informaţii, poze, comentarii.    ^_^

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate